Regionalizm w szkołach 

z terenu Gminy Więcbork

GMINNY KONKURS WIEDZY O KRAJNIE

Konkurs odbył pod patronatem honorowym Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty i z tej okazji przybyła z Bydgoszczy pani wizytator Beata Szczęśniak. Kolejnym gościem zasiadającym w komisji konkursowej był absolwent Szkoły Podstawowej w Sypniewie, specjalista od gwary krajeńskiej, wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - dr Krzysztof Kołatka. Swoją obecnością zaszczycił nas dyrektor Krajeńskiego Parku Krajobrazowego- Krzysztof Wojtkowiak. Nie zabrakło również Burmistrza Więcborka - Waldemara Kuszewskiego. Gospodarzem spotkania była dyrektor Szkoły Podstawowej w Sypniewie - Beata Kiestrzyn.

Po wejściu do sali gimnastycznej, uczestnicy zapoznawali się z wystawką sprzętów, tych, które wyszły już z użycia oraz stosowanych w codzienności. Miało to na celu zapoznanie z nazwami gwarowymi sprzętów, gdyż w zadaniach pytaliśmy także o krajeńską gwarę.

Zanim przeszliśmy do zmagań konkursowych, wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji na temat Krajny wygłoszonej przez doktora Krzysztofa Kołatkę. Kto uważnie słuchał, znał odpowiedzi na niektóre pytania.

Po sześciu rundach rozgrywek, jury podsumowało punkty i okazało się, że podium wygląda tak:

I miejsce - Szkoła Podstawowa w Sypniewie

II miejsce - Szkoła Podstawowa w Runowie

III miejsce - Szkoła Podstawowa w Pęperzynie.

 

Podziękowanie za udział w konkursie otrzymali uczniowie:

Dziękujemy za wspólną zabawę. Gościom za przyjęcie zaproszenia, opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu.

Mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok. Konkurs przygotowała nauczycielka j.polskiego Pani Lucyna Zająkała.


Wystawa prac uczniów naszych szkół w MGOK - Zabytkowe obiekty sakralne i pałacowe na terenie naszej gminy.

    Spotkanie edukacyjne


W czwartek 15 czerwca 2023 r. w Zespole Pałacowo-Parkowym w Sypniewie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Po raz pierwszy na tak szeroką skalę odbyło się spotkanie edukacyjne przybliżające Krajnę – „Moje Miejsce we Wszechświecie Krajna – Przyroda – Ludzie – Zabytki”.

Spotkanie było związane z realizacją priorytetu Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty „Kształtowanie tożsamości indywidualnej i społecznej dzieci i młodzieży poprzez wprowadzenie edukacji regionalnej podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych”. 

W myśl powiedzonka „Swego nie znacie, cudze chwalicie” spotkanie okazało się jak najbardziej uzasadnione. Wielu rodowitych mieszkańców, żyjących tu od pokoleń, nie miało pojęcia, co tak naprawdę współtworzy ich miejsce zamieszkania. A jest czym się pochwalić i można być z tego dumnym!