Rózsafüzér imádkozása gyerekekkel
Rózsafüzér imádkozása gyerekekkel
Rózsafüzér imádkozása gyerekekkel
A rózsafüzér egy elmélkedő típusú imaforma. Hagyjuk, hogy Isten irányítsa gondolatainkat, miközben azok a kimondott titkok mentén vándorolnak. Köthetjük hozzá saját életünk hasonló vonatkozásait, kereshetünk benne választ vagy párhuzamot problémánkra, gondjainkra, de örömeinkre is. Életünk ezáltal összefonódik a Szentháromságos egy Istenével és joggal számíthatunk az Istenszülő Szűz Mária közbenjárására is.
Hogyan adhatjuk ezt át gyerekeinknek? Csak a mi példánkon keresztül ismerhetik fel az ima értelmét. Azt gondolom azonban, hogy nem érdemes magunk mellé ültetni a gyerekeket egy monoton imádságra. Megismertetni viszont nagyon is fontos őket, sokféle imaformával. Ezzel találnak támaszt abban az életkorukban, amikor már nem a mi véleményünk a legfontosabb nekik.
Ahogyan gyermekeink figyelme egy történet segítségével kalandozik, úgyanúgy vezethetjük Jézus kalandjain keresztül is szívüket.
Előkészítés: szükséges annyi rózsafüzér, ahányan vagyunk, plusz egy (de legalábbis egy középre). Készítsünk elő egy imakönyvet (vannak kifejezetten rózsafüzérhez imakönyvek, de a világhálón is bolyonganak szentolvasó segédletek), ahonnan az imádságokat és a titkokat olvashatjuk. A kiválasztott rózsafüzér ima titkaihoz illeszkedő figurák, képek. Ezek lehetnek játék figurák és elemek, rajzolt vagy nyomtatott alakok és hátterek kivágva. Fontos, hogy kirakható legyen belőle az egyes titkok történése és értelme. Kelleni fog még egy nyilacska, ami a rózsafüzér mellé helyezhető, jól látható és jelzi, hol tartunk éppen.
F (felolvasó felnőtt): Vizsgáljuk meg a rózsafüzért. Mit látunk rajta, milyen? Nagyobbak megszámolhatják a szemeket, kisebbek a keresztet és az összekötő szem képét nézhetik, stb. Ha eleget nézegettük, helyezzük egy asztalra vagy a körbeült szőnyegre. Húzogassuk szét, hogy jól elkülönüljenek a szemek. A kiterített szentolvasóhoz, már ne nyúljon senki, de adjunk a gyerekek kezébe egyet-egyet, lehetőleg a sajátjukat. Tegyük a kereszthez a nyilacskát.
F: Vessünk keresztet! Így kezdjük az imádságot. Próbáljunk áhitatos lélekkel, az Istenhez fordulni, hogy érzékeltessük, ez nem ugyanolyan foglalatosság, mint például a játék, vagy az evés. Amikor a keresztet fogjuk az ujjunk között, Hiszekegyet imádkozunk. Mutassuk a gyerekeknek, hogyan tartsák kezükben a rózsafüzért. Ennek ugyan nincs szabálya, de ha megmutatunk egy kéztartást, az közelebb viszi őket a tevékenységhez, mint kapcsolódó mozdulat. Hagyjuk a kicsiket, hadd fogdossák, forgassák kezükben a gyöngyöket.
F: A különálló szemre csúsztassuk át a nyilacskát, itt Miatyánkot imádkozunk. Érthetően mondjuk ki a szavakat, így könnyebben figyelnek a gyerekek és könnyebben meg is tanulják. Mutassuk közben, hogy az ujjainkkal átfogtunk a keresztről az első szemre.
F: Toljuk a következő szemre a nyilunkat és a kezünkben tartott gyöngyökkel is kövessük. Minden csoportos szemre Üdvözlégyet imádkozunk. Az első csoportban három szemet találunk, ezek a bevezető szemek. Ezekhez egyenként külön titok tartozik; feltünteti az imakönyv vagy segédlet. Formája: Üdvözlégy, Mária, kegyelemmel teljes! Az Úr van teveled. Áldott vagy te az asszonyok között, és áldott a te méhednek gyümölcse, Jézus, itt a titkot mondjuk. Asszonyunk, Szűz Mária, Istennek szent anyja, imádkozzál érettünk, bűnösökért, most és halálunk óráján. Amen. A nyíllal és a kezünkben tartott rózsafűzérrel kövessük hol tartunk. Minden szemcsoport befejezője egy Dicsőség ima. Hozzá lehet itt még fűzni más imákat is, ezt a segédletek feltüntetik. A gyerekeket eleinte nem terhelném vele. Így is csak reménykedhetünk, hogy valami lekötötte idáig a figyelmüket és nem hagytak minket faképnél. Tapasztalataim szerint itt fogyóban a tűröm-olaj és még egy Miatyánk hátra van a külön álló szemre, az igazi élvezet előtt.
F: Az első tized. Mind a tíz szemnek ugyan az a titka. Mielőtt folytatnánk az imádságot, röviden meséljük el Jézus életének vonatkozó történését, ha a gyerekek nem ismerik a titok tartalmát. (Pl.: …Jézus, aki a mennybe fölment. Jézus miután feltámadott testében még sokszor megjelent a tanítványainak, hogy azok megértsék mi is történt, elbúcsúzott tőlük és fölemelkedett a felhők fölé. A mennyországba ment, hogy előkészítse nekünk. – Mondhatunk többet is, ha szükségesnek tartjuk, de el is hagyhatjuk, ha gyerekeink már ismerik a történetet.) Ezután bíztassuk a gyerekeket, hogy szép csendben és lassan rakják ki az olvasó mellé az előkészített elemekből az eseményt; miközben az áhitatos lelkület biztosította nyugalmat fenntartjuk magunkban. Míg a gyerekek élvezettel dolgoznak vagy nézik amit kiraktak, mi tovább mondjuk az imákat és toljuk a nyilunkat, fogjuk a következő gyöngyöt. Ha irányítanunk kell az esemény felépítését vagy mást, hagyjuk addig abba az imák mondását. Amennyiben a gyerekek megunták a tíz Üdvözlégy egymásutániságát, fejezzük be akár egy vagy két ima után Dicsőséggel és térjünk rá a következő tizedre vagy fejezzük be. Rövidíthetünk úgy is, ahogy a Fatimai gyerekek tették, csak az imák kezdő szavát (címét) mondták el. Önuralmunk nem mindig terhelhető ugyanolyan mértékben, igazodjunk hozzá úgy, hogy csak egy picit nyújtjuk meg az idejét.
F: Akár eljutottunk a teljes rózsafüzér végére, akár rövidítettünk; Dicsőséggel és keresztvetéssel fejezzük be az imádságot. Gondosan tegyük el a kellékeit, ne legyen játékszer a szentolvasóból.
A kívülről megtanult rózsafüzér ima nagy segítség az olyan magányos helyzetekben, mikor egyedül kell átvészelnünk nehézségeket. Mesélnek emberek liftbe szorulásról, ismeretlen helyre tévedésről, elhúzódó orvosi vizsgálatról, fájdalomról, várakozásról, mikor az olvasó mondása segített rendezni gondolataikat.
Érdekességek:
Miért szentolvasó?
Szerzetesek régen meghatározott számú zsoltárt mondtak egymás után. Olvasni nem tudó társaik, nem tudtak együtt imádkozni velük. Kötöttek hát annyi csomót egy madzagra, ahány zsoltárt kellett volna elmondaniuk. A csomókat egymás után megfogva, általuk ismert bibliai idézeteket mondtak annyiszor, ahány csomót érintettek. Olvasták a csomókat. Ez fejlődött a mai formára és fejlődik ma is tovább.
Miért rózsa?
A rózsa fásult ága és töve igen tartós faanyag, ellenáll a nedvességnek, repedésre nem hajlamos. Apróbb használati tárgyaknak gyakran alapanyaga. Olykor rózsa formájúra faragták a gyöngyöket.
Mária közbenjár?
A Mária-jelenések asszonya gyakran kéri, hogy imádkozzuk a rózsafűzért. Minden alkalommal a segítségét ígéri.
A szentolvasó (rózsafüzér) a katolikus nép kedvelt imádsága, melyet egyénileg és közösségben egyaránt végezhetünk.
Az egyes tizedek előtt annak tartalmáról rövid elmélkedés végezhető. Az Üdvözlégy imádkozása közben magunk elé képzeljük, hogy az adott tizednek az eseményei hogyan valósultak meg, és milyen hatása lehet a saját életünkre. (Október kimondottan a rózsafüzér hónapja.)
AZ ÖRVENDETES OLVASÓ TITKAI: (HÉTFŐ, SZOMBAT)
Bevezető rész
• aki hitünket növelje;
• aki reményünket erősítse;
• aki szeretetünket tökéletesítse;
Öt tized titkai:
1. akit te, Szent Szűz a Szentlélektől fogantál.
2. akit te, Szent Szűz Erzsébetet látogatván hordoztál.
3. akit te, Szent Szűz a világra szültél.
4. akit te, Szent Szűz a templomban bemutattál.
5. akit te, Szent Szűz a templomban megtaláltál.
A VILÁGOSSÁG OLVASÓ TITKAI: (CSÜTÖRTÖK)
Bevezető rész
• aki megtisztítson minket;
• aki lelkünk békéjét megőrizze;
• aki a szentségekben megerősítsen;
Öt tized titkai:
1. aki a Jordán vizében megkeresztelkedett.
2. aki a kánai menyegzőn kinyilvánította isteni erejét.
3. aki meghirdette Isten országát.
4. aki a Tábor hegyén megmutatta isteni dicsőségét.
5. aki az Eucharisztiában nekünk adta önmagát.
A FÁJDALMAS OLVASÓ TITKAI: (KEDD, PÉNTEK)
Bevezető rész
• aki értelmünket megvilágosítsa;
• aki emlékezetünket megerősítse;
• aki akaratunkat tökéletesítse;
Öt tized titkai:
1. aki érettünk vérrel verítékezett.
2. akit érettünk megostoroztak.
3. akit érettünk tövissel koronáztak.
4. aki érettünk a keresztet hordozta.
5. akit érettünk keresztre feszítettek.
A DICSŐSÉGES OLVASÓ TITKAI: (VASÁRNAP, SZERDA)
Bevezető rész
• aki gondolatainkat igazgassa;
• aki szavainkat vezérelje;
• aki cselekedeteinket kormányozza;
Öt tized titkai:
1. aki a halálból feltámadt.
2. aki a mennybe fölment.
3. aki nekünk a Szentlelket elküldte.
4. aki téged, Szent Szűz a mennybe fölvett.
5. aki téged, Szent Szűz a mennyben megkoronázott.
Minden tized végén a Dicsóség után imádkozhatjuk a Fatimai fohászt:
Ó, Jézusom, bocsásd meg bűneinket, ments meg minket a pokol tüzétől, és vidd a mennybe a lelkeket, különösen azokat, akik legjobban rászorulnak irgalmadra!
Amen.
RÓZSAFÜZÉR VÉGÉN:
Imádkozzál érettünk, Istennek szent Anyja! – Hogy méltók lehessünk Krisztus ígéreteire!
Könyörögjünk! Úristen, a te egyszülött Fiad életével, halálával és feltámadásával megszerezte nekünk az örök élet jutalmát: add meg, kérünk, hogy e titkokról a Boldogságos Szűz Mária szentolvasójának elmondásával megemlékezve, utánozzuk, amit magukban foglalnak, és elnyerjük, amit ígérnek. Krisztus, a mi Urunk által. Ámen.