Новини

Семінар для психологів, соціальних педагогів та вчителів-логопедів

01 березня 2024 року фахівцями КУ «Олександрівський інклюзивно-ресурсний центр» було проведено семінар для практичних психологів, соціальних педагогів та вчителів-логопедів освітніх закладів селища на тему: «Роль фахівців психологічної служби як членів команди психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами». На семінар були запрошені і заступники директора двох ліцеїв, які відповідають за організацію інклюзивного навчання дітей з ООП.

Відкрила семінар Пахомова С.А., директор КУ «Олександрівський ІРЦ», яка ознайомила присутніх з нормативно-правовою базою щодо створення команди супроводу, її основних завдань та функцій членів команди.

Петренко К.М., консультант ІРЦ та Кулик К.Р., соціальний педагог КЗ «Олександрівський ліцей №2» презентували покрокову роботу практичного психолога та соціального педагога освітнього закладу в інклюзивному просторі. Зокрема, ознайомили з нормативною базою щодо роботи із дитиною з ООП, особливостями організації роботи, коли дитина з ООП приходить до закладу освіти, формуванням психологічної готовності педагогічного колективу до роботи з дитиною з ООП.

Детально проаналізували безпосереднє ведення документації, зокрема створення індивідуальної програми розвитку дитини в системі АС ІРЦ (Таран Л.В., консультант ІРЦ) та оформлення протоколу засідань команди супроводу (Галицька Н.В., практичний психолог педагог КЗ «Олександрівський ліцей №1»). Зупинилися на співпраці членів команди з батьками дітей з ООП, формах і методах роботи (Рустамян О.М., практичний психолог педагог КЗ «Олександрівський ліцей №1»).

На завершення учасникам семінару запропоновано подальшу співпрацю у проведенні семінарів та інших заходів. ІРЦ готовий співпрацювати з кожним партнером в рамках розбудови інклюзивного простору в освітніх закладах громади.

Засідання батьківського клубу «Все у ваших руках»

Зазвичай батьки прагнуть, аби їхня дитина була розвинутою, розумною, здоровою і щасливою. Але у кожного різне розуміння, як цього досягнути. Немає єдиного способу ідеального батьківства, але є багато шляхів бути хорошими мамою і татом своїм дітям.

Вже традиційно 29 лютого

2024 року на базі КУ «Олександрівський ІРЦ» відбулося засідання батьківського клубу, головною темою якого стало обговорення розвитку дитини вдома. Кожен фахівець ІРЦ представив вправи та ігри для різностороннього розвитку дитини. Зокрема Світлана Чепурна, вчитель ЛФК, наголосила на важливості дотримання режиму дня,              фізичної активності дітей, здоровому харчуванні для гармонійного розвитку. Психологи, Катерина Петренко та Людмила Таран, представили ігри для розвитку пізнавальної активності та логіко-математичних навичок дошкільників. Про вправи, які сприяють розвитку мовлення дітей і допомагають їм набувати навички спілкування та розуміння мови розповіла Людмила Мороз, вчитель-логопед ІРЦ.

У підсумку, батьки отримали скарбничку розвиткових вправ та ігор, в які можна гратись вдома, на вулиці, на природі, використовуючи підручні засоби і природні матеріали.

На завершення заходу батьки отримали вітальні листівки від своїх діток та за чашкою чаю поділилися своїми враженнями від проведеного заходу та висловили побажання щодо тематики майбутніх зустрічей.

Співпраця ІРЦ з дошкільними закладами

В рамках співпраці з закладами дошкільної освіти 21 лютого 2024 року фахівці КУ «Олександрівський ІРЦ» провели методичний день у Олександрівському закладі дошкільної освіти №3.

Директор ІРЦ Світлана Пахомова надала педагогам дошкільного закладу методичні рекомендації щодо створення комфортних умов для осіб з особливими освітніми потребами в закладі освіти, спираючись на сучасних нормативно-правових документах, які регулюють питання інклюзивної освіти в ЗДО. Також вона приділила увагу щодо основних завдань і функцій команди психолого-педагогічного супроводу дитини з ООП.

Консультант ІРЦ Людмила Таран надала детальні рекомендації щодо розроблення Індивідуальної програми розвитку особи з особливими освітніми потребами, оформлення її в АС ІРЦ та проведення корекційно-розвиткових занять.

Дякуємо за активну та дієву співпрацю з питання впровадження якісних освітніх послуг особам з ООП.

22 грудня в стінах Олександрівсько ліцею 1 відбувся тренінг " Сучасний підхід у роботі з дітьми з ООП" для асистентів вчителя та вихователя, який провела консультант - психолог ІРЦ Петренко К.М.

 Учасники практичного заходу брали активну участь виконуючи завдання в ігровій формі: "Долонька", вправа " Горішки", гра "Ярлики", виконали креативну фізкультхвилинку. Асистенти проявили свій професіоналізм працюючи в групах з " Пірамідою Маслоу", продивились навчальний мультфільм про особливих дітей.

 Учасники на цей час відчули світ дітей з особливими потребами, взнали багато нового для застосування у своїй роботі, отримали позитивні враження і цукерки

Круглий стіл на тему:«Впровадження технологій раннього втручання»

Вчасне надання послуг раннього втручання дає змогу забезпечити потребу батьків у психологічній і професійній допомозі, створити умови для максимально ефективного використання наявного потенціалу дитини, підготувати її до інклюзивного навчання. Шляхи вирішення цих питань обговорили консультанти ІРЦ, практичні психологи та вчителі-логопеди під час круглого столу на тему: «Впровадження технологій раннього втручання».

Захід відбувся 08 грудня

2023 року з ініціативи КУ «Олександрівський ІРЦ» на базі КЗ «Олександрівський ліцей №1».

Під час проведення заходу учасники ознайомились з принципами раннього втручання (РВ), практикою надання послуги РВ в місті Кропивницький та  існуючим досвідом просування в Україні.

Присутні обговорили особливості надання ранньої допомоги дітям в умовах КУ «Олександрівський ІРЦ», також окреслили основні проблеми з даної теми, зокрема особливості розвитку мовлення в програмі раннього втручання, стимуляція фізичного розвитку дитини та співпраця фахівців та батьків.

Раннє втручання є всесвітньо визнаним підходом, який продемонстрував свою ефективність і економічність, яка максимізує шанси дітей на реалізацію власного потенціалу.

Дякуємо всім учасникам круглого столу за активну участь та корисну інформацію.

ЗАХІД ДО ДНЯ СВЯТОГО МИКОЛАЯ

В середу, 06 грудня, у День Святого Миколая, на базі КУ «Олександрівський ІРЦ» у приміщенні Олександрівської філії КЗ «Олександрівський ліцей №1», зібралося чимало дітей з особливими потребами та їх батьків на свято Миколая. Консультанти ІРЦ підготували для дітей новорічну конкурсну програму, розважалися під музику, гралися в ігри, розгадували з дітьми загадки.

Усі дітки зі щасливими очима та радісними посмішками танцювали, співали пісеньки, отримували подарунки від Святого Миколая.

Щиро дякуємо Катеренюк Наталії, волонтеру-спонсору благодійної організації «Стефанія» та СФГ «Скрипник М.О.», «Скрипник В.М.» за новорічні подарунки для вихованців інклюзивно-ресурсного центру.

Нехай у цей день відбуваються казкові події.

Навчання консультантів ІРЦ за підтримки Unicef

З метою розширення знань працівників ІРЦ у ефективній взаємодії при забезпеченні супроводу дітей з ООП в інклюзивному середовищі 7-9 серпня 2023 року в м. Кропивницький за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) фахівці КУ «Олександрівський ІРЦ» пройшли навчання у межах тренінгу на тему «Формування інклюзивного середовища в закладах освіти».

3-денний навчальний тренінг містив такі завдання:

-  поглибити розуміння інклюзії та інвалідності у контексті прав людини;

-  обговорити умови формування інклюзивного освітнього середовища;

-  ознайомити учасників із концепцією Універсального дизайну;

-  розглянути приклади використання розумного пристосування;

-  проаналізувати умови забезпечення якісного супроводу дітей з ООП та ролі вчителя,  асистента вчителя, залучених фахівців та батьків.

За підсумками зустрічей фахівці отримали методичні матеріали для роботи.

Дякуємо організаторам та залученим тренерам заходу.


 День захисту дітей !!     До Міжнародного дня захисту дітей працівники КУ « Олександрівський ІРЦ»  провели свято для своїх вихованців. Діти гралися, танцювали, розважалися. До заходу залучили і батьків, які разом з дітьми малювали на асфальті, надували кульки. Учасники отримали подарунки позитивні емоції і враження.

Дякуюємо всім за активну участь!

Онлайн-вебінар для асистентів вчителя

02 березня 2023 року відбувся вебінар для асистентів вчителя закладів загальної середньої освіти за участю директора КУ «Олександрівський ІРЦ» Пахомової С.А.,  консультанта ІРЦ Петренко К.М., керівника методичного об’єднання асистентів вчителя Антоненко Т.В., практичних психологів та соціальних педагогів закладів освіти.  

Основна мета заходу – надання методичної допомоги асистентам вчителя  щодо використання у своїй роботі нестандартних методів навчання та виховання дітей з особливими освітніми потребами, зокрема арт-терапії, ігрових методів та ІКТ-технологій.


                                          











 Навчання педагогів за підтримки ЮНІСЕФ

З метою поширення знань про особливості організації інклюзивного середовища фахівці КУ «Олександрівський ІРЦ» за підтримкою ЮНІСЕФ організували 3-денний навчальний тренінг на тему: «Побудова інклюзивного середовища в закладах освіти».

Перша група з 20 педагогів Олександрівської громади пройшла навчання з 16 по 18 листопада 2022 року. Разом з тренером, консультантом ІРЦ Людмилою Таран, вчителі, асистенти вчителів, практичні психологи, соціальні педагоги та вчителі-логопеди:

✓ розглянули основні стратегії розбудови інклюзивного освітнього середовища за принципами універсального дизайну навчання та його розумного пристосування.

З 23 по 25 листопада розпочинає навчання друга група, бажаючі взяти участь, можуть звернутись у ІРЦ або за телефоном 0960383795 (Таран Л.В.).

Всі учасники тренінгу були активними, ділилися власним досвідом роботи щодо організації інклюзивного середовища. За умови постійної участі в навчальному тренінгу педагоги громади  отримають сертифікати підвищення кваліфікації щодо організації інклюзивного середовища.


                      Тренінг з вихователями ЗДО

За підтримки дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні було створено проєкт «Підтримка освітян, дітей і батьків у підготовці до повернення до школи та створення безпечного навчального середовища в класі в умовах надзвичайної ситуації».

17 лютого 2023 року пройшов перший етап тренінгу для методистів, вихователів, асистентів вихователів закладів дошкільних освіти на тему: «Побудова інклюзивного середовища в закладах дошкільної освіти».

Разом з Людмилою Таран учасники розвинули навички фіксування бар’єрів і визначення полегшуючих чинників для дітей у навколишньому середовищі, поговорили про універсальність в освіті, вихователі мали можливість поділитись досвідом організації універсального простору в своєму навчальному закладі.


 





                                                            






                             



 Психолого-логопедичний супровід

В рамках запланованих заходів відділу освіти Олександрівської селищної ради продовжують свою роботу вчителі-логопеди закладів освіти та консультанти КУ «Олександрівський ІРЦ» щодо надання логопедичної та психологічної допомоги дітям дошкільного та шкільного віку громади.

17 листопада 2022 року, вже в друге в цьому навчальному році,  фахівці ІРЦ (Мороз Л.М. та Петренко К.М.) здійснили виїзд в заклади освіти, цього разу в Староосотську філію КЗ «Олександрівський ліцей №1» та Староосотській ЗДО.

Робота в даному напрямку буде продовжуватися, головне допомогти дітям.

Дякуємо завідувачу Староосотської філії за  організацію виїзду фахівців. 


РОЗРОБЛЕНО ПОРАДИ ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНКЛЮЗИВНОГО НАВЧАННЯ ПІД ЧАС ВІЙНИ


https://mon.gov.ua/ua/news/rozrobleno-poradi-dlya-organizaciyi-inklyuzivnogo-navchannya-pid-chas-vijni?fbclid=IwAR07nEHtsyMsD7v8PYal_IxHcJGVJo7f9AttYIaVWkTqtvlWJKC_FPkqiJw

ТРИВАЛІСТЬ НАВЧАЛЬНОГО ЗАНЯТТЯ ПІД ЧАС ДИСТАНЦІЙНОГО ФОРМАТУ ЛИШАЄТЬСЯ НЕЗМІННОЮ – РОЗ’ЯСНЕННЯ МОН


https://mon.gov.ua/ua/news/trivalist-navchalnogo-zanyattya-pid-chas-distancijnogo-formatu-lishayetsya-nezminnoyu-rozyasnennya-mon

Як розпочати навчання дитини в інклюзивному класі?


ПОСТУП КОМАНДИ МОН НА ЗМІЦНЕННЯ CИСТЕМИ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ: ДОШКІЛЬНА, ІНКЛЮЗИВНА ТА ПОЗАШКІЛЬНА ОСВІТА


Про проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дітей з особливими освітніми потребами.

З метою забезпечення вчасного зарахування (продовження навчання на інклюзивній формі) дітей з особливими освітніми потребами в заклади дошкільної та загальної середньої освіти фахівцями КУ "Олександрівський ІРЦ" після припинення карантину, орієнтовно протягом червня-серпня буде організовано проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини, забезпечивши першочергово обстеження дітей, які мають розпочинати здобуття початкової освіти у 2020-2021 навчальному році та зараховуються до закладу освіти вперше (лист МОН від 26.05.2020 №1/9-278 «Щодо організації роботи інклюзивно-ресурсних центрів»). Проведення оцінки розвитку дітей буде здійснюватись з дотриманням всіх протиепідеміологічних вимог у добре провітрюваному приміщенні. Під час проведення комплексної оціни батьки дитини (інші законні представники) можуть здійснювати допомогу в організації оцінки (виконуючи вказівки фахівців ІРЦ, подавати необхідні для оцінки матеріали дитині для уникнення близького контакту фахівців та обстежуваного). Фахівці ІРЦ з дитиною та її батьками (іншими представниками) під час проведення комплексної оцінки мають тримати дистанцію не менш ніж 1.5 метри. Всі учасники оцінки, у тому числі дитина, мають використовувати маску та одноразові рукавички.

Комплексна оцінка може проводитися перед зарахуванням дитини з особливими освітніми потребами до закладу дошкільної або загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти.

З метою створення у такому закладі умов для навчання дитини її батьки (один з батьків) або законні представники звертаються до ІРЦ за шість місяців до початку навчального року.

Центр проводить комплексну оцінку не пізніше, ніж протягом місяця з моменту подання письмової заяви батьків (одного з батьків) або законних представників та/або її особистої заяви (для дітей віком від 16 до 18 років) щодо проведення комплексної оцінки, а також надання письмової згоди на обробку персональних даних дитини.

 

ДОКУМЕНТИ, НЕОБХІДНІ ДЛЯ КОМПЛЕКСНОГО ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНОГО ОЦІНЮВАННЯ РОЗВИТКУ ДИТИНИ

ОБОВ’ЯЗКОВІ документи, що посвідчують особу батьків (чи осіб, які їх заміняють). Ці документи батьки приносять із собою, якщо не заповнювали електронну заяву:

1. свідоцтво про народження дитини\ паспорт та свідоцтво про народження (при досягненні 14років)

2. індивідуальна програма реабілітації дитини з інвалідністю (у разі інвалідності);

3. медична картка «Історія розвитку дитини»;

4. довідка від психіатра (за потреби) ;

5. письмова заява батьків дитини та/або особиста заява дитини (для дітей віком від 16 до 18 років).

ДОДАТКОВІ документи (якщо дитина з особливими освітніми потребами здобуває дошкільну або загальну середню освіту, до заяви можуть додаватися).

1. Психолого-педагогічна характеристика дитини, затверджена керівником закладу освіти.

2. Зошити з рідної мови, математики, результати навчальних досягнень (для дітей, які здобувають загальну середню освіту), малюнки, документи щодо додаткових обстежень дитини. 

3. Висновок відповідних фахівців, якщо дитині з особливими освітніми потребами вже надавалася психолого-педагогічна допомога (наприклад, послуги Раннього втручання) щодо результатів надання психолого-педагогічної допомоги із зазначенням динаміки розвитку дитини згідно з індивідуальною програмою розвитку.

 

Існує можливість дистанційного подання документів для проведення комплексної оцінки розвитку дитини через автоматизовану систему роботи ІРЦ (http://ircenter.gov.ua/).

При виникненні запитань батьки та педагогічні працівники можуть звернутися до фахівців ІРЦ в телефонному режимі:

·      Пахомова Світлана Анатоліївна (директор), тел. 0988280977

·      Таран Людмила Володимирівна (практичний психолог),  тел. 0960383795

Засідання клубу «Все в ваших руках»


На передодні Міжнародного жіночого дня 8 Березня, 28 лютого 2020 року на базі комунальної установи «Олександрівський інклюзивно-ресурсний центр» Олександрівської районної ради Кіровоградської області відбулось засідання батьківського клубу «Все в ваших руках» з проблеми : «Особливості навчання і виховання дітей з особливими освітніми потребами».

На засідання були запрошені мами дітей, які навчаються за інклюзивною формою, практичні психологи та вчитель-логопед. Під час  обговорення проблеми, батьки ознайомилися з особливостями розвитку дітей із затримкою психологічного розвитку та інтелектуальними порушеннями, умо­вами їх навчання і виховання. 

Практичні психологи (Поцілуйко Г.М., практичний психолог Олександрівського ДНЗ №6 та Таран Л.В., практичний психолог КУ «Олександрівський ІРЦ») надали поради щодо  оволодіння методами і прийомами виховання таких дітей, а вчитель-логопед (Ситник С.О., вчитель-логопед Олександрівського НВК КЗ «Олександрівське НВО №2») поділилась досвідом роботи щодо подолання мовленнєвих порушень.

Під час обговорення проблеми батьки були дуже активними, тому що спілкування у клубі - це чудова можливість поділитися своїми знаннями і враженнями, проблемами та успіхами дітей. Уміння співпереживати, взаємоповага, любов до дітей, різноманітні інтереси об’єднують учасників нашого батьківського клубу, допомагають з оптимізмом дивитися у майбутнє, знаходити моральну підтримку.

Чарівне новорічне свято в КУ «Олександрівський ІРЦ»

Улюбленим святом для дітей та дорослих є Новий рік та Різдво Христове. У цей час хочеться, щоб казкова атмосфера панувала в кожній оселі.

Саме тому, напередодні свят 26 грудня 2019 року на базі КУ «Олександрівський ІРЦ» було проведено новорічне свято для дітей з особливими освітніми потребами.

В цей  день у всіх дітей та батьків  був передсвятковий настрій, відчуття казки та чогось чарівного – новорічного.

 Фахівці ІРЦ підготували святкову  програму   з новорічними конкурсами, іграми, піснями, хороводами. По закінченню свята Дід Мороз та Снігуронька  подарували солодощі та подарунки.  

Дякуємо за підтримку у проведенні новорічного  свята  начальника відділу освіти Олександрівської райдержадміністрації Тимка Сергія Миколайовича та директора комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр №1» м. Кропивницький Дорошенко Олену Миколаївну.

Круглий стіл на тему: «Інклюзивне навчання. Актуальні проблеми та шляхи їх вирішення»

7 листопада 2019 року на базі Олександрівської ЗШ І-ІІІ ступенів №1 КЗ «Олександрівське НВО №1» відбулось засідання «круглого столу» з питань інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами.

Круглий стіл організований з метою обговорення нової нормативно-правової бази організації інклюзивного навчання та його методичного забезпечення, завдання асистента вчителя в інклюзивному класі, функції учасників психолого-педагогічної команди індивідуального супроводу, проблеми в проведенні  додаткових корекційних занять вчителями-логопедами та психологами, роль інклюзивно-ресурсного центру в наданні психолого-педагогічної допомоги дітям з особливими освітніми потребами.

Організатором проведення «круглого столу» стали фахівці КУ «Олександрівський ІРЦ», учасниками засідання – педагоги, практичні психологи, вчителі-логопеди та батьки дітей, які мають особливі освітні потреби.

Учасники «круглого столу» мали змогу отримати відповіді на запитання, поділитися власним досвідом роботи, почути перспективи інклюзії надалі.



 

ДОКУМЕНТИ, НЕОБХІДНІ ДЛЯ КОМПЛЕКСНОГО ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНОГО ОЦІНЮВАННЯ РОЗВИТКУ ДИТИНИ : 

 1. документи, що посвідчують особу батьків (чи осіб, які їх заміняють). Ці документи батьки приносять із собою, якщо не заповнювали електронну заяву;

2. свідоцтво про народження дитини\ паспорт та свідоцтво про народження (при досягненні 14років)

3. індивідуальна програма реабілітації дитини з інвалідністю (у разі інвалідності);

4. медична картка «Історія розвитку дитини»;

5. довідка від психіатра (за потреби) ;

6. письмова заява батьків дитини та/або особиста заява дитини (для дітей віком від 16 до 18 років).

 ДОДАТКОВІ документи (якщо дитина з особливими освітніми потребами здобуває дошкільну або загальну середню освіту, до заяви можуть додаватися).

1. Психолого-педагогічна характеристика дитини, затверджена керівником закладу освіти.

2. Зошити з рідної мови, математики, результати навчальних досягнень (для дітей, які здобувають загальну середню освіту), малюнки, документи щодо додаткових обстежень дитини. 

3. Висновок відповідних фахівців, якщо дитині з особливими освітніми потребами вже надавалася психолого-педагогічна допомога (наприклад, послуги Раннього втручання) щодо результатів надання психолого-педагогічної допомоги із зазначенням динаміки розвитку дитини згідно з індивідуальною програмою розвитку.

 

Існує можливість дистанційного подання документів для проведення комплексної оцінки розвитку дитини через автоматизовану систему роботи ІРЦ (http://ircenter.gov.ua/).

При виникненні запитань батьки та педагогічні працівники можуть звернутися до фахівців ІРЦ в телефонному режимі:

·      Пахомова Світлана Анатоліївна (директор),                                                 тел. 0988280977

·      Таран Людмила Володимирівна (практичний психолог),                          тел. 0960383795