Біля підніжжя Парнасу

Ода жінці

О жінка! Ти – свічка мудрості.

Ти – нитка часу і життя.

О жінка! Ти – весна квітуча!

Ти – сад любові і добра.

О жінка! Ти – поезія! Ти – муза!

Прекрасна. Неповторна. Неземна.

О жінка! Ти – природа! Ти – картина!

Божественна! Велична! Чарівна!

О жінка! Ти – володарка небес.

Ти – квітка у саду Едема!

О жінка! Ти – дорога в храм.

Ти – музика, дитя землі і неба.

О жінка! Ти – цариця! Ти – богиня!

Ти – полонянка! Ти – козачка! Ти – княгиня!

О жінка! Ти – дорога. Ти – сльоза.

Ти –джерело любові. Ти – життя!

О жінка! Ти – молитва! Оберіг!

Сімейне вогнище. Ти – мати. Берегиня.

О жінка! Ти – держава! Ти – султана!

Ти – діва! Ти – століття! Ти – кохана.

О жінка! Ти – бурхлива і неспинна річка!

Ти – перемога! Ти – історія! Ти – вічна!

Культ казки

Про казку, як і саму казку, писати легко і по тій же самій причині – важко. Постійно ловиш себе на думці, що ніби використовуєш вже кимось написане.

Казка відкриває найкоротший шлях до дитячих сердець. Саме казка пробуджує в дітях хороші душевні переживання. Дитинство без казки пусте, як озеро без води. Дорослий не може полюбити романи, повісті, лірику, якщо в дитинстві не отримував насолоду від читання казок. В казках подана філософія життя, його мудрість. «Книга як одяг: має бути по зросту». Казка – це «повзунки», якщо їх не «носити», то і з більш вишуканим «одягом» будуть проблеми. Більш зрілі книги, як писав Франко, - «морська глибина», яка викликає страх «безодні» у того, хто не навчився «плавати» в дитинстві – читати казки.

Великий казкар Г. Х. Андерсен зростав у бідності, але в «тісній комірчині», де не було ні розкішних меблів, ні добротного одягу, була поличка з книгами для хлопчика і власноруч змайстрований ляльковий театр. А вечорами батько читав казки зі збірки «Тисяча і одна ніч». Казка створила таких великих майстрів слова, як: Пушкін, Толстой, Керролл...

Казки формували і великих математиків, і креативних фізиків. Ось як писав про значення казки А. Ейнштейн: «Якщо ви хочете, щоб ваші діти були розумними — читайте їм казки. Якщо ви хочете, щоб вони були ще розумнішими — читайте їм більше казок».

Пропоную розробку біуроку (зарубіжна література і математика) «Повторення та систематизація знань з тем «Казки народів світу» і «Розв’язування текстових задач»».

Алгоритм казкиі задачі.pdf

Продовжити цю статтю хочу винятковим видом казки. Казки, майстром якої я вважаю В. О. Сухомлинського, – педагогічної. Зрештою, саме його казки і публікації Малої сторінки надихнули мене на «пробу пера» в цій царині. Ілюстрації до казки "Осінні пахощі" створив Тарас Биковський, 10 клас.

Осінні пахощі

На уроці природознавства вчителька запитала дітей, чим пахне осінь для кожного з них. Учні наперебій піднімали руки і відповідали зі знанням справи: Оленці осінь пахла духмяними яблуками та достиглим виноградом, Тарасові – дощем та туманом, Андрійкові – грибами та горобиною, Яринці – айстрами та хризантемами. Матвійко (він був ласуном) сказав, що йому осінь пахне гарбузовою кашею та гарбузовим насінням. Захопившись бесідою, всі діти жваво її підтримували. Лише Кирилко замріяно мовчав, прикипівши поглядом до вікна. Вчителька привітно подивилася на хлопчика і запитала, чим йому пахне осінь. Кирилко, спинивши на хвильку свої думки, тихо сказав: «Моя осінь пахне казкою». Дітвора притихла. Лагідно посміхаючись, Олена Василівна звернулась до Кирилка: «Може ти повідаєш нам свою казку». І хлопчик розповів.

Далеко-далеко, в найстарішому лісі, стоїть незвичайний палац – палац із різнобарвного листя. В ньому живе її величність Королева Осінь. Взимку вона відпочиває, набирається сил, бо весною і літом безупинно працює. В королівському палаці є чотири чарівні скрині, куди Королева збирає скарби для своєї пори року. В першу скриню – кольори та відтінки веселки, в другу – ранкову свіжість, денне тепло та вечірню прохолоду, в третю – вітри, тумани і дощі, а в четверту – казки. В перший день осені вона сідає в свою золоту карету, запряжену трійкою коней, й мандрує білим світом. Добре знають всі дороги її вірні коні – Жовтогривий Вересень, Багряногрудий Жовтень та Білокрилий Листопад. Стрімким вітерцем летять вони ланами, садами, лісами, дібровами, аби встигнути вчасно принести на Землю щедрі дари Королеви. Так подорожує її величність до тих пір, доки скриньки не спорожніють. Тоді повертається вона в свої володіння. Скидає з себе золотаві королівські шати, закутується в білу хутряну ковдру і лягає спати аж до весни. Трійко вірних коней пильно оберігають ліс та свою Королеву.

Кирилко, перевівши погляд на вікно, припинив свою розповідь. Очі стали враз сумними. Уважна Олена Василівна помітила це і запитала: "А чому це ти, Кирилко, засмутився?" "Дуже хочу зустріти Королеву Осінь," - почулося від хлопчика. "Дідусь розповідав мені: кого Королева зустріне, тому вона дарує свій найцінніший скарб – казки, що зібрані в останній скрині. А це ж таке багатство! – вигукнув Кирилко. – Знати всі казки на світі!» Із дзвоником хлопчик кумедно взяв свій портфелик, сказав усім «До побачення» й швиденько вибіг з класу. Вчителька та діти довго дивилися йому вслід. Хлопчик попрямував до лісу. Може сьогодні малому пощастить і він пострічає Казкову Королеву.