Navodila za izvajanje popisa


NAVODILA ZA MONITORING VOLKOV:

IZZIVANJE OGLAŠANJA


Monitoring volkov s pomočjo izzivanja oglašanja služi za ugotavljanje prisotnosti teritorialnih tropov volkov ter prisotnosti mladičev, kar so ključne informacije za uspešno upravljanje s populacijo volkov. Na vnaprej določenih točkah oponašamo tuljenje volkov, s čimer poskušamo izzvati odgovor teritorial-nega tropa. V mirni noči se tuljenje volkov sliši do 4 km daleč (odvisno od terena). Ker posamezen trop pokriva veliko območje (povprečje 35 000 hektarjev), je verjetnost odziva na posamezni točki dokaj majhna in je potrebno v čim krajšem času pokriti čim večje območje. Ker pa se volkovi ne odzovejo vedno tudi kadar so v bližini, je potrebno popis potrebno ponoviti dvakrat.

Potek monitoringa poteka tako, da se z avtomobilom vozimo od točke do točke in na vsaki izmed njih oponašamo tuljenje volkov. Za beleženje podatkov monitoringa uporabljamo priloženi obrazec, v katerega vpisujemo podatke o odzivu volkov IN tudi podatke o poskusih izzivanja, ko nam volkovi niso odgovorili. Posamezen list nam služi za popisovanje v eni noči (ko nam zmanjka prostora, uporabimo nov list). Na vrhu obkrožimo zaporedno številko noči, v kateri smo izzivali (1. noč ali 2. noč), zapišemo datum popisa, območje, v katerem smo izzivali, in imena popisovalcev, ki so izzivali (te podčrtamo) ter imena morebitnih ostalih spremljevalcev.


ČAS IZVAJANJA MONITORINGA

Monitoring volkov bo potekal usklajeno v istih nočeh po celotnem območju in sočasno s popisi v sosednjih območjih. Monitoring poteka v nočeh brez padavin in brez močnega vetra. Z izzivanjem začnemo približno 1 uro po sončnem zahodu (okoli 21:00) in končamo najkasneje 1 uro pred sončnim vzhodom. V istih popisnih kvadratih izzivanje ponavljamo dve noči v čim krajšem razmaku, če je le možno (glede na vremenske razmere) v dveh zaporednih nočeh, da se izognemo težavam zaradi premikov volkov.


LOKACIJA IZZIVANJA

Izzivanje poteka na točkah, ki so razporejene po mreži popisnih kvadrantov velikosti 3 x 3 km. Znotraj vsakega popisnega kvadranta se izbere primerno lokacijo za izzivanje. Ta naj bo izbrana čim bolj na sre-dini kvadrata, da bodo točke enakomerno razmaknjene. Pri izbiri lokacije se naj upošteva predvsem preglednost terena, da se zagotovi čim večja slišnost (t.j. na grebenih, robovih planot, dnu doline). Izzi-vamo iz gozdnih cest.

Naša varnost je na prvem mestu, zato se ne oddaljujemo od avtomobila in ne izzivamo na točkah, kjer se pase živina, ali preblizu naselja.

Med vožnjo po gozdnih cestah smo pozorni tudi na morebitne volčje iztrebke. Če le-tega prepoznamo po izraziti vsebnosti dlak in velikosti približno kranjske klobase, ga poberemo in shranimo v plastično vrečko, zraven pa zapišemo datum, območje, koordinate in najditelja. Še isti dan ga oddamo svojemu lokalnemu koordinatorju.


POSTOPEK IZZIVANJA NA POSAMEZNI LOKACIJI

Na lokaciji smo karseda tiho (ne loputamo z vrati –nežno jih naslonimo, ugasnemo luči v avtu) in po prihodu v tišini počakamo nekaj minut. Nato začnemo z oponašanjem tuljenja volkov. Izzivanje poteka v treh serijah, izvaja pa naj ga ista oseba (šele na naslednji točki naj po potrebi izziva druga ose- ba). Vsaka serija je sestavljena iz 4-5-ih klicev. Posamezen klic naj traja 5-6 sekund. Klici si sledijo v razmiku 2-3 sekund. Tako posamezna serija traja okoli 30 sekund. Klici v prvi seriji naj bodo nekoliko tišji (če so volkovi blizu je tako večja verjetnost odgovora). Po vsaki seriji naredimo pavzo 2-3 minute, med katero poslušamo za morebiten odgovor (ta sledi v povprečju 10 sekund po našem izzivanju, lahko pa tudi po več kot 90 sekundah). Po končani tretji seriji na lokaciji počakamo 3 minute, nato pa se prestavimo na naslednjo lokacijo. Za vsako lokacijo tako potrebujemo okoli 15 min.

Za vsako lokacijo v obrazec zabeležimo TOČEN čas izzivanja za VSAKO od serij (označimo jih kot 1., 2. in 3. serija). V GPS shranimo točko s koordinatami lokacije oz. če nimamo GPS-a, točko označimo na karti skupaj z zaporedno številko – številka se naj ujema z zaporedno številko na obrazcu. Na popisni obrazec zapišemo tudi številko popisnega kvadranta (le-to odčitamo iz popisnega kvadranta).


Pregled poteka izzivanja na posamezni lokaciji:

-počakamo nekaj minut

-1. serija: 4 klice (tišji) v presledkih 1-2 sekund

-pavza 2-3 minute

-2. serija: 4 klice (glasnejši) v presledkih 2-3 sekund

-pavza 2-3 minute

-3. serija: 4klice (glasnejši) v presledkih 2-3 sekund

-počakamo še 3 minute za morebiten odziv

V obrazec zabeležimo točno lokacijo izzivanja in točen čas izzivanja ob vsaki seriji.


KAJ STORIMO OB ODZIVU

Če zaslišimo odziv volkov, bodimo pozorni na:

1.) smer iz katere prihaja tuljenje (azimut in/ali označba smeri na karti)

2.) oceno kolikšna je oddaljenost (zelo blizu –blizu –daleč –na robu slišnosti)

3.) število volkov, ki tulijo (eden ali več)

4.) ali tulijo mladiči (prepoznamo jih po visokem javkanju), odrasli volkovi ali oboji

Na popisni obrazec vpišemo podatke o točnem času zabeleženega odziva, smeri iz katere prihaja odziv (zapišemo azimut v stopinjah ali pa s puščico označimo smer na zemljevidu), po kateri seriji so se oglasili, kolikokrat in kolikem časa je preteklo od našega izzivanja, koliko volkov se je oglasilo (eden ali več) ter ali smo slišali tudi oglašanje mladičev. Morebitne opombe vpišemo v zadnji stolpec. Bodimo pozorni, ali je odziv slučajno enak načinu našega odzivanja (3 serije po 4 klici) – to bi lahko pomenilo, da slišimo katerega od sosednjih popisovalcev.

Ko nam volkovi odgovorijo, kontaktiramo lokalnega koordinatorja za nadaljnja navodila. Kadar ta ni dosegljiv, mu pošljemo SMS in pokličemo centralo: Alpski del - Petra (031 689 644); Dinarski del - Marko (041 216 504).

V primeru, da odgovorijo odrasli volkovi (ali šakali), prenehamo z izzivanjem na tej točki in nadaljujemo na preostalih točkah.

V primeru, da se oglasijo tudi mladiči, z izzivanjem prenehamo tudi v popisnih kvadrantih, ki mejijo na kvadrant, v katerem smo zabeležili odziv (to je 8 kvadrantov okoli). Z delom nadaljujemo na drugem območju, ki nam je ostalo.

ZAHVALJUJEMO SE VAM ZA SODELOVANJE!


Potni stroški in papirusologija

Popisovalci bodo najkasneje na zbornem mestu, pred odhodom na popis, podpisali obrazec za nezgodno zavarovanje in dogovor za opravljanje prostovoljnega dela.

Popisovalci (vozniki) dobijo povrnjene stroške bencina (0,15 €/km), malico in praktično darilo. Voznik naj bo obvezno čitljivo napisan in podpisan tudi na popisnem obrazcu, saj bo ta služil kot dokazilo in priloga k potnemu nalogu. V kolikor na društven e-mail prejmemo fotografije s popisa, ne bomo hudi.

Potni nalog pride v dveh obrazcih, ki ju izpolnite pred odhodom za teren in po prihodu s terena. Oba obrazca sta digitalne oblike, do njih je moč dostopati tudi preko pametnega telefona in ju najdete tule. Na koncu popisa boste v primeru udeležbe dveh terenov na vsakem območju izpolnili štiri elektronske obrazce in oddali najmanj dva popisna lista. V kolikor potni nalog ne bo pravilno izpolnjen, potnih stroškov ne bomo mogli povrniti.

Če je glede izpolnjevanja potnih nalogov kakršnokoli vprašanje ali nejasnost, takoj pokliči »bazo«. Skrivna koda je »baza javi se«.
Alpski del - Petra (031 689 644) ali Dinarski del - Marko (041 216 504 ).


Sredstva za izplačilo stroškov bodo izplačana, ko prejmemo sredstva od financerja projekta - Ministrstva za okolje in prostor.