Гурток

Гурток є найбільш гнучкою формою, яка найчастіше стає організаційним центром  цілого низки позааудиторних заходів.

      Висока оцінка гурткової роботи невипадкова.  Саме  гурток  дозволяє поєднувати і використовувати різноманітні  форми позааудиторної  роботи.  Академічний гурток базується на  знаннях,  отриманих на  заняттях.  Він  дає можливість організувати систематичні заняття за  певною  програмою і з постійним складом. Робота в  гуртку  перетворює  студентів  на  активних помічників викладачів, як в проведенні позааудиторних заходів, так і пар.

Успіх роботи гуртка залежить від уміння,  бажання,  ініціативи  і  знань  його керівників.

 На кафедрі діють 2 гуртки "Дослідник" (2014 р.) та "Історія Слобожанщини" (2022; раніше - "Прометей") і їх робота  здійснюється  у  двох напрямах:

    1) теоретичному  (бесіди,  лекції,  доповіді,  конференції,  вікторини самостійна робота).

    2) практичному (екскурсії, походи,  експедиції).

План Історія Слобожанщини 2023.pdf
План_Гурток_Дослидник_22_23 ..pdf
Гурток Історія Слобожанщини.pdf

    Керівники  гуртка, викладачі історії та суспільно-економічних знань, забезпечують наукове і методичне керівництво гуртком: консультують студентів,  рекомендують необхідну літературу, допомагають складати плани, пам'ятки  вивчення  теми систематизувати, оцінювати і узагальнювати зібраний матеріал. У роботі  гуртка особливу увагу слід приділяти вибору тематики,  визначенню  джерел  і плануванню.

    Програмою гуртка передбачається поглиблене вивчення області в цілому або окремих місцевих об'єктів, а також вивчення конкретних тем. У гуртку вивчається і конкретніший період в історії краю, наприклад, «Місто у  роки  Великої  Вітчизняної війни».  Вивчаються значні історичні  подіі і показуються, як вони  відображаються в даній конкретній  місцевості,  це  набуває  особливого  виховного і освітнього значення. Стденти бачать найбільші історичні події відображені в близькому їм оточенні. Гурток працює за планом,  затвердженому в академії на початку  навчального  року.  План  роботи складений з врахуванням:

    1) найскладніших питань академічної програми;

    2) питань  програми,  що не отримали ґрунтовного розкриття на парах;

    3) проблем тих, що не входять в навчальну програму.

    У плані визначені цілі і завдання і указуються різні форми його роботи: зустрічі з учасниками історичних подій, проведення екскурсій, вечорів, конференцій, випуск стінгазет, перелік індивідуальних і групових досліджень, створення  краєзнавчого  куточка або музею, похід або експедиція, звітний захід, терміни і відповідальні за їх організацію і проведення. Робота гуртка закінчується підсумковим заняттям. Воно проведиться у формі вечора або конференції. На підсумковому занятті заслуховується короткий звіт, а також кращі доповіді, що характеризують основний напрям роботи гуртка.

    Основним методом роботи гуртка є самостійна діяльність вихованців. Кожен член гуртка з урахуванням  індивідуальних інтересів вибирає тему і самостійно працює над нею. У результаті роботи гуртка кожен з вихованців  оволодіває  певними  уміннями  і  навичками дослідницької діяльності: складати  бібліографію,  анотацію,  працювати  з  каталогом, краєзнавчою науковою літературою, з документальними матеріалами, записувати  спогади,  збирати  краєзнавчий  матеріал, користуватися логічними прийомами.

    Одним з найважливіших завдань гуртка є збір місцевих краєзнавчих матеріалів для подальшого використання їх в науково-дослідницькій роботі в академії. Вихованці із захопленням займаються збором матеріалу, пошуками історичних документів, фактів і відомостей. В процесі збору матеріалів з історії міста організовуються зустрічі і бесіди з учасниками  історичних подій.

Освітнє і виховне значення цих зустрічей і бесід величезне. Відомості, отримані з розповідей і бесід учасників  історичних подій, є цінними історичними джерелами. Збір краєзнавчих матеріалів є важливою, але тільки першою частиною  дослідницької роботи краєзнавців. Накопичення необхідних для виводів і узагальнень відомостей і фактів є як би підготовкою до власного дослідження. Всі записи розповідей і очевидців історичних подій, відомості, отримані з листування, а також архівні і музейні документи, спостереження, зібрані в походах, вивчаються, групуються по темах, систематизуються обробляються і  використовуються для підготовки студентських  доповідей  і повідомлень, нарисів і збірок, альбомів і виставок.

 Постійно розвиваючи інтерес студентів до занять, використовуючи різноманітні методи і прийоми роботи, поєднувані з теоретичними і практичнми заняттями, уміле їх чергування, дає плідні результати.

 

ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ

ЗАНЯТЬ ГУРТКА "ДОСЛІДНИК"

       Основна мета і завдання:

·      не дублюючи академічну програму, логічно доповнити її, розширюючи і поглиблюючи знання з історії України;

·      створити умови для розкриття потенціалу здібних студентів, які мають нахил до творчої роботи та вивчення дисциплін гуманітарного профілю;

·      залучити та зацікавити студентську молодь перспективою досліджень рідного краю;

·      ознайомити студентів з методами збору краєзнавчого матеріалу, виконання простих наукових досліджень;

·      привернути увагу до проблеми малої історії, збереження пам’яток історії та культури, навчити цінувати історичні традиції свого народу;

·      виховувати повагу до власної історії, любов до рідного краю.

Головне завдання:

·      навчити студентів орієнтуватись у загально історичних процесах, зіставляти конкретну досліджувану подію чи явище у зв’язку з іншими, на основі набутих знань зіставляти факти, порівнювати та робити висновки.

Форми і види діяльності:

·      пошуково-краєзнавча  робота (збирання матеріалів, фотографій, документів, предметів домашнього вжитку для музею краєзнавства);

·      участь в організації і проведенні  масових групових форм роботи;

·      участь в екскурсіях, прогулянках, походах, експедиціях;

·      наукова і пошуково-дослідницька колективна та індивідуальна робота з архівними і музейними матеріалами;

    Заняття рекомендується проводити раз на тиждень, доповнюючи їх навчальними екскурсіями, практичними роботами, походами (залежно від місцевих умов). Результат пропонованого курсу залежить від особистості керівників, їх знань місцевої  історії, вміння показати її значення, зацікавити студентів. На основі загальних занять рекомендується практична  індивідуальна робота за обраними студентами темами.

Зміст

Історичне краєзнавство – складова частина дослідження рідного краю.

Музейна робота .

Історія краю

Допоміжні історичні дисципліни.

Організація краєзнавчих експедицій та подорожей.

 Підсумкове заняття.

3 грудня 2021 року. Засідання з нагоди 145 років від дня народження Марії Степанівна Крушельницької, української акторки, письменниці та громадської діячки. 

У п’ятницю 21 січня відбулось засідання науково-дослідного гуртку «Прометей» з нагоди Дня Соборності України. На засіданні були присутні здобувачі освіти. 411-іст групи - Карпенко Артем, Власенко Ілля у ролі доповідачів, а також здобувачі освіти 111-ст групи у ролі слухачів.

Згідно з тематикою засідання гуртку здобувачами спеціальності 032 "Історія та археологія" було презентовано доповіді за такими темами, як:

1.   Карпенко Артем 411-іст «Святкування Дня Соборності України та його історія»;

1.   Власенко Ілля 411-іст «Свято єднання до дня соборності України».

Здобувачем освіти Карпенком Артемом було зазначено важливу роль цієї знаменної дати для нашої Батьківщини. Власенко Ілля закцентував увагу на передумовах об’єднання України, починаючи з кінця ХІХ століття. Доповіді були змістовними, на їх підставі вдалося побудувати наукову дискусію та сприяти засвоєнню здобувачами знань за такими важливими напрямами.