02.02.1901–03.11.1937

Валер'ян Підмогильний

– прозаїк, перекладач

2 лютого – день народження Валер'яна Підмогильного: блискучого письменника та перекладача, одного з найважливіших авторів Розстріляного відродження, який став жертвою сталінських репресій та був вбитий радянською владою 3 листопада 1937 року в урочищі Сандармох.

Життєвий і творчий шлях:

      Гуманітарний читальний зал Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Михайла Грушевського 

"Оповідання з часів голоду" — такий підзаголовок має блискучий, пронизливий текст Валер'яна Підмогильного. Оповідання "Син" зображує Україну 1920-х років, яка потерпає від голоду, а втіленням цього страждання у Підмогильного стає чоловік, син, на очах якого від голоду згасає його матір. Текст Підмогильного насичений цінний подробицями — жахливими, страшними і напрочуд реальними. Ось син міняє дівочу спідницю матері та власну вишивану сорочку на паляницю, а ось знайомий розповідає йому, що десь на Полтавщині є село, де юди їдять справжній борщ, і кладуть в нього не собачатину, а свинину…

Оповідання "Син" було неймовірно популярним серед читачів, кілька разів передруковувалось у тодішній періодиці, а 1925 року надруковано окремою книжкою з тиражем у 15 тисяч екземплярів.

"Місто", 1928  - doc - 1,1 MB

"Місто" — перший міський (або урбаністичний) роман української літератури. Головний герой роману, юнак Степан, приїжджає з села до Києва на навчання, оселяється на вулиці Верхній вал на Подолі та мріє розпочати нове життя. "Місто" — сучасний, модерністський роман, в якому Підмогильний, зокрема, посилається на традицію французького міського роману кінця ХІ сторіччя, адже Підмогильний добре знав французьку літературну традицію і перекладав українською Бальзака, Мопассана, Анатоля Франса. Окрім цінності "Міста" як інтелектуального, психологічного роману, є ще один важливий сенсовий пласт: "Місто" — це текст про Київ; про пагорби Дніпра, Подол і Хрещатик, тож, якщо ви любите Київ, обов'язково прочитайте цей текст.

Про книгу:

Останній роман Підмогильного, який продовжує лінію інтелектуального міського роману. Уперше був опублікований у київському літературному журналі "Життя і революція", але за життя письменника окремим виданням не вийшов, а примірник журналу згодом був вилучений з бібліотек.

Власне, головна "драма" в романі розгортається навколо стосунків 30-річного Юрія, біохіміка, людини з науковим типом мислення, який вірить насамперед у раціо, та 22-річною Мартою, тонкою та романтичною натурою, яка довіряє почуттям і мріє закохатись, немов "у романі". Конфлікт між логікою та емоціями, розумом і почуттям, а ще документація життя Києва кінця 1920-х років, яка передає потужний дух міста, — всі ці складники роблять "Невеличку драму" захопливим читанням.

Підмогильний, В.П.

Оповідання, повість, романи. - Київ: Наукова думка, 1991. – 802 с. (Pdf - 75,6 МВ) 

Зміст: 

Валер’ян Підмогильний. В. О. Мельник. 

Добрий Бог. 

Гайдамака.

 Ваня. 

Старець.

 На іменинах. 

Дід Яким. 

На селі. 

В епідемічному бараці. 

Собака.

Проблема хліба.

Іван Босий. 

 



Син. 

Військовий літун. 

Історія пані Івги. 

Сонце сходить. 

«Третя революція». 

З життя будинку. 

Повість без назви. 

Місто. 

Невеличка драма. 

Примітки. 

Пояснення слів.

Відродження української культури у 20-ті роки саме набувало розквіту, коли сталінські поплічники розпочали полювання на її найвидатніших діячів, переслідуючи мету - дощенту винищити українську інтелігенцію. Ціла когорта талановитих вчених, письменників, художників була безпідставно репресована. Про долю М. Василенка, М. Філянського, С. Єфімова, В. Підмогильного, П. Филиповича, М. Яворського, Ф. Ернста та багатьох інших, безневинно засуджених і в переважній більшості знищених у сталінських таборах, розповідається у цій книзі.

Шевчук В.  У світі прози Валер’яна Підмогильного / В. Шевчук. - С. 277-290.

Юрій Смолич. Підмогильний // Смолич Ю. Твори: У 8 т. К-, 1986. Т. 7. С. 600— 620.

Смолич Ю. К.  Твори: У 8 т. Т. 7./Упоряд. О. Смолич; Приміт. к. Волинського.— К.: Дніпро, 1986.— 702 с.

У томі вміщено художньо-публіцистичні «Розповіді про неспокій», у яких автор згадує про свої зустрічі з відомими письменниками, діячами культури, висвітлює цікаві сторінки літературного процесу на Україні.

У «Розповідях про неспокій» (с. 600-620) Ю. Смолич залишив нам чи не єдиний грунтовний спогад про В. Підмогильного, якого добре знав особисто.

Мельників Р.В. - Літературні 1920-ті. Постаті (Нариси, образки, етюди). — Харків Майдан, 2013. — 256 с. (PDF - 3.5 MB)

У книзі вміщені нариси про літературний Харків та письменників доби «червоного ренесансу», чиї життя й творчість стали невід’ємною частиною історичних і художньо-естетичних процесів 1920-х років.

Зосереджуючи свою увагу на неординарних постатях, автор пропонує знайомство з малознаними сторінками історії української літератури. Видання розраховане на студентів, викладачів та широке коло зацікавлених осіб і може бути використане як посібник для середньої та вищої школи.


[Підмогильний] До історії однієї повісті - [С.99-107]

ВАЛЕР'ЯН ПІДМОГИЛЬНИЙ.pptx

Валер’ян Підмогильний. Українська література в іменах

Валер'ян Підмогильний. Документальний фільм 2011 р. /
Телетеатр

1111 - Винні у любові до України. Валер'ян Підмогильний

Про Валер`яна Підмогильного у програмі «Велич особистости» • 106 студія // 2017