29. Akcja Sprzątania Świata

Na początku września członkowie naszego Koła przyłączyli się do 29. Akcji Sprzątania Świata w Polsce. Jako nasz cel obraliśmy skrawek Ziemi w województwie mazowieckim, nieopodal Siedlec. Niestety pomimo starań mieszkańców, którzy regularnie sprzątają swoją okolicę, udało nam się zebrać i posegregować kilka worków odpadów. Pochodziły one z gospodarstw domowych, rolnych, a także najprawdopodobniej z rekreacyjnych posiedzeń grup młodzieży i dorosłych.  

 

Dlaczego wciąż borykamy się z problemem z porzucaniem odpadów? Czy selektywna zbiórka jest zbyt skomplikowana lub droga? Przyjrzyjmy się temu systemowi na terenie gminy Siedlce.  

 

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest zależna od liczby mieszkańców danej nieruchomości; dodatkowo jest pomniejszona w przypadku selektywnej zbiórki odpadów oraz posiadania na terenie nieruchomości własnego kompostownika (czyli ze zbiórki wyłączamy bioodpady). Odpady zbierane są zgodnie z harmonogramem dostępnym na stronie Miasta Siedlce**. W harmonogramie uwzględnione są również odpady wielkogabarytowe, duży zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE)*** oraz opony - dla przykładu, we wsi, w której zbieraliśmy porzucone śmieci, odpady te są zbierane raz w miesiącu. Odpady budowlane i rozbiórkowe, które też udało nam się zauważyć w sprzątanym lesie, są zbierane po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym w workach typu big bag - Worek big bag 90x90x150 cm o ładowności do 1000 kg kosztuje ok. 20/30 zł za sztukę, używane worki w dobrym stanie można znaleźć na serwisach internetowych nawet za połowę tej ceny. Należy również pamiętać, że jeżeli remontem lub rozbiórką zajmuje się prywatne przedsiębiorstwo, to ono jest odpowiedzialne za zgodną z prawem utylizację powstałych odpadów. Od odpadów komunalnych należy oddzielić część potencjalnie niebezpiecznych dla środowiska bądź zdrowia odpadów: przeterminowane leki, zużyte baterie, mały ZSEE oraz chemikalia. Powinny one zostać przekazane do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Ze sprzątanego miejsca do najbliższego PSZOKu jest do pokonania znacząca odległość, która utrudnia mieszkańcom wsi segregację powyższych odpadów. Często jednak w miejscach takich jak sklepy spożywcze, apteki czy szkoły ustawione są punkty do zbierania zużytych baterii, leków i ZSEE.  

 

Jak inaczej można ułatwić mieszkańcom gospodarowanie odpadami? Niezbędna jest oczywiście edukacja, szczególnie twarzą w twarz, prowadzona przez urzędników lub wolontariuszy. Takie spotkania informacyjne mogą odbywać się np. w wiejskich świetlicach. Przedstawienie mieszkańcom wiedzy dotyczącej gospodarowania odpadami w ten sposób mogłoby okazać się korzystniejsze, niż nie jeden plakat edukacyjny, które aktualnie są zamieszczane na tablicach informacyjnych w każdej miejscowości. Ponadto należy pamiętać o osobach starszych i z niepełnosprawnościami. Takim osobom warto pomóc personalnie: odebrać od nich przeterminowane leki czy baterie w ramach uprzejmości sąsiedzkiej. Korzystne może być również nagradzanie miejscowości z największym procentem selektywnej zbiórki odpadów, finansując np. remonty budynków użyteczności publicznej czy wyższe zniżki na podróże komunikacją zbiorową.  

 

Podczas zbierania odpadów postanowiliśmy również zgłosić szczególnie zaśmiecone miejsce przez formularz na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Na ten moment możemy poinformować, że zostało przekazane pismo do Wójta Gminy Siedlce i dokonywane są oględziny tego miejsca przez pracowników urzędu gminy. Chętnie na bieżąco będziemy przekazywać informacje o tym zgłoszeniu przez nasz fanpage. Zostawiamy również link do zgłaszania przestępstw przeciwko środowisku: 

 

https://portal.gios.gov.pl/formularze/share/6087ac37e1744901b6c94f233bd123a8 

 

*http://edziennik.mazowieckie.pl/eli/POL_WOJ_MZ/2019/15797/ogl/pol/pdf 

 

**https://siedlce.pl/strefy-tematyczne/odpady-komunalne/harmonogram-wywozu-odpadow 

 

***Więcej o rodzajach odpadów wielkogabarytowych oraz ZSEE: https://obido.pl/odkrywaj/odpady-wielkogabarytowe-co-do-nich-zaliczamy.html