Вчитель-реабілітолог

Пропонуємо вашій увазі підбірку тілесних ігор, котрі можна використовувати для роботи з батьками. Наші найменші діти потребують уваги зараз більше, ніж будь-коли. Ці ігри можуть стати в нагоді під час консультування для психологів, для вихователів ДНЗ та, звісно, для батьків.

Перебуваючи в обставинах, коли інтенсивність стресу сягає критичних позначок, або коли стрес триває надто довго, виникає необхідність звернутися як мінімум до засобів самодопомоги. Батьки, й самі перебуваючи в стресові ситуації, шукають способи з них вийти.

Враховуючи той факт, що одним із наслідків стресового навантаження є певний психологічний регрес, тобто «скатування» до молодшого віку, ефективним засобом допомоги може виступити гра. Варто пригадати найпростіші ігри, в які вам та вашим дітям подобалось грати раніше. Гра створює безпечний та терапевтичний простір для всіх її учасників.

По-перше, гра – це провідна діяльність для дошкільнят, охоча розвага для дітей шкільного віку, і навіть дорослі залюбки долучаються до цього процесу.

По-друге, гра завжди побудована на соціальній взаємодії, яку сьогодні вчені розглядають на рівні інстинктів «бий», «біжи», «завмри». Оскільки людина – істота соціальна, і при будь якому сигналі про загрозу, вона починає орієнтуватися на дії оточуючих, шукаючи підтвердження або спростування свого розуміння ситуації. Саме тому гра сприяє відновленню, укріпленню таких важливих соціальних зв’язків.

По-третє, гра передбачає певну рухову активність. А як ми знаємо, рух або фізична активність це найбільш природній спосіб відреагування викиду стресових гормонів в організмі, тобто подолання гострих стресових станів.

По-четверте, гра активізує уяву, яка являє собою вищий психічний процес створення нових образів на основі попереднього досвіду. Тобто уява через активізацію роботи неокортекса сприяє екологічному подоланню стресу.

Отже, грайте зі своїми дітьми, і пам’ятайте: ця ситуація – не назавжди. Вона мине.


це застосування фізичних вправ з лікувальною і профілактичною метою у комплексному процесі відновлення здоров'я, фізичного стану та працездатності дітей.

Принципи ЛФК

1. Доступність. Вправи повинні бути простими та легкими для виконання і запам’ятовування.

2 Систематичність.

3 Послідовність.

4 Поступове збільшення навантаження.

5 Емоційність.


Завдання фізичної реабілітації:

  • зміцнення та охорона здоров’я дітей;

  • формування необхідних навичок і умінь дитини з урахуванням її індивідуальних особливостей;

  • виховання прагнення до здорового способу життя;

  • створення умов, за яких реалізуються потреби дітей у русі;

  • розвиток фізичних якостей;

  • забезпечення психічного та фізичного благополуччя.

Профілактика плоскостопості

У профілактику плоскостопості входить і носіння правильно підібраного взуття: з каблучком 5-8 мм, пружною устілкою, міцним задником. Тапочки і кеди з плоскою підошвою сприяють плоскостопості. Попереджати плоскостопість треба з раннього дитинства. Для цього 2-3 рази на день пропонуйте дітям спеціальні вправи для стоп. Дуже корисна ходьба босоніж по землі, піску, плоскому камінню, воді, по корінню дерев, лазіння босоніж по шведській стінці.


Вправи для профілактики плоскостопості

Вправа № 1

Сидячи на стільчику, дитина катає по черзі одною і іншою ногою маленький м'ячик по підлозі протягом 2 - 5 хвилин. Добре буде, якщо на м'ячику є невеликі м'які шипи. Вони прекрасно масажують м'язи стопи.

Вправа № 2

орисним буде для дитини підйом вгору на носочках. Для цього можна в кімнаті влаштувати імпровізований схил. На маленьку табуретку покласти пружний шматок дошки шириною близько 30 см і довжиною 1,5 м. Притримуючи дошку, дати можливість походити по ній малюкові хвилин 5. Поступово збільшувати час вправи до 15 хвилин.

Вправа № 3

Біля стільчика на підлогу поставити гімнастичну палицю. Нехай дитина стане ніжками на неї і, дотримуючись за спинку стільця, присідає 5 - 10 разів.

Вправа № 4

На підлогу поставити гімнастичну палицю. Ходити по ній в одну й іншу сторону по 15 разів. Руки при цьому тримати слід піднятими, це врівноважує руху малюка.

Вправа № 5

Протягом 1 - 3 хвилин ходити по колу, стаючи на носочки. При цьому руки слід тримати на поясі. Ноги повинні бути прямими, при кроці їх не згинати.

Вправа № 6

Протягом 5 хвилин дитина ходить по колу, при цьому спиратися він повинен на зовнішні сторони стоп. Така хода нагадує ходу ведмедя. Напевно маляті буде цікаво побути клишоногим ведмедиком протягом декількох хвилин.

Чинники порушення постави

Набуті порушення постави у дітей зумовлені такими чинниками:

  • нераціональне харчування;

  • недостатній рівень загальної рухової активності дітей та відсутність у сучасному способі життя навантажень;

  • неврахування спеціальних фізичних вправ для профілактичного зміцнення хребта і корсетних м'язів при організації фізичного тренування дитини вдома й у дитячому садку;

  • сидіння дитини у травмонебезпечному пасивному положенні понад 10-20 хвилин;

  • дитячі пустощі, що можуть стати причиною травм: стрибки з висоти, що перевищує зріст дитини, стрибки з приземленням на одну ногу, значні прогини хребта, піднімання дітьми одне одного, піднімання важких речей.


Пам’ятка щодо діагностики порушень постави

Дуже важливо уважно стежити за поставою вашої дитини, щоб завчасно попередити будь-які відхилення. Порушення постави ви можете визначити самостійно в домашніх умовах (дитина має бути в трусиках, босоніж; освітлення у приміщенні має бути достатнім, огляд слід робити з відстані 3-4 метрів), оглянувши дитину в декількох позиціях.

Позиція № 1. Дитина стоїть прямо з опущеними руками вздовж тулуба спиною до вас. Ознаки здорової постави:

  • плечі дитини – на одному рівні;

  • кути лопаток – симетричні;

  • лінії овалів тіла (шиї, талії, грудної клітки) – симетричні;

  • тазові кістки сідничні складки – на одному рівні;

  • хребет – рівний.

Позиція № 2. Дитина повільно нахиляє голову і поступово згинається, опускаючи руки до підлоги. Ознаки здорової постави:

  • симетрія тіла під час нахилів не порушується;

  • ділянки спини з посиленою або ослабленою мускулатурою – відсутні;

  • відрізки між виступами хребта – однакові;

  • викривлення хребта вліво чи вправо – відсутні.

Позиція № 3. Дитина, стоячи рівно, повертається до вас лівим, потім правим боком. Ознаки здорової постави:

  • всі частини тіла з обох боків – симетричні;

  • сутулість або деформація грудної клітки – відсутні.

Позиція № 4. Дитина лежить на рівній поверхні (підлога, ліжко) з витягнутими вздовж тіла руками. Ознаки здорової постави:

  • розміри правої і лівої стоп – однакові;

  • довжина ніг за співвідношенням притиснутих правої і лівої п’ят – однакова.

Вправи для виправлення сколіозу

В. п.- лежачи на животі, руки вперед. Підняти ліву руку вгору, зробити коловий рух рукою вліво - назад, повернутися у в. п. Те саме виконати правою рукою. Повторити 8-10 разів.

В. п. - сидячи на підлозі, руки на поясі, ноги калачиком. Нахил вліво, ліктем торкнутися

коліна (видих) і повернутися у в. п.(вдих). Те саме виконати вправо. Повторити 8-10 разів.

Вправи для виправлення лордозу

В. п. - стійка ноги на ширині плечей на відстані кроку від столу (стільця), кисті рук на краю столу чи спинки стільця, пружні нахили тулуба вперед, коліна не згинати. Дихання довільне. Повторити 8-10 разів. Після нетривалої паузи вправу повторити.

В. п. - стійка ноги на ширині плечей, руки за спиною, кисті в замок. Нахил тулуба вперед, руки відвести назад (видих), повернутися у в. п. (вдих). Коліна не згинати. Повторити 8-10 разів.

В. п. - сидячи на підлозі, Ноги нарізно, руки в сторони. Нахил вліво, торкнутися правою рукою носка лівої ноги (видих), повернутися у в. п. (вдих). Ті самі рухи виконати до правої ноги. Повторити 8-10 разів.

Вправи на виправлення сутулості й кіфозу

В. п. - основна стійка - ступні ніг паралельно, руки опущені вниз. Підняти руки в сторони, праву ногу назад на носок (вдих); повернутися у в. п, (видих). Ті самі рухи виконати до лівої ноги. Повторити 8-10 разів.

В. п. - сидячи на стільці, спина торкається його спинки, руки на поясі. Руки вниз - назад за спинку стільця (видих), повернутися у в. п. (вдих). Повторити 10-12 разів.

В. п. - лежачи на спині, руки в сторони. Відвести руки вверх, плеснути в долоні над головою (вдих), повернутися у в. п. Повторити 8-10 разів.

В. п. - основна стійка. Підняти руки через сторони вгору, торкнутися долонями потилиці (вдих), повернутися у в. п. (видих). Голову не опускати, прогнутися у попереку. Повторити 8-10 разів.