Iskustveno učenje – igre i aktivnosti za cjelovit razvoj djeteta 

Mobilnost - edukacija

Nositelj mobilnosti: Marina Gatara

Naslov edukacije:  “Learning by doing: Games and Activities to develop the whole child"

Mjesto i vrijeme održavanja: San Cristobal de la Laguna, Tenerife, 23.-28. 2023.


Learning by doing

Od 23. do 28.10.2023. sudjelovala sam na edukaciji Learning by doing u San Cristobal de La Laguna, Tenerife.

Na tečaju je bilo sedam polaznica –iz Estonije, Bugarske i Hrvatske. Prvog smo se dana upoznavali i predstavili sebe i škole i država iz kojih dolazimo. Bilo je zanimljivo, a posebno su im se svidjele hrvatske Bajadere! Edukacija je bila zanimljiva, dinamična i korisna – pričali smo o važnosti pokreta u nastavi, o učenju i poučavanju kroz pokret, o brain brakes, TPR (Total Physical Response) Teaching, PBL (Project Based Learning) – bilo je puno učenja kroz praksu i razmjene iskustava. U srijedu smo imale i izvanučioničku nastavu u Anaga Rural Park. To je planinsko područje udaljeno od grada La Laguna 30-ak minuta. Prevladavaju vrlo neobične šume, kažu jedne od najstarijih šuma Europe. A pogled je fascinanantan – na vulkan El Teide i na Atlantski ocean.  Tamo smo imale zadatak –osmisliti i izraditi projekt u grupi, program za Team building dan koji bismo ponudili kompanijama. Na terenu smo prikupile sve potrebne informacije – fotografirale staze, vidikovce, istraživale floru i faunu pomoću postera koji se nalaze duž staza, osmislile sve aktivnosti i kasnije napravile video, a dan kasnije imale smo prezentaciju radova. Posljednji dan pozabavile smo se s Emotional Art Diary – ideja je da na kraju svakog tjedna učenici nacrtaju osjećaj koji bi se odnosio na taj tjedan. To ostaje u njihovim mapama / bilježnicama i ne vrednuje se. Koristile smo akrilne boje i metodu bojanja pomoću plastičnih kartica. A zatim smo se dotakle emocionalne inteligencije i interpretiranja osjećaja drugih kroz nekoliko aktivnosti. Na kraju smo pomoću metode „think – pair – share“ odradile photo critique, odnosno izabrale smo fotografiju koju smo analizirale. Cijeli tjedan smo imale staklenku u koju smo ubacivale papiriće s porukama pohvale i zahvale za druge sudionike pa smo ih u petak i pročitale. Edukacija je završila s izletom na vulkan El Teide.


I malo o iskustvu putovanja 

Tenerife


Tenerife je jedan od osam Kanarskih otoka i vulkanskog je postanka.  San Cristobal de La Laguna je grad na sjeveru otoka te se smatra kulturnom prijestolnicom Kanarskog otočja. Najviše su me se ipak dojmile prirodne ljepote tog mjesta.

Mango, papaya, pitaya... Drago

Otok Tenerife je poznat po voću - mango, papaya, plodovi kaktusa, pitaya, kanarske banane (manje su, deblje, smeđe kore i nešto slađe od onih uobičajenih). Unutrašnjost ploda kaktusa je zelenkaste boje, jede se žlicom, izrazito je sočno i puno je malih “kamenčića” te je jako ukusno! 


Otok je, osim po palmama, poznat po stablu koje se naziva „drago“.



El Teide

Vulkan na otoku Tenerife je El Teide. Visok je oko 3700 m i treći je najviši vulkan svijeta. Zanimljivo je da je od dna Atlantskog oceana visok oko 7500 m! Pretpostavlja se da je u davnoj geološkoj prošlosti bio puno viši (preko 6000 m, znači od dna Atlantika oko 10 000 m!), ali se urušio i nastala je današnja kaldera – veliki vulkanski krater. Zadnja erupcija je bila 1909. godine. 

Put do vrha vulkana je prepun neobičnih geoloških formi – stijena različite boje i različitih oblika. Izgleda kao da niste na Zemlji, nego na Marsu ili Mjesecu. Magma koja se ohladila i stvrdnula naziva se „Aa“, a označava tlo po kojem se ne može hodati jer je neravno i oštro. Ima dosta opsidijana – stijene koja se zbog svog sjaja još naziva i vulkansko staklo. Zbog svog specifičnog izgleda nije ni čudno da se ovdje snimao film „Sudar titana“. U posjetiteljskom centru pogledali smo kratak film o vulkanu, a zaključak je da El Teide nije ugasli vulkan, već da samo voli malo duže spavati!




O Širenju i dijeljenju naučenog  

"Znanje se množi dijeljenjem"

Nove metode aktivnog učenja implementirala sam u svakodnevni rad s učenicima na nastavi Geografije. Usporedbom rezultata anketa prije i nakon implementacije, može se zaključiti da su nove metode aktivnog učenja (kao što su kinestetička učionica, vršnjačko poučavanje, korištenje pokreta u poučavanju, ali i vrednovanju...) utjecale na povećanje motivacije učenika za rad, a time i na nešto

uspješnije ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda.

Za članove Stručnog vijeća Društvenog područja održala sam 14. studenoga 2023. ogledni sat s učenicima 5. razreda na kojem sam prikazala nastavu s primjenom novih metoda aktivnog učenja. Rezultati evaluacije pokazuju da su prikazane metode rada uspješno utjecale na motivaciju učenika, dinamiku nastavnog sata, aktivnost učenika, a time i na ostvarenost odgojno-obrazovnih ishoda.

Na Županijskom stručnom vijeću učitelja Geografije Grada Zagreba 19. prosinca 2023. predstavila sam sudjelovanje na edukaciji „Learning by doing“ te sam kolegama pokazala neke nove metode aktivnog učenja primjenjive i u njihovom svakodnevnom radu.

Na Učiteljskom vijeću 4. siječnja 2024. održala sam radionicu "Aktivnim učenjem do veće motivacije i

uspješnijeg učenja" na kojoj sam predstavila aktivnosti koje kolege mogu koristiti u svom neposrednom radu s učenicima. U evaluaciji je primjenjivost sadržaja radionice ocijenjena ocjenom 4,91 od 5,0. Tijekom siječnja 2024. pripremila sam i materijale s edukacije za objavu u Erasmus+ kutku u zbornici.