Ž. Ditrih: O Pravilniku o napredovanju učitelja, nastavnika...

O Pravilniku o napredovanju učitelja, nastavnika, stručnih suradnika i ravnatelja u osnovnim i srednjim školama i učeničkim domovima



Već petu godinu u zvanju učiteljice savjetnice, a pod dojmom skupljanja papira, potvrda i dokaza o svome radu, odlučila sam se na pisanje ovog teksta kako bih, možda, pokušala utjecati na sve moje divne kolegice i kolege koji kontinuirano rade sa svojim učenicima, ali se iz nekog razloga još nisu upustili u postupak napredovanja u zvanju. Osobno se ne smatram boljom od ostalih kolegica i kolega koji nemaju zvanje, samo smatram da je nekima potreban poticaj, hrabrost ili možda o navedenom Pravilniku nemaju informacije i nisu ih do sada tražili. Nadam se da ću ovim tekstom uspjeti utjecati na još neke kolege da se prijave za napredovanje, jer, budimo realni, što se može izgubiti?

Zadnja izmjena Pravilnika nastupila je 31. ožujka 2021. godine. Prema Pravilniku, učitelji, nastavnici, stručni suradnici i ravnatelji, pod uvjetima propisanim Pravilnikom mogu napredovati u zvanja:

1. mentor

2. savjetnik

3. izvrstan savjetnik

Za zvanje mentora potrebno je imati najmanje 5 godina rada u školskoj ustanovi (u iznimnim slučajevima 3 godine), a iz zvanja mentora nakon 5 godina može se napredovati u zvanje savjetnika, a nakon toga u zvanje izvrsnog savjetnika.

Tijekom trajanja zvanja (osim u slučaju prvog napredovanja), odgojno-obrazovni radnici) trebaju izvršavati obveze vezane uz zvanje. Te obveze podrazumijevanju:

- kontinuirani profesionalni razvoj za vrijeme trajanja zvanja (mentor 100 sati, savjetnik 120, a izvrsni savjetnik 150)

- ispunjavanje uvjeta izvrsnosti (mentor - 20 bodova iz najmanje 3 kategorije propisane Pravilnikom, savjetnik - 40 bodova iz najmanje 4 kategorije, izvrsni savjetnik – 60 bodova iz najmanje 5 kategorija).

Za sva je navedena zvanja obvezna kategorija Unaprjeđivanje rada škole.

Vrednovanje dijela stručno-pedagoškog rada odgojno-obrazovnog radnika za ispunjavanje izvrsnosti vrednuje se prema kriterijima podijeljenim u kategorije. Prema kategorijama se kategorije aktivnosti boduju.

1. Organizacija ili provedba natjecanja te mentorstvo učenicima, studentima i pripravnicima (mentorstvo, povjerenstva za natjecanja i sl.)

2. Predavanja, radionice, edukacije (predavanja, radionice, edukacije, dijeljenje primjera dobre prakse, sudjelovanje na edukacijama od 5 i više sati i sl.)

3. Rad u stručnim vijećima, udrugama i sl. (vođenje stručnih vijeća, doprinos struci kroz rad u strukovnim udrugama i sl.)

4. Stručni članci, nastavni materijali i obrazovni sadržaji (objavljivanje stručnog ili znanstvenog članka, autorstvo i suautorstvo stručnih knjiga ili udžbenika, objavljivanje oglednih primjera prilagodbi metoda, sadržaja, aktivnosti za učenike s teškoćama ili darovite i sl.)

5. Projekti (vođenje, koordiniranje ili samo sudjelovanje na različitim razinama (školska, državna, međunarodna)

6. Unaprjeđenje rada škole (sudjelovanje u vanjskom vrednovanju ili samovrednovanju, rad u školskom timu za kvalitetu, pripremanje i organizacija javnog događaja u školi ili na županijskoj ili državnoj razini i sl.)

7. Rad na unaprjeđenju sustava obrazovanja (sudjelovanje u provođenju istraživanja, sudjelovanje u radnim skupinama, povjerenstvima koji su imenovani od strane MZO-a i sl.)

Zahtjev za pokretanje postupka napredovanja pokreće se na zahtjev odgojno-obrazovnog radnika, a o tomu je dužan pisanim ili elektroničkim putem obavijestiti školsku ustanovu s kojom ima zasnovan radni odnos.

Uz obrazac zahtjeva za napredovanje odgojno-obrazovni radnik dužan je dostaviti i dokaze o ispunjavanju uvjeta izvrsnosti i navedeno podnijeti Agenciji nadležnoj za obrazovanje na način koji je pojašnjen na obrascu zahtjeva za napredovanje (Poveznica). Agencija će zahtjev pregledati i utvrditi je li potpun, a u slučaju nepotpunog zahtjeva zatražit će nadopunu u roku od 8 dana od podnošenja zahtjeva.

Nakon zaprimanja urednog zahtjeva, Agencija razmatra zaprimljeni zahtjev i dokumentaciju te obavlja uvid u stručno-pedagoški rad odgojno-obrazovnog djelatnika radi utvrđivanja ispunjenosti uvjeta izvrsnosti. Uvid obuhvaća praćenje najviše 2 sata neposrednog rada s učenicima, utvrđivanje bodova, razgovor s učiteljem i ravnateljicom. U roku od 30 dana od obavljenog uvida Agencija donosi stručno mišljenje elektroničkim putem, a odgojno-obrazovni radnik mora potvrditi da je isti primio. Ukoliko ima prigovor, može se žaliti.

Na koji način dokazati uvjete izvrsnosti?

Navest ću neke primjere, a detaljnije o tomu možete pročitati u Pravilniku, kao i pojašnjenju kriterija vrednovanja objavljenim na stranicama MZO-a.

Za sudjelovanje u radu povjerenstva za organizaciju/provedbu natjecanja na školskoj razini dovoljna je urudžbirana odluka ravnatelja o imenovanju u povjerenstvo. Za mentorstvo studentima potrebno je priložiti potvrdu ili ugovor sklopljen s institucijom.

Za održano predavanje, radionicu ili ogledni sat na školskoj razini dovoljan je zapisnik s aktiva ili urudžbirana potvrda ravnatelja. Za županijsku, državnu ili međudržavnu razinu potrebna je potvrda organizatora i pozitivna evaluacija sudionika. Za dijeljenje primjera dobre prakse potrebno je priložiti odgovarajući dokument ili poveznicu na objavljeni primjer sadržaja (Edutorij, obrazovni portali, školska mrežna stranica, knjige…). Za sudjelovanje u edukacijama na npr. državnoj razini, ovisno o trajanju edukacije za bodovanje, treba priložiti potvrdu. Ovdje se, naravno, računaju i bodovi skupljeni u Loomenu. Osim što nose dosta bodova za zadovoljavanje uvjeta izvrsnosti, potvrde s Loomena prilažu se i u mapu kontinuiranog profesionalnog razvoja.

Kod objave stručnih ili znanstvenih članaka potrebno je priložiti poveznicu ili presliku članka.

O dokazivanju sudjelovanja i doprinosu u realizaciji projekata koji su predviđeni Školskim kurikulumom stoji, citiram: Potrebno je priložiti poveznicu na Školski kurikulum kao dokaz o sudjelovanju i doprinosu realizaciji rezultata projekta ili urudžbiranu potvrdu ravnatelja. Iz priloženog trebaju biti vidljive sve relevantne informacije kojima se dokazuje da se radi o projektu (nositelji, aktivnosti, trajanje, rezultati projekta). U Facebook grupi Napredovanje i nagrađivanje (prosvjeta), a koju ne smatram relevantnom za tumačenje Pravilnika, članovi su postavljali dosta pitanja oko ovoga. Neki savjetnici traže poveznice na Školske kurikulume i to je dovoljan dokaz. Osobno ne smatram da je to dovoljan dokaz (ali to je moj osobni stav i ne smatram se kompetentnom za tumačenje) pa sam kao dokaz uz Školski kurikulum prilagala potvrdu ravnateljice i poveznice na objavljene članke na stranici škole ili razrednoj stranici). U kategoriji Unaprjeđenje rada škole navest ću samo primjere dokazivanja pripreme i organizacije javnog događaja - pozivnica, program, objava na mrežnim stranicama, fotografije, potvrdu ravnateljice i sl.

Važna promjena u novom je Pravilniku i mogućnost trajnog zadržavanja zvanja odgojno-obrazovnim radnicima koji imaju zvanje i više od 30 godina rada u obrazovanju, a potrebno je samo podnijeti zahtjev za trajno zadržavanje zvanja. Također, postoji i mogućnost podnošenja zahtjeva u više zvanje.

Ukoliko razmišljate o napredovanju, iz osobnog iskustva mogu samo reći da bi najpametnije bilo nakon svake provedene aktivnosti koja se Pravilnikom boduje zatražiti potvrdu ravnateljice koja mora biti urudžbirana. Potvrde skenirajte i slažite u mape prema kategorijama (najbolje OneDrive). Moja prethodna Odluka o imenovanju u zvanje savjetnika donesena je 2017. godine kada je na snazi bio stari Pravilnik. Novi je donesen u srpnju 2019. i od tada je već dva puta mijenjan. Uz sve te izmjene, štrajk, Covid-19, online nastavu, uspjela sam prikupiti sve dokaze o ispunjavanju uvjeta vezanih uz zvanje. Iznimno sam zahvalna svima vama koji ste nesebično pomagali i poticali me da ne odustanem (a htjela sam, više puta), ravnateljici – na ukazanom povjerenju, za sve potpisane potvrde i osobito na podršci da napredujem i ne odustanem, stručnim suradnicima, pedagoginji – na svim savjetima, stručnim mišljenjima i pregledanim i komentiranim videozapisima iz posebnog programa izvan radnog vremena, knjižničaru – na slušanju, podršci, sudjelovanju u projektima, mojim najdivnijim kolegicama i kolegama Aktiva razredne nastave - na svim odslušanim predavanjima, pregledanim oglednim satima nedjeljom, svakodnevnoj pomoći, suradnji, poticanju, predmetnim nastavnicima koji su uvijek bili na raspolaganju za pomoć i pitanja, na suradnji na projektima, administratorici školske mrežne stranice na svim objavljenim člancima i izmjeni iskustva o WEB alatima, tajnici na pečatima i uvođenju svake potvrde, računovođi na obračunu uvećane plaće zbog zvanja i komplikacija oko istog, spremačici i spremačima koji su često morali uložiti dodatni trud u čišćenje nakon mnogih odrađenih aktivnosti u učionici.

Žao mi je ako sam nekog zaboravila, nije bilo namjerno. Zapravo, zahvalna sam svim djelatnicima naše školice u kojoj radi popriličan broj vrijednih djelatnika koji još nisu pokrenuli postupak za napredovanje. Većina nas sudjeluje u projektima, mentorira, sudjeluje u radu povjerenstava, priredbama, natjecanjima, pa je pravo pitanje zašto nemamo u školi veći broj mentora i savjetnika?

Ovim tekstom željela sam vas potaknuti na pripremu i slanje dokumentacije za što je, zapravo, potrebno jako puno vremena, ali se isplati jer uz zvanje imate pravo na uvećanje plaće.

Za kraj, citirat ću svoju dragu kolegicu i prijateljicu:

Što je najgore što se može dogoditi kada savjetnik/savjetnica dođe?

Pustit ću vas da si na ovo pitanje odgovorite sami.

Slobodno mi se možete obratiti ukoliko imate bilo kakvih pitanja ili trebate pomoć.

U Vinkovcima 28.11.2021.

Željka Ditrih, učiteljica savjetnica