Керівнику гуртка

Цікавинки для роботи

Практичі поради для педагогів щодо організації дистанційного навчання в закладах позашкільної освіти

Orhanizatsiya dystantsiynoho navchannya.pdf

Документація керівника гуртка

Міфи української освіти:

1. "Методичні рекомендації Міносвіти є документом, обов'язковим до виконання" - листи, інструкції, методичні рекомендації, інші документи органів виконавчої влади, крім наказів, зареєстрованих Міністерством юстиції України, не є нормативно-правовими актами і не можуть встановлювати правові норми(Закон "Про освіту", ст.2)

2. "Календарно-тематичне планування має затверджуватися директором, з його підписом та печаткою" - календарно-тематичне планування не відноситься до переліку документів, які затверджуються директором школи, воно лише погоджується заступником директора з навчально-виховної роботи, який має перевірити його на відповідність навчальній програмі з предмету. Для 5-их класів НУШ планування уроків може бути складовою навчальної програми, яку розробляє вчитель, тож воно може бути затверджене рішенням педагогічної ради разом навчалньою програмою.

3. "Календарно-тематичне планування має відповідати зразку (запропонованому адміністрацією, прийнятому на засіданні методичного об'єднання, тощо)" - календарно тематичне планування має містити порядковий номер уроку, тему, яка опрацьовується на уроці, дату проведення уроку та примітку, все інше - за бажанням вчителя (не адміністрації).

4. "На аудит школи(перевірку стану викладання предмету) вчителі мають готувати розширені поурочні плани(конспекти)" - форма та спосіб підготовки поурочних планів нормативно не затверджена і є прерогативою вчителя, головне - наявність такого плану на уроці. він має містити тему уроку, яка має відповідати календарно-тематичному плануванню (навчальній програмі) та короткий план уроку, все інше - мета, завдання, способи дій учнів та вчителя не є обов'язковим.

5. "Вчителі щоденно (або з певною періодичністю) мають надавати свої поурочні плани(конспекти) на перевірку адміністрації закладу" - відсутня будь-яка підстава, щодо такої регулярної перевірки, адміністрація МОЖЕ перевіряти наявність поурочних планів заздалегідь попередивши про це вчителів(свого часу це питання, як і питання відвідування адміністрацією уроків вирішувалося в судовому порядку).

6. "Поурочні плани вчителя(конспекти) мають зберігатися до кінця навчального року (або 3 роки)" - поурочні плани(конспекти уроку) мають бути під час проведення уроку, жодним документом не встановлено необхідність їх зберігання протягом будь-якого часу.

7. "Календарні плани мають зберігатися протягом 3 років (або до наступного аудиту закладу)" - календарно-тематичне планування має зберігатися до закінчення навчального року, тобто до 1 липня.

8. "Навчальний рік закінчується 25 (28 травня)" - навчальний рік закінчується за будь-яких умов до 1 липня, навчальний процес має тривати 175 днів (протягом воєнного стану ця норма може не працювати, але планувати маємо на 175 днів)

9. "Кількість уроків в журналі має відповідати кількості годин в навчальній програмі" - взагалі це правильно, але бувають обставини, коли через переривання навчального процесу і об'єктивні обставини цього виконати не можна, тоді директор видає наказ про ущільнення навчального матеріалу, відповідно до якого вчителі проводять корекцію своїх навчальних планів, зважаючи на те, що навіть при меншій кількості годин всі навчальні теми мають бути опрацьовані. По закінченню навчального року заступник директора перевіряє виконання програм і у випадку "ущільнення" робить в журналі робить запис - "За програмою - 70 год., фактично - 68 год, програму виконано за рахунок ущільнення відповідно до наказу № __ від _____"

10. "Директор школи (заступник з навчально-виховно роботи) може у бідь-який час прийти на урок до вчителя" - представники адміністрації мають право і обов'язок відвідувати уроки, які проводять вчителя, але вчитель має бути про це заздалегідь попереджений, такі відвідування мають проводитися відповідно до плану внутрішкільного контролю, вчитель має знати мету відвідування його уроку. Представник адміністрації закладу має зайти до клсу до початку навчального заняття і вийти після його закінчення. Відвідування уроків представниками засновника (відділу освіти), методистів ЦПРПП та ОІППО можливе лише з дозволу та за присутності адміністрації.

11. "Вчитель має право не допустити представника адміністрації закладу на уроку, який він проводить" - взагалі у вчителя таке право є лише у випадку позапланових відвідувань уроків адміністраціє і лише у випадку коли вчителя не повідомили заздалегідь.

12. "Відділ освіти ОІППО) має право перевірити стан викладання навчальних предметів" - перевіряти стан викладання мають право лише представники уповноваженого органу - Державної служби якості освіти та уповноважених нею служб.

13. "Робочий час вчителя - це 45 хвилин уроку, перерва - його особистий час" - робочий час вчителя - астрономічна година, а не академічна, тож перерва є частиною його робочого часу, яку він використовує для підготовки до уроку.

14. "Робочий день вчителя - з 8.00 до 16.00" - робочий день вчителя визначається його тижневим навантаженням і розкладом уроків, і як правило він розпочинається не пізніше ніж за 15 хв. до початку першого його уроку в цей день і закінчується не раніше, ніж за 15 хв по закінченню останнього його уроку. Разом з тим варто пам'ятати, що вчителі можуть залучатися до чергування по школі відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку, таке чергування розпочинається за 30 хв. до початку першого уроку і закінчується за 30 хв. по закінченню уроків.

15. "Адміністрація має складати розклад, щоб у ньому не було "вікон"/адміністрація складає розклад як забажає" - адміністрація має скласти розклад, виходячи з об'єктивних умов організації навчального процесу та раціонального використання робочого часу вчителем - щоденна кількість уроків має бути рівномірно розподіленою протягом тижня, "вікна" можуть бути, але в розумних межах - не більше одного "вікна" і "вікно" має бути не більше ніж на 1-2 уроки.

16. "Вчитель має право вимагати від адміністрації скласти розклад відповідно до його побажань" - при складанні розклааду занять адміністрація МОЖЕ враховувати побажання вчителів, але не завжди це можливо з об'єктивних причин.

17. "Вчитель має безоплатно завідувати кабінетами/проводити заняття навчальних гуртків/вести шкільний сайт/бути адміністратором системи "Курс-ШКОЛА"/тощо" - посадові обов'язки вчителя визначено його посадовою інструкцією, з якою педагогічного працівника мають ознаймити в день зарахування на посаду. Все інше - лише за його згоди (якщо інше не передбачено законодавством) з відповідним наказом директора і з оплатою відповідно до Інструкції про оплату праці педагогічних працівників.

18. "Щороку вчитель має пройти не менше 30 годин підвищення кваліфікації" - вчитель зобов'язаний щорічно проходити підвищення кваліфікації і сумарна кількість годин підвищення кваліфікації за 5 років має бути не меншою ніж 150 годин, тобто щорічна кількість годин може бути різною, не обов'язково 30 годин, але за 5 років в сумі має бути не менше 150 годин.

19. "На атестацію вчитель має підготувати презентацію та папку зі своїми досягненнями" - взагалі за вимогами Типового положення про атестацію таку "папку" має зібрати атестаційна комісія, яка вивчає діяльність педагогічного працівника.

20. "Класний керівник несе відповідальність за збереження життя та здоров'я учнів протягом всього часу їх перебування в школі" - класний керівник несе відповідальність за своєчасне проведення бесід щодо охорони життя та безпеки життєдіяльності учнів, а за збереження життя і здоров'я - лише під час уроків та заходів, якій він проводить разом з дітьми. Черговий вчитель не може нести відповідальність за випадки з дітьми, які відбулися за межами місця, визначеного адмінітраціє закладу для проведення чергування. така відповідальність наступає лише у випадку, коли вчитель бачив можливість такого випадку і нічого не зробив щодо його попередження.

Професійні цінності керівника гуртка

Професійні знання (знання основ педагогіки, психології; знання основних напрямів і змісту позашкільної освіти; знання методики і технології гурткової роботи).

                                                  Заповіді педагога

Завдання керівника гуртка

Портфоліо

Що таке «Портфоліо» педагога?

Педагогічна філософія портфоліо передбачає інтеграцію кількісної та якісної оцінок, зміну акцентів на досягнення, успіх, самооцінку.

У перекладі з італійського «ПОРТФОЛІО» означає «папка з документами». Але що таке ПОРТФОЛІО насправді? Є безліч визначень, розглянемо одне із них.

ПОРТФОЛІО педагога - це спосіб фіксування, нагромадження матеріалів, що демонструють рівень професіоналізму педагога й уміння вирішувати завдання своєї професійної діяльності. ПОРТФОЛІО педагога показує рівень підготовленості педагога й рівень активності в навчально-виховних видах діяльності.

Електронне ПОРТФОЛІО педагога - це веб-базований ресурс, сайт педагога, що відбиває індивідуальність і професійні досягнення власника.

 Ціль створення ПОРТФОЛІО педагога.

У педагога повинне бути якесь «досьє успіхів», у якому відбивається все цікаве й гідне з того, що відбувається в його житті. Таким досьє може стати сайт педагога або ПОРТФОЛІО педагога.

Головне призначення ПОРТФОЛІО - продемонструвати найбільш значимі результати практичної діяльності для оцінки своєї професійної компетенції, такі як: реалізовані проекти, участь у виставках і конкурсах, проведені педагогом дослідження.

ПОРТФОЛІО дозволяє педагогові проаналізувати, узагальнити й систематизувати результати своєї роботи, об'єктивно оцінити свої можливості й спланувати дії щодо подолання труднощів і досягнення більш високих результатів.

Друге важливе призначення ПОРТФОЛІО педагога - це альтернативна форма оцінки професіоналізму й результативності роботи педагога при проведенні експертизи на відповідність заявленої кваліфікаційної категорії.

Серед педагогів ПОРТФОЛІО завойовує все більшу популярність, стає необхідним для педагогів для підвищення свого професійного рівня.

Портфоліо педагога створюється з метою підтримки творчої педагогічної діяльності педагогів, популяризації індивідуальних професійних досягнень і результативності їх роботи, підвищення професійної компетентності педагогів та їхньої ролі у виконання основних завдань програми розвитку закладу.

Портфоліо дає  педагогові можливість:

·        представити результати своєї діяльності і реально їх оцінити;

·        визначити ресурси для розвитку професійної компетентності;

·        мати стимул до самовдосконалення та педагогічного росту;

·        освоїти технологію роботи з портфоліо з позиції учня, для якісного консультування з ведення портфоліо вихованцями;продемонструвати найбільш значимі результати практичної діяльності для оцінки своєї професійної компетенції, такі як: реалізовані проекти, участь у виставках і конкурсах, проведені педагогом дослідження;

·        проаналізувати, узагальнити й систематизувати результати своєї роботи, об'єктивно оцінити свої можливості й спланувати дії щодо подолання труднощів і досягнення більш високих результатів;

·        альтернативної  форми оцінки професіоналізму й результативності роботи педагога при проведенні експертизи на відповідність заявленої кваліфікаційної категорії.

Види ПОРТФОЛІО педагога

Спектр діяльності сучасного педагога може бути настільки широкий, що зібрати воєдино всі результати навчальної й результати іншої діяльності в одному документі просто неможливо. У цьому випадку необхідно створити електронне ПОРТФОЛІО, що об'єднає весь набір робіт педагога й представить всі аспекти його діяльності у вигляді повної картини.

Безсумнівно, у зацікавленого педагога повинен існувати й паперовий еквівалент електронного ПОРТФОЛІО у вигляді папки з документами. Це повинен бути стислий матеріал на декількох аркушах, що містить у собі основні моменти й твердження про вас і вашу професійну діяльність. Паперовий варіант ПОРТФОЛІО педагога неодмінно повинен містити згадування про ваш особистий сайт-ПОРТФОЛІО й кілька посилань на нього.

 Структура ПОРТФОЛІО?

1.     Титульна сторінка:

·        фотографія;

·        ПІБ педагога;

·        повна назва позашкільного навчального закладу, в якому працює педагог;

·        рік створення протфоліо.

2. Загальні відомості за розділами (зміст розділів з переліком матеріалів, що включені до розділу).

І розділ «Візитна картка»:

·        педагогічне кредо педагога;                

·        проблема, за якою працює педагог;

·        загальні відомості про педагога:  (ПІБ педагога, рік народження, освіта (яка, що, де, коли закінчив), спеціальність за дипломом, посада, яку займає медпрацівник, загальний педстаж, педстаж на займаній посаді, підвищення кваліфікації (заклад, дата, № посвідчення, назва курсів), телефон, електронна адреса).

ІІ розділ «Скарбничка сертифікованих досягнень» (матеріали, що відображають досягнення педагога):

·        Копії документів, що підтверджують наявність вчених і почесних звань.

·        Нагороди, грамоти.

·        Дипломи різних фахових конкурсів.

·        Інші документи (копії).

ІІІ розділ «Професійна компетентність» складається:

·        із знання нормативно-правових документів, на основі яких він здійснює свою діяльність;

·        володіння теорією виховання і розвитку особистості дитини;

·        грамотних навиків в управлінні педагогічним процесом;

·        навчальних програм, за якими працює педагог, навчально-методичної літератури, нормативно-правових документів (перелік);

·        нових технологій, засобів педагогічної діагностики для оцінки навчальних досягнень вихованців;

·        ІКТ;

·        участі в професійних творчих конкурсах;

·        методичної діяльності. Виступів на семінарах, МО. Організації і проведення семінарів, майстер-класів;

·        авторських програм;

·        психолого-педагогічної картки;

·        опису досвіду роботи;

ІV розділ «Творче досьє»:

·        проведення відкритих занять (тема заняття, дата проведення);

·        ріст гуртків за рівнями навчання;

·        результати участі вихованців у масових заходах;

·        аналіз динаміки участі та перемог вихованців у масових заходах за останні 3 роки;

·        статті в газету, ЗМІ;

·        сценарії масових заходів;

·        розробки занять;

·        розробки методичних матеріалів;

·        звіт про науково-дослідницьку роботу;

·        фотоматеріали.

V  розділ «Самоосвіта педагога»:

·        Тема самоосвіти.

·        План самоосвіти.

·        Звіт з самоосвіти.

 Оформлення ПОРТФОЛІО?

Портфоліо педагога – папка-накопичувач з файлами згідно з визначеною у закладі структурою. Педагог має право включати в папку додаткові розділи, рубрики, матеріали, елементи оформлення, які підкреслюють його індивідуальність, педагогічний почерк.

Папка і зібрані в ній матеріали повинні мати естетичний вигляд. Матеріали бажано надавати у друкованому вигляді.

Заступник директора, методисти надають допомогу педагогам в організації роботи зі створення порт фоліо.

Як і де презентувати ПОРТФОЛІО?

Презентація портфоліо проводиться публічно на засіданні атестаційної комісії, творчої групи, методичного об’єднання, педагогічної ради.

Презентація може проходити у формі виставки навчально-методичних матеріалів, пристендової доповіді з використанням мультимедійних технологій. Основна мета презентації – за короткий час представити результати виконаної роботи за певний період часу.

Цілі відвідування занять

Ц І Л І  (мета),

з якими адміністрація та методисти закладу можуть  відвідувати заняття гуртків:

          1. Контроль відвідування занять гуртківцями.

2. Перевірка виконання навчально-тематичного плану гуртка.

3. Перевірка професійної готовності до роботи з дітьми в умовах позашкільного закладу та надання методичної допомогу новоприбулому або малодосвідченому педагогу – керівнику гуртка.

4. Ознайомлення з умовами роботи гуртка  (на філіалі).

5. Контроль ведення гурткової документації.

6. Ознайомлення зі станом підготовки команди (від гуртка) до участі у (обласних, Всеукраїнських) конкурсах.

7. Перевірка усунення  попередніх зауважень.

8. Вивчення системи роботи керівника гуртка (відвідування декількох занять)  з метою рекомендації його досвіду до запровадження в інших гуртках.

9. Перевірка дотримання техніки безпеки (санітарно-гігієнічних умов, протипожежної безпеки, електробезпеки тощо) в гуртку.

10.  Збір даних (з певної теми) для підготовки і проведення засідання педагогічної ради.

11.  Перевірка методики проведення занять (з урахуванням особливостей напряму роботи гуртка).

12.  Вивчення результативності проведених масових заходів (участі в них).

13.  Перевірка стану набору дітей у гуртки.

14.  Виявлення причин відсутності оригінальних дитячих задумів і засилля традиційних копій на виставках технічної ( і художньої )  творчості.

15.  З’ясування причин частих пропусків занять у гуртку та надання допомоги керівникові гуртка.  

16.  Вивчення стилю роботи керівника гуртка із підлітками, які вимагають до себе особливої педагогічної уваги.

17.  Ознайомлення з організацією пізнавальної діяльності на занятті гуртка.

   Головне завдання контролю – удосконалення на основі глибокого педагогічного аналізу всього навчально-виховного процесу, а також подання  допомоги педагогам в їхньому професійному зростанні.