Nagy testű erős fácán. Nevét a fején lévő pamacsokról kapta ami a fület takarja. Alapszíne kék , fekete –fehér farokkal és piros arccal. A hím és a tojó egyforma színezetű, legbiztosabban a sarkantyú méretéről állapítható meg a neme. Hazája Kína, mérsékelt övi hegyei, így klímánk nem okoz neki problémát. A hideget probléma mentesen viseli, megfigyeléseim szerint inkább a meleg nyarak viselik meg. Ilyenkor próbál minél hűvösebb helyre húzódni. Betegségekre nem fogékony, erős fácán.

Hangja közepesen hangos de nem sokszor hallatja. Szeret a volierben kapirgálni. Nálam 4 méter hosszú 2 méter széles volierekben vannak. Párban érzi jól magát. Megpróbálkoztam 1 kakas 2 tyúk tartásával is de nálam ez nem vált be csak az egyik tyúk tojásai voltak szemesek. Tapasztalatom szerint már egyéves korában ivarérett, a késői kelésű fiatalok csak a második évükben. Etetésére a Garvo fácántápot, búzát használom. Nagyon szereti a zöldet, lehetőség szerint adjunk neki minden nap. Fontos az ásványi anyag pótlása is amire grittet adjunk.

Évente kétszer féregtelenítem őket. Költési időszaka április végén kezdődik, tojása tyúktojás méretű kékes színű. Minden második nap tojik. Én a tojásait keltető gépben keltetem 37,5 C-on 50-55% páratartalommal a bújtatásig. Nálam 26-27 nap alatt kelnek ki a kicsik. A párzáskor némelyik hím nagyon hevesen udvarol, ilyenkor képesek a tyúkok tarkójáról a tollakat kitépni, olykor megölni. Ha tehetjük figyeljük naponta többször is és ha úgy látjuk nagyon kergeti a tojót néhány napra vegyük ki a kakast.

A másik probléma ami nálam lenni szokott az a tojástörés. Ilyenkor műtojást szoktam betenni ami rendszerint segít. Április végétől júliusig tojik de a júliusi tojások már mind üresek, a hímek nem párzanak a melegben. A fiókák gyorsan nőnek aránylag sokáig együtt tarthatók, megfelelő méretű helyen nem agresszívek egymással. Nevelésükhöz adjunk sok zöldeleséget. Kezdő tenyésztőknek is ajánlom akik biztosítani tudnak egy minimum 9-10 m2- es helyet.

2019.08.17

Gál Zoltán