eTwinning projekti

Školska knjižničarka je od 2021./2022. školske godine započela sa sudjelovanjem u eTwinning projektima kako bi promovirala školsku knjižnicu i važnu ulogu knjižnice u odgoju i obrazovanju, a isto tako, kako bi potakla učenike na razvijanje digitalnih, informacijskih, komunikacijskih i čitalačkih vještina odnosno kako bi učenicima omogućila cjeloživotno učenje.

ŠTO ZNAČI SUDJELOVATI U ETWINNING PROJEKTU?

eTwinning portal namijenjen je međunarodnoj suradnji stoga svi odgojno-obrazovni djelatnici mogu komunicirati, razmjenjivati znanja i iskustva te razvijati međunarodne projekte u suradnji s kolegama iz Europe. U nastavi su uvijek poželjne pedagoške inovacije, a jedna od suvremenih metoda i načina poučavanja je korištenje eTwinning projekata u nastavi.

Nakon što bilo koji odgojno-obrazovni djelatnik osnuje projekt ili se pridruži postojećem, odredi temu i vremenski okvir rada, predstavi učenicima i roditeljima projekt uz obaveznu pisanu suglasnost, izradi učenicima eTwinning profile i poduči ih sigurnosti na internetu. Učenici većinom posjeduju određene informatičke vještine pa ih samo treba poučiti radu u novim digitalnim alatima.

Na samoj eTwinning platformi, osim komuniciranja kroz razne dogovorene medije (tekst, fotografija i video), postoji i mogućnost konferencijskog poziva. Tako učenici mogu vidjeti učenike iz drugih zemalja, razgovarati s njima i vježbati svoje komunikacijske vještine, kao i vještine stranih jezika. Također, mogu igrati kviz zajedno, kao što je Kahoot. Na taj način nastaje vrlo interaktivan sat koji je učenicima ne samo višestruko koristan, nego i zanimljiv.

Učenici najviše vole raditi u međunarodnim timovima pa se većinom izrađuje i stvara zajednička e-knjiga što se može postići raznim digitalnim alatima. U elektroničku knjigu se mogu dodati sve aktivnosti koje su učenici radili tijekom projekta.