Моделі
Пропонована тема "Моделі" синхронізована з темою "Енергія" курсу "Я досліджую світ": пропонується досліджувати моделі, зокрема такі, що потребують (електро)енергії або описують її отримання.
До цієї теми можна використати матеріали теми "Все пов'язано з усім": https://sites.google.com/view/infnus2/ , у програмному засобі GCompris є симпатична модель, якою можна скористатись, зокрема якщо не робили цього в 2 класі.
4 ІФО 1-1.2-6 - заносить дані у попередньо створену та готову до використання базу (щоденник погоди, читацький щоденник чи блог, таблицю тощо)
4 ІФО 1-1.3-1 - визначає об’єкти, їх властивості та значення
4 ІФО 1-1.3-6 - називає оригінальні відповідники інформаційних та реальних моделей (глобус як модель Землі, автомобільні моделі, план приміщення тощо)
4 ІФО 2-2.1-1 - визначає логічну послідовність подій
4 ІФО 2-2.2-4 - висловлює припущення щодо причини отримання неочікуваного результату
4 ІФО 4-3.2-3 - використовує програми, ігри та сайти, зважаючи на свій вік
Істинні й хибні висловлювання
Як створюють роботів?
У цій темі розглядаються істині та хибні висловлювання, способи позначення істини та хибності, зокрема, заповнюючи таблицю.
Також пропоную проект створення так званої паперової схеми "Світлячок" (у 2 класі була схожа діяльність в темі "Ідеї-винаходи-відкриття": https://sites.google.com/view/infnus2/). Лампочка увімкнена/вимкнена позначає істину чи хибність - можна кодувати різні повідомлення за допомогою створеного "пристрою".
Шаблон можна завантажити за адресою https://leftbraincraftbrain.com/how-to-make-a-lightning-bug-paper-circuit-card/ (кнопка Click Here to Download the Lightning Bug Paper Circuits Printable Template, потрібно вказати свою електронну скриньку та ім'я).
http://learningapps.org/watch?v=pebovxacj01 - вправа про істині та хибні висловлювання
Середовища програмування для дітей
Як працюють роботи?
На цьому занятті докладно розглядаємо середовище Scratch, його складові, експериментуємо з блоками руху та зміни вигляду. Для прикладу пропоную проект, який моделює схід та захід Сонця. Може бути доцільно починати роботу із заготовки, в якій вже є спрайти Сонця, хмаринки, каменя та відповідні фони для сцени (у тому разі, якщо учні ще не мали достатнього досвіду роботи раніше) - варто орієнтуватись на рівень навичок конкретного класу.
Роботу в середовищі Scratch не варто виконувати за чіткою інструкцією - необхідно надавати простір для експериментів, досліджень, власних відкриттів, помилок та знахідок учнів. Проте, звичайно, на початкових етапах роботи варто продемонструвати основні можливості, показати відповідні приклади, прокоментувати їх принцип роботи.
Віртуальні бібліотеки, довідники, енциклопедії, словники, помічники
Чи можуть роботи і програми замінити людей?
Переглянувши кілька моделей, які зображають роботу різних пристроїв/механізмів/роботів/винаходів, можна обговорити, які саме дії людей вони можуть замінити, і які - (поки що?) ні; чим перегляд віртуальної моделі відрізняється (є кращим чи гіршим) за оригінал?
https://youtu.be/siprQNCgmOY - Роботи Dash та Dot (актуальні перші 3 хвилини відео)
https://www.mozaweb.com/uk/lexikon.php?cmd=getlist&let=7&book_content=MS-9521 - розділ "Як це працює" у програмі Mozabook. Можна використовувати з інтерактивними поверхнями (дошками, панелями), або на комп'ютері. Безкоштовний обліковий запис дає змогу відкривати 5 моделей щотижня.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLmMdc5EtRgSh0NBcdY78MAkP46kpJVRRX - Серія відео "Світ чекає на відкриття"
3-D моделі споруд та будівель (https://www.facebook.com/secondary.education.history.knu/posts/970723693121114 https://sketchfab.com/skeiron/models ):
- Львівський театр clc.am/AaBH6Q
- Підгірський замок clc.am/ehoIQw
- пам'ятник засновникам Києва clc.am/Olr6LQ
https://tsn.ua/special-projects/aroundtheworld/ - віртуальні подорожі від Google
На початку грудня щороку відбувається всесвітня акція Година коду, приєднуйтесь зі своїми учнями: https://hourofcode.com/ua/uk
Для третього класу я раджу завдання з персонажами Майнкрафт (це також гарна нагода поговорити про захоплення учнів і те, чим вони полюбляють займатись на комп'ютері, планшеті, і поза цифровим світом також!) https://studio.code.org/s/mc/stage/1/puzzle/1