KATALOG  POLSKICH  ZRYWEK  I  NAKŁADEK  NA  BUTELKI

Katalog jest efektem podjętej przeze mnie próby usystematyzowania wiedzy o części zamknięć od butelek stosowanych w polskim browarnictwie, winiarstwie i gorzelnictwie. Powstał w 2014 roku na bazie mojej kolekcji oraz "starego" katalogu kapsli stworzonego przez Bartka "Sikora" i od tamtego czasu jest systematycznie uzupełniany o nowo odkrywane nakładki i zrywki.

Tu jestem winien Czytelnikowi wyjaśnienie, co rozumiem przez określenie  nakładki i zrywki:

NAKŁADKA - metalowy, najczęściej cynowy lub ołowiany kapturek na szyjkę butelki zamkniętej korkiem, zwykle z napisem lub znakiem firmowym na jego górnej części, po zakorkowaniu butelki zaciśnięty wokół szyjki. 

ZRYWKA -  samodzielne zamknięcie butelki, po II Wojnie Światowej wyparte przez kapsel, w przemyśle gorzelniczym stosowane do początku lat 70-tych XX wieku. Otwarcie butelki następowało poprzez  pociągnięcie za wystający "języczek" i oderwanie części zamknięcia


Drogi Czytelniku. Zdaję sobie sprawę z niekompletności danych zawartych w katalogu i chętnie przyjmę informacje, które pozwolą na jego uzupełnienie. Jeśli masz jakieś uwagi dotyczące treści zawartych w katalogu, lub masz (dysponujesz fotografiami) zrywek lub nakładek, których nie ma w katalogu, ewentualnie posiadasz zrywkę lub nakładkę, której mi brakuje i chciałbyś powiększyć moją kolekcję (podarować, wymienić, ewentualnie sprzedać) – zadzwoń albo napisz do mnie !!! 

Napisem  POSZUKUJĘ  pod numerem katalogowym oznaczyłem zrywki i nakładki których jeszcze nie mam w kolekcji.

Katalog istnieje od września 2014 roku, jako strona internetowa od  sierpnia 2018 roku. 

Robert Banaś,    tel.   +48 696 578 509   

e-mail:   robert.banas@poczta.fm