Kulturna i javna djelatnost

Mjesec hrvatske knjige

Razlistaj se! moto je pod kojim su svi sudionici ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige pozvani da svoje programe posvete planetu Zemlji, a u povodu 50. obljetnice obilježavanja Dana planeta Zemlje.

Nacionalna manifestacija, posvećena prije svega knjizi, ali i knjižnicama, već 25 godina održava se od 15. listopada do 15. studenog. Svečanost otvaranja održala se u Gradskoj knjižnici Ivanić-Grad.

Završna svečanost kviza i zatvaranje Mjeseca hrvatske knjige planirano je za 13. studenog u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici.


Službeno otvorenje manifestacije Mjesec hrvatske knjige 2020. održano je 15. listopada 2020. u Ivanić Gradu.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja, održava se do 23. listopada pod nazivom „Istraživači planeta Z“. Za razliku od prethodnih godina, djeca za rješavanje kviza ne moraju pročitati tri knjige, već proučiti i istražiti mrežne poveznice koje se kriju u svakom pitanju. U svjetlu izbjegavanja fake newsa kojima smo obasuti, ponudili smo djeci provjerene, kvalitetne izvore informacija na internetu: mrežne stranice nacionalnih parkova i parkova prirode, online enciklopedije, mrežne stranice muzeja, instituta…

Mladen Kušec

U 83. godini preminuo je naš književnik, novinar i publicist Mladen Kušec. Potpisao je desetke knjiga proze i poezije, a svoj je književni rad posvetio djeci i mladima.

Mladen Kušec rođen je u Zagrebu 1938. godine. U rodnom je gradu polazio osnovnu školu, gimnaziju i studij na Filozofskom fakultetu. Na RZ-u počeo raditi 1963. Kao novinar i urednik istaknuo se rado gledanim i slušanim radijskim i TV emisijama za djecu i mlade (Tonkica Palonkica, frrr…, Patuljci pojma nemaju, Hihotići, Bijela vrana i dr.). Njegove radijske i TV emisije za djecu postale su standard za taj žanr.

Bio je urednik Obrazovnog i dječjeg programa HR-a 1989–94, nakon toga godinu i pol urednik Radio Sljemena. Autor tridesetak knjiga pjesama, proze i drama za djecu i mlade (Dobar dan, Volim te, Plavi kaputić, Lili i Vili, Slijedi me).Uređivao je i originalni radijski putopis “Zagonetno putovanje – Putujemo Hrvatskom”. Dobitnik više nagrada, među ostalim nagrade HND-a Zlatno pero 1979 (za knjigu Donatela, nastalu prema radioemisiji Bijela vrana), nagrade Mato Lovrak za najbolji roman za mladež 1993 (za roman Mama, tata i ja), nagrada na Tjednu radija u Ohridu 1977. i 1983, nagrade RZ-a 1983. te nagrade HRT-a Ivan Šibl za životno djelo 1991. (Izvor: https://www.eivanec.com/tonkica-palonkica-frrr-preminuo-omiljeni-knjizevnik-novinar-i-publicist-mladen-kusec 2. 11. 2020.)


Prošlo je 29 godina od događaja koji je ostao upisan kao najtragičniji u suvremenoj hrvatskoj povijesti- dana kada je nakon tromjesečne neprijateljske opsade grada i svakodnevnog razaranja objavljena vijest kako je Vukovar zauzela JNA i srpske paravojne postrojbe. Uslijedila su nasilna razdvajanja obitelji, odvajanja muškaraca od žena i djece, skrivena deportacija muškaraca u koncentracijske logore u Srbiji, izvlačenje ranjenika iz vukovarske bolnice koji su, uz civile i branitelje, odvedeni i mučki ubijeni na Ovčari….

Iscrpljeni preživjeli žitelji Vukovara pješačili su razorenim gradom, u tužnoj koloni čije su potresne kadrove prenijele sve svjetske medijske kuće. Mnogi su nosili tek nekoliko vrećica s najosnovnijim stvarima, nije bilo vremena ni načina kako ponijeti obiteljske fotografije, uspomene iz djetinjstva, drage predmete… Vukovarcima su ostala samo sjećanja na život do jeseni 1991. godine.

Jedan od najvećih nogometaša svih vremena Diego Armando Maradona u karijeri je nosio dres Argentinos Juniorsa, Boca Juniorsa, Barcelone, Napolija, Seville i Newell's Old Boysa te osvojio svjetsko prvenstvo kao kapetan argentinske reprezentacije 1986. godine u Mexicu. Kao trener je vodio Textil Mandiyu, Racing, Argentinu, Al-Wasl, a posljednji mu je klub bio Gimnasia de La Plata

Galerija Pikto

Galerija Pikto objavila je publikaciju „Navike i potrebe posjetitelja u hrvatskim galerijama“, koja je nastala kao rezultat istraživanja o navikama posjećivanja hrvatskih galerija te interesima posjetitelja za izložbe i dodatne sadržaje.


Šest šetnji Slave Raškaj

U okviru programa za razvoj publike,naklada Mala zvona realizirala je petnaestminutni film „Šest šetnji Slave Raškaj“, baziran na istoimenoj slikovnici Sanje Lovrenčić i Dominika Vukovića.


Djeca ususret Božiću

Gradska knjižnica Kaštela i Pere Eranović, glumac HNK Split ostvarili su projekt pod naslovom Djeca ususret Božiću – adventske i božićne priče za djecu.


Muzej antičkog stakla u Zadru

Virtualna izložba "10 Božića u MAS-u"


Tko je ukrao Orašara?

Gradsko kazalište Trešnja vodi vas na božićno putovanje svijetom mašte u jedinstvenom kazališnom iskustvu – online Kazališnoj igri: “Tko je ukrao Orašara?”.


Priča o sloniću Babaru

Udruga Mala opera predstavila je glazbeni sadržaj za djecu - „Priča o sloniću Babaru“ s legendarnim Špirom Guberinom kao pripovjedačem.

HULU Split

Virtualne izložbe

Arheološki muzej Istre

Tradicija dobrih želja

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu pokrenula je blagdansku akciju kako bi oživjela tradiciju dobrih želja – tradiciju slanja božićnih čestitki i kako bi javnost upoznala s božićnim čestitkama koje čuva u svojem fondu Grafičke zbirke. Razglednice i čestitke je moguće ne samo istražiti online već i poslati - dijeliti svojim najmilijima digitalno putem mobilne aplikacije Pozdrav iz Zagreba koja je odjenula blagdansko ruho i postala Advent u Zagrebu.


Muzej vučedolske kulture

Muzej vučedolske kulture u Vukovaru pripremio je svoja dva nova projekta: virtualni obilazak Muzeja vučedolske kulture i interaktivni kviz Muzeja vučedolske kulture (E-Learning).


Muzej grada Zagreba i Centar za kulturu i informacije Maksimir

Online izložba Fotografija i mladi na temu Maskirani razred.

Teatar Tirena

Pratite pustolovinu djevojčice Maše i njezinog psića Kreše na putu za Sjeverni pol u Božićnoj potrazi Teatra Tirena.


Gradski muzej Senj

Bogatu senjsku baštinu možete istražiti online. Na mrežnoj stranici Gradskog muzeja Senj među ostalim moguće je istražiti Tvrđavu Nehaj, Arheološku i Hidroarheološku zbirka, vrijednu Zbirku glagoljice, Etnografsku zbirku Bunjevci, Zbirku oružja i vojne opreme te druge zbirke.


Čestit Božić i sretna nova 2021. godina!

Kalendar godišnjica

Zrinski

Zrinski, hrvatska plemićka obitelj. Ogranak hrvatskog plemićkog roda Bribirskih. Utemeljitelj tog ogranka bio je Grgur II. Bribirski, koji je 31. VII. 1347. u ime maloljetnoga nećaka Jurja III. (1346–61) predao kralju Ludoviku I. Anžuvincu Ostrovicu s Lučkom županijom u zamjenu za »utvrdu zvanu Zrin u zemlji Slavoniji« te posjede Pedalj i Stupnicu nedaleko od Zrina. Sam Grgur II. preselio se u utvrdu Zrin u Pounju, a obitelj je dobila ime po novostečenom posjedu.

Više: Zrinski. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2021. Pristupljeno 8. 2. 2021. <http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=67467>.

Radionica za Valentinovo

Čestitka za

Valentinovo

Međunarodni dan zaštite močvara

Kreativa radionica "Veseli pingvini"

„Novo ljeto- stare želje“ - Klub ljubitelja poezije Stihom u srce


Život i djelo Dragojle Jarnević

Uskršnja priča:

Uskrsni zec-priča moga djeda

Radionica neoblikovanim materijalom povodom Uskrsa

Uskršnje priče:

Petra slavi Uskrs

Uskršnja radionica:

izrada pisanica

Uskršnje radionice:

izrada košarica

Uskršnja radionica:

izrada čestitki

Poklade, fašnik ...

Maska se kao pojam upotrebljava u različitim značenjima i definicijama pa tako označuje „lažno", odnosno prerušavanje, sloj kreme nanesene na lice, vrstu zaštite, u provansalskom govoru čak i vješticu…Maskerada (franc. mascarade) je u uskoj povezanosti s pojmom maske, a u prošlosti je bila aristokratska razonoda talijanskog podrijetla u kojoj sudjeluju maskirane osobe. Maskerada seže duboko u stari vijek kada su se priređivale svečanosti u čast grčkih božanstava, a danas označava povorku prerušenih osoba, krabuljni ples, kostimiranje u neobične likove s ciljem „grotesknog“ izgleda u vrijeme karnevala ili poklada.Poklade ili Karneval je svečano razdoblje između svetkovine Sveta tri kralja do korizme. Tradicionalno označava godišnju pobjedu cikličkog vremena nad linearnim, ali pobjeda je inscenirana te se u antičko doba, na taj način, nekažnjavano kritiziralo društveni poredak. Osim toga, korijeni su običaja pretkršćanski, magijskoga značaja jer se oblačenjem odjeće s naopake strane, zaglušnom bukom, sipanjem pepela tjerala zima i zle sile te odbijalo njihovo djelovanje na ljude, stoku...
Više: http://www.kgz.hr/hr/dogadjanja/poklade-fasnik/57306

Dan Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu

Zbog okolnosti povezanih s pandemijom koronavirusa Dan Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu ove ćemo godine obilježiti u virtualnome okruženju uz izravan prijenos svečanoga programa koji možete pratiti na stranici Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu na Facebooku u ponedjeljak 22. veljače 2021. godine u 12 sati.

Dan Knjižnice slavimo u spomen na dovršetak prve hrvatske tiskane knjige, Misala po zakonu rimskoga dvora, te smo ponosni što je ovaj događaj, koji je zlatnim slovima upisan u povijest hrvatske kulture, povezan s imenom naše središnje i najveće knjižnice koja broji 414 godina neprekinuta djelovanja.

Vrijednim i predanim prikupljanjem te čuvanjem pisanoga i tiskanoga kulturnog dobra kao i uspješnim odgovorima na izazove koje pred nas predstavlja digitalno doba, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu potvrdila se kao središnje mjesto hrvatske kulture, znanosti i obrazovanja.

Dan bajki i priča

baj(kaj)mo i pri(ča)jmo s ma(što)m

Međunarodni dan dječje knjige (ICBD – International Children's Book Day) obilježava se svake godine da bi se istaknula važnost dječje knjige te potaknula i razvila ljubav prema čitanju. Kao datum obilježavanja izabran je rođendan Hansa Christiana Andersena - 2. travnja. Prilika je to i za obilježavanje osmog rođendana nacionalne kampanje za poticanje čitanja naglas djeci od rođenja "Čitaj mi!"* koju zajednički provode Hrvatsko knjižničarsko društvo, Hrvatsko čitateljsko društvo, Hrvatsko pedijatrijsko društvo, Hrvatska udruga istraživača dječje književnosti i Hrvatsko logopedsko društvo uz potporu UNICEF-a Hrvatska.

Središnja proslava održat će se u četvrtak, 1. travnja 2021. u Gradskoj knjižnici "Franjo Marković" Križevci. Proslavu će medijski pokrivati Televizija Križevci, uz prijenos uživo na YouTube kanalu Televizije Križevci te uz mogućnost pristupa snimci naknadno i na YouTube kanalu knjižnice. Poveznica na prijenos bit će dostupna na mrežnoj stranici knjižnice 1. travnja 2021. Ovogodišnja obljetnica održava se u Godini čitanjakoju je Vlada Republike Hrvatske proglasila na prijedlog Ministarstva kulture i medija, a u sklopu Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja koja pridonosi razvoju kulture čitanja.

Na inicijativu Sarajevo Film Festivala prvi put se na regionalnom online festivalu okupljaju četiri vodeća filmska festivala iz četiri zemlje: Sarajevo Film Festival (BiH), Zagreb Film Festival (Hrvatska), Festival autorskog filma (Srbija) i Herceg Novi Film Festival (Crna Gora). Od 9. do 17. travnja prikazivat će se jugoslavenski klasici, prvi filmovi autora, višestruko nagrađivani filmovi te najzanimljiviji europski i svjetski naslovi. Više informacija dostupno je na https://ondemand.kinomeetingpoint.ba/.

Centar za posjetitelje Ivanina kuća bajke

Bajkovita zima uz ognjište: Svjetski dan pripovijedanja

Centar za posjetitelje Ivanina kuća bajke

Bajkovita zima uz ognjište: Margareta Peršić

Centar za posjetitelje Ivanina kuća bajke

Bajkovita zima uz ognjište: Sabina Gvozdić

Centar za posjetitelje Ivanina kuća bajke

Bajkovita zima uz ognjište: Sandra Vukoja

Centar za posjetitelje Ivanina kuća bajke

Bajkovita zima uz ognjište: Nevena Zuber

Tin Ujević

130 godina rođenja

Koncentracijski logor Jasenovac

Na 76. obljetnicu proboja zatočenika iz zloglasnog ustaškog logora u Jasenovcu odana je počast nedužnim žrtavama režima NDH. Uz snažnu osudu počinjenih zločina, naša je zadaća da razvijamo tolerantno i uključivo društvo te da kulturu sjećanja prenesemo mladim generacijama.