Novinarski radovi - osvrti

Nakon „Bilješki jedne gimnazijalke“ Nada Mihelčić iznenađuje nas romanom s vrlo potresnom pričom

Roman za mlade vrijedan čitanja

Nakon čitanja romana Zeleni pas čitatelj malo zastane, zamisli se i zapita pripovijeda li autorica o stvarnim ili izmišljenim događajima. Glavom mu prolazi mnoštvo pitanja. Tek nakon toga dolazi k sebi, malo dublje razmišlja o pročitanom i shvati da je riječ o zbilji, o nečemu što nas okružuje, mada toga možda nismo svjesni. To se dogodilo i meni kada sam čitao ovaj roman, a na temelju toga nastao je ovaj osvrt.


Što se krije iza neobičnog naslova?

U ovom romanu za mlade, objavljenom 2009. godine, spisateljica Nada Mihelčić progovara o vrlo važnom i aktualnom problemu s kojim se prvenstveno suočavaju mladi ljudi, posebice tinejdžeri. To je ovisnost o drogi, a u današnje vrijeme sve je češća. Zato autorica posvećuje svoje djelo svima onima koji su se susreli s tim problemom ili se bore s njim.

Glavni je lik ovog romana trinaestogodišnja djevojčica Nada, koja je ujedno i pripovjedačica te se na taj način čitatelj može bolje približiti priči i poistovjetiti se s djevojčicom. Ona živi u stanu u Zagrebu sa svojim roditeljima, starijom sestrom Vlatkom i starijim bratom Robertom, mlađim bratom Alanom i bakom. Odlučila je podijeliti svoju životnu priču s čitateljima govoreći o problemima s kojima se njezina obitelj susreće, a čemu je uzrok njezina sestra Vlatka koja postaje ovisnica o drogi. Roditelji Vlatki posvećuju više vremena nego ostaloj djeci i tako svi članovi obitelji zapravo postaju žrtvama nastale situacije. Nesretni su te ne mogu izbjeći nastale financijske i psihološke probleme. Svaki član obitelji plaća cijenu Vlatkine ovisnosti i nestanka. Pripovjedačica i braća zapravo na pogrešan način tumače brigu roditelja o Vlatki misleći da su im oni nevažni i da ih ne vole dovoljno, što nije istina. Zajedno s braćom, tužne i sretne trenutke mora pomaknuti u drugi plan jer se u njihovoj obitelji preko noći sve promijenilo. Nakon suočavanja s problemom, dosadašnji normalni obiteljski život potpuno se mijenja i tu počinju emotivni problemi, svađe i optuživanje, gubitak prijatelja... Roditelji moraju snositi financijske posljedice zbog Vlatkine krađe i laganja. Pripovjedačica na neki način okrivljuje Vlatku za urušavanje obitelji koja se počinje baviti samo i isključivo ovisnicom. Tako trinaestogodišnjakinja traži svoje mjesto u obitelji i svijetu te zbog cjelokupne situacije i sama počinje ranije sazrijevati. Ipak, ona sa sestrom Vlatkom dijeli posljednje trenutke razgovarajući o utjecaju droge. Vlatka joj govori da vidi puno boja koje se brzo miču i iz njih bi istrčao zeleni pas, po čemu je roman zapravo dobio ime. To je jedini prisni trenutak koji pokazuje da između dviju sestara ipak postoji bliskost i ljubav, bez obzira na optužbe. Iako je tema romana vrlo ozbiljna i kao čitatelji svjedoci smo teškim i neobjašnjivim događajima koji nas potiču na razmišljanje, smiješne situacije, koje se očituju u dijalozima između glavnih likova, razbijaju tu ozbiljnost i barem na kratko čine odmak od svih nastalih problema. To su ujedno i oni dijelovi romana koji bi trebali privući mlade čitatelje kako bi shvatili da nije sve tako crno, odnosno da u svakoj teškoj situaciji treba pronaći i nešto lijepo, pozitivno kako bi nam bilo lakše nositi se s problemima i brigama.

Snažna osuda, snažna poruka

U svojem romanu Nada Mihelčić donosi snažnu kritiku, snažnu osudu ovisnosti, a samim time šalje vrlo važnu poruku. Radnja romana stvarna je, nije uljepšana sretnim krajem, već prikazuje koje sve posljedice ostavlja ovisnost, u ovom slučaju droga. Roman je lako čitljiv, vrlo zanimljiv, drži čitatelja u iščekivanju i napetosti te zadržava njegovu pozornost do samog kraja, koji je, nažalost, tragičan.

Kvalitetu ovog romana prepoznali su mnogi te je tako osvojio brojne nagrade: državne književne nagrade Grigor Vitez i Anto Gardaš, nagradu Mato Lovrak te međunarodnu nagradu Mali princ. Osim toga, ova je knjiga na tportalovu natječaju ušla u polufinale za roman godine, što također dokazuje da su brojni čitatelji prepoznali njezinu vrijednost. Roman je uvršten i na popis djela za cjelovito čitanje u osnovnoj školi. Učenici možda nisu navikli na čitanje djela ovakve tematike, no moraju postati svjesni da se i o takvim temama treba pisati. Stoga preporučujem svakome da pročita roman, kako djeci, tako i odraslima, da prihvate stvarnost i uče na svojim pogreškama, koje treba ispravljati, a ne negirati.


Ivan Povijač, 8. b


Jedan od najpoznatijih svjetskih mjuzikala već niz godina oduševljava hrvatsku publiku


Mjuzikl o kojem se ne prestaje pričati

Učenici sedmih i osmih razreda naše škole 27. studenoga 2021. godine imali su prilike uživati u mjuziklu Mamma Mia u zagrebačkom Gradskom kazalištu Komedija. Taj legendarni mjuzikl, izveden u više od četrdeset zemalja na šest kontinenata, od 2015. godine prikazuje se u Zagrebu i pogledalo ga je mnoštvo gledatelja, koji ne kriju svoje oduševljenje njime. Poznato je da učenici rijetko odlaze u kazalište te često zaziru od opera i mjuzikala jer smatraju da takva djela nisu zanimljiva. No sada su se, baš kao i ja, uvjerili u suprotno.


Romantična priča

U nastajanju glazbeno-scenskog djela, koje je prevedeno s engleskog na hrvatski jezik, sudjelovao je velik tim, a pritom je redateljska uloga pripala Igoru Barberiću. Glavni su likovi Donna Sheridan i Sophie Sheridan koje utjelovljuju glumice i pjevačice Vanda Winter i Renata Sabljak. Neki od sporednih likova su Sam Carmichael, Bill Austin, Tanya, Rosie, Harry Bright. U njima prepoznajemo već viđena televizijska lica, a to su Fabijan Pavao Medvešek, Dražen Bratulić, Danijela Pintarić, Ervin Baučić i mnogi drugi.

Mjuzikl nas uvodi u priču o djevojci Sophie koja želi otkriti tko je njezin otac. Majka Donna nikad joj nije govorila o ocu i to je najveći problem u cijeloj priči. Sophie je upoznala trojicu muškaraca koji su bili majčini partneri. Jedan od njih bio je njezin otac, no ona to nije znala. Kad se odlučila vjenčati, a nakon mnogih zavrzlama i nesporazuma, saznala je pravu istinu. Na kraju Sophienog vjenčanja nije bilo pa su se majka Donna i Sam Carmichael vjenčali. I poput kakve bajke, i ova priča završava sretno, što gledatelji i očekuju.


Nevjerojatni talenti na maloj pozornici

Ono što je neočekivano i što plijeni posebnu pažnju gledatelja jest spoj scenografije, koreografije i kostimografije, vrlo važnih elemenata mjuzikla, ovdje postavljenih na vrlo visoku razinu, a sve zahvaljujući talentiranim glumcima, pjevačima i plesačima. Možemo reći da je redatelj okupio izuzetno dobar tim koji je bio pravo iznenađenje na pozornici.

Glavni glumci zračili su pozitivnom energijom, pokazali sve svoje talente i dokazali da se trud zaista isplati. Zavidnim vokalnim sposobnostima, uz orkestar pod vodstvom Dinka Appelta, i savršeno uvježbanim plesnim pokretima ispunili su cijelu pozornicu. Publika je pjevala s njima, podigli su ih na noge poznatim hitovima pop-grupe ABBA kao što su Dancing Queen, Super Trouper, The Winner Takes It All, Thank You For The Music, SOS i drugi. Valja naglasiti i to da su sve pjesme prevedene na hrvatski jezik, a potpuno oduševljenje publika doživljava na kraju kada su pjesme otpjevane u originalu pa gledatelji imaju osjećaj da su na pravom koncertu spomenutog švedskog pop sastava. Nimalo manje zapaženi nisu bili ni plesači koji su očarali gledatelje usklađenim plesnim kretnjama i time doprinijeli dinamičnosti cijelog mjuzikla. Kostimi su bili očaravajući i vjerojatno veoma zahtjevni za izradu.

Uz odlične pjesme, gledatelje su zabavili i poneki smiješni plesački pokreti, dijalozi i komentari likova, zatim sam kraj mjuzikla kada su se očevi obukli u kostime, baš onakve kakve su nosili članovi grupe ABBA.

Cijeli mjuzikl bio je predivan, od same priče do plesnih i glazbenih ostvarenja, koja su bila pravo osvježenje za gledatelje. Njegova je kvaliteta na zavidnoj razini. Stoga i ne čudi podatak da je interes za ovaj mjuzikl ogroman te se uvijek traži karta više. Svatko tko je u mogućnosti neka ga pogleda jer mu garantira potpunu zabavu i užitak.


Paula Kovaček, 8. a