KATALOG POLSKICH ZRYWEK I NAKŁADEK NA BUTELKI

Katalog jest efektem podjętej przeze mnie próby usystematyzowania wiedzy o części zamknięć od butelek stosowanych w polskim browarnictwie, winiarstwie i gorzelnictwie. Powstał w 2014 roku na bazie mojej kolekcji oraz "starego" katalogu kapsli stworzonego przez Bartka "Sikora" i od tamtego czasu jest systematycznie uzupełniany o nowo odkrywane nakładki i zrywki.

Tu jestem winien Czytelnikowi wyjaśnienie, co rozumiem przez określenie nakładki i zrywki:

NAKŁADKA - metalowy, najczęściej cynowy lub ołowiany kapturek na szyjkę butelki zamkniętej korkiem, zwykle z napisem lub znakiem firmowym na jego górnej części, po zakorkowaniu butelki zaciśnięty wokół szyjki.

ZRYWKA - samodzielne zamknięcie butelki, po II Wojnie Światowej wyparte przez kapsel, w przemyśle gorzelniczym stosowane do początku lat 70-tych XX wieku. Otwarcie butelki następowało poprzez pociągnięcie za wystający "języczek" i oderwanie części zamknięcia


  • W katalogu umieściłem zrywki i nakładki z browarów i składów piwa, z obszaru, jaki Polska zajmowała w okresie międzywojennym, a także po II wojnie światowej.

  • Miejscowości, w których znajdowały się browary lub składy piwa zostały wymienione w kolejności alfabetycznej, a reprezentacje browarów znajdujące się w innych miejscowościach zostały wymienione przy tych browarach.

  • Na kolejnych stronach znajdują się zrywki i nakładki o nieustalonym pochodzeniu, reklamy, zrywki i nakładki od innych alkoholi, napojów i innych płynów.

  • Umieszczone w katalogu zdjęcia przedstawiają eksponaty przede wszystkim z mojej kolekcji, a także ze zbiorów zaprzyjaźnionych kolekcjonerów. Są tu także fotografie zrywek i nakładek znalezione w sieci internet.

Drogi Czytelniku. Zdaję sobie sprawę z niekompletności danych zawartych w katalogu i chętnie przyjmę informacje, które pozwolą na jego uzupełnienie. Jeśli masz jakieś uwagi dotyczące treści zawartych w katalogu, lub masz (dysponujesz fotografiami) zrywek lub nakładek, których nie ma w katalogu, ewentualnie posiadasz zrywkę lub nakładkę, której mi brakuje i chciałbyś powiększyć moją kolekcję (podarować, wymienić, ewentualnie sprzedać) – zadzwoń albo napisz do mnie !!!

Napisem POSZUKUJĘ pod numerem katalogowym oznaczyłem zrywki i nakładki których jeszcze nie mam w kolekcji.

Katalog istnieje od 2014 roku, jako strona internetowa od sierpnia 2018 roku.

Robert Banaś, tel. +48 696 578 509

e-mail: robert.banas@poczta.fm