Crtići našega djetinjstva: Posebni dodaci!

Nakon što smo se dotakli izbora mahom europskih kratkometražnih crtanih filmova koji su obilježili djetinjstvo vaših učitelja, nastavnika i stručnih suradnika, ovdje ćemo spomenuti još neke značajnije naslove iz spomenute kategorije.
Kao što sam napomenuo, pritom ne govorimo o animiranim filmovima dugoga metra, kao niti o radovima poznatih američkih kuća poput Warner Brosa, Disneya i drugih. Govorimo o onim kratkim animiranim serijalima koji su svojevremeno često emitirani na malim ekranima, a dolaze uglavnom iz europskih zemalja. Slijedi još malo animirane pustolovine za sve ljubitelje dobrih crtića i one koji će to tek postati!


Gustav

Ovaj sjajni mađarski kratkometražni animirani serijal (epizode duge uglavnom do pet minuta) stvaran je u razdoblju od 1961. do 1977. Autori su Attilla Dargay, József Nepp i Marcell Jankovics. Središnji je lik crtića Gustav čiji se lik kroz epizode mijenja. Primjerice, u nekim je epizodama oženjen, a u nekima samac. Serija je obilježena crnim humorom te ju mnogi smatraju crtićem za odrasle. Zanimljivo, ova je serija, usprkos britkom humorističnom tonu, uspješno izbjegavala katkad oštru cenzuru ondašnjega režima i bila je vrlo popularna u zemljama srednje te istočne Europe, ali i drugdje, primjerice u Novom Zelandu.


Pogledajmo jednu od brojnih epizoda ovoga domišljatog mađarskog crtića:


GUSTAV


Slika preuzeta s izvora TMDB.com (https://www.themoviedb.org/tv/50444-gustav/images/posters, 09062022) isključivo u edukativne svrhe.


Graškograd

Britanska animirana kratkometražna serija nastala 1989. Autori su Paul Needs i Collin Wyatt. Snimljeno je trinaest epizoda u trajanju od oko pet minuta. Serija je često emitirana na Hrvatskoj Radioteleviziji devedesetih godina, a osobito je popularna bila zbog pjesme u uvodnoj špici. Crtić je nastao iz istoimene slikovnice (The Poddington Peas).


Nažalost, pronašao sam tek jednu epizodu sinkroniziranu na hrvatski jezik, ali bez špice koju smo kao djeca često pjevali:


GRAŠKOGRAD


Slika preuzeta s izvora Wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/The_Poddington_Peas, 09062022) isključivo u edukativne svrhe.


Vatrogasac Sam

Iznimno popularna britanska lutkarska animirana serija koja je izvorno snimana od 1987. - 1994. Autori su serije Dave Gingell, Dave Jones i Rob Lee, a sama serija prati pustolovine vatrogasca Sama i njegovih drugova koji rješavaju brojne probleme u svom mjestu: od požara do uplašene mačke koju je strah sići s drveta. Serija je kasnijih godina obrađivana i te su obrade poznate mlađoj populaciji. Seriju sam naveo zbog iznimne popularnosti, usprkos nešto duljim epizodama (oko devet minuta po epizodi).


U nastavku pogledajte uvodnu špicu hrvatske verzije serije:

VATROGASAC SAM


Busove priče

Evo jedne animirane serije koja ne dolazi iz Europe, iako je rađena po nizozemskom stripu. Riječ je o japanskoj animiranoj seriji čija je epizoda u originalu trajala oko dvanaest minuta, a kod nas bi bile prikazivane dvije epizode kao jedna (u trajanju od, dakako, dvadeset i četiri minute). Autor je serije Hiroshi Sasagawa, a snimana je od 1987. do 1988. godine. Serija prati vola u klompama pod nazivom Bus. On vodi farmu na vrlo neobičan način koji rezultira brojnim komičnim situacijama. Teško prepričati, ali užitak za pogledati:

BUSOVE PRIČE


Slika preuzeta s izvora Wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Ox_Tales, 09062022) isključivo u edukativne svrhe.



Super Ted

Britanska animirana serija čiji je autor Mike Young, a nastala je u razdoblju od 1982. - 1986. Serija prati lik bačenoga plišanog medvjedića koji je zahvaljujući čarobnoj prašini oživljen, pritom stekavši nadnaravne sposobnosti koje koristi u borbi za pravdu. I ova je serija vrlo često emitirana na ekranima Hrvatske Radiotelevizije devedesetih godina prošloga stoljeća.

Evo i jedne epizode na hrvatskom jeziku:

SUPER TED


Brum

Britanska animirana serija snimana u razdoblju od 1991. do 2002. godine prati avanture autića pod nazivom Brum. Seriju je osmislila Anne Wood, a devedesetih je često emitirana na Hrvatskoj Radioteleviziji.

Pogledajmo jednu od epizoda ovoga predivnog animiranog serijala čije su epizode u prosjeku trajale desetak minuta:

BRUM




BOLEK I LOLEK

Poljska kratkometražna animirana serija nastala 1962. godine. Autor je serije Alfred Ledwig. Posrijedi su zabavne avanture dvojice braće koje obično tematiziraju sport i propagiraju zdrav način života. Snimljeno je stotinu pedeset epizoda.


Jedna od epizoda emitiranih na TV Zagrebu (današnjem HRT-u):

Bolek i Lolek




Još je mnogo animiranih serija koje bismo mogli navesti, uključujući i one čije su epizode bile duljega trajanja (poput nizozemskoga crtića Blufonci koji, baš kao i naši Mali leteći medvjedići, ukazuju na sve važnija ekološka pitanja). To bi, međutim, zauzelo mnogo prostora. Stoga, ukazujem na dva izvora koja vam mogu pomoći istraživati spomenutu građu. Prvi je Retroplov, sjajan blog o starim crtanim filmovima kakve su gledali vaši učitelji, nastavnici i stručni suradnici. Drugi je važan izvor Popis crtanih filmova emitiranih na Televiziji Zagreb. Tamo ćete, dakako, pronaći mnoštvo poznatih američkih crtanih filmova o kojima ovom prigodom iz navedenih razloga nismo pisali. Ali pronaći ćete još mnogo naslova koji ovdje nisu navedeni, obično zbog problema vezanih uz poštivanje autorskih prava. Ovo zato neka bude uvod i poticaj za daljnje istraživanje i otkrivanje čudesnoga svijeta starih crtanih filmova. Uvijek smo dovoljno odrasli da istražujemo i dovoljno djeca da uživamo u crtićima! Ugodno vam ljeto! Opraštamo se uz epizodu portugalske animirane serije pod nazivom Lisica Skočibarica iz 1988. godine:

LISICA SKOČIBARICA


Slika preuzeta s izvora IMDB (https://www.imdb.com/title/tt1519132/, 09062022) isključivo u edukativne svrhe.