Umjetnost, glazba i plesna terapija za inkluzivnu učionicu

Mobilnost-edukacija

Nositelj mobilnosti: Martina Radošević Bedić

Naslov edukacije: Art Music and Dance Therapy for an Inclusive Classroom

Mjesto i vrijeme održavanja: Barcelona, 17.9.2023.- 23.9.2023.


Art Music and Dance Therapy for Inclusive Classroom

Pod vodstvom divne predavačice Marie del Monte iz katalonske organizacije Teacher Academy, strukturirani tečaj „Art, Music and Dance Therapy for an Inclusive Classroom“ bio je pravo osvježenje i odličan izbor. Izabrani tečaj pružio je pregršt ideja i alata za stvaranje inkluzivne učionice koja promiče vrijednost različitosti i zadovoljava potrebe svih učenika. Na ovoj edukaciji naša voditeljica Maria del Monte prikazala nam je na vrlo praktičan način kako uključiti umjetnost, glazbene, plesne i dramske elemente u svoje učionice kako bi kod učenika unaprijedili učenje, potaknuli njihove kognitivne funkcije, emocionalnu svijest, motivaciju i međusobnu suradnju.


Dan prvi

Početak tečaja „Art, Music and Dance Therapy for an Inclusive Classroom organiziran je 18. rujna 2023. u zgradi Europass Teacher Academy u ulici Rambla de Catalunya 15, 2º2ª, 08007, Barcelona, svega 10 minuta pješice od najpoznatije ulice La Ramble i Katalonskog trga, arhitektonskoga simbola katalonske neovisnosti. Nas osam sudionica iz Hrvatske, Slovačke i Mađarske s nestrpljenjem je dočekao prvi dan. Našoj voditeljici Argentinki Mariji del Monte, koja već četiri godine živi u Barceloni, nije dugo trebalo da svojim havajskim instrumentom (ukulele) olakša upoznavanje polaznica, zamijenivši početnu tišinu toplom glazbenom atmosferom. Nakon nekoliko icebreak aktivnosti i predstavljanja škola iz kojih dolazimo, upoznale smo se s načinom rada, našim tjednim aktivnostima i osnovnim umjetničkim terapijama. Uputila nas je u tajne gradskog prijevoza, brojnih kulturnih i povijesnih znamenitosti te gastronomskih mjesta na kojima smo mogli uživati u okusima Katalonije.


Dan drugi

Drugi dan bio je rezerviran za praktični rad kroz Muzikoterapiju, Art terapiju i Terapiju pokretom. Radionica je bila raznovrsna, dinamična, zabavna, s puno smijeha, pjesme, plesa, ritmova i timskog rada. Radili smo puno praktičnih vježbi primjenjivih u svakodnevnoj nastavi. Fokus je bio na slušnoj pažnji i komunikaciji u paru i grupi. To su vježbe koje pomažu unaprijediti učenje, potiču kognitivne funkcije i emocionalnu svijest, kao i motivaciju i suradnju među učenicima te također pridonose poboljšanju ukupnih akademskih postignuća.


Dan treći

Treći dan provodili smo vježbe Mindfulness tehnike, a potom se onako opušteni zaputili u Nacionalni muzej katalonske umjetnosti gdje smo se upoznali s Artfulness tehnikom. Artfulness je termin koji je nastao spajanjem pojmova iz engleskoga jezika: artful i mindfulness. Temelji se na već postojećoj vrlo uspješnoj praksi predškolskog i školskog odgoja i obrazovanja koja umjetnost vrlo često koristi kao sadržaj aktivnosti usmjerenih na dječji cjeloviti razvoj. Pokazalo se da umjetnost jako dobro podržava takav pristup i da umjetničke aktivnosti mogu obogatiti dječje razumijevanje svega čemu su djeca izložena. On potiče pristup razvoju dječjih kapaciteta kroz doživljaj, osjećaj i intuiciju, te uključuje aktivnosti u kojima prepoznajemo dječju usmjerenost, posvećenost i motiviranost.


Dan četvrti

Četvrti dan bio je rezerviran za osvještavanje, prihvaćanje i otpuštanje emocija, kroz skladanje i sviranje različitih instrumenata. Bilo je vrlo izazovno stvoriti zajedničku pjesmu bez prethodnog dogovaranja. Način stvaranja glazbe, koordinacije, uzajamnog uvažavanja, slušanja drugih oko sebe, praćenja, gledanja i osjećaja grupe nije bio nimalo jednostavan, ali je u konačnici uspješno odrađen. Naučile smo i tradicionalni katalonski ples.


Dan peti

Peti dan, ujedno i posljednji, bio je vrlo emotivan, produktivan i nezaboravan. Okušali smo se u radu s glinom. Sam proces sve nas je oduševio. Pomoću Mindfulness tehnike voditeljica tečaja postupno nas je i gotovo neprimjetno, uvela u svijet gline. Primjenom gline kao taktilnog materijala, osoba se oslobađa suvišnih, negativnih emocija i stresa. Najčešće izrone one duboke, potisnute emocije i istinske želje. Tako je bilo i s nama. Osjećaj je bio fantastičan, nestvaran i oslobađajući. Na samom kraju proveli smo vježbu gdje je do izražaja došao timski rad, uvažavanje, neverbalna komunikacija i zajedničko stvaranje, pomoću geste i mimike – izrada zajedničke Mandale. 


Podjela certifikata bila je dirljiva i jedinstvena, baš poput cijele grupe i naše voditeljice Marie del Monte. Kako smo počeli, tako smo i završili naše druženje uz ukulele i hitove The Beatlesa, Ben E. Kinga i Ritchia Valensa.


I malo o samom putovanju ... 

Barcelona

Čim izađete iz zračne luke dočeka vas divovski mural koji sa svojih 4800 glaziranih keramičkih ploča, s visinom od 10 i dužinom od 50 metara dominira pročeljem terminala. Njega je po narudžbi izradio Joan Miró za dobrodošlicu posjetiteljima koji stižu u zračnu luku Barcelona. Ta mu se zamisao toliko svidjela da je gradu odlučio pokloniti još dva umjetnička djela, dočekujući posjetitelje koji dolaze kopnenim i morskim putem. Barcelona, grad koji osvaja, mnogi ga nazivaju Gaudijev grad, mjesto je neizostavne povijesti, kulture i arhitekture koja me na prvu osvojila (jedini dobitnik Kraljevske zlatne medalje za arhitekturu). Gaudijeva djela, nezaboravna, bajkovita, hirovita, razigrana, neobična i magično privlačna, doslovno su razbacana po gradu. Čak sedam njegovih djela UNESCO je stavio na popis svjetske baštine, sva se nalaze u Barceloni.



Park Guell

Ovaj grad ima 68 parkova, koji čine 10 posto njegove površine. Nulti dan 17.9.2023. (dan prije početka tečaja) bio je rezerviran upravo za Park Guell, kasnije i Sagradu Familiu. Čuveni park jedan je od najpoznatijih simbola Barcelone, djelo katalonskog arhitekta A. Gaudija, smješten u četvrti La Salut, na obroncima gorja Collserola. Cijeli park nalik je toboganu: šaren, vijugav, nježnih crta, sve linije prate linije stabala, biljaka, pa čak i kamenja. S razlogom je tako, Gaudi je inspiraciju tražio upravo u prirodi. Priroda je moja vladarica i učiteljica najvišeg zvanja, a Mediteran je kolijevka slike, pisao je.


Familia Sagrada

Nakon kratkog odmora uputila sam se prema bazilici Sagradi Familiji, iako impresivne veličine, ova katolička crkva u katalonskoj prijestolnici nema status katedrale. Gradnja još uvijek traje, a kad jednom napokon bude gotova (a bilo bi lijepo kada bi to bilo 2026., na 100. godišnjicu smrti čuvenog Gaudija), ukupno vrijeme njezine izgradnje bit će duže nego što se gradio Taj Mahal, deset puta duže od egipatskih piramida i 50 godina više od Kineskog zida! Evo jednog detalja koji bi mi promaknuo da ispred mene nisu bila djeca koja su s velikim zanimanjem promatrala glavna brončana vrata koja skrivaju najrazličitije kukce. Bubamare, vretenca, leptiri, bogomoljke, kornjaši, puževi, pčele, skakavci imaju svoje posebno mjesto među listovima bršljena (simbolu braka) i cvjetovima bundeve koji nose priču ovih 7 metara visokih vrata japanskog kipara Etsuroa Sotooa.


Casa Batllo i Casa Mila

Jedan od dana bio je rezerviran za posjet čuvene Case Batllo ili Kuće kostiju, kako ju zove lokalno stanovništvo, čija fasada podsjeća na morske valove, balkoni na lubanje, a krov ima oblik zmajevih leđa. Unutrašnjost kuće nalikuje na prizore vidljive kada zaronimo ispod površine mora. Gaudi je navodno svoje nadahnuće u oblikovanju ove kuće bio pronašao u romanu francuskog pisca Julesa Verna  20 000 milja pod morem.




Casa Mila također je bila na popisu mjesta koje sam posjetila. Nizovi njezinih neobičnih dimnjaka nadahnuli su redatelja Georgea Lucasa u stvaranju likova vojnika i Darth Wadera iz Ratova zvijezda. 

Koncertna dvorana

Svojim šarenilom, vrlo živopisnim bojama, ornamentima i dekoracijama Palau de la Música Catalana, koncertna dvorana, jednostavno mami i potvrđuje da je i više nego dostojna katalonskih ulica. Može primiti oko 2.200 posjetitelja. Jedina je europska dvorana koja je tijekom dana osvijetljena samo prirodnom svjetlošću, zahvaljujući vitrajima i prozorima.

 

U čast zaštitnice grada Gospe od Milosti, održao se festival La Merce. Na svakom uglu mogle su se vidjeti pripreme. Barcelona svake godine poziva jedan grad da bude dio svečanosti, ove godine to je bio Kijev, tako da su neke aktivnosti i nastupi bili su vezanih uz glavni grad Ukrajine. Ono što bi izdvojila kao atrakciju i najdugovječniju tradiciju grada su hodajući divovi i zmajevi visoki oko četiri metra.


Park Citadela

Zadnji dan boravka u Barceloni odlučila sam provesti u vrlo idiličnoj i najzelenijom oazom u gradu, parku Citadeli. Na području koje zauzima Park Citadela, postoji nekoliko atrakcija: zoološki vrt, katalonski parlament, Museu d’Art Modern.  Na jezeru možete iznajmiti i koristiti čamac za veslanje, što naravno nisam propustila. Osim stabala i palmi, koje su doslovno na svakom koraku, tu su i papige koje su vrlo glasne, pitome i jedu vam iz ruku.