Let's get into the books

Uđimo u knjige

Školska knjižničarka Marija Blažević prijavila je sudjelovanje u eTwinning projektu Let's get into the books/Uđimo u knjige te je tako nositeljica svog dijela projekta na školskoj razini. (Projekt je osmislila učiteljica naše škole Sandra Kraljik te je koordinatorica projekta i projekt vodi sa svojim učenicima 3. razreda).

Projekt je uvršten u školski kurikulum za 2021./2022. školsku godinu.

U ovom projektu sudjeluju svi učenici od 1. do 4. razreda. Kako bismo mogli objavljivati razne proizišle sadržaje ovoga projekta, roditelji su prethodno potpisali suglasnosti koje se čuvaju u arhivi školske knjižnice.

CILJ AKTIVNOSTI: Povećati interes učenika za knjigu. Na zanimljiv način dati učenicima priliku da se bolje upoznaju s knjigom i da je upoznaju na drugačiji način; proširiti svijest o važnosti čitanja; proširiti rječnik, poboljšati čitalačke vještine, razvijati digitalne vještine.

NAMJENA AKTIVNOSTI: Potaknuti maštu i kreativnost učenika, razvijati ljubav prema književnosti, zainteresirati učenike za čitanje, ostvariti suradnju s knjižnicom, upotrijebiti različite digitalne alate

NAČIN REALIZACIJE: eTwinning projekt; u okviru nastavnih predmeta, međupredmetnih tema

VREMENIK: Rujan 2021. - lipanj 2022.

NAČIN PRAĆENJA AKTIVNOSTI: Članci na mrežnoj stranici škole, Zajednička e-knjiga, evaluacija

U nastavku možete pratiti tijek provedbi aktivnosti projekta kroz cijelu školsku godinu. Aktivnosti će se provoditi prema utvrđenom rasporedu kako bi se uključili svi učenici od 1. do 4. razreda. Tako svaki mjesec u projektu sudjeluju drugi učenici.

Kako je koji razred dolazio na red, tako su roditelji potpisivali suglasnosti za sudjelovanje učenika u projektu.

Napomena:

Oni učenici koji ne donesu svoje suglasnosti smatrat će se da neće sudjelovati u projektu te njihovi radovi ovdje neće biti prikazani.
Također, ukoliko neki od radova nisu zadovoljili određenu formu neće biti objavljeni.

RUJAN
IZRADA LOGA PROJEKTA
Učenici 3. razreda

Danas 23. rujna 2021. godine započeli smo s projektom Let's get into the books!

Definirali smo što je logo, učenici su se prisjetili i naveli nekoliko primjera postojećih logotipa iz Hrvatske i svijeta. Zaključili smo što čini logo odnosno koje bitne sastavnice treba sadržavati logo za naš projekt.

Učenici su zatim prionuli poslu. Osmislili su svoj logo i skicirali ga na papiru. U drugom dijelu radionice, knjižničarka je učenike upoznala s digitalnim alatom Canvom, u kojem su potom učenici 3. razreda izrađivali vlastiti logo.

Učenici su se oduševili alatom, a sa svojim su radovima bili jako ponosni.

Sve logotipe smo spremili u .jpg formatu te smo ih objavili na zajedničkom eTwinning portalu, kako bi ih i drugi sudionici projekta mogli vidjeti. Kada svi sudionici projekta, isto tako, prilože radove svojih učenika, uslijedit će glasovanje za logo koji će predstavljati projekt Let's get into the books!


LISTOPAD
Budi Crvenkapica, učenici 1. razreda

Planirana aktivnost projekta za mjesec listopad bila je Budi Crvenkapica (Be Little Red Riding Hood).
Knjižničarka je s učenicima 1. razreda na kreativan način obradila bajku Crvenkapica 5. listopada 2021. godine, a u suradnji s učiteljicom Tatjanom Maršić.

Kroz dva školska sata, učenici su na samome početku druženja prepričavali bajku Crvenkapica kako bismo vidjeli znaju li joj sadržaj od ranije. Možemo reći kako su svi znali sadržaj bajke jer je ipak jedna od najpoznatijih dječjih bajki. Kratko smo razgovarali o važnoj poruci bajke, a to je da ne smijemo razgovarati s nepoznatim osobama, kao i to da trebamo slušati svoje roditelje.

Drugi dio razgovora bio je razgovor o omiljenoj boji te zašto je baš ta boja omiljena. A onda su učenici svoju snalažljivost i domišljatost pokazali kada su kroz 5 minuta osmislili svoju vlastitu kratku bajku te ju potom pred prijateljima ispričali. Neke su se bajke zvale Plavokapica, Zelenkapica, Žutokapica i bilo je još puno sličnih naziva, a knjižničarka je snimila sve učenike koji su se dobrovoljno javili ispričati svoju priču. Na samome kraju druženja učenici su ispunjavali evaluacijski radni listić.

U nastavku tjedna, knjižničarka je s nekoliko učenika koji pohađaju dodatnu nastavu Hrvatskog jezika, napravila zajednički video uradak koji smo predstavili na našoj mrežnoj stranici i stranici projekta na eTwinning platformi. Video smo radili u mrežnom alatu Clideo. Učenici su pokazali zavidnu spretnost, iako su tek prvašići, ali se odlično snalaze za računalom i dosljedno prate upute knjižničarke.

U nastavku pogledajte kako nam je bilo zabavno i poslušajte naše priče!

Little red riding hood - 10.2021.mp4

Kroz projekt smo obilježili Mjesec hrvatske knjige. Knjižničarka je s učenicima 2. razreda obradila i analizirala priču Uljuđeni vuk 25. listopada 2021.g., a u suradnji s učiteljicom Danijelom Lokner. Priča je to o vuku koji je želio naučiti čitati. Učenici su izvrsno reagirali, dajući do znanja kako je čitanje jako važno te da trebamo što više čitati kako bismo u budućnosti bili uspješni u svakom polju života. Čitanje se stječe vježbom i trebamo biti uporni dok tu vještinu ne usavršimo. Priča je učenicima bila izrazito poticajna te su nakon provedenog sata odmah poželjeli slikovnicu posuditi za doma. Kako nam je bilo pogledajte na fotografijama.

Učenici su na papiriće napisali zašto je čitanje važno, a te su misli potom
pročitali naglas.

Za kraj su rješavali radni listić te naslikali svoj crtež onako kako su doživjeli pročitanu priču.

STUDENI
Promijeni dio priče: Pinokio, učenici 3. razreda

Ovaj mjesec ostvarena je suradnja s učenicima 3. razreda i učiteljicom Sandrom Kraljik koja je jedna od dvije autorice projekta. Naziv aktivnosti prema zadanom rasporedu projekta bila je: promijeni dio priče (change part of the story).

Za ovu smo aktivnost odabrali priču Pinokio. Nakon što su učenici u svojim domovima pročitali Pinokija, uslijedila je radionica u kojoj su učenici trebali pokazati svoju maštu i kreativnost, svatko od njih je trebao promijeniti jedan dio priče Pinokio. Učenici su bili veoma uspješni u tome, jedni drugima su ispričali zanimljive priče. A potom je uslijedio nastavak. Kroz likovni izričaj napravili su svoj strip ili su nacrtali likove iz priče, onako kako su doživjeli likove i priču. Bilo nam je jako zanimljivo te smo u svemu tome zaboravili malo više fotografirati, no, ipak, nekoliko radova je tu.

STUDENI
Međunarodni dan djeteta - izrada digitalnog plakata Dječja prava, učenici 4. razreda

Dva školska sata proveli smo u školskoj knjižnici obilježavajući Međunarodni dan djeteta 22. studenog 2021. godine. Kroz ovu smo radionicu razgovarali o dječjim pravima i važnosti pridržavanja tih prava, ali i koje obaveze učenici imaju kao djeca.

Knjižničarka je u uvodnom dijelu pročitala poticajnu priču nakon koje su učenici davali svoja mišljenja koje su bile poželjne, a koje nepoželjne radnje u priči te koja su prava prepoznali. Nakon toga prošli smo kroz pripremljenu prezentaciju o dječjim pravima u školi. Nakon svakog pojedinačno iznijetog prava, knjižničarka je razgovarala s učenicima kako bi vidjela jesu li dobro razumjeli to dječje pravo te kako bi mogli dati svoje primjere iz škole.
U drugoj dijelu radionice, devet dobrovoljaca, uz podršku knjižničarke, radilo je na zajedničkom virtualnom plakatu u digitalnom alatu Canva. Iskustva u alatu su već imali radeći na projektu prošle školske godine, također s knjižničarkom.
Tako smo dobili divan plakat koji smo pokazali na mrežnoj stranici škole.

Čitamo priču i učimo o dječjim pravima u školi.

Radimo na zajedničkom plakatu u Canvi.

PROSINAC
Božićni razgovori - igrokaz, učenici 4. razreda

Prema predviđenoj aktivnosti za ovaj mjesec (čitanje božićne priče po izboru i dramatizacija), učenici 4. razreda su s knjižničarkom i razrednom učiteljicom Tamarom Ivić pročitali prigodnu priču Božićni razgovori u obliku igrokaza. Potom su naredna dva tjedna igrokaz uvježbavali u holu škole. Konačno, nakon što su sve uvježbali, knjižničarka je sve snimila i priredila video zapis za potrebe projekta.

Snimka je objavljena i na mrežnoj stranici škole u sklopu zajedničke Božićne čestitke 2021. učenika škole (naš video počinje u 1:56 na URL: https://www.youtube.com/watch?v=fMdsov6bUe0 ), a s obzirom da se zbog epidemiološke situacije božićna priredba nije održavala.

Kako je to izgledalo, pogledajte u videu!

4.r igrokaz Božić.mp4

SIJEČANJ
Medo koji voli grliti - Međunarodni dan zagrljaja, učenici 1. razreda

Iako za siječanj nisu predviđene projektne aktivnosti, knjižničarka je osmislila i provela radionicu za učenike 1. razreda, a u suradnji s učiteljicom Tatjanom Maršić. Porazgovarala je s učenicima o važnosti izražavanja emocija, a posebno o važnosti zagrljaja. Grljenje je posve zdravo, prirodno, no moramo pripaziti jer bonton grljenja nalaže da poštujemo osobni prostor osobe koju grlimo, a također bismo trebali zatražiti dopuštenje prije zagrljaja.

Zatim smo pročitali zanimljivu slikovnicu Medo koji voli grliti. Priča je to o medvjedu koji je svoju ljubav pokazivao svim životinjama, a posebno stablima u šumi, no na kraju je ljubav pokazao i čovjeku. Učenici su potom rješavali radni listić čime su ponovili znanje o priči i današnjoj temi.

Zaključili smo kako je svaki dan dobar da nekome zagrljajem pokažemo koliko nam je do te osobe stalo, i ne samo osobe, može to biti i naš kućni ljubimac.

Nakon što smo priču pročitali, učenici su rješavali radne listiće i provjerili znanje o priči.

Na kraju je uslijedio neočekivani skupni zagrljaj!

VELJAČA
Valentinovo -
Zaljubi se u stihove, učenici 2. razreda

Došlo nam je Valentinovo i nova aktivnost u projektu. Knjižničarka je s učenicima 2. razreda i učiteljicom Danijelom Lokner provela zanimljivu radionicu Zaljubi se u stihove s temom ljubavi, a povodom Valentinova. Tako smo na satu razrednika pogledali isječak iz filma Frozen i zaključili kako je ljubav prema sestri otopila snijeg i led kojim je bio zaleđen njihov rodni grad. Knjižničarka je potom učenicima iznijela nekoliko činjenica o povijesti obilježavanja Valentinova. Učenici su tako saznali da obilježavanje Valentinova seže daleko u povijest. U vrijeme staroga Rima, na vlasti je bio car Klaudije II. A Valentin je, iako je car to zabranio, potajno ženio mladiće i djevojke. Kada je car saznao za to, Valentin je ubijen, a nakon toga postao svetim.

Potom smo ispunjavali oblak riječi na pametnoj ploči, gdje smo zapisali koje sve vrste ljubavi postoje. A onda, kao glavni cilj sata, učenici su čitali ljubavne citate koje su prethodno istražili uz pomoć pretraživača na internetu. Pronađene stihove zapisali su unutar srca koje su sami oblikovali i ukrasili. U nastavku sata izradili su i ukrasili cvjetove/srca od papira u boji koje će pokloniti dragim osobama u znak ljubavi prema njima.

OŽUJAK
Čitanje priča naglas - Svjetski dan pripovijedanja, učenici 3. razreda

Učenici 3. razreda odabrali su priču koju će prijateljima pročitati naglas u sklopu radionice i povodom Svjetskog dana pripovijedanja. Izvore za priče pronašli smo u dječjim časopisima te smo na taj način promovirali pisanu riječ u časopisima kao jednom od tiskovina koje potiču čitanje, ali i služe za dječju razbibrigu. Svaku smo priču kratko analizirali i prepričali, a nakon nekih smo rješavali radni listić i križaljke.

Učenici su na kraju ocjenjivali jedni druge u kategoriji dječaka i djevojčica. Oni s najviše bodova proglašeni su najčitačima naglas te su dobili simbolične nagrade. Tako su kroz dva školska sata još jednom potvrdili kako je jako važno znati čitati.

Svjetski dan pripovijedanja.mp4

Bilo nam je jako lijepo družiti se i čitati u školskoj knjižnici, a ovdje možete pogledati zajednički video.

TRAVANJ
Čitanje je važno - učenici 4. razreda

Ovaj se mjesec obilježavaju dva važna datuma - Međunarodni dan dječje knjige (2.4.) i Dan hrvatske knjige (22.4). Tim je povodom knjižničarka osmislila radionicu za učenike 4. razreda pod nazivom Čitanje je važno. Učenici su kroz sat Hrvatskog jezika osmišljavali nekoliko poučnih rečenica zašto misle da je čitanje važno, a potom smo zajednički porazgovarali o svemu tome i uvidjeli da je čitanje jako važno jer bez toga ne možemo napredovati dalje u životu. Čitanje nam pomaže da maštamo i budemo kreativni, da putujemo tamo gdje inače nikada ne bismo mogli, pomaže nam da shvaćamo svijet oko sebe. A zatim, na satu Likovne kulture, učenici su osmišljavali i izrađivali vizualni izgled svoga rada koji, osim crteža, sadrži i tekst o važnosti čitanja. Učenici su bili vrlo kreativni i zadovoljni odrađenom radionicom.

Sa svim učeničkim radovima ukrasili smo školski pano postavljen u holu škole.

U nastavku suradnje, i prema prethodnom dogovoru s učiteljicom Tamarom Ivić, učenici su u grupama dolazili u školsku knjižnicu te su svoje radove postavili u zajedničku digitalnu knjigu pod nazivom Čitanje je važno. Učenici su knjigu izradili u digitalnom alatu Storyjumper. Alat je učenicima poznat zahvaljujući prošlogodišnjem projektu, tako da su veoma brzo i spretno izradili zajedničku knjigu, a sve pod vodstvom knjižničarke.

SVIBANJ
Igrokaz
Sunce na odmoru - Međunarodni dan obitelji- učenici 1. razreda

Učenici 1. razreda sudjelovali su u obilježavanju Međunarodnog dana obitelji. Učiteljica Tatjana Maršić je s učenicima koji pohađaju dodatnu nastavu Hrvatskog jezika uvježbala igrokaz, a koji je pripremila knjižničarka. Rekvizite smo zajedno prikupili te u dogovoru s učenicima osmislili kako će nam izgledati scena. Uloge su vrlo lako dodijeljene jer su se učenici prepoznali u određenim ulogama pa su se sami javili što bi željeli igrati u igrokazu. U predivnom školskom dvorištu izveli smo igrokaz, koji je knjižničarka snimila, uredila i izradila video uradak.

Naslov igrokaza je Sunce na odmoru. Radi se o obiteljskom izletu u prirodu. Likovi su mama, tata, baka, djed, dva sina, jedna kći i pripovjedač.
Kako je to izgledalo pogledajte u nastavku.

Također, učenici će igrokaz izvesti uživo povodom Dana škole 17. lipnja 2022. godine čime ćemo na najljepši način predstaviti ovaj projekt.

Nakon provedenih svih projektnih aktivnosti, provjerili smo zadovoljstvo učenika i učitelja s njihovim sudjelovanjem u projektu. Obrazac se ispunjavao u Google Forms-u. Učenici su tako upoznali još jedan digitalni alat koji nam pomaže za provođenje anketa, evaluacija i općenito vrednovanja.