eTwinning

Projekt: Me, Myself & I (Sva moja lica)

Stigli smo do kraja projekta 

Me, myself & I

Učenici petih razreda pod voditeljstvom Julije Vejić i Ane Bare te učenici u bolničkim odjelima pod voditeljstvom Irene Mihaljević, uspješno su stigli do kraja projekta Me, myself & I.

Kroz projekt su učili, govorili o mentalnom zdravlju, stresu, emocijama, pubertetu, sigurnosti na internetu… zabavljali su se, crtali, snimali, sudjelovali u video konferencijama s “školama” partnerima u projektu, koristili digitalne alate i  radili još mnogo toga.

Za učenike su pripremljene zahvalnice za sudjelovanje, a kao krajnji rezultat suradnje nastao je zbornik u kojem su predstavljene škole sudionici u projektu.

Zbornik projekta Me, Myself & I 

"Projekt My, myself & I  promovira  prvenstveno mentalno zdravlje djece, kroz projekt su se obilježavali dani poput Dan mentalnog zdravlja, Zdravu prehranu, Dan volontiranja, Dan ružičastih majica, Dan sreće, Dan darivanja knjiga, Dan sigurnijeg interneta… Gotovo svi ti dani obilježavaju se u cijelom svijetu.

Kroz projekt „Sva Moja Lica“ svaka Škola-sudionik nastojala je uz zajedničke aktivnosti dodati i aktivnosti koje su osmisli njihovi učenici kako bi doprinos svih učenika i mentora u projekt bio prepoznatljiv."

Iz uvodne riječi zbornika

Zbornik možete prelistati na ovoj poveznici.

Istraživanje 

Lektira i mentalno zdravlje

Istraživanje utjecaja lektire na mentalno zdravlje provedeno je u petim i šestim razredima OŠ Petra Zrinskog, Zagreb; OŠ Mejaši, Split; OŠ Drenje i OŠ Popovac. Obuhvaćeno je 127 učenika ukupno.

Knjige su dar. Pričaju nam priče. Informiraju nas. Uče nečem novom. Podsjećaju na već naučeno. Bilježe činjenice. Izvještavaju. Tješe nas. S likovima iz knjiga suosjećamo, a ponekad nas i ljute.

Uvlačenje pod tuđu kožu, čitanje odgovarajuće literature psihološki je proces. Kroz asocijativne i identifikacijske procese, čitatelj prorađuje svoje probleme, dvojbe, životne uloge i događaje. Na taj način utječe na psihološku komponentu zdravlja, a time i zdravlje u cjelini.

Odgovarajući lektirni naslovi  mogu se povezati s pojedinim odrednicama zdravlja (npr. odnosi u obitelji, obiteljski problemi, snalaženje u novim životnim situacijama, posttraumatski procesi, gubitak doma, voljene osobe, rat, smrt itd.).

Istraživanja pokazuju da čitanje književnih djela njeguje i jača empatiju i socijalnu kogniciju, posebno vještinu poznatu kao „teorija uma”, koja se opisuje kao sposobnost da se „čitaju” misli i osjećanja drugih ljudi.

Književno djelo o kojem se nije popričalo i kojega se nije objasnilo, zapravo neće imati nekakav značajniji utjecaj na mentalno stanje čitatelja.


Rezultate ispitivanja koje je provedeno u petim i šestim razredima u OŠ možete pogledati na ovoj poveznici

Europska oznaka kvalitete za e-Twinning projekt 

Me, myself & I

Čast nam je izvijestiti da je naš projekt Me, myself & I , koji provodimo u školi i ove godine, dobio Europsku oznaku kvalitete.

To znači da su naš rad, rad naših učenika i suradnja s našim partnerima zadovoljili kriterije Okvira za dodjelu oznake kvalitete i zaslužili visoke ocjene.

Ovu oznaku smijemo objaviti na mrežnoj stranici škole i postaviti na istaknutu poziciju u školi. Uz to naš projekt je postavljen u posebno područje Europske školske edukacijske platforme (European School Education Platform).

Dani medijske pismenosti

Radionica „SNALAŽENJE U ŠUMI (NE)TOČNIH PODATAKA“ i „STVARAMO FAKE NEWS“

Učenici 5.a  zajedno sa svojom razrednicom i pedagoginjom škole sudjelovali su 25. travnja na dvosatnoj radionici „SNALAŽENJE U ŠUMI (NE)TOČNIH PODATAKA“ i „STVARAMO FAKE NEWS“. Radionice su nastale u koordinaciji naše školske knjižničarke s Odjelom za djecu i mladež KGZ V. Nazora. Radionica je dio programa Dana medijske pismenosti.

Na radionicama su učenici 5. a uz vođeni heuristički razgovor te kratke vježbe osvještavali potrebu za provjerom podataka koje pronalaze na internetu, posebice na društvenim mrežama.

Kako lako informacija postane dezinformacija te koje razmjere može imati krivo prenesen podatak, učenici su otkrivali pomoću konkretnih situacijskih igara koje su vodile knjižničarke.

Nakon radionice dvije likovne umjetnice su učenicima  predstavile koncept izložbe koje su predstavile javnosti upravo u Galeriji te su vodile likovnu radionicu u kojoj su učenici izradili svoje plakate za izmišljene vijesti i događaje. 

Dani medijske pismenosti

RADIONICA: U RAVNOTEŽI ONLINE I OFFLINE

U sklopu Dana Medijske pismenosti, u razredima 5.a, 5.b i 5.c  na satima HJ održane su radionice pod nazivom U ravnoteži online i offline.

Radionica je ostvarena u suradnji s izv. prof. dr.sc. Zrnkom Kovačić Petrović  i njezinom doktorandicom Leom Tomašić, dr. med.

Liječnica Lea Tomašić održala je radionicu u sva tri peta razreda u interakciji s učenicima govoreći o  društvenim mrežama, osjećajima, prijateljstvu online i offline, sigurnom korištinjenju interneta i opasnostima koje na internetu vladaju. Radionicu/sat u 5.a popratila je novinarska ekipa HRT-a, uz dopuštenje roditelja i ravnateljice škole te će snimljeni materijal biti objavljen na nacionalnoj televiziji u obrazove svrhe. Novinarka je upoznata i s eTwinning projektom Me, myself & I kroz koji učenici uče o prevenciji mentalnoga zdravlja.

Tijekom rada, učenici su izvrsno reagirali i pokazali zaniteresiranost za sadržaj te voditeljici pokazali da su naučeni suradnički učiti. Fotografije su u nastavku vijesti.

Snimljeni materijal je korišten u emisiji "Index" u prilogu "Odbačeno, prestrašeno, nevidljivo". Emisija je dostupna na ovoj poveznici.

Iz drugih medija o nama 

U najnovijem broju Školskih novina (broj 15-16, 18. travnja 2023.) objavljena je vijest o eTwinning projektnim aktivnostima iz naše škole. 

Videkonferencija "Nema zdravlja bez mentalnog zdravlja"

Učenici Područne škole Kneževo pozdravili su nas plesom i baranjskim napjevima  odjeveni u narodne nošnje. Nakon toga su video uratkom kratko predstavili  njihovu školu, a onda su učenici petih i šestih razreda predstavili njihove dosadašnje aktivnosti koje su proveli na Satima razrednika. Aktivnosti koje su predstavili bile su: „Moja abeceda dobrih osobina, Dobre osobine moga prijatelja s kojim dijelim klupu, Kako se osjećam na početku tjedna?,  Krug povjerenja – izbacimo negativnosti iz sebe i Pohvali prijatelje iz razreda“. Svaku aktivnost predstavio je drugi učenik.

 Naši učenici su s velikim zanimanjem pratili što su njihovi vršnjaci radili.

U drugom dijelu videokonferencije učenici 5. a predstavili su našu obnovljenu školu, upoznali nove prijatelje s kratkim povijesnim razvojem naše škole, a potom prikazali dio naših aktivnosti koje radimo kroz projekt povezujući sate Hrvatskoga jezika i Sata razrednika. Prikazali smo kratki pregled Tjedna mentalnog zdravlja s naglaskom na edukativne video uratke koje su djeca samostalno snimala o mentalnom zdravlju, potom obilježavanje Međunarodnog dana tolerancije, osvrt na radionice o  Vezi puberteta i mentalnog zdravlje, te Utjecaja medija na mentalno zdravlje djece u pubertetu. Važno je naglasiti da su učenici za sve aktivnosti uvijek imali istraživačke zadatke koje su trebali vrlo ozbiljno obaviti kako bi uspješno sudjelovali u planiranim aktivnostima. Partneri u projektu pohvalili su naše video uratke.

Nakon predstavljanja aktivnosti, slijedio je razgovor između učenika dviju škola. Nakon početne treme, svi su se vrlo brzo otvorili i vrlo ozbiljno razgovarali o projektnim aktivnostima. I jedni i drugi učenici postavljali su vrlo konkretna i osobna pitanja jedni drugima: o navikama, emocijama, što vole što ne vole, koliko vremena provode ispred ekrana, kako se druže, kako provode vrijeme s prijateljima… Uočili su prednosti i nedostatke življenja u selu i u gradu.

Vrijeme je jako brzo proletjelo i ovaj neobični sat brzo je došao svome kraju. Učenici su poželjeli da se ovakav susret ponovi, a upućene su pozivnice i jednoj i drugoj školi za susret uživo kako bi jedni drugima pokazali gdje žive.

Veselimo se novoj suradnji i susretima!


Kako je to izgledalo s "druge" strane u Baranji, možete vidjeti na poveznici.

AH, TAJ PUBERTET!

Radionica u sklopu eTwinning projekta "Me, myself & I"

Više puta govorili smo o važnosti preventivnih programa koji čuvaju opće i mentalno zdravlje djece. Učenici 5. A su na satima razrednog odjela imali radionicu “Ah, taj pubertet”. Na radionici učenici su uz upute razrednice istraživali što je pubertet, koje i kakve promjene donosi na njihovom tijelu, kako pubertet utječe na ponašanje i emocije i utječe li na mentalno zdravlje učenika. Nakon prvih minuta smijeha, ozbiljno su prionuli poslu i uspješno pronalazili odgovore na njima značajna pitanja. Učenici su nakon istraživanja izrađivali mini plakate, a potom su dobili zadatak za snimanje kratkog edukativnog video uratka o pubertetu.
Učenici će svoje video uratke i rezultate istraživanja prezentirati vršnjacima iz OŠ Popovac na videokonfrenciji krajem mjeseca ožujka u sklopu eTwinning projekta.


Više o radionici možete vidjeti na fotografijama i video uratcima na poveznici.

JESENSKA ŠKOLA HRVATSKOG PEDAGOŠKO-KNJIŽEVNOG ZBORA

Opatija, od 21. do 23. studenog 2022.

Važnost mentalnog zdravlja prepoznali su u HPKZ-u i kao glavnu temu Jesenske škole odredili naziv “Potpora očuvanju mentalnog zdravlja u sustavu odgoja i obrazovanja”. U sklopu Jesenske škole Hrvatskog pedagoškog književnoga zbora u Opatiji  sudjelovala  je i učiteljica HJ, Julija Vejić , koja je izložila prikaz dobre prakse s naslovom Me, myself & I (Ja i sva moja lica), Doprinos učenika OŠ Petra Zrinskog očuvanju mentalnog zdravlja kroz međunarodni e Twinning projekt.

Suorganizatori Jesenske škole bili su Agencija za odgoj i obrazovanje i Učiteljski fakultet Sveučilaišta u Zagrebu. 

Izlagači na skupu bili su predavači različitih profila, ravnateljice AZZO, dekan Učiteljskog fakulteta, ravnatelj NCVVO, predsjednica Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora, brojni psiholozi, pedagozi,  liječnici, profesori i učitelji, odgajatelji …

O mentalnom zdravlju općenito, ali i o mentalnom zdravlju učenika i njihovih učitelja progovrilo se na različite načine: kroz predavanja, radionice i prikaze dobre prakse,  u pauzama, formalno i neformalno. Otvorene su brojne teme vezane uz mentalno zdravlje i doneseni vrijedni zaključci. Za kraj je istaknuto da mentalno zdravlje trebamo čuvati jer bez “mentalnog zdravlja nema zdravlja”.


MEĐUNARODNI DAN TOLERANCIJE

Učenici petih razreda su Dan tolerancije obilježili na različite načine. Na satima HJ razgovarali su što znači biti tolerantan, čitali tekstove o toleranciji te izrađivali medijske sadržaje. Na satu razrednog odjela u grupnom radu izrađivali su plakate o toleranciji.

OVDJE Možete pogledati film Mikule Brebića "Tolerancija"

Rad prikazuje razmišljanja učenika petog razreda kako bi sport trebao povezivati ljude, a ne poticati na govor mržnje ili nasilje zbog pripadnosti različitom klubu, jeziku ili sportu.

Na osobnom primjeru shvatio je da je prihvaćanje različitosti važno i da ljudi/djeca mogu biti prijatelji bez obzira na navijačke navike. Pozivom dječaku (glumac) iz Ukrajine na igru, pokazuje koliko su ljudi društvena bića koja trebaju jedni druge.  U sportu treba sportski prihvaćati i poraz i pobjedu, a to se uči u najranijoj dobi. Tolerancija boji svijet bojama igre, prihvaćanja, uvažavanja, čini svijet boljim i ljepšim što se vidi iz posljednje rečenice u filmu.


RADOST ČITANJA - OTVORENI SATI HRVATSKOG JEZIKA U PETOM A RAZREDU

U razrednom odjelu 5.a, napravili smo iskorak i pozvali roditelje na suradnju na sate čitanja poezije kako bismo ujedno obilježili i Mjesec hrvatske knjige koji se održava od 15. listopada do 15. studenog.

Roditelji su se vrlo rado  odazvali suradnji i zajedno s djecom pripremili za čitanje pjesme hrvatskih autora. Zadatak su vrlo ozbiljno shvatili, zajedno s djecom pomno su birali pjesme koje će krasnoloviti u razredu. Čitao se “Cesarić, Tadijanović, Ujević, Vitez, Balog “ i mnogi drugi velikani hrvatskoga pjesništva. Odrasli su pokazali su da razbijaju stereotipe o čitanju, čitali su svi; tate i mame i skrbnici. Učenici i roditelji su nakon čitanja porazgovarali o čitanju, javnom nastupu, tremi, … Djeca su javno i hrabro progovorila koliko im je značila podrška  roditelja i kako su se osjećali, dok su se roditelji na trenutak vratili u đačko doba . Važno je istaknuti da su svi pažljivim slušanjem i pljeskom nagradili sve čitače, a kao poklon dobili smo i knjigu “Gramatika u stihu” Jure Karakaša koja će nam dobro doći na satima jezika koji slijede.

“Poznato je, naime , da djeca s više interesa, emocionalnog i intelektualnog naboja, primaju informacije koje se nude u neočekivanom, neklišejiziranom obliku.” – napisao je u predgovoru knjige Gramatika u stihu dr.sc. Dragutin Rosandić pa ćemo i mi potaknuti pozitivnim ozračjem te zadovoljstvom koje su pokazali i roditelji i djeca, pokušati barem još jednom ostvariti sličnu aktivnost i ponovo otvoriti  vrata naše učionice uz moto ovogodišnje manifestacije Mjeseca hrvatske knjige: 

“Misli na sebe, čitaj!”

Svojim činom, roditelji su ojačali samopouzdanje učenika na početku petog razreda i jasno poslali poruku da su uvijek uz njih. Bez obzira što se ne nalazimo u našoj školskoj zgradi nego u domaćinskoj OŠ Julija Klovića, shvatili smo važnost krilatice"Odvažimo se i djelujmo zajedno!" Škola  treba biti mjesto učenja, zadovoljsva i sigurnog okruženja!

SVJETSKI DAN MENTALNOG ZDRAVLJA - 10. LISTOPADA

Sjetski dan mentalnog zdravlja učenici su obilježili aktivnostima na satima HJ i SR.  Učenici 5. a razrednog odjela brinu o svom i tuđem mentalnom zdravlju. Na satima Hrvatskoga jezika su kroz tekstove: Sijač sreće, Košulja sretnog čovjeka  i Šuplja ograda  razgovarali o emocijama sreće i ljutnje. Nakon toga su na Satu razrednika, u sklopu eTwinning projekta kojem je cilj briga za mentalno zdravlje, imali radionicu na kojoj su produbili svoja  znanja. Kroz različite aktivnosti prepoznavanja i izražavanja emocija, učenici su vježbali i jezične djelatnosti čitanja, pisanja slušanja i govorenja. Svoje radove izložili su na razrednome panou.

Voditelji projekta su večernjom video konferencijom podijelili svoja dosadašnja iskustva rada u projektu te dogovorili detalje suradnje među partnerskim školama i osmislili projektne aktivnosti za učenike. Prezentaciju s te konferencije možete vidjeti na OVOJ poveznici.

Izgled panoa i “radne” fotografije možete vidjeti u foto vrtuljku s lijeve strane.

Na Satu razrednika proveli smo radionicu o mentalnom zdravlju nakon koje su učenici u skupnom radu uradili nekoliko video uradaka. Video uratke možete pogledati na OVOJ poveznici.

Tko želi biti milijunaš? - igra u povodu Svjetskog dana mentalnoga zdravlja

Dragi učenici/učenice!

Ovdje ili skeniranjem QR koda možete provjeriti svoje znanje o mentalnom zdravlju uz zabavu i igru. 


Sreću čine male stvari

Na satu HJ učenici su čitali dva teksta: B. Prosenjak, Sijač sreće i Italo Kalvino, Košulja sretnog čovjeka. Nakon polaznih tekstova učenici su objašnjavali što znaći potraga za srećom i što znaći izreka "sreća je u malim stvarima". Za domaću zadaću trebali su napisati na koje načine oni mogu sijati sreću u školi, u obitelji, među prijateljima i u ostalim susretima s ljudima.

Sljedio je nastavak aktivnosti na satu razrednika na kojem su učenici nastavili razvijanje komunikacijskih kompentencija opisujući i uvažavajući svoje potrebe i osjećaje kao i potrebe i osjećaje drugih učenika.


NACIONALNE OZNAKE KVALITETE ZA eTwinning PROJEKTE: Me, Myself & I i Pet koraka do istine

Školsku godinu 2022./23. započinjemo nastvakom eTwinning projekta Me, Myself & I

Zadovoljstvo nam je reći da su učenici naše škole dobili svoje prve Nacionalne oznake kvalitete za ovaj eTwininng projekt u kojem su sudjelovali školske godine 2021./22.

U njemu su sudjelovali tadašnji učenici 5. b i 7.a,b,c razrednog odjela. Projekt je promicao  brigu za mentalno zdravlje djece kroz pet područja: Who am I, Emotion wheel, Being OK with being different, Self care i Treating others well.

Zašto smo sudjelovali u e Twinning projektu Me, myself & I?

Svjetska zdravstvena organizacija, 2001. definirala je mentalno zdravlje kao »stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresom, može raditi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi zajednici«. Dio je općeg zdravlja i ne odnosi se samo na odsustvo bolesti.

Cilj projekta bio je promovirati važnost dobrog mentalnog zdravlja kod djece kroz različite, djeci primjerene aktivnosti, te ih potaknuti na prepoznavanje emocija, traženje podrške i primjereno komuniciranje unutar vlastite zajednice i šire u svrhu brige i očuvanja kako vlastitog, tako i mentalnog zdravlja zajednice. Uz to, učenici su mogli prepoznati i primijeniti zdrave obrasce ponašanja kroz zanimljive aktivnosti te učiti jedni od drugih, kroz iskustvo.

Ove godine u projektu će sudjelovati učenici petih razreda i bolnički odjeli KBC Sestre milosrdnice pod mentorstvom Julije Vejić, učiteljice HJ; Ane Bare, pshologinje i Irene Mihaljević, voditeljice bolničkih odjela. 

Osim u ovom projektu, sudjelovali smo i u projektu "Pet koraka do istine", za koji smo također dobili Nacionalne oznake kvalitete

Projektom Pet koraka do istine, u školskoj godini 2021./22. pokušali smo unaprijediti digitalne kompetencije naših učenika, poticati ih da preuzmu odgovornost za vlastitu sigurnost s naglaskom na osnaživanju i isticanju odgovornog ponašanja i digitalnog građanstva, te naučiti učenike vrednovati i kritički analizirati različite medijske sadržaje kako bi znali tumačiti poruke (njihovu vjerodostojnost, pouzdanost i istinitost) u različitim medijima i na temelju njih donositi odgovorne odluke. 

Čestitamo svim učenicima na sudjelovanju u eTwinning projektima i nagradama!

Ovdje učenici mogu podignuti svoje oznake kvalitete prema razredu koji su bili u školskoj godini 2020./21 i 2021./22.