Історія створення школи

1880 був знаменним для м. Кілії тим, що цього року було засновано двокласне чоловіче училище.

(Двокласне училище виконувало програму за п'ять років, що на той час було досить значущим).

На початку свого існування училище працювало в одному з досить старих будівель, яке розташовувалося на вулиці Телеграфній (нинішня Гагаріна), а з 1897 року училище перейшло в нову будівлю, яка була збудована на гроші графині Толстой (Стангоп) Олександри Валер'янівни. Ця графиня також фінансувала будівництво міської лікарні.

На початку ХХ ст. у училищі діє трикласна система освітою (вища початкова школа). Випускники отримують документ про закінчення училища та офіційно можуть обіймати посади державних чиновників повітового рівня.

До початку першої світової війни училище вже чотирикласне. У такому положенні училище застали румуни. Викладання ведеться повністю румунською мовою.

Багато жителів міста заможні люди (євреї), які мали дітей та хотіли їм дати гідну освіту, домагалися, щоб на базі училища відкрили гімназію. Для цього єврейська громада споряджає групу ходоків на чолі з рабином Рабиновичем, який свого часу навчався в середній школі з Прем'єр-міністром Румунії Анжелеску. Після багатьох умовлянь, на згадку про хлоп'ячу дружбу і невеликий презент все-таки було дано дозвіл, але з деякими змінами. Замість створення гімназії дозволили відкрити напів- гімназію, але й змішаного типу (хлопчики і дівчатка вчилися разом).

Перший навчальний рік Кілійської змішаної напів-гімназії з румунською мовою навчання розпочався у 1922 році. Не всі хто починав навчання могли здобути освіту через високу плату (один триместр коштував 2 тис. лей = 1 га землі).

З 1922 по 1940 рр. згідно з румунською статистикою, освіту здобули 80 осіб.

З приходом радянської влади в наш край у 1940 році напів-гімназія стає першою кілійською середньою школою на весь район. З цього моменту освіту могли здобути всі бажаючі, освіта стала безкоштовною. Свого часу школа зробила величезний внесок у розвиток освіти та культури нашого району.

На початку 1940-41 навчального року тут пройшла велика метод нарада працівників культури, яку проводили представники наркому культури (суч. Міністерство освіти), методисти м. Києва.

Також із приходом радянської влади у школі з'являється бібліотека, де діти можуть безкоштовно брати літературу. Звичайно, на першому етапі книжковий фонд бібліотеки був невеликим, але згодом він розрісся. На той час велика увага приділялася читанню та просвіті. Так книжковий фонд розширювався, покращувався. Визначним бібліотекарем була Малишева Віра Олександрівна, яка володіла декількома іноземними мовами та вела драматичний гурток, де ставили чудові спектаклі.

З 1944 року школа отримала статус Першої кілійської середньої загальноосвітньої школи.

У 1967 році школа отримала нову будівлю. Цей будинок дійшов і до наших днів. Це простора і світла триповерхова будівля, яка за свої роки побачила чимало учнів.

З 1998 року Кілійська загальноосвітня школа №1 набула статусу ліцею, який має і з гордістю носить до сьогоднішніх днів.

Тепер ось так виглядає наш Кілійський НВК "ЗОШ І-ІІІ ст. №1 - ліцей"


Кілійський ліцей у середньому навчає до 550 дітей.

Також наш ліцей співпрацює із низкою вищих навчальних закладів України.