Projekt Naša mala knjižnica

Naša mala knjižnica

U međunarodni projekt Naša mala knjižnica uključili smo se prije dvije godine. Ove školske godine u njemu sudjeluju učenici drugih razreda. Koordinator projekta je školska knjižničarka u suradnji s učiteljicama.

Tijekom školske godine 2023./2024. čitat ćemo brojne knjige, razgovarati o njima, rješavati zanimljive zadatke u kreativnim knjižicama, sudjelovati u nagradnom natječaju te likovno i kreativno se izražavati. Svim sudionicima u Našoj maloj knjižnici želimo puno zabave i lijepih aktivnosti.


Radionica koju smo proveli u okviru projekta "Naša mala knjižnica" bila je Zvuk, prema knjizi turske književnice za djecu, Gulsah Yemen. Pričali smo o zvukovima koji nas okružuju te koji zvukovi nas najviše vesele, a koji plaše. Saznali smo također da u malom mjestu na sjeveru Turske postoji "ptičji jezik" ili kuštili kojim se stanovnici zviždući sporazumijevaju na većim udaljenostima. Igrali smo i igru sporazumijevanja uz pomoć plastičnih čaša i konopca i došli do saznanja - da čujemo zvuk, konopac mora biti zategnut.

Slijedeća knjiga koju smo čitali bila je neobična i zabavna priča Uhvatio sam Gnoma, talijanskoga autora i ilustratora Alberta Lota. Saznali smo tko su gnomovi te razgovarali koje su se sve nezgode dogodile glavnom junaku i tko je krivac za to. U knjizi se javlja miris ružmarina koji ostaje iza gnoma, a upozorava nas da se u priči spremaju nove nevolje. 

Rješavali smo zadatke iz kreativne knjižice te sudjelovali u nagradnom zadatku izrade mozaika gnoma.

Učenici 2.a i 2.b razreda izradili su vlastitoga gnoma. Napravili su trup od krpica i vune, cipele od papira i glinamola, vezice od grančica, kapu od tkanine i vune, dodali spužvu, kamenčiće, grah.

Gnom 2.a razreda

Gnom 2.b razreda

Nastavili smo s ostvarivanjem projekta „Naša mala knjižnica“ čitanjem priče „Zvonko“, litavske autorice Audre Baranauskaite. U knjizi, učenici su upoznali dječaka kojemu se događa nešto neobično. On ponekad ništa ne vidi ili ne čuje. Saznali su zanimljivosti o autorici i ilustratorici te obojali litavsku zastavu. Nakon razgovora o pročitanoj priči, rješavali su zadatke u kreativnim knjižicama, a posebno su se zabavili Igrom gledanja rukama!


Prva knjiga koju smo čitali u projektu je priča Moja baka, belgijskoga autora Jana de Kindera. Učenici su pronašli Belgiju na karti Europe, naučili nešto o autoru, ilustratoru i prevoditelju. U priči su se upoznali s bakinim pustolovinama. Nakon čitanja i razgovora o pročitanom, rješavali su zadatke iz kreativnih knjižica te saznali mnoge zanimljivosti o ekstremnim sportovima (ronjenje, padobranstvo, surfanje).