Pjesme pišemo, kroz stihove dišemo

Školska knjižničarka Marija Blažević prijavila je sudjelovanje u eTwinning projektu Pjesme pišemo, kroz stihove dišemo te je tako nositeljica projekta na školskoj razini.

Projekt je uvršten u školski kurikulum za 2021./2022. školsku godinu.

U ovom projektu sudjeluju svi učenici od 4. do 8. razreda. Kako bismo mogli objavljivati razne proizišle sadržaje ovoga projekta, roditelji su prethodno potpisali suglasnosti koje se čuvaju u arhivi školske knjižnice.

CILJEVI AKTIVNOSTI:

-pridonijeti razvoju literarnih sposobnosti, čitateljskih interesa i kulture;
-omogućiti učenicima slobodno izražavanje kroz stih i sudjelovanje u stvaranju lirskih djela;
-zadovoljiti učeničku potrebu za maštanjem, izražavanjem, pisanjem i čitanjem;
-poboljšanje školskog ozračja i motivacije učitelja i učenika;
-razvijanje novih oblika povezivanja, suradnje i prezentacije rada

NAMJENA AKTIVNOSTI:

Potaknuti maštu i kreativnost učenika, razvijati ljubav prema stvaranju pjesme, njegovati ljubav prema književnosti, zainteresirati učenike za čitanje, ostvariti suradnju s knjižnicom.

NAČIN REALIZACIJE:

eTwinning projekt; u okviru nastavnih predmeta i međupredmetnih tema

VREMENIK: tijekom školske godine (rujan 2021.- lipanj 2022.)

NAČIN PRAĆENJA AKTIVNOSTI:

Članci na mrežnoj stranici škole, eTwinning konferencija sa sudionicima projekta (spoznaje i stvaralačke aktivnosti će se prezentirati drugim suradnicima u projektu), anketa, evaluacija.

OČEKIVANI REZULTATI: Zadovoljstvo učenika i učitelja/stručnih suradnika projektnim aktivnostima.

U nastavku možete pratiti tijek provedbi aktivnosti projekta kroz cijelu školsku godinu. Aktivnosti će se provoditi prema utvrđenom rasporedu kako bi se uključili svi učenici od 4. do 8. razreda ( u našoj školi to su razredni odjeli 4.r., 5.a r., 5.b r., 6.a r., 6.b r., 7.r. i 8.r.). Tako svaki mjesec u projektu sudjeluju drugi učenici.

Kako je koji razred dolazio na red, tako su roditelji potpisivali suglasnosti za sudjelovanje učenika u projektu.

Napomena:

Oni učenici koji ne donesu svoje suglasnosti smatrat će se da neće sudjelovati u projektu te njihovi radovi ovdje neće biti prikazani.
Također, ukoliko neki od radova nisu zadovoljili određenu formu neće biti objavljeni.

PROJEKTNI PLAKAT

Nakon što smo obavijestili učenike i učitelje te roditelje o provedbi projekta i mogućnosti sudjelovanja učenika u istome, trebali smo osmisliti zajednički plakat koji će predstavljati našu školu u projektu.

Po jedan dobrovoljac svakog razreda koji sudjeluje u projektu, a ukupno 7 učenika, došlo je u školsku knjižnicu s ciljem izrade digitalnog plakata.

Knjižničarka je učenike podijelila u 3 grupe s obzirom da su u knjižnici 3 računala za korisnike.

Upoznala je učenike s digitalnim alatom Canvom. Učenici su radom u paru osmislili i izradili 3 plakata, s unaprijed definiranom oznakom eTwinninga te tekstom koji treba pisati na plakatu.

Kroz dva školska sata učenici su uspješno izradili digitalni plakat i pokazali svoje digitalne vještine, maštu i kreativnost.

A tajnim je glasovanjem odabran ovaj plakat.

RUJAN

Tema koju smo obradili tijekom rujna bila je JESEN. U aktivnosti su sudjelovali učenici 4. razreda uz podršku razrednice i učiteljice Tamare Ivić. Povezali smo nastavne predmete Prirodu i društvo i Hrvatski jezik. Nakon uvodnog dijela o obilježjima jeseni i razgovora o tomu što najčešće rade u jesensko doba, učenici su osmišljavali stihove kako bi upotpunili doživljaj jesenskih boja, mirisa i okusa. Jesu li u tomu uspjeli možete pročitati u nastavku.

Nakon toga, drugi dan, nekoliko učenika dobrovoljaca došlo je u knjižnicu te su svoj rad prepisali i uredili u digitalnom alatu Canvi, u kojem su naučili raditi prošle godine s knjižničarkom u drugom projektu. Tako su ponovno pokazali svoje digitalne kompetencije te ponovili znanja iz prošle šk.godine.

Suradnja u projektu - 4.r..mp4

Ostvarena je suradnja s drugom školom

Nakon što su učenici napisali svoje jesenske pjesme, javili smo se vršnjacima, sudionicima projekta, kako bismo razmijenili pjesme. Oni su pristali na suradnju što nas je veoma razveselilo.

Pročitali smo i odabrali pjesme projektnog partnera i nekoliko učenika našeg 4. razreda recitiralo je pjesmice svojih vršnjaka iz OŠ "Retfala" Osijek, a učenici iz iste škole su recitirali pjesmice naših učenika.

LISTOPAD

Učenici 7. razreda na Satu razrednog odjela razgovarali su s knjižničarkom o važnosti pravilne prehrane te umjerene kupovine i uporabe hrane, pravilnog odlaganja bio otpada te načinima pomoći onim ljudima kojima je potrebna pomoć ukoliko oskudijevaju u hrani. Uslijedio je nastavak te su na satu Hrvatskog jezika pisali stihove na temu HRANE, obilježavajući Svjetski dan hrane i Dane kruha. Nastavak je uslijedio isti tjedan kada su u školskoj knjižnici svoje pjesme prepisali i uredili u digitalnom alatu Canvi (sa samo zadanim tekstom naziva škole i nazivom obilježavanja dana hrane i kruha). Knjižničarka ih je upoznala s radom u ovom alatu te ih uputila koje su odrednice važne za vizualni izgled i prezentaciju njihove pjesme. Nažalost, ovoj je radionici nedostajalo podosta učenika zbog COVID-a, ali smo uspjeli dobiti kreativne radove polovice učenika 7. razreda.

STUDENI

Studeni je mjesec kada se prisjećamo stradalih osoba tijekom Domovinskog rata. Zato smo obilježili Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Na Satu razrednog odjela, učenici 8. razreda razgovarali su o toleranciji i važnosti prihvaćanja svakog čovjeka bez obzira na različitost, iznosili su vlastite primjere tolerantnog ponašanja kako bi okružje u kojem žive učinili boljim, zdravijim i sigurnijim mjestom za život. Nastavak radionice održao se na satu Hrvatskog jezika. Učenici su razmišljali o strahotama i besmislu rata te kroz stihove i prozu iznijeli svoja razmišljanja. Kroz isti tjedan, dobrovoljci su svoje radove uredili tijekom slobodnog vremena u školskoj knjižnici, u digitalnom alatu Canvi, u kojem su već prethodno imali iskustva i znanja, a knjižničarka ih je usmjeravala u samo nekim segmentima kako bi rad trebao vizualno izgledati. Nažalost, mnogi učenici nisu uspjeli sudjelovati u ovoj aktivnosti zbog bolesti.

PROSINAC

Tijekom prosinca, učenici 5.a razreda su kroz Likovnu kulturu i Hrvatski jezik iskoristili temu ZIME te su sudjelovali u ovom projektu razmišljajući o zimskim čarolijama, razgovarajući o igrama tijekom zime, odlascima na sanjkanje, klizanje, oslikavali su najljepše zimske ugođaje te su uz predivne božićne pjesme napisali stihove posvećene zimi i njezinim najljepšim pahuljicama. Bilo je tu razmišljanja i o Svetom Nikoli, njegovim poklonima, ali i o božićnom ugođaju u našim domovima.

Nakon toga, uslijedio je rad u digitalnom alatu Canvi. S obzirom na to da knjižnica ima 3 računala za korisnike, učenici su tijekom tjedna, kako su već mogli prema svome rasporedu, dolazili po troje u školsku knjižnicu i uređivali svoje radove na računalu. Knjižničarka je pružila pomoć svim učenicima s obzirom na to da nisu imali iskustva u ovome alatu. U nekim segmentima učenike je trebalo potaknuti i usmjeriti na to kako bi rad trebao vizualno izgledati. Tako su uspješno pokazali svoje informatičke vještine i digitalnu pismenost.

Recitacija.mp4

Učenica Elizabeta J. recitira svoju pjesmu.

SIJEČANJ

Učenici 5.b razreda tijekom nastavnog sata Hrvatskog jezika, razgovarali su kako su proveli zimske praznike, je li im zima omiljeno godišnje doba, što za njih znači smijeh, vole li više šaljive osobe ili osobe koje su šutljive. Nakon uvodnog razgovora i upoznavanja s temom sata, učenici su krenuli na pisanje stihova. Temu su mogli birati: ZIMA ili SMIJEH čime smo željeli obilježiti Svjetski dan smijeha i zimu kao aktualno i neiscrpno godišnje doba koje nam uvijek donosi nove slike iz naše prirode.

U nastavku tjedna, učenici su dolazili kako su mogli, prema svom rasporedu, po troje u školsku knjižnicu kako bi svoje radove uredili i napisali u digitalnom alatu Canvi. Knjižničarka je usmjeravala učenike što bi bilo poželjno za vizualni izgled rada. S obzirom da učenici nisu prethodno imali puno prilike raditi u ovom alatu, sada su alat bolje upoznali te unaprijedili svoje vještine i znanja.

Učenici rade u digitalnom alatu Canvi - prepisuju svoje pjesme i vizualno ih uređuju.

VELJAČA

Uvijek aktualna tema LJUBAVI, a povodom Valentinova, provela se u školskoj knjižnici na satu Hrvatskog jezika s učenicima 6.a razreda. Nakon uvodnog dijela i razgovora što je za njih ljubav, učenici su ponovili vrste rima, a potom prionuli na pisanje stihova.

Učenici su dolazili u školsku knjižnicu, tijekom svog slobodnog vremena i u digitalnom alatu Canvi uređivali svoje pjesničke uratke. Neki su učenici imali iskustva s alatom, a neki nisu, pa ih je knjižničarka usmjeravala kako bi radovi trebali vizualno izgledati i pokazala im je mogućnosti alata. Učenici su tako unaprijedili svoje digitalne vještine i znanja.

Predivne ljubavne stihove možete pročitati u nastavku.

OŽUJAK

U suradnji s nastavnicom Hrvatskog jezika Kristinom Krolo, dogovorena je zanimljiva radionica za učenike 6.b razreda pod nazivom Stih za čokoladicu. Radionica se održala tijekom dva školska sata, a povodom obilježavanja Svjetskog dana poezije u ugodnom ambijentu školske knjižnice.

U uvodnom dijelu učenici su se opustili uz prikladnu umirujuću glazbu. Tako potaknuti glazbom, prionuli su radnom zadatku. U prvom dijelu, učenici su u parovima, pisali po dvije kitice vlastitu pjesmu na prigodnu temu PROLJEĆA. Svaki je par pročitao svoju pjesmu, a ostali su ju učenici ocjenjivali dodjeljujući bodove od 1 do 10. Pobjednički par s najviše bodova činili su učenici Mihovil Z. i Marta Z. te su nagrađeni skromnim poklonima.

Svjetski dan poezije.mp4

Potom je uslijedilo individualno pisanje pjesme ili haiku poezije na temu SREĆE. Nakon svakog čitanja, učenici su, također, ocjenjivali jedni druge dodjeljujući bodove. Pobjednica je bila učenica Nina M. koja je, isto tako, nagrađena prikladnim poklonom.
Svi su učenici nakon čitanja svoje pjesme, dobili čokoladu, jer je i naziv aktivnosti glasio Stih za čokoladu. Sve su nastale pjesme učenici zalijepili na zajednički plakat koji je nakon radionice postavljen na školski pano u hol škole.

TRAVANJ

Povodom Dana planeta Zemlje knjižničarka je s učenicima 6.a razreda provela radionicu na Satu razrednog odjela, a u korelaciji s Hrvatskim jezikom.
Razgovarali smo o važnom problemu – onečišćenju planeta.
Na početku sata pogledali smo video u kojem su učenici imali priliku vidjeti onečišćenje planeta kroz sve sfere (plastika, nerazvrstani otpad, zagađene vode i zemlja, sječa šuma…) Ali su vidjeli i načine kako se trebamo ponašati i brinuti o planetu.
Učenici su zatim iznijeli svoja vlastita stajališta o tom gorućem problemu te na koji način svatko od njih može pomoći u brizi za planet.
Potom je uslijedio glavni dio – pisanje stihova. Učenici su se kroz stihove osvrnuli na problem različitog onečišćenja, na koga sve to utječe te kako možemo pomoći da naš boravak na planeti bude ugodan i čist.

Na kraju sata smo snimili audio zapis svih napisanih stihova što nam je poslužilo za izradu zajedničke prezentacije odnosno video zapisa koji smo nazvali Stih za planet Zemlju.

Učenici su kroz naredni tjedan, u svoje slobodno vrijeme, dolazili u školsku knjižnicu i svoje stihove prepisali u PowerPoint prezentaciju te dodali svoj audio zapis. Knjižničarka je bila uz njih te ih usmjeravala ukoliko je za to bilo potrebe. Učenici su na taj način razvijali svoje digitalne vještine i znanja. Na kraju smo prezentaciju preoblikovali u oblik videa.

Poslušajte što vam želimo reći!

Stih za planet Zemlju - OŠ A.G.Matoša, Čačinci.mp4

Nakon što su učenici osmislili i napisali motivirajuće stihove, snimili smo iste i napravili zajedničku video prezentaciju.

Učenici ispunjavaju svatko svoj slaid u PowerPointu svojim stihovima za planet Zemlju.

Učenici su prezentaciju ispunjavali u školskoj knjižnici.

SVIBANJ

Povodom Majčinog dana, učenici 4. razreda ponovno su sudjelovali u aktivnosti u sklopu ovoga projekta, a ovoga puta pod nazivom Stihovi za mamu. U uvodnom dijelu, razgovarali smo o značenju obitelji, a posebno o našim majkama, koje su neizostavne u našem odrastanju. Učenici su ispričali jedni drugima što najviše vole raditi s mamama, kako im vole pomagati, na koje načine im pokazuju ljubav. U drugom dijelu aktivnosti, učenici su pisali stihove posvećene upravo majkama, a onda ih i dodatno uredili. Osim toga, u trećem dijelu radionice, učenici su u školskoj knjižnici, u grupama pod nastavom informatike, dolazili u školsku knjižnicu i svoje skenirane radove unijeli u digitalni alat Google Slides te tako naučili raditi u još jednom digitalnom alatu.

Rad u alatu Google Slides

Ovdje pogledajte radove učenika koje su napisali svojim majkama.

Stihovi za mamu

Još jedna i zadnja aktivnost u sklopu projekta provedena je u ovome mjesecu, umjesto lipnja (zbog pomaknutih rokova završetka projekta).
Učenici 7. razreda ispričali su jedni drugima kako vole provoditi ljeta, kako se najbolje opuštaju tijekom ljetnih praznika, idu li na more, s kime se najviše druže... U nastavku sata, nakon što su se prisjetili
LJETA i MORA, što je ujedno bila tema ove aktivnosti, pisali su stihove. Pojedini učenici nisu uspjeli dovršiti svoje pjesme pa su ih dovršili doma. Neki su se čak potrudili i prepisali svoju pjesmu na računalu te donijeli isprintanu na papiru. U drugom dijelu aktivnosti, učenici su dolazili u školsku knjižnicu te svoje stihove prepisali u digitalnom alatu Canvi te oblikovali vizualni izgled svog rada. Potom smo sve radove preuzeli. Nadamo se kako će vam se svidjeti. A objavljeni su samo najuspješniji učenički radovi.

S našim smo projektom završili. Nakon prikaza svih aktivnosti, ispitali smo zadovoljstvo svih sudionika projekta. Učenici i učitelji koji su sudjelovali u projektu ispunjavali su evaluaciju kroz Google Forms obrazac. Na taj su način učenici upoznali još jedan digitalni alat koji nam često služi za provođenje anketa, evaluacije i općenito vrednovanje.