ПАМ’ЯТКА Послідовність надання першої долікарської допомоги

Від якості та оперативності надання дитині першої долікарської допомоги залежать наслідки нещасних випадків. Неправильне чи невчасне її надання можуть призвести до серйозних ускладнень при лікуванні або до інвалідності дитини.

Усі дії людини, яка надає допомогу, мають бути доцільними, обміркованими, рішучими та швидкими. Тому кожен має знати послідовність дій при наданні першої долікарської допомоги.

Оцінити обставини нещасного випадку та усунути дію шкідливих чинників на організм дитини (витягти з води, винести з охопленого пожежею приміщення, вивільнити від дії електричного струму тощо).

Надати дитині найбільш зручне положення. Розпитати, що її турбує, що у неї болить, заспокоїти.

Якщо дитина непритомна, з’ясувати у свідків обставини час та місце травмування або раптового погіршення стану здоров’я.

Визначити вид і тяжкість травми (поранення, перелом, вивих, опік, задуха, потрапляння стороннього предмета в організм дитини, переохолодження, тепловий удар тощо), наявність кровотечі та порушення функцій життєво важливих органів.

На підставі результатів огляду дитини визначити спосіб та послідовність надання першої долікарської допомоги. З’ясувати, які засоби необхідні для її надання в конкретних умовах.

Розпочати проведення необхідних заходів: зупинити кровотечу, зафіксувати місце перелому; зробити штучне дихання, непрямий масаж серця. Обробити ушкоджені частини тіла.

Викликати швидку.

Підготувати постраждалого до транспортування до найближчого закладу охорони здоров’я. Організувати транспортування та супроводжувати дитину.