KIS Design Jam

Czy wiecie, że co roku w Polsce wyrzuca się aż 5 mln ton żywności, z czego ok. 60% w gospodarstwach domowych? 😱  

  

W dniu 6.12. przedstawiciele naszego Koła postanowili poszukać rozwiązania tego problemu i wystawić na próbę swoją kreatywność. Trójka z nas wzięła udział w warsztatach design thinking i service design - KIS Design Jam, których partnerem była marka WINIARY, a organizatorem Puławski Park Naukowo-Technologiczny. Tematem przewodnim było zapobieganie marnowaniu jedzenia. 🍌🍞🧀🍎🍲🥚🥦  

  

Nasza Prezeska, Julia Ługowska, zdobyła wraz ze swoim zespołem nagrodę publiczności! 👏👏👏  

Ich pomysłem było przeprowadzenie w szkołach warsztatów z Babcią Winią 👵 - postacią babci edukującej dzieci na temat niemarnowania jedzenia. Spotkania byłyby okazją do promowania zdrowych nawyków, a także strony internetowej Winiary, na której już teraz znajduje się wiele narzędzi pomocnych przy planowaniu zakupów i gotowaniu. Strona zostałaby rozszerzona o porady dotyczące przechowywania żywności oraz gotowania z resztek. Poza tym dzieci mogłyby za swoje dobre działania zdobyć maskotkę Babci Wini 😊 Dużą zaletą tego pomysłu jest zaangażowanie dzieci, które w wesoły sposób nauczyłyby się nowych nawyków i mogłyby zainspirować starszych domowników. Gratulujemy świetnego projektu!  

  

A czym właściwie są design thinking i service design? Czy to się może przydać inżynierom? 👨‍🔧👩‍🔧  

  

To podejście do tworzenia nowych produktów i usług w oparciu o głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników. Główne założenia to: 

1. Koncentracja na użytkowniku – dogłębne zrozumienie jego uświadomionych i nieuświadomionych potrzeb. 

2. Kreatywna kolaboracja – spojrzenie na problem z wielu perspektyw, szukanie nowych rozwiązań, wyjście poza utarte schematy. 

3. Eksperymentowanie i testowanie hipotez – budowanie prototypów i częste zbieranie informacji zwrotnej od użytkowników.  

  

Są to bardzo pomocne narzędzia, które zwiększają szansę sukcesu gdy tworzymy produkt lub usługę dla innych ludzi. Jednym z częstych powodów niepowodzenia firm jest właśnie niedopasowanie produktu do odbiorców końcowych. Jako inżynierowie będziemy tworzyć technologie i rozwiązania, z których będą korzystać inni ludzie, dlatego ogromnie ważne jest dla nas skupienie się na potrzebach użytkowników, aby nasze projekty były jak najbardziej użyteczne. 😁  

  

Źródła: 

- https://spidersweb.pl/2021/11/marnowanie-zywnosci-polska-2021.html 

- https://designthinking.pl/co-to-jest-design-thinking/