Nastava u knjižnici

Signatura je složena oznaka koja određuje mjesto pojedine knjige ili neke druge jedinice knjižnične građe na polici. Signatura mora biti jasno istaknuta u desnom gornjem kutu stražnjega omota knjige.

Elementi signature su:

1. UDK (klasifikacijska) oznaka ili simbol

2. Autorska oznaka

3. Naslovna oznaka

Otvorena knjižnica digitaliziranih dječjih knjiga na različitim svjetskim jezicima iz raznih država svijeta nalazi se na http://en.childrenslibrary.org/index.shtml i trenutno nudi 4642 knjige na 61 jeziku, za djecu od 3 do 13 godina. Jednostavnim pretraživanjem knjige se mogu birati prema uzrastu kojem su namijenjene, ali i prema manje uobičajenim kriterijima kao što su boja korica i veličine knjige.

Pokrenuta je s ciljem da djeci i odraslima koji se djecom bave omogući pristup slikovnicama i knjigama koje predstavljaju različite kulture, društva i načine života ljudi cijeloga svijeta te tako pomaže u upoznavanju i boljem razumijevanju globalne zajednice u kojoj živimo.

Školski knjižničar ostvaruje program rada u suradnji s učiteljima, nastavnicima, ostalim stručnim suradnicima, ravnateljem, roditeljima i ustanovama koje se bave obrazovanjem i odgojem djece i mladeži.

Referentna zbirka okuplja građu priručne literature koja sadržava osnovne, jasne i kratke obavijesti o svim strukama ili znanostima odnosno o određenoj struci, znanstvenoj disciplini i slično. Funkcija referentne zbirke je pružanje brzog i jednostavnog pristupa organiziranom znanju u enciklopedijama, jezičnim, terminološkim i biografskim rječnicima, leksikonima, atlasima, bibliografijama i sličnim sekundarnim publikacijama.

Mrežna stranica (web stranica) osnovna je sastavnica weba, a njezin grafički oblikovani sadržaj moguće je pregledavati uz pomoć mrežnog → preglednika na zaslonu računala. Obično je to dokument oblikovan s pomoću HTML-a ili srodnoga programskog jezika (→ hipertekst), koji osigurava jednak izgled stranice na računalima s različitom vrstom operativnih sustava, a njegova su posebnost i elektron. uputnice, tj. poveznice (hiperveze, linkovi), aktiviranjem kojih je omogućeno trenutačno prelaženje s jednoga dokumenta (stranice) na drugi, odn. oblikovanje slijeda sadržaja prema vlastitu interesu. Osim teksta, stranica može sadržavati i multimedijske elemente (rasterske slike, animacije, zvučne ili videozapise), te interaktivne i druge dinamičke elemente, sve u obliku zasebnih pripadajućih dokumenata. Svi su dokumenti jedne stranice smješteni na mrežnom → poslužitelju (engl. web server), obično neke od tvrtki davatelja internetskih usluga (engl. Internet Service Provider, akronim ISP), koje pružaju usluge smještaja stranica (engl. web hosting). Složenije stranice rabe mrežne aplikacije, programe koji se u cijelosti odvijaju na mrežnom poslužitelju, a korisniku je za njihovu uporabu potreban jedino mrežni preglednik.

Enable obrazovni sadržaji

Biste li htjeli u svojoj školi stvoriti pozitivno školsko ozračje u kojemu nema mjesta nasilju i neprikladnomu ponašanju?

Europska mreža protiv vršnjačkog nasilja na nastavi i u slobodnom vremenu nastoji spriječiti vršnjačko nasilje na nastavi.

Financijska pismenost

Toni Milun

“Važnost upotrebe govornih vrednota u interpretaciji teksta”

Dijana Merey Sarajlija

Knjižnica

Mediji

Mreža

Strip

Časopisi - 2. razred

Časopisi - 7. razred

Tisak - 1. dio

Tisak - 2. dio

Časopis - 6. razred

Hrčak

Portal hrvatskih znanstvenih i stručnih časopisa

Komunikacija putem elektroničkih medija

Stvaralačko prepiričavanje

Zašto je važno čitati?

Odabrat ću pročitati ...

  1. dio

Odabrat ću pročitati ...

2. dio

Pjesnici o Hrvatskoj