Sudjelujemo u zanimljivom projektu "I'm a child and this is my right!", šk.godina 2022./2023.

Školska knjižničarka Marija Blažević prijavila je sudjelovanje u eTwinning projektu "I'm a child and this is my right!" te je tako nositeljica projekta na školskoj razini. U projektu sudjeluju škole iz različitih zemalja Europe, poput Grčke, Poljske, Albanije, Bugarska, Litva, Turske te smo mi jedini predstavnici iz Hrvatske. Naglasak je na upoznavanju i utvrđivanju temeljnih dječjih prava, povezivanje nastavnog sadržaja redovne nastave s međupredmetnim temama, posebno s Građanskim odgojem i obrazovanjem. 

Projekt je uvršten u školski kurikulum za 2022./2023. školsku godinu.

CILJEVI AKTIVNOSTI:

-Usvajanje znanja, stjecanje vještina i razvijanje stavova u kontekstu upoznavanja i prakticiranja dječjih prava. Učenici upoznaju načine ostvarivanja svojih prava na konkretnim primjerima iz svakodnevnoga života.

-Poboljšanje školskog ozračja i motivacije učenika

-Razvijanje novih oblika povezivanja, suradnje i prezentacije rada

-Proširivanje rječnika hrvatsko-engleskog jezika.

-Razvijanje čitalačkih i digitalnih vještina.

NAMJENA AKTIVNOSTI:

Osnaživanje učenika za svakodnevno snalaženje u ostvarivanju svojih prava.

NAČIN REALIZACIJE:

eTwinning projekt; u okviru nastavnih predmeta, međupredmetnih tema

VREMENIK: tijekom školske godine (rujan 2022.- lipanj 2023.)

NAČIN PRAĆENJA AKTIVNOSTI:

Članci na mrežnoj stranici škole i knjižnice, eTwinning konferencija sa sudionicima projekta (spoznaje i stvaralačke aktivnosti će se prezentirati drugim suradnicima u projektu), anketa, evaluacija. Zadovoljstvo učenika.

OČEKIVANI REZULTATI: Zadovoljstvo učenika i učitelja/stručnih suradnika projektnim aktivnostima.


PRVI CIKLUS PROJEKTA (RUJAN, LISTOPAD)

U ovom projektu sudjeluju učenici 3. razreda. Kako bismo mogli objavljivati razne proizišle sadržaje ovoga projekta, roditelji su na prvom roditeljskom sastanku potpisali suglasnosti za sudjelovanjem svojeg djeteta u projektu, a čuvaju se u arhivi školske knjižnice. Sve aktivnosti provodit će se u školskoj knjižnici, informatičkoj učionici i/ili razrednoj učionici.

SUGLASNOSTI za sudjelovanjem u projektu

IZRADA LOGA - SUDJELOVANJE U NATJECANJU (13.9.2022.)

U školskoj knjižnici okupili smo se 13. rujna 2022. kako bismo se upoznali s projektom u kojem učenici sudjeluju ove školske godine. Knjižničarka je učenike u uvodnom susretu upoznala s ciljevima projekta, s aktivnostima koje planiramo provesti u 4 ciklusa te koje će biti njihove obaveze. Učenike je najviše oduševila činjenica da u projektu sudjeluju njihovi vršnjaci iz drugih europskih zemalja, poput Grčke, Poljske, Albanije, Bugarske, Litve i Turske te da će moći komunicirati s njima na engleskom jeziku. 

Knjižničarka je s učenicima razgovarala o dječjim pravima. Učenici su bili vrlo aktivni, znali su nabrojati brojna dječja prava koja ostvaruju svakoga dana. Davali su primjere iz vlastitog života. A za ona koja nisu znali, sada su naučili. Spoznali su da se u svijetu krše dječja prava te da mnoga djeca nemaju uvjete za život i za prava koja imaju oni. Potrebno je osvijestiti javnost o ovome problemu, zato i mi sudjelujemo u ovome projektu kako bismo istaknuli važnost poštivanja dječjih prava. Učenici su osjećali jednakost s drugima, ravnopravnost, slobodu izražavanja, ali i uvidjeli različitosti u odnosu na djecu drugih zemalja.

Najvažniji pojmovi s kojima su se upoznali su: ŽIVOT, IME I NACIONALNOST, IGRA, OBITELJ, ZAŠTITA, ZDRAVSTVENA ZAŠTITA, SLOBODA, OBRAZOVANJE, RELIGIJA, PRIVATNOST, IMATI MIŠLJENJE, ODABRATI PRIJATELJE, DOBITI I DIJELITI INFORMACIJE, LJUBAV I RAZUMIJEVANJE, ZDRAVA HRANA. Iste pojmove učenici su upisali na svoj predložak ljudske šake, ali na engleskom jeziku. Na taj su način proširivali rječnik engleskoga jezika. 

U nastavku sata izrađivali smo zajednički logo projekta. Svaki je učenik dobio predložak šake odnosno dlana jedne ruke i svatko od njih je imao zadatak napisati po jedno osnovno dječje pravo unutar toga predloška i potom ga obojiti prema želji. Izrađene predloške smo lijepili na zajednički plakat u obliku srca. Iznad srca smo zalijepili naslov našeg projekta. Tako smo zajedničkim snagama izradili logo projekta, ponovili osnovna dječja prava i k tome još učili nove riječi u engleskom jeziku. 

Dva učenika dobrovoljca su, uz pomoć knjižničarke, zajednički logo uredili u digitalnom alatu Canvi. Knjižničarka je zatim logo postavila na predviđeno mjesto na Twin Space-u, na zajedničku ploču Padleta svih partnera, kako bi i ostali sudionici vidjeli što smo radili, ali i kako bismo mi mogli vidjeti ostale izrađene logove. Slijedi glasovanje za najbolji logo, možda baš naš bude odabran za glavni logo projekta I'm a child and this is my right!

IZRADA AVATARA – PREDSTAVLJANJE ETWINNING PARTNERIMA - VRŠNJACIMA (4.10.2022.)

Kako bi se učenici mogli predstaviti svojim projektnim partnerima vršnjacima, u informatičkoj su učionici, uz vodstvo knjižničarke, izrađivali svoje vlastite avatare u digitalnom alatu Pixton. Učenicima je bilo jako zabavno jer do sada većina učenika nije imala priliku izrađivati avatare niti koristiti digitalne alate za njihovu izradu. Na upit učenika „Zašto izrađujemo avatare?“, saznali su kako se za predstavljanje na društvenim mrežama i bilo gdje dalje na internetu uvijek treba predstavljati s nadimkom i avatarom umjesto svoje vlastite fotografije zato što time štitimo svoj identitet te na taj način nitko ne može ukrasti naše podatke niti iskoristiti našu fotografiju u neke druge svrhe. 

Nakon uspješne izrade avatara, učenici su naučili i kako ući na TwinSpace projekta i predstaviti se učenicima partnerima. Učenici su se tako ukratko predstavili sa svojim avatarom te s nekoliko riječi na engleskom jeziku napisavši svoj nadimak ili samo ime te nekoliko riječi o sebi i svojim hobijima.

IZRADA DIGITALNOG PLAKATA O DJEČJIM PRAVIMA (6.10.2022.)

Tijekom Dječjeg tjedna, okupili smo se u učionici 3. razreda. Ponovili smo osnovna dječja prava i važnost poštivanja tih prava, a zatim smo krenuli u zajedničku izradu plakata. Svaki je učenik napisao po jedno dječje pravo u digitalni alat Canvu. Tako smo vježbali pisanje na tipkovnici, uz upotrebu pametne ploče i samog sučelja alata Canve. 


Učenici su upoznali alat, vježbali mijenjati oblik slova, dodati i mijenjati boju i sl. Osim pisanja na hrvatskom jeziku, učenici su pisali to isto pravo i na engleskom jeziku, proširujući tako rječnik engleskog jezika. Kada smo ispunili sva predviđena polja, malo smo vizualno dotjerali sami plakat i potom ga naučili preuzeti na radnu površinu.


Ovako izgleda naš digitalni poster izrađen u digitalnom alatu Canvi!

ISTRAŽIVAČKI RAD - O DJEČJIM PRAVIMA (11.10.2022.)

Okupili smo se u školskoj knjižnici kako bismo proveli detaljnije istraživanje o dječjim pravima. 

Na početku sata dogovorena su pravila svake grupe. Svaki je učenik imao svoj zadatak odnosno podijeljene su im uloge istraživača, pisca, prezentatora i snimatelja/montažera. Učenici su se sami javili za uloge te smo ih tako podijelili u dvije grupe. Podsjetili smo se i na to kako moramo paziti na ponašanje i međusobno uvažavanje, prihvaćanje tuđeg mišljenja. 

Prva grupa učenika istraživala je sve o dječjim pravima putem interneta, a druga grupa učenika istraživala je sve o dječjim pravima u slikovnicama, knjigama, priručnicima dostupnima u knjižnici. Bila je to prava potraga za informacijama. 

Knjižničarka je pratila rad učenika, pomagala učenicima pri vrednovanju točnosti pronađenih informacija i usmjeravala ih na pravi put. Učenici su se dogovarali i ravnopravno sudjelovali u donošenju zajedničkih odluka kako će izgledati predstavljanje pronađenih informacija o dječjim pravima. Iako je riječ o osmogodišnjacima i devetogodišnjacima, izvrsno su se snašli te uspješno riješili svoje istraživanje. 

Cijeli tijek istraživanja učenici snimatelji/montažeri sve su kratko posnimili. 


Učenice s ulogom pisaca prepisuju odabrana dječja prava na papiriće.

2. grupa učenika istraživača - istraživanje dječjih prava u knjigama, slikovnicama i priručnicima

Učenik s ulogom prezentatora predstavlja rezultate istraživanja 1. grupe.

Učenica s ulogom prezentatora predstavlja rezultate istraživanja 2. grupe.

Naredni tjedan, tijekom četiri školska sata (13.10. i 18.10.2022.), 4 učenika izradila su dvije video prezentacije. Pri tome su se upoznali s novim digitalnim alatom Adobe Expressom u kojemu su izradili video. Samostalno su odabirali font, boje, glazbu i ostale dijelove videa prema vlastitim željama, prijevod na engleski jezik pripremila je knjižničarka, a učenici su dodali u video. 

Sve materijale objavili smo na TwinSpaceu projekta.

Istraživački rad - internet

Istraživački rad - knjige

DRUGI CIKLUS PROJEKTA - PREDNOSTI I NEDOSTACI INTERNETA, STUDENI 2022.

U drugom ciklusu eTwinning projekta I'm a child and this is my right! proveli smo radionicu Prednosti i nedostaci interneta u školskoj knjižnici. U samom uvodu knjižničarka je s učenicima razgovarala o primjerima korištenja interneta, učenici su iznosili vlastite primjere loših i pozitivnih iskustava s korištenjem računala i interneta. Kada smo uvidjeli da postoje razne zamke na internetu krenuli smo istraživati malo više o tome. Učenici 3. razreda podijelili su se u dvije grupe. Jedna grupa istraživala je sve o prednostima interneta, a druga grupa sve o nedostacima interneta. Sve što su pronašli, prezentirali su učenicima druge grupe.

2. grupa istražuje negativne strane interneta

Zatim smo krenuli u izradu zajedničke prezentacije u MS PowerPoint-u. Svaki se učenik maksimalno angažirao da što bolje sudjeluje u izradi prezentacije. Vježbali su pisanje teksta, zajednički smo dogovorili temu (izgled), oblik i veličinu slova u prezentaciji. Učenici su naučili dodati sličice u prezentaciju kako bi sve ono napisano pojačali vizualnim. Sličice smo dodali s mrežne stranice Free Clip Art Library http://clipart-library.com/ koja je besplatna za korištenje u privatne svrhe. Mi smo, poštujući autorska prava, na kraju prezentacije napisali kako smo koristili upravo ovu stranicu za uporabu sličica. Također, dodali smo i instrumentalnu glazbu. Koristili smo i mrežnu stranicu Bensound koja nudi besplatne pjesme i instrumentalnu glazbu. 

Učenici izrađuju zajedničku prezentaciju u MS PowerPointu.

Učenici koriste mrežu stranicu Free Clip Art Library - odabiru prikladne sličice uz napisani tekst u prezentaciji.

Pregledavamo zajednički uradak. Dodajemo i zadnje potrebne informacije u prezentaciju. Knjižničarka s učenikom dodaje tekst na engleskom jeziku kako bi naši suradnici u projektu bolje razumjeli što smo istražili.

Na kraju smo sav naš rad pretvorili u video prezentaciju koju smo objavili na Twin Spaceu projekta.

Osim što su razumjeli prednosti i nedostatke interneta, učenici su proširivali svoj englesko-hrvatski rječnik, ali i razvijali digitalnu pismenost koristeći digitalne alate i mrežne stranice.

Ovdje možete pogledati naš konačni uradak.

TREĆI CIKLUS PROJEKTA - MI KAŽEMO "NE" ZLOSTAVLJANJU!

Treći ciklus projekta proveli smo tijekom siječnja 2023. 

Tema 3. ciklusa projekta bila je zadana, a glasila je We say no to bullying! ili Mi kažemo NE zlostavljanju!

Knjižničarka je osmislila aktivnosti kroz koje su učenici mogli uočiti različite vrste zlostavljanja kroz poznate bajke.

U prvom dijelu aktivnosti, odabrane su 4 bajke bliske učenicima 3. razreda: Ružno pače, Pepeljuga, Djevojčica sa šibicama i Crvenkapica. Svakoj je grupi, od ukupno 4, podijeljena po jedna bajka. Svaka je grupa imala zadatak istražiti elemente bilo koje vrste zlostavljanja u bajci. 

Nakon istraživačkog dijela, učenici su zajednički izradili plakat, a zatim prezentirali svoj rad. Prikazani elementi bili su: elementi zlostavljanja u bajci, ljudska/dječja prava koja se krše u bajci (čime smo povezali usvojena prava iz prethodna dva ciklusa projekta) te poruku koju su učenici spoznali. 

2. grupa: Crvenkapica

3. grupa: Djevojčica sa šibicama

4. grupa: Pepeljuga

Plakati učenika postavljeni su na pano u hol škole.

Kroz iduća 2 nastavna sata, knjižničarka je učenike upoznala s digitalnim alatom Coggle u kojem su učenici zajedno izradili digitalni plakat zadane teme.

Ovdje su digitalni plakati učenika izrađeni u alatu Coggle. 

Uz pomoć knjižničarke, učenici su za sve elemente dali i prijevod na engleski jezik, kako bi partneri u projektu mogli razumjeti što smo napisali.

Sve što smo radili stavili smo na Twin Space projekta.

Učenici su u svim predviđenim aktivnostima uspješno sudjelovali. Podijeljeni u grupe, pokazali su svoju samostalnost i vještine rada u timu, međusobno se dogovarali tko će što raditi te kako će izgledati njihov plakat. U pozitivnoj i ugodnoj atmosferi družili su se u školskoj knjižnici.

Učenici su, također, razvijali svoje istraživačke vještine, poboljšali digitalnu pismenost, nadogradili znanje iz prethodna dva ciklusa te proširivali rječnik uz ponavljanje znanja iz engleskog jezika.

ČETVRTI CIKLUS PROJEKTA - OŽUJAK 2023.

Četvrti ciklus projekta proveli smo tijekom ožujka. Tema je bila Droga? Mi ne pregovaramo (Drugs? We don't negotiate). 

Knjižničarka je pripremila prezentaciju kroz koju su se učenici upoznali s vrstama ovisnosti i tipovima droge te razlozima zašto netko postaje ovisnik. Naučili su moguće posljedice uzimanja bilo koje vrste droge. Sami su izložili primjere iz svoje okoline te potvrdili razne bolesti i probleme koje dolaze s ovisnostima. 

Ovisnost koja je najčešća kod djece i mladih je ovisnost o hrani, internetu i digitalnim uređajima (igricama i sl.). Ponajviše smo se osvrnuli na drogu, odnosno uzimanje energetskih pića koja se ne preporučuju maloljetnicima. 

Nakon uvodnog dijela, učenici su usvojili znanja kako se obraniti od droge, odnosno kako reći ne drogi i ovisnostima. 

Većina se učenika prvi put susrela s određenim terminima. Prema njihovoj reakciji, najviše su ostali začuđeni raznim problemima s kojima se bore ovisnici.

Učenici su u drugom dijelu radionice podijeljeni u četiri grupe. Svaka je grupa nakon istraživačkog rada prionula izradi vlastitog rada u nekom od digitalnih alata koje su ranije upoznali, kroz projekt. Sada je bio cilj proširiti uporabu istih digitalnih alata, kako bi usavršili svoje digitalne vještine.

GRUPA 1: Učenici Hana, Jakov, Sara i Dunja samostalno su izrađivali digitalni plakat u PowerPointu, s temom Kako se obraniti i reći ne drogama.

GRUPA 2: Učenice Eva, Magdalena, Marija, Lana i Ema izradile su digitalni plakat s temom Vrste ovisnosti koristeći Canvu.

GRUPA 3: Učenici Jan, Duje, Nikola i Noa izradili su digitalni plakat s temom 8 zdravih poželjnih ovisnosti koristeći Canvu.

GRUPA 4: Učenici Dino Jakov, Roko i Karlo izradili su video u Canvi na temu Kako reći ne ovisnostima.

Knjižničarka je pomagala učenicima gdje god je to bilo potrebno pri izradi digitalnih sadržaja, no učenici su u većem dijelu samostalno izradili sve tražene elemente. S objavom svih materijala na Twin Spaceu projekta, završili smo s 4. ciklusom.

PETI CIKLUS PROJEKTA - SVIBANJ 2023.

U posljednjem petom ciklusu projekta mogli smo sami birati temu. Odlučili smo provesti aktivnost pod nazivom Imam pravo na zaštitu od elektroničkog zlostavljanja / I have the right to be protected from cyberbullying. 

Knjižničarka je pripremila zanimljivu prezentaciju iz koje su učenici mogli uočiti primjere elektroničkog zlostavljanja i načine zaštite od takve vrste zlostavljanja. U razgovoru s učenicima saznali smo njihova osobna ili obiteljska iskustva s elektroničkim zlostavljanjem. Učenici su uvidjeli kako je to vrlo raširena pojava te da mi kao pojedinci možemo, također, pomoći u borbi protiv toga. Svatko je od nas važna karika u toj svakodnevnoj borbi protiv bilo koje vrste zlostavljanja.

Nakon toga smo prikazali sve naše rezultate projekta. U prethodna 4 ciklusa napravili smo zaista puno toga. Učenici su radili na raznim digitalnim, informacijskim i čitalačkim vještinama, kao i usvajanju novih riječi engleskog jezika.

U posljednjem dijelu aktivnosti, učenici su pomno odabrali dječje pravo koje je njima najvažnije te su ga prikazali na papiru kroz likovno izražavanje.

EVALUACIJA PROJEKTA - SVIBANJ 2023.

Učenici su ispunjavali evaluacijski upitnik, kako bismo vidjeli jesu li i u kojoj mjeri zadovoljni s ovim projektom i provedenim aktivnostima, i to u Google obrascu pa su tako naučili koristiti još jedan digitalni alat. 

Kao zaključak možemo reći da su učenici pozitivnim ocjenama ocijenili projekt te su izrazili želju za ponovnim sudjelovanjem u istom ili sličnom eTwinning projektu. To nam daje vjetar u leđa za planiranje daljnjih projekata. 

SURADNJA - S DRUGIM SUDIONICIMA PROJEKTA

Na samome početku projekta sudjelovali smo u natjecanju za najbolji logo, a pobjednici su proglašeni na kraju projekta. I mi se nalazimo među njima. Sve radove sudionika možete pogledati u zajedničkoj e-knjizi.

Zatim smo na samome kraju sudjelovali u pisanju stihova za zajedničku pjesmu u akrostihu (prva slova čine naziv ovog projekta I'm a child and this is my right). Kako glase stihovi pjesme možete vidjeti u nastavku. Naši su stihovi ljubičaste boje.

Osim toga, predstavili smo se i u zajedničkoj knjizi u digitalnom alatu Storyjumper

Hvala svim učenicima na predivnoj suradnji! Vrijeme nam je brzo proletjelo! Bili ste izvrsni!