Noč knjige končno v živo!
Brali smo, poustvarjali, kamišibajkali, gradili, se sproščali, razbijali smo stereotipe, menjali branje in sanje ...
Vse to 21. aprila 2022 med 17.30 in 22. uro.
Menjali smo branje in sanje ...
Kamišibajkarica Ines nam je povedala zgodbo o volku ...
Med odpisanimi knjigami smo lahko izbrali kakšno knjigo ...
Preizkusili smo se v kamišibajkanju ...
Prebrali zgodbico in jo ilustrirali ...
Izdelali butaj ...
Risali, barvali, se posladkali s slastnimi mafini, ki so jih spekli sedmošolci ...
S pomočjo romana Čudo spoznavali, kako nas literatura lahko uči prijaznosti in empatije ...
Brale smo Nikina pisma tebi in razbijale stereotipe ...
Z dečkom Brinom smo potovali v pradavnino in odkrivali koliščarje ...
Izdelovali smo loke in sulice, iz gline oblikovali skodelice in druge predmete iz pradavnine, naredili kurišče ...
Maketo kolišča so izdelali učenci 2. a skupaj s svojim starši pod mentorskim vodstvom učiteljice Sergeje Mlakar.
Bili smo v stiku s sabo, drug z drugim, z vesoljem, s knjigo ...
Opis delavnic:
DELAVNICA ČUJEČNOSTI
Čuječnost je zavestna osredotočenost oz. biti v stiku s sabo, z naravo, z vesoljem. V delavnici čuječnosti bomo poudarek dali na dihanje, zavedanje le-tega ter zavedanje sebe. Potrebovali bomo armafleks podlogo, udobna oblačila, knjigo po izbiri.
DELAVNICA KAMIŠIBAJ
Kamišibaj je edinstvena oblika pripovedovanja zgodb ob slikah. Izhaja iz Japonske. Slike - ilustracije so vložene v lesen oder, imenovan butaj. Pripovedovalec (kamišibajkar) ob pripovedovanju menja slike, ki prikazujejo dogajanje v zgodbi.
Učiteljice – kamišibajkarice vam bomo uprizorile dve avtorski predstavi. Izdelali bomo vsak svoj kamišibaj, si izmislili svojo zgodbico ter jo ilustrirali. Če bo čas dopuščal, bomo zgodbe tudi uprizorili.
PISMA TEBI (za učenke 3. triade)
Hej, ti! Namen delavnice Pisma tebi je, da slavimo našo negotovost, napake in besedo NE. Skupaj bomo spoznale, da tisto, kar od nas hoče večina, ni nujno dobro za vse. Skozi branje knjige Pisma tebi, avtorice Nike Kovač se bomo podale v svet razbijanja stereotipov o prijateljstvu med fanti in dekleti, o zgrešenih lepotnih idealih, o napakah, ki so del našega življenja, ... S seboj potrebuješ le udobno podlogo, pisalo in svojo dobro voljo.
ČUDEn, ZAZNAMOVAN, NEZAŽELEN ali ČUDEŽ – EDINSTVEN IN DRAGOCEN?
Bralno-filmske urice o (ne)sprejemanju drugačnosti, predsodkih in boju za prijaznost. Privoščili si bomo »kolaž« odlomkov priljubljenega romana Čudo avtorice, poznane pod psevdonimom R. J. Palacio. Branje bomo popestrili s prizori iz istoimenskega filma. Spoznali bomo tudi zvočno knjigo. Pogovarjali se bomo o tem, ali isto dejanje različne oči vidijo enako, razmišljali, ali je enostavno stopiti v čevlje drugega, ter spoznavali, kako nas literatura uči prijaznosti in empatije.
DEČEK BRIN NA ŠEMPAŠKEM KOLIŠČU
Kje in kako so živeli ljudje v prazgodovini, nam bo skozi zgodbo pripovedoval deček Brin. Učiteljica Sergeja in učitelj Marko pa mu bosta pomagala. Pridružite se popotovanju v zgodovino!
***
MENJAJ BRANJE IN SANJE
Pobrskate po svojih domačih knjižnih policah in poiščete knjigo, ki ste jo pripravljeni podariti drugemu. To je lahko ena izmed knjig, ki ste je že večkrat prebrali, knjiga, za katero bi si želeli, da bi jo prebral še kdo drug, knjiga, ki jo imate doma v več izvodih, ipd. Vanjo zapišite misel ali citat, ki bi ga želeli posvetiti bodočemu bralcu (svoje sporočilo lahko tudi narišete), in knjigo v tednu od 19. do 22. aprila prinesite v šolsko knjižnico. V zameno si boste lahko izbrali knjigo, ki jo bo prinesel nekdo drug. Izmenjava bo potekala tudi v času Noči knjige, med 19. in 22. uro, v šolski knjižnici.