A Barátpapagáj Dél Amerikából származó papagáj fajta. Európában évtizedek óta tenyésztik. Magyarországon elterjedt fajta, mivel tartása és tenyésztése nem okoz különösebb problémát, kezdőknek is ajánlott. Nagysága 30 cm, homloka, arca és begye szürke színű a többi részén zöld, szárnya vége kékes színű. Fogságban többféle szín mutációját tenyésztették ki az évek során, ezekből leggyakoribb a kék, sárga (lutínó), fehér (albínó), ezeken kívül még számos színváltozata ismert a tenyésztők körében nálam mintegy 20 színváltozata található.

Gazdájukhoz ragaszkodó kis madarak. Kézzel nevelt példányai csak pár szót képesek megtanulni de nagyon kedves, szerethető madarak. Hangjuk viszonylag éles, de általában csak idegenek előtt „kiabálnak”. Hazájában kolóniában fészkelnek, ágakból építenek gólyafészekre emlékeztető fészket amiben több pár költ. Fogságban inkább odúban tenyésztik, így minden pár 1-1 odúban költ amit ha van rá lehetőségük fűszálakkal, kisebb ágakkal bélelnek ki.

Megfigyeltem hogy nyáron a nagy melegben mikor fiókák vannak friss fűszálakat visznek az odúba hogy a fiókákat így frissítsék a nagy melegben. A plusz fűszálak bevitele segít az odú belsejének tisztán tartásában is. Általában 4-6 tojás között tojik ritkán többet. Nagyon jó szülők a fészek ellenőrzésére nem érzékenyek, nyugodtan lehet ellenőrizni a költést akár minden nap. Évente kétszer de jó párok akár háromszor is költenek. Ha fészkét az odúban elkészítette és a tojó már megtojt akár szabadon is engedhető, nem hagyja el a fészkét mindig visszamegy.

A tavalyi évben egy 28 madárból álló csapatot raktam egy nagyobb volierbe és mikor az első párok letojtak kinyitottuk a volier felső ajtaját és a madarak kirepülhettek a szabadba. A madarak 150 méteres távolságtól nem mentek messzebb a volierüktől, a párok ahol fiókák voltak rendszeresen bejártak etetni a kicsiket utána a környező fákon üldögéltek. Éjszakára az egész kolónia visszarepült a volierbe. Reggel és este általában a földön keresgéltek fűmagokat, napközben a fákon üldögéltek. A volierben mindig volt számukra friss víz és eleség így ha nem tetszett a szabadban található táplálék bármikor bemehettek enni- inni.

Etetése nem bonyolult, alap magkeverékük a köles, fénymag, fekete vagy csíkos napraforgó, zab, szeklice. Nálam a zabot különösen kedvelik. Ezen kívül kapnak szezonális gyümölcsöket, zöldségeket (a félérett tejes kukorica a kedvencük amit lefagyasztva később is adhatunk nekik), a fióka neveléshez főtt tojást kapnak, általában naponta kétszer-háromszor mindig csak annyit amennyit rövid idő alatt elfogyasztanak nehogy megromoljon a tojás tojásos eleséggel is pótolható ami nem romlik meg a melegben. Ezen kívül szépiát, grittet az ásványi anyagok pótlására. Hidegre nem különösebben érzékeny de igyekezzünk fagymentes helyen teleltetni kedvenceinket. A fiókákat hogy szelídek legyenek kézzel is lehet nevelni, az egyik legaranyosabb fiókák a papagájok között, probléma mentesen nevelhetők. Fészkeléskor lehetőség szerint biztosítsunk számukra fűzfagallyakat kb 10 cm darabokban amit az odúba bevisznek és kibélelik a fészket.

2019.08.05

Gál Zoltán