Leszek Hefi Wiśniowski


                   flute / sax / bass clarinet / composer        

Potworna wojna w Ukrainie! Za zbrodnie odpowiedzialny jest Putin. Pomóż proszę ofiorom, wpłacając np. na Fundację Ocalenie.

Zapraszam do studiowania fletu jazzowego w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Szczegółowe informacje

leszek.wisniowski@amuz.krakow.pl


Ewa Lipska Leszek Wiśniowski /Awaria Świata / PANNE DE MONDE

video art Łukasz Pawlak 

15.04.2026 Bruksela

najnowszy sukces:)

1 miejsce w konkursie Gloria Artis, Wiedeń 2024

19.11.2023 Premiera płyty 

Robert Dick Leszek Hefi Wiśniowski 

Powers Of Two

Festival Audio Art / Kraków / Klub Hevre / godz. 18:00

Leszek Wiśniowski, Ewa Lipska - Awaria świata

Płyta zwiera głos Ewy Lipskiej, czytającej własne wiersze i muzykę skomponowaną, wykonaną i zaaranżowaną przez Leszka Wiśniowskiego. Wiersze, pochodzą ze zbiorów: Czytnik Linii Papilarnych i Pamięć operacyjna. Każdy wiersz stanowi oddzielną kompozycję, większość zawiera improwizowane partie, zagrane na flecie, saksofonie, bądź klarnecie basowym. Cztery utwory wykonane solo, są przetworzoną figurą melodyczną utworu tytułowego, tworzą leitmotiv płyty. Całość kończy instrumentalny Epilog. 

Instrumenty wykorzystane w projekcie: flet piccolo, flet sopranowy C, flet altowy, flet basowy, shakuhachi, saksofony sopranowy i tenorowy, klarnet i klarnet basowy, fortepian, smyki Spitfire Audio  i inne brzmienia wirtualne.Recenzja 

„Awaria Świata” to synteza słowa i dźwięku w najczystszej, niezaburzonej formie. Wiersze uznanej poetki Ewy Lipskiej snują swoją fascynującą narrację przy muzyce skomponowanej i wykonanej przez Leszka Wiśniowskiego. Minimalizm z pogranicza nurtu improwizacji i muzyki współczesnej wraz z uderzającą, aktualną treścią tworzą niecodzienne dzieło, któremu warto przysłuchać się z bliska.

Artystka słowa – Ewa Lipska spotkała na swojej drodze wirtuoza dźwięku Leszka Wiśniowskiego. Dzięki tej kooperacji powstało dzieło niecodzienne. Przepiękne wiersze czytane przez poetkę korespondują z minimalistyczną muzyką wykonywaną przez multiinstrumentalistę. Na tym albumie muzyka nie stanowi tła dla tekstu, lecz jest jego dopełnieniem. Autorka  kreuje swoją wizję nowoczesnego świata. Z zafascynowaniem i przerażeniem opowiada  o otaczającej rzeczywistości. Teksty są oszczędne w formie. Fonetycznie natomiast - bardzo plastyczne, brzmią wręcz instrumentalnie za sprawą wielu antropomorfizacji. Są świetnym materiałem dla syntezy słowa i muzyki.

Tytułowa „Awaria świata” rozłożona na cztery części i cztery instrumenty: flet, klarnet basowy, saksofon sopranowy i tenorowy tworzy leitmotiv albumu. To jednak niejedyny muzyczny aspekt tego wyjątkowego dzieła. Leszek Wiśniowski zadbał o elektryczną stronę albumu, za sprawą instrumentów wirtualnych i syntetycznych brzmień. Dzięki temu, jego muzyka ma niesamowicie zróżnicowany charakter: momentami narracyjny, innym razem trzymający w napięciu, a niekiedy odwrotnie: relaksacyjny, idealny do medytacji. Znakomicie poprowadzone melodie i improwizacje Leszka Wiśniowskiego są świetnie dopasowane, jakby wynikające z treści wierszy. Na uwagę zasługuje też mnogość wykorzystanych instrumentów i stylistycznych pomysłów artysty, który stoi za całą warstwą muzyczną projektu. Jazzujący fortepian (Wykrywacz Kłamstw) hipnotyzujące solo klarnetu basowego (Awaria Świata Intro II), stają naprzeciw nieco pastiszowym efektom syntetycznym (Wokół Naszej Miłości). Całościowo utwory budują niesamowicie spójną i zachęcają historię o „Awarii Świata”.

W tekstach Lipskiej znaleźć można liczne nawiązania do otaczającej technologii. Ważne pytania na temat nowoczesnych trendów, wirtualnej rzeczywistości i miejsca, które zajmuje w niej człowiek. Wiersze pochodzą z dwóch tomów poetki: „Pamięć Operacyjna” i „Czytnik Linii Papilarnych”. Wszystkie zdania są społecznie zaangażowane, uświadamiające, lub zwyczajnie mądre. Dojrzały głos artystki dodaje wiarygodności słuchanym treściom. Dla ciekawszej interpretacji tych znakomitych tekstów zalecam nie sugerowanie się tytułem i przesłuchanie albumu bez zaglądania do spisu utworów. Odgadywanie metaforycznie opisanych zjawisk i emocji okazuje się bowiem frapującym zajęciem.

Marta Jundziłł

https://www.jazzarium.pl/przeczytaj/recenzje/awaria-świata


W celu zakupu płyty, proszę przejść do zakładki

kontakt / kup płytę

Leszek Wiśniowski


lub kontakt z wydawcą

www.requiem-records.com

info@requiem-records.com 

ul. Krakowskie Przedmieście 64, 00-322 Warszawa

 Zapraszam rónwnieża na przegląd moich innych projektów.

7 Flute Meeting - dziękuję za zaproszenie i możliwosć koncertowania w znakomitym towarzystwie:)

Thank you very much for the great reception of our music to the Luxembourg audience. Thanks also for the invitation and the great organization - Cine Eaest. It was a great pleasure for us to play for you.

HeFi Quartet 

Leszek Hefi Wiśniowski / Dominik Wania / Grzegorz Pałka /  Kuba Dworak