Новини

Методична зустріч з директорами інклюзивно-ресурсних центрів

     11 квітня 2024 року обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти ХОІППО ім. А. Назаренка (Ганна Синявська) проведено методичну зустріч щодо використання методичних рекомендацій та формулювання висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи в умовах інклюзивно-ресурсного центру (розроблено авт. групою Г. Синявська, О. Білецька, І. Дяков, І. Кручик).

     Про напрацювання методичних рекомендацій у контексті реалізації визначених завдань обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти розповіла проректор Інституту Антоніна Харчук.

    Нормативно-правові аспекти при формулюванні висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи в інклюзивно-ресурсному центрі окреслила завідувач сектору спеціальної освіти та інклюзивного навчання управління дошкільної та загальної середньої освіти і ресурсного забезпечення Департаменту освіти та науки Хмельницької ОДА Алла Марисюк. 

    Про застосування методичних рекомендацій при формуванні висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи фахівцями в інклюзивно-ресурсному центрі інформували завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти ХОІППО Ганна Синявська та методист центру Ірина Кручик.

   Учасники зустрічі активно долучилися до обговорення шляхів реалізації затверджених методичних рекомендацій та використання їх у роботі інклюзивно-ресурсних центрів. 

    Деражня: методична зустріч з фахівцями інклюзивно-ресурсного центру

       3 квітня 2024 року обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти (завідувач Ганна Синявська) на запит КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Деражнянської міської ради (директор Лілія Іванова) було проведено методичну зустріч з фахівцями (консультантами) інклюзивно-ресурсного центру щодо питань проведення комплексної оцінки розвитку особи, алгоритму написання висновку за результатами комплексної оцінки, участі фахівців (консультантів) ІРЦ в роботі команд психолого-педагогічного супроводу та проведення корекційно-розвиткових занять з дітьми з особливими освітніми потребами, ведення документації тощо. 

     У рамках зустрічі, з метою надання методичної підтримки керівним та педагогічним працівникам, завідувач та методисти ОРЦ відвідали Вовковинецький ліцей Вовковинецької селищної ради. Завідувач ОРЦ Ганна Синявська ознайомилася з документацією закладу з питань організації інклюзивного навчання та надала рекомендації щодо її ведення. 

     Методисти Інна Дяков та Ірина Кручик провели предметну розмову з педагогами з питань:

Учасники зустрічі мали змогу поспілкуватися у професійному колі та отримати відповіді на запитання. 

      Методичний сервіс: КУ "Інклюзивно-ресурсний центр" Ярмолинецької селищної ради

20 березня 2024 року завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти ХОІППО ім. А.Назаренка  Ганна Синявська та методисти центру Ольга Білецька, Інна Дяков, Ірина Кручик, на запит директора Ольги Марусій, відвідали КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Ярмолинецької селищної ради з метою надання методичної допомоги.

      Під час візиту в інклюзивно-ресурсний центр методистами було надано консультації з питань ведення документації фахівцями (консультантами) ІРЦ відповідно нормативно-правових актів, проведення комплексної оцінки розвитку особи, алгоритму написання висновку за результатами комплексної оцінки, проведення корекційно-розвиткових занять з дітьми, які відвідують ІРЦ, та безпосередньої участі фахівців (консультантів) інклюзивно-ресурсного центру в роботі команд психолого-педагогічного супроводу особи з особливими освітніми потребами у закладах освіти.

     14 березня 2024 року ректор Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені А. Назаренка Віктор Очеретянко  підписав Меморандум про співпрацю із ГО DOCCU щодо впровадження Швейцарсько-українського Проєкту DECIDE (https://decide.in.ua/).

  Даний проєкт є спільною ініціативою Проєкту DECIDE, Уповноваженого Верховної Ради України, Міністерства освіти та науки України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.

   Завідувач та фахівці обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти долучаються до методичного тренінгу «Забезпечення освіти осіб  з особливими освітніми потребами у воєнний та післявоєнний час».

   Завідувач та фахівець обласного навчально-методичного центру психологічної служби беруть участь у навчально-методичному тренінгу «Використання ресурсів ОДГ/ОПЛ задля сприяння інтеграції дітей, які опинилися в умовах війни».

   За результатами навчання буде реалізовано Ініціативу "Стаємо сильнішими разом!" шляхом проведення стратегічних робочих сесій, тренінгів, форумів, конференцій з видачею сертифікатів для педагогічних працівників закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти, практичних психологів, фахівців (консультантів) ІРЦ територіальних громад області  з методики використання ресурсів освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини задля сприяння інтеграції дітей, які опинилися в умовах війни.

     Наближаємо Перемогу РАЗОМ!

        Засідання робочої групи

     11 березня 2024 року на базі ХОІППО імені А.Назаренка відбулося засідання робочої групи з розробки методичних рекомендацій щодо формулювання висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи в умовах інклюзивно-ресурсного центру.

Керівником робочої групи Г. Синявською, завідувачем обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної світи, було запропоновано проєкт методичних рекомендацій, розроблений методистами центру.

Під час зустрічі учасники робочої групи - директори  інклюзивно-ресурсних центрів: Хмельницького ІРЦ №1 Ольга Рибак, Городоцького ІРЦ Валентина Бендюжко, Волочиського ІРЦ Тетяна Головко, Кам’янець-Подільського ІРЦ Лариса Ільніцька, Віньковецького ІРЦ Світлана Масловська, Ярмолинецького ІРЦ Ольга Марусій обговорили попередньо подані пропозиції та внесли власні напрацювання.

Це дасть можливість якісно та професійно формулювати висновки про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи за одним алгоритмом та будувати успішну освітню траєкторію для дітей з особливими освітніми потребами. 

Семінар «Теоретико-методологічні основи проведення комплексної оцінки особи в умовах ІРЦ. Досвід. Перспективи. Результати»

28 лютого 2024 року з метою розвитку професійної компетентності фахівців (консультантів) та підвищення рівня обізнаності щодо особливостей проведення комплексної психоло-педагогічної оцінки розвитку особи, визначення освітніх труднощів та рівнів підтримки в освітньому процесі, стратегій та реалізації кваліфікованого, комплексного психолого-педагогічного супроводу дітей з освітніми труднощами Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти ХОІППО ім. А. Назаренка,  спільно з сектором спеціальної освіти та інклюзивного навчання управління дошкільної та загальної середньої освіти і ресурсного забезпечення Департаменту освіти та науки Хмельницької обласної державної адміністрації було проведено семінар «Теоретико-методологічні основи проведення комплексної оцінки особи в умовах інклюзивно-ресурсного центру» на базі КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Городоцької міської ради.

Відкрила роботу семінару  секретар міської ради Олена ГРІХ, яка підкреслила, що в пріоритеті має бути розширення таких закладів, кожен центр має працювати в інтересах дітей, адже в команді  ІРЦ працюють професіонали своєї справи.

З вітальним словом до учасників заходу звернувся начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту Городоцької міської ради Сергій РИБАК, який акцентував увагу на налагодженій співпраці між  відділом освіти, культури, молоді та спорту та інклюзивно-ресурсним центром Городоцької міської ради.

Антоніна ХАРЧУК, проректор Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. А. Назаренка наголосила на важливості проведення методичних семінарів, адже такі заходи дають можливість  практично пропрацювати та спланувати чіткішу траєкторію освітнього процесу дітей з особливими потребами.

Семінар проходив згідно визначених модулей. Ганна СИНЯВСЬКА, завідувач Обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти, акцентувала увагу на моніторингу написання висновків за результатами комплексних оцінок ІРЦ, який проходив в січні-лютому.

Директор Валентина БЕНДЮЖКО та фахівці (консультанти) Городоцького ІРЦ ознайомили з детальним досвідом «Алгоритму проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку особи».

У практичному модулі запрошені директори та фахівці (консультанти) ІРЦ Хмельницького району мали можливість  працювати з кейсами над формуванням висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини та презентувати свої напрацювання, підходи у відповідності до реалій сьогодення, виховання та навчання дітей з особливими освітнім потребами.

У підсумково-узагальнюючому модулі учасники семінару  обговорили подальші дії, які мають  ідею відобразитися в деталізованому написанню методичних рекомендацій щодо проведення комплексної оцінки особи в умовах інклюзивно-ресурсного центру.

По завершені заходу було проведено  екскурсію G-Museum, яка сприяла психологічному розвантаженню та підвищенню ресурсності.

Методичний сервіс для професійних спільнот, закладів освіти з питань формування освітньої траєкторії для розвитку дітей з особливими освітніми потребами на базі Старосинявського ІРЦ 

Завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Ганна Синявська та методист центру Ірина Кручик у складі мобільної методичної групи педагогічних та науково-педагогічних працівників ХОІППО імені А.Назаренка з метою надання методичної підтримки для вчителів та асистентів вчителів закладів загальної середньої освіти, фахівців інклюзивно-ресурсного центру відвідали Старосинявську селищну територіальну громаду.

      Під час методичного інтенсиву з педагогічними працівниками було пропрацьовано формування  освітньої траєкторії розвитку  дітей з особливими освітніми потребами в закладі освіти, опанували практичні аспекти щодо роботи на порталі "Україна.Інклюзія".

Завідувач та методист обласного ресурсного центру також відвідали інклюзивно-ресурсний центр Старосинявської селищної ради. Проконсультували фахівців інклюзивно-ресурсного центру щодо здійснення комплексної оцінки розвитку дитини в умовах ІРЦ, написання протоколів щодо узагальнення  висновків про комплексну оцінку та ведення реєстрів дітей, закладів, педагогічних працівників, які працюють з дітьми з особливими потребами. Надали рекомендації щодо участі фахівців інклюзивно-ресурсного центру  в роботі команд психолого-педагогічного супроводу закладів освіти.

Участь у нараді «Про підсумки роботи інклюзивно-ресурсних центрів області за 2023 рік та основні завдання на 2024 рік» 

  16.02.2024 р. Департаментом освіти та науки Хмельницької обласної державної адміністрації організовано і проведено онлайн-нараду з керівниками інклюзивно-ресурсних центрів області «Про підсумки роботи інклюзивно-ресурсних центрів області за 2023 рік та основні завдання на 2024 рік».

   Завідувач та методисти обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти ХОІППО імені А. Назаренка взяли активну участь у проведенні наради.

  Завідувач ОРЦПІО Ганна Синявська проінформувала про методичне та аналітичне забезпечення діяльності інклюзивно-ресурсних центрів, проаналізувала діяльність ІРЦ області за основними напрямами; 

методист центру Ірина Кручик проаналізувала типові помилки та труднощі під час заповнення звітності «Форма №1 – ІРЦ 2023» та статистичного звіту інклюзивно-ресурсного центру за 2023 рік; 

методист центру Ольга Білецька ознайомила з оновленими таблицями для збору статистичних даних, вказала на важливість дотримання вимог щодо подання звітної інформації про діяльність ІРЦ через електронні  таблиці у хмарному середовищі  Google.

  Учасники наради наприкінці заходу мали можливість обговорити актуальні питання та обмінятись думками і пропозиціями.

Круглий стіл щодо узагальнення діяльності інклюзивно-ресурсних центрів


Відповідно до плану роботи Департаменту освіти та науки Хмельницької обласної державної адміністрації та Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Анатолія Назаренка 12 грудня 2023 року проведено спільне засідання за круглим столом щодо узагальнення діяльності інклюзивно-ресурсних центрів та аналітичної звітності.

Метою заходу було обговорення питання підведення підсумків діяльності - оформлення і подання звітної документації інклюзивно-ресурсними центрами.

З вітальним словом до учасників круглого столу звернулася директор Департаменту освіти та науки Хмельницької ОДА Дарія Басюк.

Роботу круглого столу відкрила та мотивувала учасників до продуктивної роботи  проректор ХОІППО ім. А.Назаренка  Антоніна Харчук.

Про підсумки роботи інклюзивно-ресурсних центрів у Хмельницькій області у 2023 році розповіла завідувач сектору спеціальної освіти та інклюзивного навчання управління дошкільної та загальної середньої освіти і ресурсного забезпечення Департаменту освіти та науки Хмельницької ОДА Алла Марисюк.

З вимогами щодо подання звітної інформації про діяльність ІРЦ через електронні  таблиці у хмарному середовищі  Google ознайомила завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної  освіти ХОІППО ім. А.Назаренка  Ганна Синявська.

Рекомендації щодо заповнення звітності «Форма №1 – ІРЦ 2023» та  статистичного звіту інклюзивно-ресурсного центру висвітлила методист обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Ірина Кручик.

Учасники у вузькому колі мали можливість обговорити актуальні питання у контексті реалізації визначених завдань. 

Навчальний семінар «Раннє втручання – вчасна допомога дитині та родині» 

26 жовтня 2023 року обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти проведено навчальний семінар на тему: «Раннє втручання – вчасна допомога дитині та родині». Навчальний семінар був проведений для директорів та фахівців (консультантів) інклюзивно-ресурсних центрів з метою актуалізації знань щодо надання послуги раннього втручання в Україні; розширення знань щодо нормативно-правової бази, змісту, сутності, принципів та підходів раннього втручання.

Роботу навчального семінару відкрила Антоніна Харчук, проректор ХОІППО.

Про впровадження послуги раннього втручання в Хмельницькій області розповіла Алла Марисюк, завідувач сектору спеціальної освіти та інклюзивного навчання управління дошкільної та загальної середньої освіти і ресурсного забезпечення Департаменту освіти та науки Хмельницької обласної державної адміністрації.

З питанням «Міжвідомча взаємодія в процесі створення та розвитку системи раннього втручання в Хмельницькій області» виступила Тетяна Власюк, директор Хмельницького обласного центру соціальних служб.

Досвід технології надання послуги з раннього втручання у медичному закладі презентували Катерина Дем'яник, медична директорка КП «Хмельницька міська дитяча лікарня» Хмельницької міської ради,  Лідія Шевчишина, фізичний терапевт, Анастасія Шерай, лікар-неонатолог катамнестичного кабінету.

Особливу увагу учасники зібрання звернули на доповідь  «Інклюзивно-ресурсний центр як осередок надання соціальної послуги. З досвіду роботи Сіверської ТГ Донецької області» з якою виступили Аліна Коваль, завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Донецького ОІППО та Світлана Колеснікова, директор КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Сіверської територіальної громади Донецької області.

Про освітню складову системи раннього втручання: зміст, сутність, основні принципи та підходи інформувала Ганна Синявська, завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти. 

По завершенні заходу учасники навчального семінару мали можливість задати питання та обговорити спільний алгоритм дій стосовно впровадження послуги раннього втручання. 

Семінар-практикум «Постановка та реалізація smart-цілей у розробленні індивідуальної програми розвитку дитини з особливими освітніми потребами»


27 вересня 2023 року обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти проведено семінар-практикум для фахівців (консультантів) інклюзивно-ресурсних центрів, керівників, вчителів та асистентів вчителів закладів загальної середньої освіти на тему: «Постановка  та реалізація smart-цілей у розробленні індивідуальної програми розвитку дитини з особливими освітніми потребами».

Захід проведений з метою актуалізації знань щодо нормативно-правової бази інклюзивного закладу  освіти, розширення та систематизації знань, забезпечення якісної інклюзивної освіти, використання різних стратегій та технологій роботи, постановки смарт-цілей які сприяють освітньому розвитку  дітей з особливими освітніми потребами. 

До роботи семінару-практикуму долучились проректор з науково-методичної роботи ХОІППО імені Анатолія Назаренка Антоніна Харчук  та завідувач сектору спеціальної освіти та інклюзивного навчання управління дошкільної та загальної середньої освіти і ресурсного забезпечення Департаменту освіти та науки Хмельницької обласної державної адміністрації Алла Марисюк.

З питанням «Формування освітньої траєкторії для розвитку дітей з особливими освітніми потребами» виступила завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти ХОІППО Ганна Синявська.

Про вимоги до програмно-методичного забезпечення навчального процесу учнів з особливими освітніми потребами ознайомила методист науково-методичного центру професійного розвитку керівних та педагогічних працівників установ і закладів дошкільної та загальної середньої освіти ХОІППО Нінель Грицюк.

Цікавий досвід роботи презентували директор КУ "Інклюзивно-ресурсний центр" Теофіпольської селищної ради Анна Гладищук та фахівець (консультант) практичний психолог центру Ганна Данилюк. Про особливості роботи щодо постановки та реалізації смарт-цілей у розробленні індивідуальної програми розвитку дитини з особливими освітніми потребами повідомила заступник директора з виховної роботи Теофіпольського ліцею №3 Марина Михальчук. 

У заході взяли участь 362 учасники, які мали можливість обговорити актуальні питання інклюзивної освіти у контексті реалізації завдань закладів загальної середньої освіти.

Семінар-практикум «Роль фахівця (консультанта) практичного психолога інклюзивно-ресурсного центру. Основні завдання та функції» 

21 вересня 2023 року обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти проведено обласний семінар-практикум «Роль фахівця (консультанта) практичного психолога інклюзивно-ресурсного центру. Основні завдання та функції». Захід був проведений з метою актуалізації знань щодо користування діагностичним інструментарієм та програмним забезпеченням для проведення комплексної оцінки розвитку дітей з особливими освітніми потребами за методиками (тестами) WISC-IV, LEITER-3, PEP-3, CASD, CONNERS-3, розширення та систематизації знань щодо використання платформи АС «Україна. Інклюзія».

Роботу семінару-практикуму відкрила завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти ХОІППО Ганна Синявська.  

З питанням «Роль фахівця (консультанта) практичного психолога інклюзивно-ресурсного центру. Основні завдання та функції» виступила методист обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Ірина Кручик.

Досвідом роботи поділилися фахівці (консультанти) практичні психологи інклюзивно-ресурсних центрів Марина Цісар, Юлія Воронішина, Наталія Намок.

Учасники семінару-практикуму мали можливість поспілкуватися у тісному колі, поділитися досвідом та перейняти його у колег.

Семінар-практикум «Особливості складання та перегляду індивідуальної програми розвитку дитини з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивного середовища закладу дошкільної освіти»


19 вересня 2023 року обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти ХОІППО імені А. Назаренка було проведено семінар-практикум для фахівців (консультантів) інклюзивно-ресурсних центрів, вихователів та асистентів вихователів закладів дошкільної освіти на тему: «Особливості складання та перегляду індивідуальної програми розвитку дитини з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивного середовища закладу дошкільної освіти».

 З вітальним словом до учасників семінару-практикуму звернулася проректор з науково-методичної роботи Антоніна Харчук та Ганна Синявська, завідувач обласного ресурсного  центру підтримки інклюзивної  освіти.

 На нормативно-правовому забезпеченні організації інклюзивної освіти в  закладах дошкільної освіти акцентувала увагу Алла Марисюк, завідувач сектору спеціальної освіти та інклюзивного навчання  управління дошкільної та загальної середньої освіти і ресурсного забезпечення Департаменту освіти та науки Хмельницької обласної державної адміністрації.

З організаційно-методичним супроводом педагогічних працівників  в  закладі дошкільної освіти ознайомила Інна Дяков, методист обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної  освіти ХОІППО.

Про особливості співпраці ІРЦ із закладами дошкільної освіти в контексті проведення  комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини розповіла Руслана Карп'юк, фахівець (консультант) вчитель-дефектолог Красилівського інклюзивно-ресурсного центру.

Практичним досвідом роботи поділилися Лариса Заїка, вихователь-методист та Ольга Мармолюк, вихователь інклюзивної групи закладу дошкільної освіти №1 м. Красилів.

Круглий стіл «Програмно-методичне забезпечення освітнього процесу в закладах освіти в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами на 2023/2024н.р.»

05 вересня 2023 року обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти було проведено круглий стіл для директорів  інклюзивно-ресурсних центрів на тему: «Програмно-методичне забезпечення  освітнього процесу в закладах освіти в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами на 2023/2024 н.р.».

Захід був проведений з метою актуалізації знань щодо нормативно-правової бази інклюзивного ресурсного центру та щодо здійснення системного аналізу діяльності інклюзивно-ресурсних центрів у контексті  реалізації визначених завдань.

Роботу круглого столу відкрила проректор Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Анатолія Назаренка Антоніна Харчук.

Про пріоритетні напрями роботи інклюзивно-ресурсних  центрів з у 2023/2024 н.р. під час воєнного стану виступила завідувач сектору спеціальної освіти та інклюзивного навчання управління дошкільної та загальної середньої освіти і ресурсного забезпечення Департаменту освіти та науки Хмельницької обласної державної адміністрації Алла Марисюк.                         

Про формування освітньої траєкторії для розвитку дітей з особливими освітніми потребами розповіла завідувач обласного ресурсного центру  підтримки інклюзивної  освіти Ганна Синявська.

Про роботу автоматизованої інформаційної системи Україна. Інклюзія. повідомила методист обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Ірина Кручик.                                 

Учасники круглого столу у вузькому колі мали можливість обговорити актуальні питання  у контексті реалізації визначених завдань щодо діяльності інклюзивно-ресурсних центрів. 

Презентаційні матеріали:

виступ синявська 2023.pptx

Участь у семінарі «Використання засобів альтернативної комунікації для забезпечення психологічної підтримки дітей із складними порушеннями розвитку» 

     06 червня 2023 року завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. Анатолія Назаренка Ганна Синявська, методист центру Інна Дяков, а також методист НМЦ професійного розвитку керівних і педагогічних працівників установ і закладів дошкільної та загальної середньої освіти Нінель Грицюк взяли активну участь в обласному семінарі-практикумі «Використання засобів альтернативної комунікації для забезпечення психологічної підтримки дітей із складними порушеннями розвитку», організованому Департаментом освіти та науки Хмельницької обласної державної адміністрації на базі Солобковецького навчально-реабілітаційного центру Хмельницької обласної ради.

      Семінар було проведено для керівників, фахівців (учителів-логопедів) інклюзивно-ресурсних центрів; учителів-логопедів спеціальних закладів загальної середньої освіти обласної/міської комунальної власності; педагогів, які проводять корекційно-розвиткові заняття з розвитку мовлення при організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти області. Учасники семінару ознайомились з оптимальними стратегіями надання допомоги дітям зі складними порушеннями розвитку в задоволенні життєво необхідних потреб та інтересів: використанням засобів альтернативної комунікації, стратегіями візуальної підтримки, ефективними формами і методами логопедичної роботи та надання психологічної підтримки.

Круглий стіл «Підсумки діяльності та реалізація основних завдань інклюзивно-ресурсних центрів у 2022/2023 н.р.»

5 червня 2023 року обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти ХОІППО ім. А.Назаренка спільно з сектором спеціальної освіти  та інклюзивного навчання управління дошкільної та загальної  середньої освіти і ресурсного забезпечення Департаменту освіти  та науки Хмельницької обласної державної адміністрації було проведено круглий стіл «Про підсумки роботи інклюзивно-ресурсних центрів з реалізації основних функцій та завдань  у 2022/2023 н. р. під час воєнного стану».

 Завідувач сектору спеціальної освіти та інклюзивного навчання Департаменту освіти та науки Хмельницької ОДА Алла Марисюк проаналізувала підсумки роботи інклюзивно-ресурсних  центрів та акцентувала увагу  на  реалізації основних функцій та завдань  центрів під час воєнного стану.

Завідувач обласного ресурсного центру  Ганна Синявська розкрила питання про сприятливі фактори та перешкоди в  проведені комплексної оцінки та організації навчання дітей з особливими освітніми потребами за місцем проживання.

В рамках круглого столу методистами обласного ресурсного центру (Ольга Білецька, Ірина Кручик, Інна Дяков) були розглянуті актуальні питання щодо:

- методичного супроводу фахівців інклюзивно-ресурсних центрів 

- аналізу звітності, дотримання вимог при заповненні Google-форм та інших звітних форм для збору інформації;

-  щодо роботи автоматизованої інформаційної системи "Україна. Інклюзія".

По завершенню заходу усі учасники круглого столу долучилися до обговорення актуальних питань у контексті реалізації визначених завдань щодо діяльності інклюзивно-ресурсних центрів.

Семінар-практикум «Організаційні засади діяльності вчителя інклюзивного навчання та асистента вчителя. Шляхи співпраці з педагогами»


Відповідно до плану роботи Хмельницького ОІППО 24 травня 2023 р. обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти в онлайн-режимі було проведено семінар-практикум для директорів інклюзивно-ресурсних центрів, керівників закладів загальної середньої освіти, вчителів та асистентів вчителів інклюзивних класів «Організаційні засади діяльності вчителя інклюзивного навчання та асистента вчителя. Шляхи співпраці з педагогами».

Відкрила роботу семінару Алла Марисюк, завідувач сектору спеціальної освіти та інклюзивного навчання управління дошкільної та загальної середньої освіти і ресурсного забезпечення Департаменту освіти та науки Хмельницької обласної державної адміністрації.

В рамках організаційного модуля виступила Ганна Синявська, завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Хмельницького ОІППО з темою «Актуалізація знань щодо нормативно-правової бази закладів загальної середньої освіти з інклюзивним навчанням, зокрема організація роботи  вчителя та асистента вчителя. Основні завдання вчителя інклюзивного навчання в закладі освіти».

Роль асистента вчителя інклюзивного навчання в закладі загальної середньої освіти» розкрила Інна Дяков, методист обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти ХОІППО.

Про співпрацю інклюзивно-ресурсного центру з органами влади різних рівнів та результати роботи команди однодумців у сфері підтримки інклюзії, форми комунікації фахівців (консультантів), спрямовані на поширення в громадськості світогляду щодо інклюзії розповіла Наталя Ткачук, директор КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Летичівської селищної ради.

У рамках практичного модуля поділились власним досвідом:

- Іраїда Полуденна, фахівець (консультант) КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Летичівської селищної ради (вчитель-логопед), яка розповіла про методичний супровід інклюзивного навчання в громадах Летичівської та Меджибізької ТГ, його різновиди, особливості проведення, новітні форми;

- Інна Сулима, фахівець (консультант) КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Летичівської селищної ради (практичний психолог), висвітлила питання створення якісного інклюзивного середовища в закладі загальної середньої освіти: процес створення ресурсних кімнат в Меджибізькій та Летичівській ТГ, шляхи фінансування та функціонування ресурсних кімнат, співпраця голів громад у вирішенні питань в створенні сприятливого середовища для дітей з особливими освітніми потребами;

- Людмила Кондратюк, асистент вчителя Летичівського ліцею №2, розповіла про розвиток творчого потенціалу дитини з особливими освітніми потребами в інклюзивному середовищі, а також роль взаємодії асистента вчителя та педагогів у даному процесі.

Наприкінці роботи семінару-практикуму учасники мали можливість обговорити застосування різних стратегій роботи, які сприяють міжособистісній співпраці між інклюзивно-ресурсним центром та закладом загальної середньої освіти.

Презентаційні матеріали:

Організаційні та нормативно-правові засади системи інклюзивної.pptx
Дяков І.В. Виступ 24.05.2023.pptx

Семінар-практикум «Інклюзивна освіта як індивідуальна траєкторія особистісного зростання дитини з особливими освітніми потребами»

Відповідно до плану роботи Хмельницького ОІППО 16 травня 2023 року обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти (Синявська Г. О.) та центром професійного розвитку керівних та педагогічних працівників установ і закладів дошкільної та загальної середньої освіти (Кошка О. А.) проведено обласний семінар-практикум для директорів інклюзивно-ресурсних центрів, директорів та консультантів центрів професійного розвитку педагогічних працівників, керівників закладів загальної середньої освіти та їх заступників «Інклюзивна освіта як індивідуальна траєкторія особистісного зростання дитини з особливими освітніми потребами».

Роботу семінару-практикуму відкрила проректор з науково-методичної роботи ХОІППО Антоніна Харчук.

З темою «Інклюзивна освіта як синергія ідей, ресурсів, можливостей громади» виступила завідувачка науково-методичного центру професійного розвитку керівних та педагогічних працівників установ і закладів дошкільної та загальної середньої освіти Оксана Кошка.

Питання «Організаційні та нормативно-правові засади системи інклюзивної освіти» озвучила завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти ХОІППО Ганна Синявська.

Про «Механізми розподілу, порядок та умови використання субвенції з державного бюджету місцевими бюджетами на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами» розповіла завідувач сектору спеціальної освіти та інклюзивного навчання управління дошкільної та загальної середньої освіти і ресурсного забезпечення Департаменту освіти та науки Хмельницької обласної державної адміністрації Алла Марисюк та начальник відділу бухгалтерської звітності, фінансово-економічного моніторингу закладів освіти обласного підпорядкування комунального закладу «Центр організаційного забезпечення закладів освіти» Наталія Попик.

Практичний модуль представлений виступами директора Новоушицького інклюзивно-ресурсного центру Юлії Максимчук та директора Струзького ліцею Новоушицької селищної ради Ольги Тарчинської з питанням «Алгоритм взаємодії між інклюзивно-ресурсним центром та закладом загальної середньої освіти з питань організації інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами»

Учасники обласного семінару-практикуму мали можливість обговорити актуальні питання інклюзивної освіти у контексті реалізації завдань інклюзивно-ресурсних центрів та закладів освіти.

У фокусі уваги професійна діяльність фахівця (консультанта) вчителя-логопеда ІРЦ 

27 квітня 2023 року обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти проведено онлайн-комунікацію «Основні аспекти професійної діяльності вчителя-логопеда інклюзивно-ресурсного центру», з метою надання методичної та практичної допомоги вчителям-логопедам інклюзивно-ресурсних центрів Хмельницької області.

З вітальним словом до фахівців (консультантів) ІРЦ  вчителів-логопедів звернулася Алла Марисюк, завідувач сектору спеціальної освіти та інклюзивного навчання управління дошкільної та загальної середньої освіти і ресурсного забезпечення Департаменту освіти та науки Хмельницької обласної державної адміністрації, відзначивши, актуальність заходу та роль вчителя-логопеда у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами.

Ганна Синявська, завідувач ОРЦ ХОІППО, закцентувала увагу на основних аспектах діяльності вчителів-логопедів ІРЦ.

 Методист ОРЦ ХОІППО, Інна Дяков наголосила на важливості використання новітніх форм і методів у корекційно-розвитковій роботі вчителя-логопеда ІРЦ з дітьми з особливими освітніми потребами.

Наталія Сумська, директор президії Асоціації практикуючих логопедів України, логопед-дефектолог, нейропсихолог приділила увагу питанню особливостей роботи вчителя-логопеда з дітьми раннього віку

Учасники онлайн - комунікації отримали корисну інформацію щодо удосконалення змісту, форм і методів надання корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами раннього віку.

Семінар-практикум "Допомога практичного психолога дітям з розладами аутичного спектру"

20.04.2023 відбувся семінар-практикум «Специфіка роботи практичного психолога з дітьми з розладами аутичного спектру» для відповідальних за психологічну службу в територіальних громадах та фахівців (консультантів) інклюзивно-ресурсних центрів (практичних психологів).

З учасниками власними напрацюваннями та досвідом роботи поділились фахівці-практики:

Модератор зустрічі – завідувачка Хмельницького обласного навчально-методичного центру психологічної служби Жанна Страшнюк.

Семінар-практикум "Сучасні підходи в роботі вчителя-реабілітолога з дітьми з особливими  освітніми потребами"


6 квітня 2023 року відповідно до плану роботи Хмельницького ОІППО обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти (завідувач Синявська Г.О.) спільно з Департаментом освіти та науки Хмельницької ОВА (директор Басюк Д.І.) та Хмельницьким національним університетом (ректор Матюх С.А.) проведено семінар-практикум «Сучасні підходи в роботі вчителя-реабілітолога з дітьми з особливими освітніми потребами».

Метою заходу було вдосконалення професійної компетентності фахівців (консультантів) інклюзивно-ресурсних центрів (вчителів-реабілітологів) та ознайомлення учасників семінару-практикуму з досвідом роботи щодо удосконалення існуючих та впровадження нових форм і методів роботи з дітьми з особливими освітніми потребами під час корекційно-розвиткових занять.

З вітальним словом до учасників семінару від Хмельницького національного університету звернулися ректор Сергій Матюх та завідувач кафедри фізичної терапії, ерготерапії Олег Базильчук.

Зі вступним слово щодо актуальності, потреб і можливостей обміну досвідом та напрацюваннями виступила головний спеціаліст сектору спеціальної освіти та інклюзивного навчання Департаменту освіти та науки Хмельницької ОВА Аліса Генега.

Про роботу та роль вчителя-реабілітолога в інклюзивно-ресурсному центрі розповіла завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти ХОІППО Ганна Синявська.

Практичний досвід презентували фахівець (консультант) вчитель-реабілітолог Чемеровецького ІРЦ Максим Бойко, який розкрив питання «Нові та ефективні методи корекційної роботи вчителя-реабілітолога з дітьми з особливими освітніми потребами» та фахівець (консультант), вчитель-реабілітолог Віньковецького ІРЦ Оксана Івахова про «Розвиток міжпівкульної взаємодії у дітей з особливими освітніми потребами на заняттях з лікувальної фізичної культури».

Доцентка кафедри фізичної терапії, ерготерапії ХНУ Інна Солтик та викладачка кафедри фізичної терапії, ерготерапії ХНУ Людмила Басенко презентували набутий досвід за програмою навчання в Португалії:  «Сенсорна інтеграція та розбір клінічного випадку в світлі сенсорної інтеграції». 

Також на практичному модулі семінару учасники мали змогу розібрати кейси та шляхи вирішення різних клінічних випадків.

Підсумки роботи семінару-практикуму підвела директор Департаменту освіти та науки Хмельницької ОВА Дарія Басюк, яка зокрема наголосила на важливості співпраці фахівців інклюзивно-ресурсних центрів з Хмельницьким національним університетом та її перспективах.

Учасники семінару-практикуму в тісному колі професійного спілкування обмінялися думками та побажаннями щодо подальшої співпраці.

Семінар-практикум «Вчимося працювати з дітьми з інтелектуальними порушеннями»

16 березня 2023 року відповідно до плану роботи Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти в онлайн-режимі було проведено семінар-практикум для директорів, фахівців інклюзивно-ресурсних центрів, педагогічних працівників спеціальних закладів освіти «Вчимося працювати з дітьми з інтелектуальними порушеннями».

Метою проведення заходу було вдосконалення професійної компетентності, надання методичної та практичної допомоги з підвищення професійної майстерності педагогам, які працюють з дітьми з особливими освітніми потребами, удосконалення змісту, форм і методів надання корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами в закладах освіти, ознайомлення учасників семінару-практикуму з практичним досвідом роботи фахівців щодо удосконалення існуючих та впровадження нових форм і методів роботи з дітьми з особливими освітніми потребами. 

В рамках організаційного модуля виступили: 

Світлана Мельник, завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти, яка розкрила важливість та необхідність корекційної роботи з дітьми з інтелектуальним порушеннями; 

Ірина Кручик, методист обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти, яка висвітлила питання допомоги та підтримки дітей з особливими освітніми потребами  в умовах війни; 

Олена Голюк, директор Старокостянтинівського інклюзивно-ресурсного центру, яка розповіла про співпрацю Старокостянтинівського ІРЦ  з закладами освіти.

У рамках практично-презентаційного модуля виступили фахівці, які презентували власний практичний досвід роботи з дітьми з інтелектуальним порушеннями. 

Валентина Скоп, вчитель інклюзивного класу та Олена Герасимюк, асистент вчителя Старокостянтинівського ліцею ім. М. С. Рудяка довели, що навчання може бути цікавим, та показали процес і результати роботи з учнем інклюзивного класу початкової школи. 

Юлія Городельська, практичний психолог Старокостянтинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 продемонструвала універсальні засоби корекції для дітей з інтелектуальними порушеннями. 

Зоя Лукашук, вчитель-логопед ЗДО №8 «Калинонька» Старокостянтинівської міської ради виступила з презентацією досвіду роботи щодо використання кінезіологічних вправ в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами у закладі дошкільної освіти. 

Оксана Оцалюк, вчитель початкових класів Антонінської спеціальної школи розкрила специфіку роботи з дітьми з інтелектуальними порушеннями в спеціальній школі. 

Леся Гордигага, заступник директора Старокостянтинівської міської станції юних техніків довела, що позашкільна освіта є важливою складовою соціалізації дітей з інтелектуальними порушеннями.

Дякуємо всім запрошеним фахівцям за співпрацю! 

Тільки разом ми все здолаємо!

Семінар-практикум «Роль міжособистісної взаємодії між вихователем, батьками та асистентом вихователя дошкільної інклюзивної групи»

       22 лютого 2023 року обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти відповідно до плану Хмельницького ОІППО проведено семінар-практикум «Роль міжособистісної взаємодії між вихователем, батьками та асистентом вихователя дошкільної інклюзивної групи». Метою заходу було вдосконалення професійної компетентності вихователів та асистентів вихователів закладів дошкільної освіти та надання методичної та практичної допомоги з підвищення професійної майстерності педагогів.

           Відкрила захід завідувач ОРЦ Мельник Світлана.

        Неврологічний погляд на проблему порушення мовлення у дітей розкрила лікар дитячий-невролог Хмельницької обласної дитячої лікарні Соломончик Наталія.

           Питання організації інклюзивного навчання в закладі дошкільної освіти проаналізувала методист ОРЦ Дяков Інна.

     Інформацію щодо організації логопедичної корекційно-розвиткової роботи з дітьми з особливими освітніми потребами в ЗДО подала вчитель-логопед ХЗДО №21 «Ластівка» Сазонова Галина.

      Поділилися досвідом педагоги НВК м.Славути: вихователь Кареліна Олена, асистент вихователя Клімук Олена, практичний психолог Конончук Олена.

       Про індивідуальну програму розвитку дітей дошкільного віку та модифікацію розповіла фахівець (консультант), вчитель-дефектолог Інклюзивно-ресурсного центру Нетішинської міської ради Чернявка Вікторія.

     Учасники обласного семінару-практикуму в тісному колі професійного спілкування обмінялися думками та побажаннями щодо подальшої співпраці.

Круглий стіл для директорів інклюзивно-ресурсних центрів «Узагальнення діяльності інклюзивно-ресурсних центрів: аналітична звітність»

       22 грудня 2022 року відповідно до плану роботи Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти було проведено в онлайн-режимі круглий стіл для директорів інклюзивно-ресурсних центрів «Узагальнення діяльності інклюзивно-ресурсних центрів: аналітична звітність». 

    Круглий стіл розпочався хвилиною мовчання, якою вшанували пам'ять загиблого на передовій героя-захисника, директора Грицівського ІРЦ, Мулька Віталія Миколайовича.

      З підсумками роботи очолюваних інклюзивно-ресурсних центрів у 2022 році виступили: директор Дунаєвецького ІРЦ Пихальський Ігор Миколайович, директор ІРЦ Гвардійської сільської ради Боднар Олена Василівна, директор ІРЦ Білогірської селищної ради Лосовська Наталія Анатоліївна.

       Узагальнила діяльність та виступила з аналітичним звітом щодо роботи інклюзивно-ресурсних центрів області у 2022 році Мельник Світлана Володимирівна, завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти.

       До роботи круглого столу долучилася завідувач сектору спеціальної освіти та інклюзивного навчання управління освіти та науки Департаменту освіти, науки, молоді та спорту Хмельницької ОВА Марисюк Алла Андріївна, яка проаналізувала роботу інклюзивно-ресурсних центрів області, а також вказала на важливі пункти щодо планування роботи інклюзивно-ресурсних центрів у 2023 році.

   Семінар-практикум для директорів, фахівців (консультантів) інклюзивно-ресурсних центрів «Комплексна підтримка дітей з особливими освітніми потребами в закладах освіти»

    Відповідно до плану роботи Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти 25 жовтня 2022 року в онлайн-режимі було організовано семінар-практикум для директорів, фахівців (консультантів) інклюзивно-ресурсних центрів «Комплексна підтримка дітей з особливими освітніми потребами в закладах освіти».

      Завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Світлана Володимирівна Мельник обґрунтувала важливість та актуальність обраної теми, визначила мету проведення семінару, основні аспекти комплексної підтримки дітей з особливими освітніми потребами.

    Методист центру Інна Володимирівна Дяков висвітлила питання щодо  командного підходу у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами в закладах освіти.

    Неврологічний погляд на проблему порушення мовлення у дітей озвучила Наталія Володимирівна Соломончик, дитячий лікар-невролог Хмельницької обласної дитячої лікарні.

      Досвід закладів дошкільної освіти у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами презентували Галина Віталіїівна Сазонова, учитель-логопед ХЗДО №21 «Ластівка» та Ольга Романівна Сітнік, практичний психолог  ХЗДО № 43 «Горобинка», фахівець (консультант) Хмельницького ІРЦ №2.

      Наприкінці заходу учасники обмінялись думками та побажаннями, підвели підсумки роботи семінару-практикуму.   

      Щиро дякуємо за ефективну співпрацю всім запрошеним фахівцям.

Тренінг для директорів та фахівців (консультантів) інклюзивно-ресурсних центрів «Українська жестова мова як засіб навчання та спілкування. Практичний блок»

29 червня 2022 року відбувся тренінг для директорів та фахівців (консультантів) інклюзивно-ресурсних центрів «Українська жестова мова як засіб навчання та спілкування. Практичний блок», організований Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти.

Відкрила роботу тренінгу, а також окреслила його мету і завдання завідувач Обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Мельник Світлана Володимирівна.

Науково-методичний та практичний модуль тренінгу провела кандидат педагогічних наук, директорка Хмельницького ІРЦ № 1, перекладачка жестової мови Рибак Ольга Анатоліївна, яка розповіла про процес трансформації української жестової мови на тлі суспільно-політичних процесів в Україні. У практичному модулі було досліджено проблеми людей з порушенням слуху в умовах війни, застосування української жестової мови в різних сферах життя (освіта, культура, медицина, соціальна сфера тощо), а також проаналізовано значення жестової мови в житті глухої людини та розглянуто приклади застосування жестового перекладу.

Учасники семінару здобули практичні знання і навички, необхідні для використання української жестової мови, отримали методичну та практичну допомогу з підвищення майстерності використання жестової мови у своїй діяльності.

23.12.2021 року Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти проведено семінар для директорів та фахівців інклюзивно-ресурсних центрів «Особливості корекційної допомоги дітям з розладами  аутистичного спектру».

Мельник С.В. завідувачка ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти розповіла про особливості розвитку дитини з розладами аутистичного спектру.

З особливостями ранньої діагностики та методами корегування ознайомила Процик Н.О. дитячий психіатр Хмельницької обласної дитячої лікарні.

Методист ресурсного центру Дяков І.В. охарактеризувала мовлення дітей з аутичними порушеннями та навчання дітей-аутистів комунікативним навичкам.

Практичними знаннями щодо комплексного підходу у корекційно-розвитковій роботі з дітьми, які мають розлади аутистистичного спектру в умовах інклюзивно-ресурсного центру ділилися фахівці (консультанти) Красилівського інклюзивно-ресурсного центру Манзенюк С.В., Карп’юк Р.М., Іщук Т.А.

      Роль вчителя-реабілітолога у процесі діагностичної та корекційно-розвиткової роботи з дітьми з розладами спектру аутизму в ІРЦ з досвіду роботи поділилася фахівець(консультант) Хмельницького ІРЦ №1 Бровченко Л.М.

Про практичний досвід в закладах освіти а саме: корекційна робота вчителя-логопеда з дітьми-аутистами, технології візуальної підтримки в роботі з дітьми з РАС, розвиток сенсорних відчуттів у дітей з РАС ділилися Герасимчук Леся Феофанівна вчитель-логопед ЗДО №6 «Веселка», практичний психолог  Луценко Вероніка Петрівна та  вчитель-дефектолог  Бондарчук Алла Василівна Хмельницького НВО№28.

Учасники семінару отримали як теоретичні так і практичні знання щодо корекційної допомоги дітям з розладами  аутистичного спектру.

      22 грудня 2021 року згідно плану роботи Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та Обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти був проведений вебінар для директорів інклюзивно-ресурсних центрів «Узагальнення діяльності інклюзивно-ресурсних центрів: аналітична звітність».

До вебінару долучилася завідувач сектору спеціальної та інклюзивної освіти Департаменту освіти, науки, молоді та спорту Хмельницької ОДА Марисюк А.А. та підвела підсумки роботи інклюзивно-ресурсних центрів області. Завідувач Обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Мельник С.В. та методист Кручик І.В. виступили перед учасниками вебінару щодо оновлення нормативно-правової бази в роботі інклюзивно-ресурсних центрів, обговорили систему автоматизованої роботи інклюзивно-ресурсних центрів «Україна Інклюзія», річну звітність в формі №1 ІРЦ. Особливу увагу учасників вебінару було звернуто на питання щодо рівнів підтримки в освітньому процесі у закладах загальної середньої освіти.

Колективом Обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти підведено підсумки роботи вебінару, окреслили нові завдання та цілі в роботі інклюзивно-ресурсних центрів.

17 червня 2021 року Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти був проведений вебінар для директорів інклюзивно-ресурсних центрів «Організація комплексної оцінки та супроводу дитини з особливими освітніми потребами в умовах ІРЦ: методичні аспекти».

Семінар «Інклюзія в позашкільній освіті: право дитини на освіту»

10 червня 2021 року Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти був проведений онлайн семінар для директорів та методистів закладів позашкільної освіти, директорів інклюзивно-ресурсних центрів «Інклюзія в позашкільній освіті: право дитини на освіту».

До проведення семінару долучилися директор Хмельницького обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді Гончарук Григорій Макарович та директори закладів позашкільної освіти Нетішинської міської ради Борковська Оксана Василівна, Заверуха Марина Юріївна Красилівської міської ради, керівник гуртка-методист Стецюк Юрій Олександрович, практичний психолог Малая Маріна Вікторівна, директор «Інклюзивно-ресурсного центру» Білогірської селищної  ради Лосовська Наталя Анатоліївна.

Завідувач Обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Мельник Світлана Володимирівна акцентувала увагу на основних складових системи інклюзивної позашкільної освіти, яка формує вміння, навички, інтереси, забезпечує потреби особистості у творчій самореалізації. Методисти Генега Аліса Іванівна та Кручик Ірина Володимирівна ознайомили учасників семінару з особливостями організації інклюзивного навчання та психолого-педагогічним супроводом учасників освітнього процесу в закладах позашкільної освіти.

Учасники онлайн семінару долучилися до обговорення та напрацювали спільний алгоритм дій, який  в подальшій діяльності буде впроваджуватися задля здобуття якісної освіти дітей з особливими освітнім потребами в закладах позашкільної освіти.

Круглий стіл «Формування висновків комплексної оцінки для дітей дошкільного віку з особливими освітніми потребами»

 

20 травня 2021 року Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти було проведено засідання круглого столу для директорів інклюзивно-ресурсних центрів «Формування висновків комплексної оцінки для дітей дошкільного віку з особливими освітніми потребами».

До проведення круглого столу долучилися директори Нетішинського (Гуменюк О.В.), Славутського (Мартинюк В.А.), Кам’янець-Подільського     (Ільніцька Л.В.), Віньковецького (Масловська С.М.), Чемеровецького (Пушкаренко С.М.), Новоушицького (Максимчук Ю.А.), Староконстянтинівського (Голюк О.В.) інклюзивно-ресурсного центру.

Директори інклюзивно-ресурсних центрів презентували висновки комплексної оцінки та ділилися  напрацьованими практичними рекомендаціями.

Усі учасники заходу долучилися до обговорення та напрацювали спільний алгоритм дій, який  в подальшій діяльності буде відображений в методичних рекомендаціях.


 Презентація 1 https://drive.google.com/file/d/1AgkE8VZILq8JPr2wMOVdpfllLWE0igok/view?usp=sharing

Презентація 2 https://drive.google.com/file/d/1Orq-yCLY1vUeqgSho38nZcL1xjZwFHmE/view?usp=sharing

Презентація 3 https://drive.google.com/file/d/1Eea6-WRmnvCH6OYY0M8h5JSeuLgKWsz_/view?usp=sharing 

Семінар «Забезпечення наступності у супроводі дітей з особливими освітніми потребами - від раннього втручання до інклюзивного навчання»


18 травня 2021 року Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти було проведено онлайн семінар для директорів інклюзивно-ресурсних центрів «Забезпечення наступності у супроводі дітей з особливими освітніми потребами – від раннього втручання до інклюзивного навчання».

На пріоритетах освіти та спрямованості процесів наступності акцентувала увагу Мельник Світлана Володимирівна, завідувач обласного ресурсного центру.

Про наступність між закладами дошкільної та загальної середньої освіти розповіла Кручик Ірина Володимирівна, методист обласного ресурсного центру.

Здійснення супроводу дітей з особливими освітніми потребами від дошкілля до початкової ланки освіти в умовах інклюзивно-ресурсного центру висвітлила  Рибак Ольга Анатоліївна, директор ІРЦ №1 м.Хмельницького.

До онлайн семінару долучилася дитячий психіатр Хмельницької обласної дитячої лікарні Процик Надія Олександрівна, яка ознайомила присутніх з етапами раннього втручання та алгоритмом супроводу дітей з особливими освітніми потребами в умовах закладів охорони здоров’я.

Практичним досвідом роботи поділилися вихователь-методист  Єремчук Наталія Василівна та вчитель-дефектолог Крижова Леся Леонідівна дошкільного закладу освіти №36 м.Хмельницького.

22 квітня 2021 року, відповідно до плану роботи, Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти відбувся онлайн семінар-практикум для вчителів-логопедів інклюзивно-ресурсних центрів «Приклад успішної роботи вчителя-логопеда в умовах інклюзивно-ресурсного центру».

Метою семінару-практикуму було ознайомлення з сучасними формами та методами роботи вчителя-логопеда по подоланню мовленнєвих порушень у дітей з особливими освітніми потребами та їх застосування; визначення основних проблем мовлення та напрямків корекційної роботи вчителя-логопеда в умовах інклюзивно-ресурсних центрів; налагодження співпраці та взаємодія фахівців інклюзивно-ресурсних центрів (логопедів) з метою командної роботи та якісного проведенні комплексної оцінки.


Матеріали з семінару-практикуму доступні для ознайомлення.

Презентація 1- https://drive.google.com/file/d/1NT5se7vLKv17iM88GiQl-wocCvY9gAPm/view?usp=sharing 

Презентація 2- https://drive.google.com/file/d/1q6wFKILGTrCt542ULjeycQvND5g2N3G6/view?usp=sharing

Презентація 3- https://drive.google.com/file/d/1IhZgpCMYipLMayDRkZVixsLyH6MJmX2Q/view?usp=sharing


Посилання на відеоролик про ІРЦ

https://www.youtube.com/watch?v=ELIa2POXyuQ

Посилання на відеозапис роботи логопеда

https://drive.google.com/file/d/1R8WKkj3g_owFl7jD1yWk-9NdZsPT0uV-/view?usp=sharing

17 березня 2021 року, відповідно до плану роботи, Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти на базі інклюзивно-ресурсного центру Кам’янець-Подільської міської ради Хмельницької області відбувся (онлайн) сертифікований семінар-практикум для вчителів-реабілітологів інклюзивно-ресурсних центрів «Актуальні проблеми реабілітації дітей з особливими освітніми потребами».

Метою семінару-практикуму було підвищення рівня професійної компетентності вчителів-реабілітологів з питань якісного реабілітаційного супроводу дітей з особливими освітніми потребами.

З вітальним словом до учасників семінару звернулася Мельник Світлана Володимирівна, завідувач Обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти.

На актуальних проблемах реабілітації дітей з особливими освітніми потребами наголосила Марисюк Алла Андріївна, завідувач сектору спеціальної та інклюзивної освіти Департаменту освіти і науки Хмельницької  обласної державної адміністрації.

Про особливості організації реабілітаційних занять доповіла Бровченко Лариса Миколаївна, голова осередку Всеукраїнської асоціації фізичних терапевтів у Хмельницькій області.

На реабілітації дітей з особливими освітніми потребами як умови комплексної корекційно-розвивальної роботи наголосила Генега Аліса Іванівна, методист Обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти.

Інформативною та насиченою бажанням сприяти ефективному розвитку дітей з особливими освітніми потребами була розповідь про діяльність інклюзивно-ресурсного центру Кам’янець-Подільської міської ради директора Ільніцької Лариси Василівни.

Поділилася з учасниками неоціненними знаннями та практичним досвідом щодо фізичної реабілітації дітей з особливими потребами з використанням подвійного завдання вчитель-реабілітолог Кам'янець-Подільського ІРЦ Мала Ольга Василівна.

Про форми роботи вчителя-реабілітолога НРЦ з дітьми з порушеннями опорно-рухового апарату та формування рухових навичок у дітей із захворюваннями нервової системи, особливості застосування сучасних методик у фізичній реабілітації розповіла вчитель-реабілітолог та вчитель лікувальної фізкультури Кам’янець-Подільський НРЦ Бас Яна Володимирівна.

Щодо особливостей застосування та використання спеціальних засобів корекції в практиці роботи вчителя-реабілітолога ІРЦ у своєму виступі наголосив Бистрицький Дмитро Євгенович, вчитель-реабілітолог ІРЦ Городоцької міської ради.

Учасники семінару-практикуму мали змогу отримати відповіді на актуальні запитання та обмінятися думками з привод

у наявних проблем у процесі організації реабілітаційного супроводу дітей з особливими освітніми потребами.

Посилання на відеозапис :  https://drive.google.com/file/d/1Bd9nH-xz4S3pRXaZ62LLoqJjmw9Nv81S/view?usp=sharing

25 лютого 2021 року на базі Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти відбувся семінар організований Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти для вихователів та асистентів вихователів інклюзивних груп закладів дошкільної освіти «Організація освітньо-виховного процесу в інклюзивних групах: співпраця вихователя та асистента вихователя інклюзивної групи».

Завідувач Обласного ресурсного центру Мельник С.В., наголосила на перевагах інклюзивного освітнього середовища як для дітей з особливими освітніми потребами, так і для всіх вихованців, розглянула основні питання командної взаємодії педагогічних працівників в умовах інклюзії.

Методист центру Генега А.І. охарактеризувала організаційні засади діяльності вихователя та асистента вихователя інклюзивних груп, шляхи їх спільної співпраці та взаємодії, представила необхідні компетенції та компетентності для успішного професійного зростання, моделі співробітництва та основні напрямки роботи.

Досвідом роботи щодо створення інклюзивного середовища та командної співпраці поділились вихователь інклюзивної групи ЗДО № 36 м.Хмельницького Хмелюк Наталія Іванівна та асистент вихователя інклюзивної групи Берецька Єлизавета Ігорівна.


презентація ЗДО.pptx
Співпраця вихователя та асистента вихователя ЗДО.pptx

18 лютого 2021 року на базі Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти відбувся організований Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти для вчителів та асистентів вчителів інклюзивних класів закладів загальної середньої освіти «Організація освітнього процесу в інклюзивному класі: співпраця асистента вчителя та вчителя інклюзивного класу».

Під час семінару завідувач Обласного ресурсного центру Мельник С.В. актуалізувала увагу на пріоритетних напрямах впровадження інклюзивного навчання в закладах освіти; наголосила на перевагах інклюзивного освітнього середовища як для дітей з особливими освітніми потребами, так і для всіх учасників освітнього процесу.

Методист центру Генега А.І. охарактеризувала організаційні засади діяльності вчителя та асистента вчителя інклюзивного класу, шляхи їх спільної співпраці та взаємодії з педагогами, представила необхідні компетенції та компетентності для успішного професійного зростання, моделі співробітництва та основні напрямки роботи.

Позитивним та успішним досвідом створення інклюзивного середовища та командної співпраці поділились вчитель інклюзивного класу ЗЗСО № 21 м. Хмельницького Цигольник Олена Василівна та асистент вчителя інклюзивного класу Зубицька Ольга Анатоліївна.

Дякуємо фахівцям за представлений досвід та запрошуємо усіх бажаючих поділитись своїми успіхами у позитивній практиці впровадження інклюзивного навчання!

Презентація 

Презентація 2 

Повідомлення про вебінар 18.01.2021.docx

Інструктивно-методична нарада для директорів інклюзивно-ресурсних центрів відбулася 9 вересня 2020 року

Відповідно до плану роботи на 2020-2021 роки Хмельницького ОІППО  обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти спільно з Департаментом освіти і науки 9 вересня 2020 року проведено інструктивно-методичну нараду для директорів інклюзивно-ресурсних центрів.

З питань нормативно-правового та методичного забезпечення роботи інклюзивно-ресурсних центрів на 2020/2021 н.р. виступили: завідувач сектору спеціальної та інклюзивної освіти Департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації Марисюк А.А. та завідувач обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Мельник С.В. Звернули особливу увагу на здійснення заходів з організації дотримання протиепідеміологічних вимог в діяльності ІРЦ.

Розкрила питання щодо роботи інклюзивно-ресурсних центрів в хмарному середовищі методист обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Ярмоленко С.Г. Про впровадження автоматизованої системи «Інклюзія» з метою ефективної діяльності ІРЦ інформувала Кручик І.В. Під час обговорення організації роботи у наступному навчальному році розглянуті актуальні питання щодо надання корекційно-розвиткових послуг, проведення комплексної оцінки розвитку дитини з особливими освітніми потребами.

Запис вебінару дивіться за посиланням - http://aconnect.hoippo.km.ua:8080/p7b0m4hhid3/ 

Інструктивно-методичний лист до методичних рекомендацій "Про проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини фахівцями ІРЦ" (зі змінами)

Методичні рекомендації для ІРЦ 2019(комплексне обстеження).rtf

Семінар-практикум для практичних психологів інклюзивно-ресурсних центрів

На сайт ОРЦ_семінар_Ізяслав.doc

Круглий стіл для вчителів-логопедів інклюзивно-ресурсних центрів 

28.05.2019 року, відповідно до плану роботи Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, відбулося засідання Круглого столу для вчителів-логопедів інклюзивно-ресурсних центрів на тему: «Роль вчителя-логопеда в забезпеченні педагогічного супроводу та наданні психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами в умовах ІРЦ».

Учасниками круглого столу були:

 

Семінар-практикум для директорів  Інклюзивно-ресурсних центрів 

       3 квітня 2019 року на базі Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти відбувся семінар-практикум для директорів Інклюзивно-ресурсних центрів на тему: «Організація міжвідомчої взаємодії інклюзивно-ресурсних центрів з закладами дошкільної, загальної середньої освіти та закладами охорони здоров'я».

         На захід були запрошені представники медичної галузі:

Могільницька К.Є., лікар-офтальмолог, завідувач офтальмологічним відділенням обласної дитячої лікарні;

Петрашко Л.Г., лікар-сурдолог, завідувач сурдологічним кабінетом обласного підпорядкування;

Руденок А.І., сурдопедагог, сурдологічного кабінету обласного підпорядкування.

Які розповіли про особливості розвитку та корекції дітей з порушенням зору та слуху.

            Також у семінарі взяли участь: 

Очеретянко В.І., перший проректор Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти;

Марисюк А.А., завідувач сектору спеціальної та інклюзивної освіти Департаменту освіти і науки облдержадміністрації;

Синявська Г.О., завідувач Обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти;

Гуменюк О.В., завідувач Нетішинського інклюзивно-ресурсного центру;

Марусій О.В., завідувач Ярмолинецького інклюзивно-ресурсного центру;

Кручик І.В., методист Обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти.

           В ході семінару були висвітлені питання щодо організації міжвідомчої взаємодії інклюзивно-ресурсних центрів з закладами дошкільної, загальної середньої освіти та закладами охорони здоров'я, співпраця Інклюзивно-ресурсних центрів з закладами дошкільної, загальної середньої освіти щодо виховання та навчання дітей з особливими освітніми потребами, ознайомлення з використанням адаптованих діагностичних методик для дітей з особливими освітніми потребами в умовах Інклюзивно-ресурсних центрів.

Обласним ресурсний центром підтримки інклюзивної освіти спільно з фахівцями (практичними психологами) Інклюзивно-ресурсних центрів Хмельницької області було проведено онлайн спілкування "Форми і методи дистанційної  роботи фахівців ІРЦ  в умовах  карантину". 

З досвіду роботи під час карантину "Як провести розвивальне заняття онлайн" поділилася психолог Чемеровецького ІРЦ Цісар М.В.,та  "Співпраця з батьками онлайн" розповіла Воронішина Ю.М. психолог Хмельницького ІРЦ. Також обговорили напрями, форми і методи самоосвітньої  діяльності фахівців під час карантину.

Про тренінг для директорів, фахівців інклюзивно-ресурсних центрів та педагогічних працівників, які працюють в закладах освіти з інклюзивним навчанням на тему: «Українська жестова мова - як засіб навчання та спілкування» 

Відповідно до плану роботи Хмельницького ОІППО Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти 19-22 травня 2020 року проведено тренінг «Українська жестова мова – як засіб навчання та спілкування». Метою проведення даного заходу є підвищення професійної компетентності директорів, фахівців інклюзивно-ресурсних центрів, педагогічних працівників, які працюють в закладах освіти з інклюзивним навчанням. Про роль жестової мови при спілкуванні та важливість її вивчення зазначила у своєму виступі в.о. завідувачаобласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Мельник Світлана Володимирівна. 

Для проведення тренінгу запрошена безпосередній знавець та носій української жестової мови директор Хмельницького інклюзивно-ресурсного центру №1 Рибак Ольга Анатоліївна. 

Емоційно насичено та пізнавально пройшли заняття. Із захопленням всі учасники тренінгу оволодівали навичками передачі змісту казки за допомогою жестів. Участь у заході сприяла отриманню знань щодо користування жестовою мовою,актуалізувала в учасників потребу у подальшому її вивченні та вдосконаленні. 

Онлайн спілкування «Організація дистанційної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами» в період карантину

28 травня 2020 року Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти спільно з фахівцями (дефектологи інклюзивно-ресурсних центрів Хмельницької області) було проведено онлайн спілкування «Організація дистанційної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами» в період карантину.

За результатами проведеної наради варто відмітити, що карантин став справжнім випробовуванням для дефектологів ІРЦ та спровокував прояв творчості та натхнення як у самоосвітній діяльності так і в процесі проведення дистанційного спілкування з дітьми. Під час дистанційної наради своїм досвідом ділились:

Результатом наради є підведення підсумків роботи дефектологів ІРЦ за період карантину, акцентування на більш ефективних формах та методах організації дистанційного навчання дітей, налагодження взаємодії з батьками.