ЧОРНА ТІНЬ ГОЛОДОМОРУ

Щороку, кожну четверту суботу листопада, українці вшанують жертв голодоморів, зокрема, найстрашнішого – Голодомору 1932-1933 років. У вікнах своїх будинків та на центральних площах міст у пам’ять про померлих від Голодомору о 16:00 українці запалять свічки одночасно по всій країні. 

Голодомор в Україні 1932-1933 років не був випадковим явищем природного чи соціального походження, як це стверджували спочатку радянські, а згодом проросійські історики. «Смерть через голод» стала наслідком цілеспрямовано застосованого тоталітарною владою терору голодом, тобто геноцидом. Він став покаранням українців за їхній спротив колективізації сільського господарства і небажання перебувати під владою Росії. Це покарання здійснювалося шляхом знищення української культури, мови, традицій. Шляхом штучно організованого голоду радянська влада намагалася вирішити так звану «українську проблему»

Дослідники визначають період Голодомору-геноциду з квітня 1932 р. по листопад 1933 р. – 17 місяців. У цей період в Україні помирало 25 000 щодня! Зарубіжні й вітчизняні дослідники наводять різні цифри загиблих під час Голодомору 1932–1933 рр. – від 5 до 10 мільйонів і 14 млн непрямих жертв (померлих від повного фізичного виснаження, тифу, кишково-шлункового отруєння, канібалізму, репресій, самогубства).

5 фактів про голод 1932-33 років Україні, про які варто знати.

1. Голодомор в Україні тривав 17 місяців – з квітня 1932 року до листопада 1933 року. За різними даними, загинуло від 4 до 7 млн людей, хоча деякі історики вказують про 10-11 млн загиблих.

2. Навесні 1933 року, кажуть історики, в Україні помирало 17 людей щохвилини, 1 000 людей щогодини і майже 25 000 людей щодня.

3. У документах Політбюро ЦК КП(б)У збереглося свідчення про те, як восени 1932 року організовувалися з України так звані «зелені ешелони» для забезпечення промислових центрів Росії продуктами харчування до жовтневих свят. З України вивозили вже не тільки посівіний матеріал, але й, навіть, квашені огірки, капусту та помідори, залишаючи людей приреченими на голодну смерть.

4. За розпорядженнями уряду, заборонялась будь-яка торгівля в сільській місцевості, призупинялося продовольче постачання сіл, переслідувалося та каралося на 10 років ув’язнення та розстріл будь-яке використання хліба для оплати праці в районах, що не виконали хлібозаготівельних планів, запроваджувалася система натуральних штрафів, товарних репресій. Питома вага українського зерна в загальносоюзному обсязі хлібозаготівель сягала більше третини, а по окремих регіонах перевищувала планові завдання для Північного Кавказу, Центрально-Чорноземного регіону, Казахстану та Московської області разом узятих.

5. Найбільш постраждали від голоду колишні Харківська і Київська області (теперішні Полтавська, Сумська, Харківська, Черкаська, Київська, Житомирська). На них припадає 52,8% загиблих. Смертність населення тут перевищувала середній рівень у 8-9 і більше разів.

КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ

 добірка книг про Голодомор
з електронної бібліотеки КФКЗ

(тисни на книгу, щоб ознайомитись або завантажити)

Українці ніколи не були байдужі до цієї трагедії, зокрема, про акт геноциду писали свої твори українські письменники, Голодомор став темою багатьох мистецьких творів. У сучасному світі про масові вбивства шляхом штучно створеного голоду вже не бояться говорити, та все ж Голодомор 1932-1933 років деякі країни не поспішають визнавати Геноцидом українського народу. Щоб розуміти, через що пройшли наші предки, відчути, яку складну історію переживала Україна 90 років тому, ми зробили добірку художніх та публіцистичних книг, у яких розкривається тема Голодомору. Хроніка, архівні документи, спогади, тих хто вижив, публікації в тогочасній пресі… все це допоможе вам розібратися в причинах Голодомору та наслідках, які він спричинив  в Україні й винести свій вердикт.

РОЗДІЛ 1 - Голод  у Радянському Союзі [34-72 c.]

Голодомор 1932-1933. Геноцид Українського народу.pdf

Кульчицький Станіслав

Сталінський «сокрушительный удар» 1932-1933 pp. - Київ: Темпора, 2013. -3 1 6 с. (pdf - 12,2 mb)

Зміст:

Передмова

Передумови і характер сталінського комуністичного штурму

Сталінська диктатура

Радянська українізація: форма і зміст

Здійснення колективізації сільського господарства

Економічна катастрофа

«Ответить сокрушительным ударом!»

Голодомор

Післямова

У книзі «Червоний голод. Війна Сталіна проти України» (Премія Фундації Омеляна й Тетяни Антоновичів, 2017, Премія Лайонела Гелбера, Премія Даффа Купера, 2018) Енн Епплбом висвітлює історію Голоду 1932-1933 років та події, що цьому передували. 

Історик, журналістка, письменниця Енн Еплбом заглибилась у питання передумов Голодомору та його наслідків для України. Це історія про сталінський режим, наміри радянської влади, які у результаті не справдилися. Письменниця у своїй праці використала усні свідчення, архівні документи, щоденники, дослідження українських та зарубіжних науковців. Енн Еплбом у своїх дослідженнях дійшла висновку, що Голодомор – це не наслідок колективізації, а результат дій бригад активістів, які забирали у селян все до останньої крихти. 

 Авторка доводить, що штучний голод в радянській Україні та репресії проти української інтелігенції на початку 1930-х стали складовими єдиного наміру Сталіна та його поплічників. Більшовицькі лідери добре пам'ятали, як майже втратили Україну в 1917-1920 роках. Коли з масовими виступами українських селян проти колективізації ця загроза виникла знову, комуністична влада вдалася до політики творення голоду, яка забрала життя майже чотирьох мільйонів людей. Проте, як зазначає Епплбом, в історичній перспективі Сталін програв війну проти України, котра врешті виборола незалежність. І хоча «Червоний голод» написано не у відповідь на сучасні події, розуміння причин, механізму та наслідків Голодомору можуть багато чого прояснити в нинішніх українсько-російських відносинах і трактуваннях спільного радянського минулого.

Книга "Великий голод в Україні 1932-1933 років" в 4-х томах є однією з найважливіших книг національної пам'яті України. Цей чотиритомник є звітом Конгресово-президентської Комісії США з дослідження Великого Голоду 1932–1933 років в Україні, виконавчим директором якої був відомий історик Джеймс Мейс. Проаналізувавши доробок нерадянських дослідників про український голод, зокрема, його особливості в контексті радянської історіографії, згадки про нього в радянській пресі, а також реакцію на події цих років за межами України, надаючи унікальні свідчення тих, хто пережив Голодомор, архівні матеріали країн Заходу, Комісія дійшла висновку, що Голодомор 1932–1933 років був спланованим геноцидом, направленим на винищення українського селянства – життєдайної основи української нації.
Видання розраховане як на науковців, так і на широке коло тих, хто цікавиться історичним минулим нашої держави.

Великий голод в Україні 1932-1933 років: у ІУ т. Т.І. Свідчення очевидців для Комісії Конгресу США /Виконавчий директор Джеймс Мейс. – К.: Вид. Дім “Києво-Могилянська академія”, 2008. – 838 с. 

Великий голод в Україні 1932–1933 років: у IV т. – Т. ІІ. Свідчення очевидців для Комісії Конгресу США / Виконавчий директор Комісії Джеймс Мейс; Наук. ред. С. В. Кульчицький. НАН України. Інститут історії України. – К.: Вид. дім "Києво-Могилянська академія", 2008. – 814 с.

Великий голод в Україні 1932–1933 років: у IV т. – Т. ІІІ. Свідчення очевидців для Комісії Конгресу США / Виконавчий директор Комісії Джеймс Мейс; Наук. ред. С. В. Кульчицький. НАН України. Інститут історії України. – К.: Вид. дім "Києво-Могилянська академія", 2008. – 784 с.

Великий голод в Україні 1932–1933 років: у IV т. – Т. ІV. Звіт Конгресово-президентської Комісії США з дослідження Великого голоду1932–1933 pp. в Україні / Виконавчий директор Комісії Джеймс Мейс; Наук. ред. С. В. Кульчицький. НАН України. Інститут історії України. – К.: Вид. дім "Києво-Могилянська академія", 2008. – 622 с.

Матеріали в Книзі-Меморіалі згруповано за тодішнім (початок 30-х років) адміністративно-територіальним поділом Української РСР, яка складалася із семи областей: Вінницької. Дніпропетровської, Донецької, Київської. Одеської, Харківської, Чернігівської. (До складу Української РСР входила також Молдавська АРСР) 

Фільм за мотивами повісті Василя Барки «Жовтий Князь». В основі сюжету історичні події 1932-1933 років, коли злочини сталінсько-більшовицького режиму проти українського селянства привели до трагедії - тотального голоду на Україні.

Голодомор в Україні — світ знав, але мовчав

ІНФОРМАЦІЙНІ ДЖЕРЕЛА

Українці у Гарварді довели на географічному аналізі, що Голодомор в Україні був штучним. «Цифровий Атлас МАПА» - перший проект досліджень України у сфері цифрової гуманістики.

Вшанування жертв Голодомору

Пам'ять про Голодомор стала невід’ємною частиною національної пам’яті українського народу. Щороку в четверту суботу листопада українці запалюють свічки як символ пам’яті про вбитих голодом.

У понад 40 містах 15 країн світу споруджені пам’ятники чи встановлені інші пам’ятні знаки на вшанування пам’яті жертв Голодомору.