Příběh pedagoga, dramaturga, libretisty a spisovatele Guido Glücka je symbolickou výpovědí o kulturní pestrosti národnostně smíšeného prostředí a jeho úskalích v dobách krize.

Guido Glück se narodil roku 1882 v italském Barcu, jeho rodiče však pocházeli z Moravy. Rodina se později odstěhovala do Brna, kde Guido začal navštěvovat německé gymnázium. Poté odešel studovat germanistiku do Vídně a Štýrského Hradce. Po návratu na Moravu vyučoval v letech 1904–1910 na břeclavském gymnáziu němčinu, latinu a řečtinu. V roce 1910 se vrátil do Brna a působil jako profesor německého gymnázia. Když vznikla Československá republika, spoluzaložil německou divadelní společnost a stal se divadelním kritikem, který publikoval v mnoha novinách (rovněž založil i divadelní časopis Die Rampe). Až do roku 1932 pak pracoval jako divadelní dramaturg a režisér, byl rovněž autorem mnoha inscenací a her.

Guido Glück zastával pozice sociální demokracie, po roce 1933 opustil společenské dění, ale současně se snažil pomáhat emigrantům z nacistického Německa, kteří se dočasně usadili v Brně. Po vzniku protektorátu se stáhl zcela do ústraní a působil jako lektor německého jazyka, přičemž se – dle pozdějších tvrzení jeho studentů – odvážil v hodinách kritizovat nacistický režim. Dokonce se pokusil zachránit před koncentračním táborem syna své partnerky Zdenky Fuchsové. V soudním procesu, kde šlo o určení otce Jaromíra Fuchse (který byl židovského původu), se Glück prohlásil za Fuchsova skutečného otce. Mladý muž díky tomu druhou světovou válku přežil. Protinacistický postoj Glücka později uchránil před poválečným odsunem Němců z Brna. Zde Guido Glück roku 1954 zemřel. Náhrobní deska z místa jeho posledního odpočinku se dnes nachází ve sbírkách Památku písemnictví na Moravě.

Guido Glück po sobě zanechal poměrně poměrně rozsáhlé a různorodé dílo. Vedle divadelní kritiky, kterou publikoval v mnoha brněnských listech, se věnoval poezii a taktéž psaní románů a novel (knižně však vyšlo pouze několik z nich). Jeho zkušenosti z národnostně smíšeného města se odrážejí v románu Der goldene Boden (Zlaté dno).

V roce 2017 byla Guido Glückovi na budově Ústavu hudební vědy v Brně představena pamětní deska, jejíž slavnostní odhalení podpořily Ministerstvo vnitra Spolkové republiky Německo, Shromáždění Německých spolků v České Republice, Město Brno, Masarykova univerzita, Ústav germanistiky a Ústav hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

Mezi další významné iniciativy připomínající život a dílo Guido Glücka patřila výstava "Guido Glück" ve foyeru Mahenova divadla, kterou připravili Vojen Drlík a Dora Müller v roce 1998, nebo výstava "Proudy. Literatura německého jazyka v Brně, 1848-1945", která byla k vidění v roce 2018 v Památníku písemnictví na Moravě.

Text čerpá z následujících zdrojů:

Doležel, Michal. 2017. Průvodce po brněnském Ústředním hřbitově. Online: https://issuu.com/michaldoleel/docs/brozura_issuu_fin_02/4.

Masarykova univerzita. 2017. Odhalení pamětní desky Guido Glücka. Online: https://www.muni.cz/kalendar/1984-guido-gluecks-memorial-tablet.

TIC Brno. 2018. PROUDY. Literatura německého jazyka v Brně, 1848-1945. Online: https://www.gotobrno.cz/akce/proudy-literatura-nemeckeho-jazyka-v-brne-1848-1945/.

Další zdroje:

David, Jiří (kurátor), Jan Budňák a Zdeněk Mareček (konzultanti). Proudy. Literatura německého jazyka v Brně (1848-1945). 2018. Výstava. Rajhrad: Památník písemnictví na Moravě.

Doležel, Michal. 2017. Průvodce po brněnském Ústředním hřbitově. Online: https://issuu.com/michaldoleel/docs/brozura_issuu_fin_02/4.

Kindlová, Veronika. Dobrá duše brněnského kulturního života Guido Glück. Podcast. mujRozhlas, 5. ledna 2018. Online: https://www.mujrozhlas.cz/sousede/dobra-duse-brnenskeho-kulturniho-zivota-guido-gluck.

Ph.Dr. Guido Glück. Internetová encyklopedie dějin Brna. Online: https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_osobnosti&load=7812.

Mareček, Zdeněk. 1998. Ein gerechter Kampf für nationale Interessen? Zu zwei Romanen der Brünner Autoren Karl Wilhelm Fritsch und Guido Glück. In: Brünner Beiträge zur Germanistik und Nordistik. Brno: Masarykova univerzita, S. 57 - 72.

Müller, Dora. 1998. Erinnerungen an Guido Glück. Mit der Ziehharmonika. In: Literatur - Widerstand - Exil. 15 Jg., Nr. 2 (Juli 1998).

Skoupý, Jiří. 2009. Guido Glück – in der schwierigen Rolle eines Schutzgeistes. Mutige Stellungnahmen eines Brünner deutschen Intellektuellen im Kampf für die Ideale der Demokratie. Magisterská diplomová práce pod vedením dr. Zdeňka Marečka. Brno: Masarykova univerzita. Online: https://is.muni.cz/th/jr7fz/Guido_Gluck_In_der_schwierigen_Rolle_eines_Schutzgeistes.pdf

Skoupý, Jiří. 2011. Ph.Dr. Guido Glück - umělec, občan a člověk. In: Brno v minulosti a dnes. Brno: Archiv města Brna.

Skoupý, Jiří a David Hertl. 2017. Pátečníci se scházeli i v Brně – u zapomenuté osobnosti Guido Glücka. Český rozhlas Plus, 14. prosinec 2017. Online: https://plus.rozhlas.cz/patecnici-se-schazeli-i-v-brne-u-zapomenute-osobnosti-guido-glucka-6504531.