A mandarin réce az egyik legszínesebb récefaj. Magyarországon gyakori békés természete és gyönyörű színezete miatt. Közepes méretű kacsa. A tojó sötét szürke színű, hasa fehér. A hím színei közt dominál a narancs árnyalatai és a fehér, de kék, zöld és fekete tollakat is találunk rajta. Színes tollazata a nászruhája amit minden évben a párzási időszak után áprilisban kivedlik, ilyenkor tollazata a tojóra hasonlít jobbára, csak a csőre színéről lehet megkülönböztetni. A hímnek a csőre piros, míg a tojóké fekete. Szeptemberben a hímek újra vedlenek és gyönyörű nászruhájuk újra láthatóvá válik.

Párban élnek. Eredeti hazája Kína, Japán, így a mi klímánk nem jelent neki problémát. A hideget jól bírja, de télire biztosítsunk nekik száraz, lehetőleg szalmával bélelt védőházikót ahová éjszakára bemehetnek, mert a szalmán ülve megelőzhető az úszóhártyák fagyása. Manapság több színváltozata ismert: fekete, fehér, vörös, ezüst és sárga. Lehetőség szerint biztosítsunk nekik vizet, ahol kedvükre úszkálhatnak. A vízen érzi jól magát.

Korán március elején kezdődik a párzási időszaka, ilyenkor a hímek kihúzzák magukat, tollaikat felborzolják és röfögő hangot hallatnak. Ha több párat tartunk együtt a hímek védik a területeiket a többi hímtől. Más fajokkal is együtt tartható. Odúban költ, olykor ha van rá lehetősége 1 méter magasan is. Tyúktojás nagyságú tojást tojik amelyen a tojó kotlik 30 napig. Fészekalja 8-12 tojás, de néha ettől is többet tojik. Ha több párat tartunk együtt előfordul, hogy 2 tojó egy fészekbe tojik.

A kis mandarinok hegyes karmukkal könnyedén felmásznak az odú falán és kiugranak a földre anyjuk után. Nagyon fürge kis madarak. A tojásokat keltető gépbe rakva a tojó újra letojik. A kiskacsák nevelése nem bonyolult. A tenyésztők a kis récék egyik szárnyának utolsó percét lecsonkolják, hogy később ne tudjanak repülni. Ilyenkor pár napos korban levágják az utolsó percet ami ilyen korban általában vérzés nélkül végbemegy.

A kiskacsák gyorsan nőnek, kacsanevelő táppal könnyen nevelhetők. A felnőtt madarak nálam búzát, Garvo kacsatápot és ha van rá lehetőség vízi növényeket kapnak. Évente egyszer-kétszer nem árt egy szalmonella kezelés. Ilyenkor a gyógyszert a takarmányra szórjuk rá. Ajánlom ezt a gyönyörű madarat kezdő vízimadár tenyésztőknek.

2019 08.18

Gál Zoltán