В. Мирошниченко. Портрет Василя Симоненка. 2014 р. Олія. Полотно

поет, прозаїк, перекладач, журналіст

(08.01.1935—13.12.1963) 

ВАСИЛЬ СИМОНЕНКО:
Я ТАКИЙ ОДИН

Не стала навколішки гордість моя…

Ліниво тяглася отара хвилин…

На світі безліч таких, як я,

Але я, їй-богу, один.

В. Симоненко "Я...", 1962

Його називають молодим «світязем українського поетичного небозводу», його поезію «Ти знаєш, що ти - людина» - знають дошкільнята, він - герой невмирущого слова, простий і незбагненний шістдесятник, геній з «окрайцями думок» — вічно молодий Василь Симоненко! 

На початку 1960-х років, у період тимчасового послаблення комуністичного режиму в Україні, виникає нове покоління національної інтелігенції, яке відоме сьогодні під назвою -  «шістдесятники». Вони виступали на захист української мови і культури. Василь Симоненко був «одним із когорти письменників- шістдесятників».

Лише одна книжка була видана за життя поета. Але вже тоді набули великої популярності самовидавні поезії Симоненка, що поклали початок українському рухові опору 1960—1970-х pоків. Провідною темою його творчості є любов до Украïни, ïï безталанного народу (i в цьому пряме продовження шевченкiвських традицiй). Тільки в незалежній Україні вiршi поета були надруковані у повному обсязі та без цензурних втручань. У 1995 році Василю Симоненку посмертно присуджено Державну премію України імені Т. Шевченка.

Василь Симоненко - український поет-шістдесятник / Пишемо історію

Коротке життя - велика Душа. Біографія Василя Симоненка 

Дух, який ніколи не помирав. Прекрасний і трагічний Василь Симоненко

В.Симоненко. Біографія. "У мене щасливого дитинства не було"

Книжкова полиця

ДОБІРКА З ФОНДІВ БІБЛІОТЕКИ КФКЗ

Коляда, Ігор. Василь Симоненко [Електронна копія] / Ігор Коляда. — Електрон. текст. дані (1 файл : 57,9 Мб). — Харків : Фоліо, 2021 (Київ: НБУ ім. Ярослава Мудрого, 2022). —(Знамениті українці).

Відомі слова Євгена Сверстюка про те, що «Симоненко належить до тих людей, чиї біографії треба вивчати як частку історії України». Тієї України, яка вміє вистояти в лихоліттях і знову розправити крила. Одного з найвідданіших її співців теж не оминула лиха доля: жорстокі часи сталінських репресій, страхіття війни, жахливі умови існування. Та водночас юнак завважував дивосвіт рідної природи, всотував багатство народної творчості. Випробування не позбавили його щедрості душі, теплої усмішки.
2-ге вид. — К.: Смолоскип, 2012. — 852 с., 16 іл. (DjVu) 

Передмова Ростислава Семківа до видання “Василь Симоненко. ВИБРАНІ ТВОРИ” видавництва “Смолоскип” 2012 року.

Василь Симоненко не дожив три тижні до свого 29-річчя. Ще в 20-літньому віці він передчував свою долю, передбачив короткий вік свого життя. А його смерть і дотепер обкутана туманом загадок, легенд і пліток. Але в житті його знали енергійним, бадьорим і закоханим. Про світлий юнацький смуток від неподіленого романтичного кохання, про перше і про останнє кохання Василя Симоненка - в документальному серіалі „Гра долі” від студії «ВІАТЕЛ» з ведучою Наталкою Сопіт.

автор сценарію і режисер Василь Образведуча Наталка Сопіт

Вірші зі збірки "Тиша і грім", підібрані бібліотекою УкрЛіб (pdf)

Василь Симоненко. Тиша і грім. Київ : ДВХЛ, 1962. 159 с. (PDF 83 KB)

„Тиша і грім» — перша збірка молодого поета Василя Симоненка. Свіжістю, щирістю почуттів і думок віє від його поезій. Глибоко бачити і розкривати життя в усій його складності, бути трудівником серед трудівників, воїном серед борців за кращі ідеали людини — ось ті серйозні завдання, які ставить перед собою поет. Громадянська лірика Симоненка не позбавлена мудрого філософського узагальнюючого погляду на минуле, сьогоднішнє й прийдешнє. Поет уміє любити чудову свою Батьківщину; його душа зачарована красою рідної природи, красою людини-сучасника, але вона вогнем справедливості готова спопелити все, що стає впоперек дороги будівникам нового, вільного, щасливого життя. Поет не терпить шаблону, шукає нової, оригінальної тематики, образності, хоч він і шанує в своїй творчості кращі традиції нашої літератури. Книжка Василя Симоненка — непоганий почин у творчій біографії поета.

Єдина збірка поета, видана за його життя.

Василь Симоненко - Земне тяжіння. Поезії. - 1964. 

djvu (876.7 КБ)        PDF (22 MB)

Це перша збірка, що вийшла одразу по смерті Василя Симоненка. Кажуть, що тримав у руках її верстку, проте не дочекався...

Як слово вписується у пісню, так творчість Василя Симоненка вписана в історію української літератури. Життя видатного поета варте наслідування - він один iз перших серед затхлого імперського болота побачив блакитне море української надії. У цій книзі творча спадщина Василя Симоненка представлена багатьма жанрами: вірші, поеми, віршовані казки, оповідання, сатира, гумор, критика, щоденникові записи. Чимало творів, які були спотворені цензурою, відновлено за авторськими текстами.

Упорядники: Микола Томенко і Петро 3асенко

Художник: Микола Стратiлат

Симоненко В.А. У твоему імені живу: Поезії, оповід., щоденник, зап., листи: Для серед, та ст. шк. віку / Упоряд. та післямова В.В. Яременка; Передм. О.Т. Гончара; [Обкл. В.І. Касіяна; Худож. оформл. М.І. Стратілата; Упоряд. фотоіл. матеріалу Д.С. Чередниченка]. — 2-ге вид., доп. й перероб. — К.: Веселка, 2003. — 382 с.: іл. ( DjVu - 5,7 MB)

Книга видатного поета-шістдесятника Василя Симоненка (1935—1963) містить не тільки хрестоматійні твори, а й низку таких, що не друкувалися десятиліттями. Здобутком широкого загалу читачів стануть поезії, оповідання, щоденникові записи, добірка листів, біографічні матеріали.

Симоненко В.А. На схрещених мечах: Вибр. твори / Передм. О. Гончара; Упорядкув., післямова, комент. В. Костюченка. — 3-тє вид. — К.: Унів. вид-во ПУЛЬСАРИ, 2006. — 384 с. (DjVu - 4,8 MB)

Пропоноване видання — найповніше з усіх досі виданих книг шістдесятника Василя Симоненка. Воно охоплює поетичні, прозові твори, статті, щоденник, листи поета. Василь Симоненко витворив художній портрет митця і громадянина на тлі тогочасної оманливої дійсності. Нащадкам лишається захоплюватися його ліричним словом, політичною сміливістю, глибинною любов’ю до матері-України. Розраховане нашироке коло читачів.

Василь Симоненко Моя молитва (збірка)

djvu (1.5 МБ)                 pdf (21 MB)

Симоненко В. Моя молитва: поезія / упоряд., ред., авт. вступ, ст. д-р філол. наук, професор А. Ткаченко. - Дрогобич: Коло, 2012. - 174 с.

До збірки увійшло сто найкращих творів «витязя молодої української поезії» (О. Гончар), символу українського шістдесятництва - Василя Симоненка. Віршам, поемам, байкам поета притаманна яскрава образність, одухотвореність, афористичність.

К- Укр. письменник, 2015. — 120 с. (DjVu) 

Серія «Бібліотека українського воїна»

Після Тараса Шевченка, Лесі Українки та Івана Франка місце загальнонаціонального поета, здебільшого, залишалося вакантним. Василь Симоненко свого часу з готовністю прийняв цю естафету в нелегкий для України момент, заплативши власним життям

Збірка поезій «Йшов солдат...» — це емоція, заклик, боротьба. Поет впевнений, іцо кожна світова «імперія зла» приречена, як і її попередники в історії. І це, на щастя, не залежить від її лідерів, а тільки від тих, хто готовий постати проти неї і, не зважаючи ні на що, вірити в перемогу.

До цієї книжки включено поезії, які були надруковані у збірках, що вийшли за життя («Тиша і грім») та після смерті поета: вірші, поеми, сонети, балади, казки, байки, а також окремі новели. Усі вони пережили випробування часом і є актуальними й сьогодні.

друге видання, 2017 (PDF - 4.9 МВ)

Василь Симоненко (1935—1963) — український поет-шістдесятник і журналіст — пішов із життя у неповних 28 років. Лише одна книжка була видана за життя поета. Але вже тоді набули великої популярності самовидавні поезії Симоненка, що поклали початок українському рухові опору 1960—1970-х років. Провідною темою його творчості є любов до України, її безталанного народу (і в цьому пряме продовження шевченківських традицій). Тільки в незалежній Україні вірші поета були надруковані у повному обсязі та без цензурних втручань. У 1995 році Василю Симоненку посмертно присуджено Державну премію України імені Т. Шевченка.

До цієї книжки включено поезії, які були надруковані у збірках, що вийшли за життя («Тиша і грім») та після смерті поета: вірші, поеми, сонети, балади, казки, байки, а також окремі новели. Усі вони пережили випробування часом і є актуальними й сьогодні.

Про життя і творчість поета

добірка книг з електронної бібліотеки КФКЗ

 К.: ВЦ «Просвіта» — 2016. — 128 с. (PDF)

У книжці простежуються деякі аспекти видання збірок В. Симоненка «Тиша і грім» (1962), «Земне тяжіння» (1964), «Поезії» (1966), «Лебеді материнства» (1981), «Поезії» (1984). Автор — однокурсник В. Симоненка і колишній видавець, прямо причетний до підготовки і випуску деяких із названих книжок знакового поета-шістдесятника. Зіставляючи публікації різних авторів, їхні коментарі, спогади з листами самого В. Симоненка, спираючись на власні спостереження і згадки, В. Біленко суттєво поповнює інформацію з означеної теми, подає свої уточнення, спростовує деякі версії, а то й вигадки.

Книжка розрахована на всіх, хто цікавиться особистістю і творчою долею В. Симоненка, і знадобиться дослідникам і видавцям майбутнього академічного видання його творів.

Публікація віршів та посилання на листи поета за книгою: Василь Симоненко. Вибрані твори. К., «Смолоскип», 2010

У виданні використані фото Ігоря Осадчого з його книги «Три роки поруч».

Редактор Василь Клічак.,  дизайн і верстка Василя Біленка.

Ця монографія — ще одна спроба окреслення феномену українського шістдесятництва. Увага сфокусована на особистості Василя Симоненка, якого справедливо вважають одним з духовних лідерів зазначеного культурного явища. Авторки зробили спробу схарактеризувати деякі аспекти літературно-пошукової та лінгвокреативної діяльності письменника, що сприятиме більш глибокому розумінню творчої письменницької манери, своєрідності його світобачення, світорозуміння і світосприйняття.

3 криниці літ: У 3 т. — К. : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2006—2007.

Т.З: Літературні портрети; Дніпровський меридіан; Зі спогадів. —2007. - 880 с.

У третьому томі вибраних праць Івана Дзюби подано низку літературних портретів українських письменників ХІХ і ХХ століть, спогади про діячів культури.

Василь Симоненко с. 517-534

DjVu 9,8 MB

Книжку відомого літературознавця складають своєрідні літературні портрети і добірки з творчої спадщини українських письменників, яких через ідеологічне свавілля було викреслено з національного культурного життя або й розстріляно, репресовано:

П. Куліша, Б. Лепкого, О. Олеся,

Г. Чупринки, В. Винниченка,

П. Савченка, М. Драй-Хмари,

П. Филиповича, Г. Михайличенка,

М. Хвильового, В. Поліщука,

Є. Плужника, І. Сенченка,

Б.-І. Антонича, В. Симоненка,

В. Стуса та ін.

Видання адресується шанувальникам українського художнього слова.

Опубліковано: Нью-Йорк, 1985

Сторінок: 32 с.

Видавництво:

Видання Шкільної Ради

ІНФОРМАЦІЙНІ РЕСУРСИ

https://uain.press/blogs/652822-652822
[Герої та знаменитості в українській культурі / Ред. О. Гриценко. — К.: УЦКД, 1999. — С. 167-182.]

«Дивлячись на надмогильний пам’ятник поета, складається враження, ніби він виривається з книжечкою поезій у руці з кам’яної брили сірого граніту. Якби він не помер так рано, то загинув би, мабуть, у тюремній камері десь за Уралом. Бо в таку жорстоку епоху йому довелося народитися, жити і творити. Але цей поет робив усе, щоб люди в тій епосі змінювалися в кращий бік...» 

Ти знаєш, що ти — людина?

Ти знаєш про це чи ні?

Усмішка твоя — єдина,

Мука твоя — єдина,

Очі твої — одні.


Більше тебе не буде.

Завтра на цій землі

Інші ходитимуть люди,

Інші кохатимуть люди —

Добрі, ласкаві й злі.


Сьогодні усе для тебе —

Озера, гаї, степи.

І жити спішити треба,

Кохати спішити треба —

Гляди ж не проспи!


Бо ти на землі — людина,

І хочеш того чи ні —

Усмішка твоя — єдина,

Мука твоя — єдина,

Очі твої — одні.


16.XI.1962


Симоненко В. А. У твоєму імені живу. — К.: Веселка, 1994

Лебеді материнства 

Мріють крилами з туману лебеді рожеві,

Сиплють ночі у лимани зорі сургучеві.


Заглядає в шибку казка сивими очима,

Материнська добра ласка в неї за плечима.


Ой біжи, біжи, досадо, не вертай до хати,

Не пущу тебе колиску синову гойдати.


Припливайте до колиски, лебеді, як мрії,

Опустіться, тихі зорі, синові під вії.


Темряву тривожили криками півні,

Танцювали лебеді в хаті на стіні,


Лопотіли крилати і рожевим пір’ям,

Лоскотали марево золотим сузір’ям.


Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу,

Виростуть з тобою приспані тривоги.


У хмельні смеркання мавки чорноброві

Ждатимуть твоєї ніжності й любові.


Будуть тебе кликать у сади зелені

Хлопців чорночубих диво-наречені.


Можеш вибирати друзів і дружину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину.


Можна вибрать друга і по духу брата,

Та не можна рідну матір вибирати.


За тобою завше будуть мандрувати

Очі материнські і білява хата.


І якщо впадеш ти на чужому полі,

Прийдуть з України верби і тополі.


Стануть над тобою, листям затріпочуть,

Тугою прощання душу залоскочуть.


Можна все на світі вибирати, сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину.


Весна 1962

Симоненко В. А. У твоєму імені живу. — К.: Веселка, 1994.

"Не Моя" - титульний трек Kozak System з однойменного EP,  на який було вирішено  зробити експериментальне lyric video. 

За основу тексту взято вірш поета-шістдесятника Василя Симоненка "Ну скажи, хіба не фантастично...", доповнений лірикою друга та колеги Kozak System Олександра Положинського. 

Світ який — ні краю ні кінця!

Зорі й трави, мрево світанкове,

Магія коханого лиця.

Все одно благословлю завжди

День, коли мене родила мати

Для життя, для щастя, для біди.