група "СОНЕЧКО"


Тиждень дорожнього руху

«Правила для пішоходів шануватимуть люди – скрізь тоді порядок буде!» з 06 по 10 травня 2024 

Понеділок 6.05

Спостереження за вантажним транспортом.

Бесіда «По наших вулицях ходимо правильно».

Читання вірша «Як моргає світлофор».

Констроювання з паперу «Світлофор».

Гра «Дозволено – заборонено»

Консультація для батьків «Безпека дорожнього руху»

Вівторок 7.05

Рухлива гра «Потяг»

Цільова екскурсія до проїжджої частини.

Спостереження за ходьбою людей на вулиці.

Заняття «Чи може транспорт бути шкідливим?»

Бесіда «Світлофор не оминаєм – правила ми всі згадаєм».

Вивчення загадки про світлофор.

Середа 8.05

Рухлива гра «Світлофор»

Сюжетно-рольова гра «Переходимо дорогу».

Заняття «Правила безпечної поведінки за межами будинку»

Бесіда «Мрію про подорож»

Рухлива гра «Транспорт для мандрівки»

Четвер 9.05

Рухлива гра «Кольорові автомобілі»

Читання вірша Р. Скучайте «Світлофор», «Поведінка у тролейбусі»

Аплікація «Транспорт»

Творча гра «Хто чим керує?»

Заняття «Подорож у світ транспорту»

Консультація для батьків «Вчимо з дитиною правила дорожнього руху»

П,ятниця 10.06

Художня література «Пісенька веселих пасажирів»

Бесіда/Аплікація «Машини спеціального призначення»

Складання розповіді-опису «Транспорт нашого міста»

Гра «Хто швидше складе»

 

 

 

 

 

 

 

Спостереження за вантажним транспортом, закріпити знання про різні види транспорту, його зовнішній вигляд, призначення; розвивати спостережливість, увагу, зв’язне мовлення.

Запитання : Які колеса у трактора? Які є види тракторів? Для чого вони служать? Що ще в тракторів буває замість коліс?

Ранкова бесіда: «По наших вулицях ходимо правильно». Закріплювати знання про дорожні знаки: заборонні, застережливі. Моделювання різних дорожніх ситуацій «Щоб не трапилось біди». Конструювання з паперу «Світлофор».

Літературні хвилинки.

Як моргає світлофор

зелененьким оком,

мчи, неначе метеор,

ти стомильним кроком.

А якщо червоне враз

Спалахнуло світло,

зупинися, щоб в цей час

лихо не розквітло.

"Будь уважним, не пустуй! -

жовте світло мовить.

- На дорозі той герой,

хто ворон не ловить!"

Гра всі діти «Дозволено — заборонено»

Мета: закріплювати правила безпечної та чемної поведінки на вулиці й у громадських місцях; розширювати уявлення про те, що дозволено, а що заборонено;

·         розвивали логічне мислення, слухову увагу.

Вихователь читає дітям вірш, а вони слухають і відповідно до змісту закінчують фрази словами «дозволено» або «заборонено»:

І проспекти, і бульвари —
Всі шумливі в наші дні,
Ти проходь по тротуару
Лиш по правій стороні!
Пустувати тут, де люди, — ... (заборонено)
Стань взірцевим пішоходом!
Це — ... (дозволено).
Як заходиш до трамвая,
Краще уперед пройди,
Не крутись, це заважає,
Стій спокійно чи сиди,
Їхать «зайцем» — знають всі
Це — ... (заборонено).
А бабусі дати місце —
Це — ... (дозволено).
Якщо ти гуляєш десь там,
Бігаючи, не забудь:
Переходиш перехрестя —
Особливо пильним будь.
Йти, коли червоне світло, — (заборонено)
На зелене навіть дітям
Йти ... (дозволено).

 Малорухлива гра: «Потяг» (ходьба один за одним).

Цільова екскурсія до проїжджої частини дороги та зупинки громадського транспорту, до підземного переходу. Закріпити знання про види транспорту спеціального призначення: самоскиди, цистерни, автокрани, автомобілі аварійних служб — пожежної, газової, «швидкої допомоги». Закріплювати знання правил поведінки пішоходів і водіїв. Рухлива гра «Пішоходи й автомобілі».

Спостереження за ходьбою людей на вулиці. Чи дотримуються вони правил дорожнього руху?

Бесіда  « Світлофор не оминаєм –правила ми всі згадаєм».

Мета: розвивати увагу, спостережливість, вміння швидко реагувати на зміну кольорів світлофора; виховувати свідоме ставлення до свого життя, почуття відповідальності.

Матеріали: ілюстрації за темою.

Хвилинка милосердя: «Допоможи старенькій перейти дорогу!»

Проблемна ситуація: «Як перейти дорогу, якщо не має пішохідного переходу?»

Індивідуальна робота з ____________________________________ вивчення загадки про світлофор.

В мене є три кольори,

 Всі для діла, не для гри.

 Пішоходи й водії

Знають правила мої.

 Коли колір я міняю –

 Тих чи інших зупиняю.

Рухлива гра: «Світлофор»

Мета: вчити вчасно реагувати на зміну кольорів прапорців, розвивати увагу, спритність.

Сюжетно-рольова гра: «Переходимо дорогу» (обігрування ситуацій переходу дороги: при світлофорі, підземним переходом, через зебру, при  активному пересуванні автівок тощо).

 Соціальний світ

Тема. Правила безпечної поведінки за межами будинку

Мета: навчити дітей обережно поводитися в навколишньому середовищі; узагальнювати знання про облаштування проїжджої частини вулиці, про правила дорожнього руху; поглиблювати знання про призначення головних дорожніх знаків та інформацію, яку вони несуть; збагачувати словник дітей лексикою: «проїжджа частина», «тротуар», «дорожні знаки», «зебра», «тротуар», «підземний перехід», «регулювальник», «правила», «травмонебезпечні місця», «світлофор»; розвивати вміння давати оцінку своїм вчинкам, уміння міркувати, аналізувати, робити висновки; розвивати уважність, мислення, пам’ять; виховувати обачність, відповідальність, бажання піклуватися про себе та життя тих, хто поряд.

Матеріал: сюжетні малюнки небезпечних ситуацій за вибором вихователя для розкриття теми. Хід заняття

І. Організаційний момент

Вихователь читає загадку.

Її топчуть, приминають,

 Що є сили притискають

, Всяк по ній кудись спішить,

 А вона лягла — й лежить! (Дорога.)

— Діти, згадайте будь ласка, на кого ми перетворюємося, коли переходимо дорогу? Так, на пішоходів. А хто для пішоходів на дорозі стає другом? (Світлофор.) Наш друг світлофор приготував для нас завдання.

ІІ. Основна частина

- Пограймо та згадаймо правила переходу вулиці.

 Гра «Перехрестя»

Правила гри. У  центрі групової кімнати малюють «перехрестя». Дітей об’єднують у дві команди — пішоходи та водії. Вихователь або дитина виконує роль світлофора. Діти грають групами по п’ятеро з кожної команди.

«Світлофор» показує зелене світло — «водії» стоять, «пішоходи» переходять перехрестя.

Потім жовте світло — всі стоять, «водії» заводять двигуни.

Червоне — «пішоходи» стоять, «водії» рушають. Хто помиляється, вибуває з гри. А переможці одержують прапорці. До дітей виходить Світлофор (перевдягнуті дитина чи дорослий).

Св і т л о ф о р. Я чув, що ви знаєте правила дорожнього руху. А чи знаєте, ви як називається та частина дороги по якій можна ходити пішоходам? (Тротуар.)

Тротуари — це доріжки,

Ми по них ідемо пішки.

 Всі, хто тротуаром ходить,

Звуться просто — пішоходи.

— А які ще бувають частини дороги? Так, ще є проїжджа частина. Ось ми до неї і дійшли. Показує ілюстрації. Щоб нам потрапити на інший бік дороги, потрібно визначити вид руху на цій вулиці.  Практичне завдання «Визнач рух вулиці»

Діти уважно розглядають зображення автомобілів і дороги.

Св і т л о ф о р. Як рухаються машини? У який бік вони їдуть? Якщо машини рухаються у дві різні сторони, як ми назвемо такий рух? (Двостороннім.) А як перейти таку дорогу? Погляньмо на пішоходів. Вони спочатку дивляться ліворуч і, переконавшись, що вулиця вільна і немає транспорту, ідуть до середини вулиці, дивляться праворуч — чи немає машин. Тільки після цього можна переходити на інший бік. Ми з вами підійшли до якогось знака. Що він означає? (Пішохідний перехід.) А що це за білі смужки, для чого вони потрібні? А я бачу ще один знак. Про що він нам розповідає? (У цьому місці автобусна зупинка.) Таку ось, малята, я дам вам пораду: Тролейбус, автобус обходимо ззаду. Бо мчаться машини потоком стрімливим, Тож будь на дорозі уважним, кмітливим!  Фізкультхвилинка Вихователь добирає вправи за власним бажанням.

Гра «Червоний, жовтий, зелений»

Правила гри. Якщо на світлофорі з’являється зелене світло, діти тупають ногами. Якщо жовте — плескають в долоні. Якщо червоне — сидять без руху і звуку. Той, хто помиляється, вибуває з гри.

- Молодці, діти! Ви добре знаєте значення сигналів світлофора. А ось поміркуйте і скажіть, для чого потрібні дороги? (Відповіді дітей.) Що було б, якби машини не могли дістатися інших міст? Пропоную провести вікторину «Знавці правил дорожнього руху».

Запитання для вікторини

1. Якою частиною дороги повинні рухатися пішоходи?

 2. Де потрібно переходити дорогу?

 3. Що таке «перехрестя»?

 4. Який знак дозволяє перейти дорогу?

5. Яка тварина допомагає пішоходам на дорозі?

 6. Який транспорт може їздити дорогою?

7. Якою частиною дороги їздять машини?

8. Що означає зелений сигнал світлофора?

9. Що означає жовтий сигнал світлофора?

10. Що означає червоний сигнал світлофора?

ІІІ. Підсумок

-Про які правила сьогодні розповів Світлофор?

 

Спостереження за пішоходами. На майданчи­ку: моделювання ситуацій безпечної поведінки на вулиці. Закріплювати знання про різні види транспорту: наземного, водного, повітряного, підземного та правила їх руху. Нагадати, що рух усіх видів транспорту регулюють спеціальні знаки.

Бесіда «Мрію про подорож». Чи траплялося вам опинитися на дорозі або поряд із нею без дорослих? Що ви при цьому відчували? Чи любите ви мандрувати? Якби ви змогли зараз кудись помандрувати, куди ви вирушили б? Де ви найбільше мрієте побувати? Як гадаєте, що означає вислів «Дорогу підкорить той, хто йде»?

Дидактична гра «Що перевозять машини», закріпити знання про види транспорту та їх призначення;

Хід гри. Вихователь пропонує визначити призначення різних видів  транспорту.

- Автобус перевозить…

 - Молоковоз перевозить…

 - Швидка допомога возить…

 - Пожежна машина виїжджає…

 - Маршрутка перевозить...

Рухлива гра «Транспорт для мандрівки». Запропонуйте дітям уявити, що вони зараз разом вирушають у мандрівку. При цьому мандруватимуть різним транспортом. Станьте з дітьми кружка. Оберіть ведучого, який стоятиме в центрі. Ведучий називає певний вид транспорту й імітує його рух. Решта гравців — повторюють ці рухи.

 

Сюжетно-рольова гра «Оперативно-рятувальні служби»; етап гри: ігрова ситуація «Пожежа в лісі». Мета: закріпити знання дітей про роботу пожежників; виховувати любов до природи та формувати поняття, що кожна людина є часткою навколишнього  світу.

Рухлива гра: «Кольорові автомобілі» , розвивати увагу, швидкість реакції на сигнал.

Співпраця з батьками: Консультація «Попередження дорожньо-транспортного травматизму серед дітей дошкільного віку»

Дидактична гра «Що треба для поїздки»

Мета: поглиблювати знання дітей про дії та обов’язки водія (старанно доглядати машину, уміло нею керувати, сумлінно виконувати правила дорожнього руху, вміти перевозити пасажирів і вантаж).

Хід гри

Дітям пропонується згадати, що їм потрібно для поїздки. Можна показати ці предмети і запитати, для чого вони потрібні. Потім діти діляться на підгрупи: водії, пасажири і вантажники.

Читання вірша Р. Скучайте «Світлофор».

Мета: вчити дітей уважно слухати, відповідати на запитання вихователя за змістом вірша.

 

Як переходиш вулицю,

На зебрі зупинись

І перш за все уважно

На мене подивись.

Я шлях вкажу надійний,

Де небезпек нема,

Трикольорове око

Я маю недарма.

В роботі я суворий

І стриманий завжди.

Тролейбуси, машини

Біжать сюди й туди.

Дивлюсь червоним оком —

Велю спинитись я.

Одне мені потрібно —

Це витримка твоя.

А блисне жовте око,

Іти не поспішай,

Бо жовтий — не зелений:

Потрапиш під трамвай.

Увага — і зелений

Привітно замигтів.

Він колір найдобріший,

Щасливої путі!


-         На що необхідно уважно подивитися, коли переходиш вулицю?

-         Скільки сигналів має світлофор?

-         Поясніть значення всіх сигналів.

Творча гра «Хто чим керує?»

Мета: закріпити знання про види транспорту та людей, які ним керують; розвивати уважність; виховувати повагу до людей різних професій.

Хід гри

Вихователь пропонує дітям вибрати картинку або іграшку-транспорт та назвати: що це за транспорт та хто ним керує.

— Це літак, ним керує пілот.

— Це автомобіль, ним керує водій.

— Це потяг, ним керує машиніст… і т. д.

Дидактична гра «Який транспорт необхідний»

Мета: закріпити уявлення про види транспорту, його зовнішній вигляд, призначення та особливості пересування; розвивати кмітливість, спостережливість; виховувати повагу до працівників транспорту.

Хід гри

Перед дітьми предметні картинки із зображеннями різних вантажів та різних видів транспорту. Вихователь пропонує вибрати певний вантаж і вид транспорту для його перевезення та пояснити свій вибір.

Тема: «Подорож у світ транспорту»

Програмовий зміст:

Систематизувати та розширити знання дітей про транспорт, його призначення та значення для людини, історію виникнення; вчити класифікувати транспорт за призначенням; узагальнити знання про значення спеціального транспорту для життєдіяльності людини. Розвивати продуктивне мислення шляхом вирішення завдань і поставлених проблем, творчу уяву. Виховувати пізнавальну активність.

Матеріал: предметні малюнки із зображеннями різних видів транспорту, розрізні малюнки із зображеннями видів старовинного транспорту.

Хід заняття

1.Розгадування ребуса (на малюнку зображені різні предмети, необхідно за першим звуком відгадати назву транспорту).

-         Що означають ці слова?

2.Розглядання колажу із казкових видів транспорту: летючий корабель, піч Ємелі, ступа Баби-Яги, килим-літак, чоботи-скороходи та інші.

-         Епізоди яких казок зображені на цій ілюстрації?

-         Як ви гадаєте, що об’єднує ці казкові предмети?

3.Розглядання ілюстрації із зображенням колеса.

-         Що це? Яку має форму?

-         А чому не квадрат, трикутник?

Запропонувати провести дослід з циліндром та бруском.

4.Розглядання ілюстрацій із зображенням карети, воза.

-         Що зображено на цій ілюстрації?

-         Як їх можна назвати?

5.Дидактична гра «Склади картинку». Діти в парах із частин складають зображення різних видів старовинного транспорту.

-         Що це?

-         Як його використовували?

-         Яка користь з цього виду транспорту?

-         Чи можна його використовувати зараз?

6. Фізкультхвилинка: жестами показати, на якому виді транспорту ви подорожуєте.

7. Розглядання малюнків із зображеннями сучасних видів транспорту. Дидактична вправа «Розподіли транспорт» (діти беруть малюнки із зображеннями різних видів транспорту і розподіляють на групи: наземний, повітряний, водний).

8. Після гри запропонувати розподілити транспорт кожної групи на дві підгрупи: вантажний і пасажирський.

-         Чому він так називається?

-         Які вантажі може перевозити наземний, водний транспорт?

9. Продовження бесіди про транспорт.

-         Чи може транспорт рухатися без людини?

-         Як називають людину, яка їздить на велосипеді?

-         Хто керує поїздом?

-         Хто керує кораблем? Літаком? Космічним кораблем?

-         Хто водить автобус, автомобіль?

10. Підсумок заняття. Запропонувати прочитати вірші про різні види транспорту (за бажанням дітей).

Художня література  

Тема: «Вивчення вірша Г. Алексєєвої “Пісенька веселих пасажирів”»

Програмовий зміст:

Розширювати знання дітей про різні види транспорту і їх призначення; продовжувати вчити запам’ятовувати та виразно читати вірш, емоційно передавати авторські вирази. Розвивати інтонаційну виразність мовлення. Виховувати бережливе ставлення до свого здоров’я.

Матеріал: ілюстрації із зображеннями різних видів транспорту, вірш Г. Алексєєвої «Пісенька веселих пасажирів».

Хід заняття

1. Відгадування загадки: «Залізний кінь фарбований і гумою підкований». (Автомобіль.)

-         Які ще види транспорту ви знаєте?

-         Як називається транспорт, в якому возять людей? А вантажі?

Вихователь пропонує вибрати картинки з транспортом

(класифікація), розкласти їх: вантажний і пасажирський транспорт.

2. Читання вірша.


Усі наші мами,

Усі наші тата,

І дядечки, й тітоньки всі

Щоранку їдуть,

Спішать на роботу

В трамваях, в метро, на таксі…

А ти у поїзд наш сідай —

І ми змандруєм рідний край.

Ту-ту, та-та! Ту-ту, та-та!

Біжать назустріч нам міста,

Біжать назустріч села —

Це наша матінка-земля,

Прекрасна зблизька і здаля,

Багата і весела.


Куди поспішають вранці наші батьки?

-         На чому вони їдуть?

-         До якого виду транспорту запрошує нас автор?

3. Повторне читання і заучування.

4. Читання скоромовки.

По шосе спішать машини,

Шелестять, шепочуть шини,

Мчать машини у дорогу —

Водії керують строго.

Творча гра «Транспорт»

Мета: продовжувати вчити дітей розрізняти види транспорту; розвивати увагу, логічне мислення, дрібну моторику рук.

Хід гри

Вихователь роздає дітям картки із зображеннями машин, розрізані на частини. Діти складають цілі машини, вихователь запитує у кожної дитини, яка машина в неї вийшла.

Бесіда «Якій погоді віддає перевагу водій?»

Мета: з’ясувати, яка погода може бути небезпечною для водія, розвивати у дітей уміння висловлювати свої думки та слухати відповіді друзів.

-         Хто керує автомобілем?

-         Які правила повинен пам’ятати водій?

-         Які перешкоди можуть впливати на рух транспорту?

-         Яка погода ускладнює рух автомобілів?

Дидактична гра «Хто чим керує?»

Мета: закріпити знання про види транспорту та людей, які ним керують; розвивати уважність; виховувати повагу до людей різних професій.

Хід гри

Вихователь пропонує дітям вибрати картинку або іграшку-транспорт та назвати, що це за транспорт та хто ним керує.

— Це літак, ним керує пілот.

— Це автомобіль, ним керує водій.

— Це потяг, ним керує машиніст… і т. д.

Тема: «Машини спеціального призначення»

Програмовий зміст:

Розширити та систематизувати знання дітей про транспорт спеціального призначення; сформувати уяву про будову спецтранспорту залежно від його призначення та середовища пересування; закріпити вміння складати опис машин спецпризначення. Розвивати зосередженість, інтерес до транспорту. Виховувати увагу, спостережливість.

Матеріал: іграшкові машини спеціального призначення.

Хід заняття

1. Пригадати, за якою машиною спостерігали вранці.

-         Як вона називається?

-         Чому?

-         Які ще машини спеціального призначення ви знаєте?

-         Чому їх так називають?

2. Запропонувати розглянути іграшкові машини спеціального призначення.

-         Які ви тут бачите машини?

-         Для чого потрібні ці машини?

3. Мовленнєва гра «Відгадай» (діти описують одну з машин, не називаючи її, а решта відгадують).

4. Мовленнєва гра «Знайди слова» (необхідно знайти два слова, які сховалися у назві цих машин).

5. Запропонувати розглянути зображення найважливіших спеціальних машин: швидкої допомоги, пожежної і міліцейської. Чому їх вважають найважливішими? За якими номерами телефонів викликати ці машини? Які правила дорожнього руху дозволено порушувати цим машинам, коли вони поспішають? Як вони вміють рухатися? А як ще можна сказати?

6. Підсумок заняття. Запропонувати обіграти ситуації «Виклик швидкої (пожежної, міліцейської) допомоги».

Тема: «Транспорт нашого міста (складання розповіді-опису за сюжетними картинками)»

Програмовий зміст:

Продовжувати вчити складати розповіді-описи за частинами та цілою сюжетною картиною, придумувати назву до картини; продовжувати вчити змінювати слова, близькі за значенням; формувати художню виразність мовлення та пояснювальне мовлення. Розвивати комунікативні здібності; логічне, послідовне, зв’язне мовлення. Виховувати зосередженість, вміння працювати за словесною інструкцією, оцінювати розповідь товариша.

Матеріал: предметні картинки із зображеннями різних видів транспорту, картина «Проспект нашого міста».

Хід заняття

1. Діти пригадують, за чим вони спостерігали вчора на прогулянці.

-         Як називається транспорт, який пересувається по землі?

Запропонувати назвати наземний транспорт.

-         На які дві групи можна розділити цей транспорт?

2. Розглядання картини «Проспект нашого міста», бесіда за змістом картини.

3. Поділ картини на кілька частин, придумування назви до кожної частини та опис її.

4. Складання колективної розповіді за цілою сюжетною картиною.

5. Мовленнєва гра «Добери ознаку»: вихователь пропонує дітям до предметних картинок із зображеннями різних видів транспорту дібрати ознаку (машина яка? — …, трамвай який? — …, маршрутка яка? — … і т. д.).

6. Підсумок. Дидактична гра «Склади ціле»: діти в підгрупах складають види транспорту із частин.

Спостереження за рухом пасажирського транспорту

Мета: поглибити знання дітей про пасажирський транспорт, його призначення; розвивати спостережливість, увагу.

Вихователь разом із дітьми спостерігають за рухом транспорту, з’ясовують, який з них пасажирський.

-         Які машини ви знаєте?

-         Як називаються машини, що перевозять людей? Чому ви так вважаєте?

-         Що об’єднує ці види транспорту?

-         Якщо ми пасажири, то чим і як ми пересуваємося?

Дидактична гра «Знайди свій гараж»

Мета: закріпити вміння порівнювати предмети за розміром, розкладати їх в ряд за збільшенням і зменшенням; виховувати вміння допомагати один одному.

Хід гри

Діти розставляють гаражі, починаючи з найменшого.

Вихователь пропонує дітям поставити свої машини в гараж, але так, щоб розмір гаража відповідав розміру машини. Діти граються машинами.

Моделювання ігрової ситуації «Ми їдемо в автобусі»

Мета: формувати правила поведінки у громадському транспорті; розвивати логічне мислення, увагу.

Вихователь разом із дітьми розставляє стільчики так, щоб утворився імпровізований автобус, і пропонує вирушити у подорож. Діти обирають собі певну роль — водія, пасажира, кондуктора, контролера.

— Якщо ти водій, розкажи про свої дії.

— Якщо ти кондуктор, що тобі необхідно зробити?

— Що ти повинен зробити у ролі контролера?

— Як пасажири повинні поводитися в автобусі?

Вихователь створює різні ситуації під час подорожі в автобусі і разом із дітьми обговорює правила культурної поведінки у транспорті. Ситуації: до салону автобуса увійшла старенька бабуся, жінка з маленькою дитинкою на руках, старенький дідусь з ціпком і т. д

Математична вправа «Знайди свій гараж»

Мета: закріпити вміння порівнювати предмети за розміром.

Хід гри

Запропонувати дітям знайти гаражі відповідно до розміру та кількості їх машин.

Тема: «Чи може транспорт бути шкідливим?»

Програмовий зміст:

Розширити уявлення дітей про причини забруднення навколишнього середовища, підвести до розуміння необхідності охороняти довкілля від забруднення транспортними відходами; закріпити знання видів транспорту; формувати уявлення про екологічний транспорт та його види, екологічну свідомість. Розвивати мислення, пам’ять, творчу уяву. Виховувати повагу до працівників транспорту, дбайливе ставлення до природного довкілля.

Матеріал: іграшковий транспорт, макет проїзної частини; фотографії або малюнки із зображеннями видів транспорту.

Хід заняття

1. Моделювання ситуації затору на дорозі. Що сталося?

Читання вірша Г. Геращенко «Весела вулиця».


Чом спинилися машини

І сигналять без упину?

Виник чом такий затор?

Це зламався світлофор!

— Дзень-дзелень! —

Трамвай гукає.

— Розступіться всі, благаю!

Я машин не обмину,

Бо із рейок не зверну!

Вантажівка все зітхає,

Як проїхати, не знає:

— З поля я везу зерно

І стою вже тут давно!

Ось машина мчить пожежна

І гукає: — Обережно!

Дайте всі мені дорогу —

Звуть мене на допомогу!

Я вогонь гасити маю

І страшенно поспішаю!

Лиш прудкий велосипед

Їде впевнено вперед:

— Я заторів не боюся,

Де завгодно проберуся!


-         Чому виник затор на дорозі?

-         Де частіше виникають затори? Чому?

-         Чим шкідливі затори? Чому?

-         Які ще причини виникнення заторів?

-         Що потрібно робити, аби заторів на дорогах було якомога менше?

-         Який транспортний засіб упевнено попрямував далі? Чому?

-         Як ви гадаєте, які ще переваги мають велосипед і самокат?

2. Бесіда «Транспорт і екологія». Розповідь про велосипед та самокат, їх особливості та спосіб пересування.

-         А ви б хотіли їздити до дитячого садка на велосипеді чи самокаті? Чому?

-         Куди ви не можете поїхати на велосипеді чи самокаті? Чому?

-         Коли ці види транспорту використовувати недоречно? Чому?

-         Чи можемо ми обійтися без інших видів транспорту? Чому?

-         Які види транспорту стають у пригоді в різних випадках?

3. Дидактично-рухлива гра «На землі, в повітрі, на воді». Вихователь показує по черзі зображення землі, води, неба, а діти символічно пропонують способи пересування різних видів транспорту.

4. Дидактична гра «Назви одним словом». Демонструються зображення кількох різних транспортних засобів, а діти добирають узагальнювальні слова для їх позначення залежно від призначення та способу пересування.

5. Бесіда «Транспорт, який не шкодить».

Кожен вид транспорту має своє призначення і дуже допомагає людям, але прикро, що при цьому він завдає шкоди природі й нашому здоров’ю. Як же вирішити цю проблему?

Розповідь про екологічно нешкідливий транспорт (з демонстрацією зображень таких транспортних засобів) — електромобіль, монокар тощо.

8. Підсумок. Запропонувати «полагодити» світлофор та вирішити проблему затору.

Спостереження за машиною, яка привезла продукти до дитячого садка

Мета: поглибити знання дітей про різні види транспорту та їх призначення; розвивати пізнавальний інтерес, увагу; виховувати повагу до людей праці.

Вихователь звертає увагу дітей на машину, яка привезла продукти до дитячого садка.

-         Як ви гадаєте, що привезла ця машина у дитячий садок?

-         Які ще машини приїжджають до нас у дитячий садок?

-         Який це вид транспорту: пасажирський чи вантажний? Яка між ними різниця?

-         Як називається професія людини, що керує вантажівкою?

-         Які риси характеру повинна мати людина цієї професії?

Дидактична гра «Який транспорт необхідний?»

Мета: закріпити уявлення про види транспорту, їх зовнішній вигляд, призначення та особливості пересування; розвивати кмітливість, спостережливість; виховувати повагу до працівників транспорту.

Хід гри

Перед дітьми предметні картинки із зображеннями різних вантажів та різних видів транспорту. Вихователь пропонує вибрати певний вантаж і вид транспорту для перевезення цього вантажу та пояснити свій вибір.

Тема: «На чому я подорожую»

Програмовий зміст:

Збагачувати словниковий запас дітей словами, що означають назви транспорту та його частин, ввести узагальнювальне слово «транспорт»; продовжувати вчити складати розповіді-описи за зразком вихователя; вправляти у наслідуванні звуків транспорту. Розвивати мовлення, пам’ять. Виховувати уважність на занятті.

Матеріал: іграшки — різні види транспорту: машина, літак, автобус, трамвай, паровоз, тролейбус.

Хід заняття

1. На столі іграшковий транспорт. Діти його розглядають і називають. Як можна назвати одним словом?

2. Дидактична гра «Назви частини цілого»: діти обирають предметні картинки із зображеннями різних видів транспорту, розглядають їх і називають частини цього транспорту.

3. Фізкультхвилинка.

4. Складання розповідей-описів про транспорт.

Зразок опису вихователем: «Це — машина-молоковоз. Машина металева, кабіна зелена, цистерна синя, шини гумові, чорні».

5. Дидактична гра «Транспорт» — вихователь поділяє дітей на групи: автомобілі (бі-бі-бі), паровози (у-у-у), літаки (р-р-р), трамваї (дзінь-дзінь). Діти рухаються по групі і відтворюють певні звуки.

Художньо-продуктивна діяльність (аплікація) 

Тема: «Машини спеціального призначення»

Програмовий зміст:

Розширювати знання дітей про спеціалізований вид транспорту — «служби порятунку», вчити розрізняти і називати ці машини («швидка допомога», «пожежна машина», «міліцейська машина»), розповідати про їх призначення, особливості пересування, характерні ознаки; закріплювати номери служб порятунку; вчити дітей передавати форму і взаємне розташування частин різних машин; закріплювати різноманітні прийоми вирізування по прямій, по колу, прийоми акуратного наклеювання. Розвивати образне мислення, уяву. Виховувати акуратність.

Матеріал: іграшкові машини спеціального призначення, аркуші білого паперу, кольоровий папір, ножиці, клей, пензлі для клею, серветки.

Хід заняття

1. Вихователь загадує дітям загадки.

• Пам’ятати треба всім —

І дорослим і малим:

Якщо виникла пожежа,

Порятунок — 101! (Пожежна машина)

• Злодіїв, діти, стережіться,

Та при цьому не губіться.

Всяке у житті бува

Ця машина всіх спаса. (Міліцейська машина)

• А якщо живіт болить,

Треба у швидку дзвонить.

Швидко номер набери,

Добре пам’ятай — 103! (Швидка медична допомога)

2. Вихователь демонструє дітям іграшкові машини і запитує, що машини мають спільного і чим відрізняються одна від одної.

Відповіді дітей супроводжує, обводячи жестами руки навколо іграшкових машин (корпус, колеса, вікна, фари тощо).

Вихователь пропонує дітям зробити аплікацію «Машини спеціального призначення». Вихователь запитує в дітей про прийоми вирізування. Уточнює послідовність роботи.

3. Самостійна робота дітей

У процесі виконання зображення вихователь стежить за правильним користуванням ножицями. Домагається більш точного передавання форми і пропорцій частин. Спрямовує увагу на передавання характерних деталей.

4. Виставка робіт

Вихователь разом з дітьми обирає найбільш охайні та виразні роботи.

Спостереження за рухом транспорту на перехресті

Мета: закріпити знання дітей про правила поведінки на дорозі, у транспорті; виховувати бережливе ставлення до власного здоров’я; формувати культуру поведінки в транспорті.

-         Для чого потрібний світлофор?

-         Що означають кольори «очей» світлофора?

-         Як необхідно переходити вулицю?

-         На який сигнал світлофора можна переходити дорогу?

-         Для чого слід знати правила дорожнього руху?

Де можна кататися на велосипеді?

Читання вірша В. Паронової «Поведінка у тролейбусі»

Не шуміти, не штовхатись,

Чемно й лагідно триматись.

Без білета — знає кожен —

Їхать в транспорті не можна.

Старим людям, як годиться,

Треба місцем поступиться.

Скоро вихід, не штовхайся,

Потихеньку просувайся.

-         Як необхідно поводитись в громадському транспорті?

Творча гра «Хто швидше складе»

Мета: закріпити назви автомобілів; вправляти в умінні складати ціле із частин.

Хід гри

Вихователь пропонує скласти з розрізаних частин автомобіль і визначати, для чого він потрібен.

 

 

Консультація для батьків

 

 

«Вчимо з дитиною правила дорожнього руху»

 

 

 

 

 

 

 

У родині не жалкують часу на те, щоб пограти з дитиною, погуляти, навчити читати або малювати, відправити її в спортивні секції, у всілякі кружки, але рідко знаходять п'ять хвилин в день, півгодини в тиждень, щоб навчити дитину уникати нещасного випадку, особливо на вулиці.

Досить вивчити "історії хвороб" дітей, що постраждали від травм, отриманих у результаті дорожньо-транспортної пригоди, поговорити з лікарем-хірургом або травматологом, щоб зрозуміти просту істину - з кожних двадцяти випадків дев'ятнадцять, виявляється, типові (часто повторюються) виникають у тих самих стандартних ситуаціях, число яких не таке уже велике. Ситуації ці можна знати, а поведінці в них — навчити. Та все ж нещастя можна запобігти!

Головним у вихованні законослухняного громадянина ( у тому числі і як учасника дорожнього руху) для батьків повинен бути принцип «Роби, як я». Щоб дитина не порушувала Правила дорожнього руху, вона зобов'язана не просто їх знати – у неї має сформуватися навичка безпечної поведінки на дорозі. Навіть якщо ви спізнюєтеся, все ж переходьте дорогу там, де це дозволено Правилами; у власному автомобілі дотримуйтеся швидкісного режиму; користуйтеся ременями безпеки й не дозволяйте перебувати дітям до 12 років на передньому сидінні. Приклад батьків буде куди ефективнішим, ніж сотні разів повторені слова «не ходи на червоне світло».

Навчайте дітей умінням орієнтуватися в дорожній ситуації, виховуйте потребу бути дисциплінованими на вулиці, обережними й уважними! Знайте, якщо Ви порушуєте Правила дорожнього руху, ваша дитина буде діяти так само!

Пам’ятайте, що ви стаєте учасником дорожнього руху не на проїзній частини вулиці, а ще тротуарі. Тому відправляючись з малюком, поясніть йому, що потрібно бути уважним з перших же кроків, виходячи з під'їзду будинку. Пройдіть із ним увесь шлях і намагайтеся показувати найнебезпечніші ділянки на дорозі. Відзначте ті моменти, які виникають при посадці в громадський транспорт і, особливо, при виході з автобуса або тролейбуса.

Навчіть своїх дітей правилам безпечного переходу проїзної частини дороги!

Разом обговорюйте найбільш безпечні шляхи руху, щодня нагадуйте дитині: ПЕРШ НІЖ ПЕРЕЙТИ ДОРОГУ - ПЕРЕКОНАЙСЯ В БЕЗПЕЦІ!

Поясніть дитині, що зупинити автомобіль відразу - неможливо!

Щоб правильно вибудувати процес навчання, необхідно враховувати психологічні і вікові особливості дітей.

Психологічні особливості дітей

У малюка дошкільного віку обмежене поле зору, тому він не може навіть приблизно визначити відстань до автомобіля, що наближається. Зрозуміти, з якою швидкістю рухається авто, здатний навіть не кожний школяр.

Навіть якщо дитина дивиться на автомобіль, це не значить, що вона його бачить. Захоплений власними думками, переживаннями, часто малюк просто не помічає транспортний засіб.

Малята в дошкільному й молодшому шкільному віці взагалі не сприймають автомобіль як погрозу. Для них яка-небудь іграшка, м'яч набагато важливіше здоров'я й життя. Тому існує правило: якщо на дорогу викотився м'яч - чекай дитину. Потреба дітей у русі в цьому віці, яка переважає над обережністю, прагнення грати в будь-яких ситуаціях, невміння швидко оцінити обстановку або прийняти правильне рішення, недостатні знання про джерела підвищеної небезпеки можуть привести до сумних наслідків.

Усі ми живемо в суспільстві, де треба дотримувати певних норм і правила поведінки в дорожньо-транспортній обстановці. Найчастіше винуватцями дорожньо-транспортних випадків є самі діти, які грають поблизу доріг, переходять вулицю в невстановлених місцях, неправильно здійснюють посадку в маршрутні транспортні засоби й висадження з них.

Варто звернути увагу на те, що діти – це особлива категорія пішоходів і пасажирів. Їх не можна міряти тими ж категоріями, що й дорослих, адже для них дослівне трактування Правил дорожнього руху неприйнятне, а нормативний виклад обов'язків пішоходів і пасажирів на недоступній для них дорожній лексиці, що вимагає від дошкільників абстрактного мислення, ускладнює процес навчання й виховання.

От чому із самого раннього віку необхідно вчити дітей безпечній поведінці на вулицях, дорогах, у транспорті й Правилам дорожнього руху, вибираючи форми й методи навчання найбільш придатні для їхнього віку. У цьому повинні брати участь і батьки, і заклади освіти: в дитсадках, школах та інших освітніх установах.

У процесі навчання дітей правилам дорожнього руху, основне завдання батьків і педагогів — сформувати три основні навички поведінки, які допоможуть дитині зорієнтуватися в дорожніх ситуаціях.

1. Навичка зосередження уваги– це межа, перед якою необхідно зупинятися, витримувати паузу, для психологічного орієнтування у зв'язку з переходом у небезпечну зону, а також для адекватної оцінки обстановки не тільки очима, але й думкою.

2. Навичка спостереження – дитина повинна бачити предмети, що оточують її, як рухливі (автомобілі, що рухаються по дорозі) так і нерухливі (автомобілі, що стоять на узбіччі, в кущах і т.д.), що закривають огляд проїзної частини, сприймати їх як потенційну небезпеку.

3. Навичка самоконтролю – ступаючи на проїзну частину, поспіх і сум'яття необхідно залишити на тротуарі, дотримуватись повного спокою й не відволікатися ні на що ті кілька хвилин, які потрібні для переходу дороги.

Пам’ятайте, всі ці поради та, головне, знання Правил дорожнього руху та поведінки на дорогах, допоможуть уникнути небезпечних ситуацій - збережуть Ваше здоров’я та життя!

 

Взято із сайту http://dnz354.edu.kh.ua/novini/id/433/vn/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%82%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-%D0%B1%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%BA%D1%96%D0%B2-%D0%94%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D1%96-%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B6%D0%BD%D0%B8%D0%B9-%D1%80%D1%83%D1%85-%D0%B2%D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8C-%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%9D/

Консультація для батьків на тему:

«Правила дорожнього руху»

 

   Шановні батьки, хотілося б поговорити про важливе питання, якому в нашому дитячому садочку приділяється велика увагу, це питання про знанні та дотриманні правил дорожнього руху. Статистика дорожньо-транспортних пригод свідчить про те, що діти часто опиняються в аварійних ситуаціях на вулицях нашого міста.

   Проблема безпеки дорожнього руху на даний момент є однією з досить важливих міських проблем.

   Населення зростає, все більше людей купують автомобілі для особистого користування. Збільшується кількість дорожньо-транспортних пригод.

   Відбувається вони, на жаль, і з участю дітей дошкільного віку. Найчастіше дитина не розуміє реальної небезпеки, яка загрожує йому на дорозі, тому і відноситься до Правил дорожнього руху без належної уваги.

Пам'ятайте!

    Діти вчаться дотримуватися правил дорожнього руху, беручи приклад з членів своєї родини та інших дорослих. Особливо приклад батьків вчить дисциплінованої поведінки на дорозі.

Бережіть своїх дітей!

 

Ваші діти перейшли в старшу групу дитячого саду, в старшому дошкільному віці діти повинні засвоїти:

v обов'язки учасників дорожнього руху;

v основні терміни і поняття правил дорожнього руху, таких як: дорога, дорожній рух, залізничний переїзд, транспортний засіб, маршрутний транспортний засіб, перехрестя, пішохідний перехід, лінія тротуарів, проїжджа частина, розділова смуга, регулювальник;

v обов'язки пішоходів та пасажирів;

v перевезення людей;

v рух у житлових зонах;

v особливості безпечного руху на велосипеді.

v сигнали світлофора і регулювальника;

v регулювання дорожнього руху;

v попереджувальні сигнали;

v рух через залізничні колії;

 

Важливо щоб батьки були прикладом для своїх дітей у дотриманні правил дорожнього руху.

 

- Переходячи дорогу, тримайте дитину за руку.

- Не перебігайте дорогу, ідіть спокійно.

- Не розмовляйте коли виходьте на проїжджу частину, це відволікає дитину.

- Переходьте дорогу тільки на зелений колір світлофора.

- «Пішохідний перехід»- місце для переходу проїзної частини, поясніть це дитині.

- З пасажирського транспорту виходьте першими.

- Звертайте увагу дитини на машини, які їдуть з великою швидкістю.

- Діти повинні грати тільки на дитячих майданчиках, але не на проїжджій частині.

Шановні батьки, вчіть своїх дітей дотримуватися правил дорожнього руху і будьте прикладом для наслідування!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


26 квітня- День пам'яті жертв Чорнобильської катастрофи, однієї з найстрашніших катастроф за всю історію ядерної енергетики. В Іванівському закладі дошкільної освіти проводилася  бесіда на тему :"Чорнобиль-минулого не має..."

Чекерлан  М.В

17 квітня 2024 року в Іванівському закладі дошкільної освіти пройшло заняття до Дня пожежної безпеки на тему:"Не жартуй з вогнем".Розширили знання дітей про значення вогню та професії пожежника ,закріпити знання про те,що вогонь може бути злим та добрим,ознайомити з атрибутами ,які необхідні пожежникам.

До 210 річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка пройшло заняття на тему: "Дітям про Шевченка" Вивчали біографію Кобзаря, слухали поезії, вивчали вірші.

 День Державного Герба України.

Наш герб-тризуб,

Це воля , слава й сила;

Наш герб-тризуб,

Недоля нас косила,

Та ми зросли,ми є,

Ми завжди будем,

Добро і пісню несемо ми людям.

З 8 по 14 квітня в Іванівському закладі дошкільної освіти пройшов тиждень безпеки життєдіяльності на тему :"Дарма не бійся,але стережися".Проведено заняття для поглиблення знань та навичок,бесіди,аплікація,малювання,ігри.

З Міжнародним Днем Рідної Мови!!!

Радійте мові діти-

Це найбільший скарб у світі

Радійте їй, її плекайте,

Любіть,шануйте і вивчайте!

(Г.Беркита)

Новий рік-одне з найулюбленіших свят у році, особливо для дітей.

У нічний казковий час

Рік Новий прийщов до нас,

Він приніс свої вітання

І найкращі побажаня-

І людині, і родині,

І матусі -Україні!


День Єднання

День Землі

День Води