ДОБІРКИ З РЕПОЗИТОРІЇВ

Земле моя, запашна, барвінкова,Ріки медові, дощі золоті,Тільки б побачить тебе у обнові –Більше нічого не хочу в житті.Тільки б дитям пригорнутись до тебе,Гордим солдатом в привілля прийти,Сонце зустріти в травневому небі,Зводить руками і щастя, й мости.(1942, “Земле моя”)

АУДИОКНИГИ

Мультимедійна полиця творчості

Михайло Панасович Стельмах

(1912-1983),
українськ
ий прозаїк, поет, драматург, фольклорист

ВИСТАВКА - СТЕЛЬМАХ.pdf

24 травня минає 110 років від дня народження майстра українського слова, художника народної долі, Михайла Панасовича Стельмаха, який своїми романами, повістями, поезіями, п’єсами, публіцистичними і літературно-критичними статтями здобув велику популярність у читача, народне визнання.

Яскравий і самобутній талант Михайла Стельмаха — зразок глибокої народності, що бере свій початок із землі, із пшеничного колоса, із дівочої усмішки, із вечірньої зорі та ясного місяця.

Відчуття краси народної душі, розуміння дум і сподівань народу визначає магістральні шляхи творчості письменника.

Підбірка книжок з електронного репозиторію бібліотеки КФКЗ

Для перегляду книги - тисни на обкладинку або підкреслену назву

1943 роком датується початок роботи над вимріяним ще до війни великим прозовим твором. Праця над ним тривала вісім років; частини твору "На нашій землі" (1949) та "Великі перелоги" (1951) створили в цілокупності (після кількох "проміжних" редакцій окремих частин) об'ємний роман-хроніку під назвою "Велика рідня", який оповідає про глобальні перетворення в житті народу, про духовне зростання людини, передає відчуття масштабності подій складного історичного періоду – від завершення громадянської війни і до вигнання фашистських загарбників.

Роман започаткував серію епічних полотен:

1957 р. — роман "Кров людська — не водиця" про життя українського селянства після революції, боротьбу селян одного з сіл на Поділлі з контрреволюційними бандами в перші пореволюційні роки. Самовідданість людей в боротьбі за нове життя, драматизм ситуацій, в яких діють герої, самобутні характери, живописні картини природи і побуту Поділля, соковита мова, ліризм – основні прикмети роману.

1959 р. — роман "Хліб і сіль" - це розповідь про життя українського села напередодні та під час революції 1905 року. Автор правдиво зображує тяжке становище селянської бідноти, показує, як у боротьбі проти панів формувалася її свідомість. Справжнім героєм твору є народ з його болями і стражданнями, радощами і сподіваннями, нескореністю і вірою в краще майбутнє. М'який задушевний ліризм, філософські роздуми, іскристий гумор, багата і розмаїта мова характерні для твору.

Роман "Хліб і сіль" разом з обома попередніми епічними творами письменника був удостоєний Ленінської премії 1961 р.

До речі, отриману премію письменник вирішив пожертвувати на будівництво школи в рідному селі, і хоч її вистачило лише на фундамент, та школу таки було збудовано. В серпні 1963 у Дяківцях відкрито школу-одинадцятирічку, на спорудження якої Стельмах передав землякам грошову винагороду Ленінської премії.

1961 р. — роман "Правда і кривда", в якому змальовано життя українського села наприкінці Другої світової війни і в перші повоєнні роки, а головне - одвічну боротьбу правди і кривди, добра і зла. Сила цього твору насамперед у його глибоко філософському осмисленні народного життя. Роман, несподіваний своєю публіцистичною "відкритістю", викликав першу політичну дискусію в українському середовищі після погромів 1930-их років.

Зокрема, там є такі зухвалі слова: «Ми найстрашнішого ворога — фашизм — вже закопуємо у могилу, а цей ворог ще поміж нас ходить». Не дарма критик Іван Світличний відзначив, що Стельмах уперше: “прямо і відверто, без різного звичайного в таких випадках словесного туману, пише і про сирітські драми, і про занедбаність чи й зовсім відсутність демократії в колгоспах, і про податкові утиски, і про найбільше зло нашого часу – бюрократію, і про багато інших прикрих, але, на жаль, реальних речей, про які інші говорять пошепки і з оглядками.”

1969 р. — роман "Дума про тебе" - ще один крок письменника до вершин майстерності, твір - поліфонічний, багатоплановий. У ньому в усій складності й розмаїтості постає життя українського Поділля 20-40-х років. Тут болісні відлуння громадянської війни, і важкі 30-ті роки, і початок Другої світової війни. Роман побачив світ у часи розквіту радянської системи. Хоч і написаний в дусі тодішніх радянських творів, котрі пропускала цензура, він став гімном найблагороднішому з людських почуттів – коханню. Через долю головних героїв письменник простежує їх складний шлях до щастя.

Останній роман — "Чотири броди" (1979, Державна премія УРСР ім. Т. Г. Шевченка 1980р.), як і "Велика рідня" і "Дума про тебе", об'єктом зображення має українське село. Твір охоплює значний історичний період — від громадянської до Другої світової війни. Письменник відтворює широку епічну картину народного життя.

Роман «Чотири броди» справедливо вважають творчим заповітом Стельмаха, твір складно і довго йшов до читача. Це пояснюється тим, що в ньому автор порушив заборонені тоді теми — голоду 1933 року, сталінських репресій, атмосфери недовіри та донощицтва, що панували в ті роки, свавілля партійних керівників.

«Чотири броди» - своєрідний гімн красі і мудрості народу, його відданості рідній землі. Річка Дунай у цьому творі є символом людського життя, в якому письменник виділяє «чотири броди». Першій брід - голубий, як небо, він символізує дитинство; другий - хмільний, неначе сон, брід кохання; третій - нескінченної роботи, а четвертий - онуків і прощання. Це твір філософських роздумів, звернений до кожної людини, яка повинна чесно й мужньо перепливти свій життєвий Дунай. Водночас - це думка про красу і про вірність.

перевидання 2008 р.

Цитати з твору

  • "Тим, певне, осінь і схожа на старість; дух прожитого більш владно колишеться над нею, аніж теперішній день".

  • "Хто не мав своєї волі, того приневолюють".

  • "Як ми не вміємо цінувати простих радощів життя до першого грому, до першого нещастя".

  • "Страшно, коли така людина жде чиєїсь помилки, як ворон крові, і, зрештою, сама стає вороном".

  • "Залазити в чиюсь душу — це таке ж злодійство, як залазити в чужу комору".

АВТОБІОГРАФІЧНІ ПОВІСТІ

Дилогія М. Стельмаха :
«Гуси-лебеді летять» (1964),
«Щедрий вечір» (1966)

Дилогія - два самостійних твори одного автора, що мають різні назви й власні сюжети, але пов'язні між собою єдиним ідейним задумом та головними персонажами.

Крилаті вислови

  • "Пусти брехню дрібну, наче мак, а виросте завбільшки з кулак!"

  • "Чогось завжди отак виходить: гарного гриба ніяк не знайдеш, а поганка сама в очі лізе".

А вже від прози Стельмах перейшов до драматургії. Хоча, можливо, рівень його драматичних творів дещо поступається рівневі прозових. Він написав кілька п'єс: драму “На Івана Купала”(1966), трагедію “Зачарований вітряк”(1967), “Золота метелиця”, комедію “Кум королю”(1967), створив сценарій документального фільму “Живи, Україно!”, брав участь у створенні кінофільмів за своїми творами: “Правда і кривда”, “Дума про любов”, “Над Черемошем”, “Кров людська – не водиця”, “Дмитро Горицвіт”.

ЕПІЧНА СЕРІЯ ПРО УКРАЇНСЬКЕ СЕЛО

В поетичному доробку Михайла Стельмаха є багато задушевних, ліричних творів інтимного характеру. Це вірші про молодість, про кохання і дружбу, про радість і щастя у житті. Зразком інтимної лірики М. Стельмаха є чудовий ліричний вірш «Поміж березами дівча іде». В роки війни М. Стельмах видав кілька збірок поезій: «За ясні зорі», «Провесінь» обидві – за редакцією Максима Рильського. У багатьох поезіях цього часу відчутний фольклорний струмінь.

Доробок М. Стельмаха – збирача фольклору – потребує спеціального вивчення. З листів, спогадів, деяких публікацій та архівних джерел відомо, що кількість Стельмахових записів народних пісень сягає до тисячі, казок, легенд, переказів – декілька сотень; чимало прислів’їв та приказок, загадок, замовлянь, голосінь, прикмет. Збереглося кілька зшитків Михайла Стельмаха з часів його подорожей Західною Україною – він записував різні діалектизми, сюжети з життя, навіть замальовував різні екзотичні як на подолянина предмети побуту.

Життя Михайла Стельмаха пройшло у творчій і натхненній праці. Великий українець і гуманіст, громадянин і митець, майстер художнього слова, він усього себе присвятив своєму народові, відкривши світові його духовне багатство, мужність, працелюбство, його лагідну і поетичну душу.

ВАРТО ПРОЧИТАТИ!

Дмитро Стельмах – про маловідомі сторінки життя і творчості свого батька письменника Михайла Стельмаха.

Крилаті вислови від Михайла Стельмаха

  • Яких тільки примх не буває у жінок: одна все життя вірна мертвому, а інша все життя обманює живого

  • Людина без мрії – соловей без голосу.

  • Як люди кажуть: мовчи, коли глуха, – менше гріха.

  • Як мало придивляємося ми в молоді роки до матері!

  • Хто з нас з хрестом, а хто з хвостом.

  • Аби здоров'я було, а гріхи заведуться.

  • Не сунь свого носа в чуже просо

  • Як не буде птахів, то і людське серце стане черствішим

  • Не кланяйся лаптеві, якщо можна поклонитися чоботу

  • Хто до багатства йде, у того і півень яйця несе

  • Любов – це той солодкий дар, з якого люди роблять гіркоту

  • Шафран не перетреш, а бабу не вгамуєш

  • У болотистих берегах і швидкі води загнивають

  • А серце й повинно боліти – і за себе, і за когось.

  • А чи не завеликий у тебе доважок хитрості до розуму.

  • Без голови немає пуття і від булави ...

  • Годиною з квасом, а порою з водою.

  • Красивим доля не поспішає відпустити щастя.

  • Над одним гримить, а іншого блискавка вбиває

  • Це якщо ти людина, а не кендюх, який тільки й знає — усе пхати в себе

  • Нині кожна людина може, як райдуга, всі свої сім кольорів показати

  • Старого вовка за хвіст не впіймаєш!

  • Хто варить лихо, той буде сьорбати біду

  • Літа ніколи не повертаються до людини, а людина завжди повертається до своїх літ

  • Яка страшна ця хвороба – байдужість! Вона вбиває апарат мислення, сердечний апарат, залишає тільки механічний.

  • Завжди на ярмарку знайдеш двох дурнів - один дорого просить, другий дешево дає.

Укртелефільм. Студія - Чотири броди Михайла Стельмаха

Фільм присвячено класикові української літератури ХХ століття Михайлу Стельмаху.

Авторський задум побудований на перетині людських стосунків і творчих біографій двох знакових в українській культурі та літературі постатей -- батька, видатного прозаїка Михайла Стельмаха і його сина, відомого драматурга Ярослава Стельмаха.

У фільмі беруть участь вдова Я.Стельмаха -- Людмила Стельмах, науковці Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України та ЦДАМЛМ України.

Звучать вірші Михайла Стельмаха й уривок з його роману «Чотири броди» в авторському виконанні.

НЕП - Нова Енциклопедія Поділля. Михайло Стельмах

СВІТ ОСОБИСТОСТІ. Михайло Стельмах. Автор - Юлія Пасак.

Екскурсія Перлиною Поділля - Михайло Стельмах.

Літературно-меморіальний музей Михайла Стельмаха

МИХАЙЛО СТЕЛЬМАХ. ДОСЛІДЖЕННЯ ЖИТТЄВОГО І ТВОРЧОГО ШЛЯХУ

ОГЛЯД бібліотеки Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка

СТЕЛЬМАХ. ДОСЛІДЖЕННЯ ЖИТТЄВОГО І ТВОРЧОГО ШЛЯХУ.pdf

упорядник виставки бібліотекар 2 кат. - Повхліб Т.А.