Školska 2023/2024.

*U padajućem meniju za ovu školsku godinu nalazi se program rada i izveštaj.

Sertifikat o sticanju zvanja međunarodne Eko-škole

Nakon 2 godine rada i ostvarivanja svih 7 koraka za dobijanje statusa međunarodne Eko-škole i dobijanja zelene zastavice, 22. septembra 2023. godine je i stigao očekivani sertifikat. Narednih godina nastavljamo sa radom i daljem sprovodjenju i unapređivanju obrazovanja o održivom razvoju i poboljšanja životne sredine u školi i lokalnoj zajednici. 

Ekološki identite učenika osnovnih škola u Srbiji

Tokom maja i juna meseca 2023. godine naša škola je učestvovala u prikupljanju podataka u okviru projekta "Ekološki identitet učenika osnovne škole u Srbiji" (ELIPS), čije sprovođenje i finansiranje je odobreno od strane Fonda za nauku Republike Srbije. Ovim istraživanjem obuhvaćeno je 46 gradskih i seoskih osnovnih škola na teritoriji Srbije.   Istraživanje je realizovano u odeljenjima učenika sedmog razreda. Slučajnim uzorkom u istraživanju su učestvovali učenici odeljenja 7/3. 

Analizirajući dobijene podatke na nivou celokupnog uzorka učenika, učenici naše škole su pokazali najveći nivo ekološke pismenosti ostvarivši prosečan skor koji se nalazi u opsegu između 158 i 169 poena. Ovakve rezultate su ostvarili učenici iz ukupno 7 od 46 škola. 

U nastavku se nalazi ceo izveštaj. 

Rezultati ispitivanja ekološke pismenosti u okviru projekta ELIPS_prva grupa skola.docx

Dan urbanih regija

U holu škole,  u ponedeljak 6. novembra obeležen je Dan urbanih regija. Prezentaciju i radionice za učenike četvrtog razreda (4/1 i 4/3) su pripremile učenice odeljenja 7/1 (Anđela Karličić, Đurđa Jovović i Milica Rabasović) sa nastavnicom geografije Natašom Basarić. 

Na ovoj radionici prikazan je i treći deo enciklopedije učeničkih radova (Atlas država sveta, Atlas turističkih znamenitosti Srbije i Sveta i Atlas gradova sveta). Učenicima je predočen značaj obeležavanja ovog ekološkog dana, jer nas podsećaju na sve probleme naselja. Ekološki problemi naselja u svetu su gotovo identični, kao što su zagađenost vazduha, nedostatak čiste vode, povećavanje deponija, industrijska proizvodnja i načini odlaganja otpada. Takođe, cilj obeležavanja ovog dana je i da se kod učenika probudi svest o tom da očuvanje životne sredine gradova zavisi i od nas samih i da naše malo na globalnom nivou znači mnogo. 

Učenicima četvrtog razreda su prikazani primeri najzelenijih i najpametnijih gradova sveta i na ovim primerima učenici su mogli da shvate da se može živeti i sa tehnologijom i automobilima ali bez zagađivanja životne sredine i uništavanja ekossitema gradova. Sve to su učenici naučili kroz brojne radionice koje su im pripremljene.

Nataša BAsarić, nastavnica geografije

Poseta predškolaca vrtića "Radiša Poštić" i kako rade vulkani

U četvrtak, 16. 11. 2023. godine u posetu času geografije su došli predškolci vrtića „Radiša Poštić“. Cilj njihove posete je upoznavanje dece sa nastankom vulkana i kako oni rade, kao i kako se zaštiti od elementarnih nepogoda.  Na početku su se upoznali sa samim pojmom vulkana, kakvi sve vulkani mogu biti i koji su najpoznatiji na svetu. Deca su aktivno učestvovala i javljali su se da dodaju ono što su oni znali. Nakon teorijskog dela izveli smo eksperimente gde su im prikazane erupcije vulkana. U samom izvođenju eksperimenata su učestvovala i deca što je njima bilo posebno zanimljivo i interesantno. Na kraju druženja svako dete je nacrtalo svoj vulkan 

Deca su otišla zadovoljna i puna utisaka kako o ekspermentima tako i sa lepom utiscima vezanih za samu školu. 

Nataša Basarić, nastavnik geografije

video-f2f0e99bd96862f5080c14f69d469bb8-V.mp4

Deca su kao poklon ostavili svoje radove na temu "Moj vulkan"

Uradi nešto drastično, da smeće postane fantastično

Četvrtaci naše škole, razmišljaju i nemaju mira

Zbog brda plastike, stakla i papira.

Zato predlažu i kažu,

Odvajajte ambalažu za reciklažu!

Marija Pavlović, nastavnik razredne nastave

Готов пројекат(1).pdf

Učešće u projektu Augmentor - Karbonski otisak

Kurs Karbonski otisak nastao je kao deo pilot projekta “augMENTOR”, u okviru Horizon Europa programa. Ovaj kurs je ograničen na emisiju CO2 i ne uzima u obzir emisije ostalih gasova sa efektom staklene bašte. Kurs je namenjen nastavnicima i učenicima (uzrasta od 11 do 16 godina) koji su uključeni u međunarodni program Eko-škole u Srbiji.

Kako su deo naše svakodnevice sveprisutne klimatske promene koje remete stabilnost života na Zemlji, ovim kursom se želi skrenuti pažnja na karbonski otisak kao važne teme u STEAM programima koji se realizuju u Eko-školama u Srbiji.

Obeležen Dan "Nahrani ptice"

Ovaj dan je posvećen pticama i obeležava se 3. februara. Učenici odeljenja  2/1 su pravili hranilice za ptice. Podelili su se u 7 grupa i dobili detaljna uputstva za izradu hranilica. Pravili su hranilice od kore pomorandže, od kartona i rolni papira. Imali su vremena da se dogovore oko podele poslova, a na kraju je po jedan predstavnik svake grupe okačio hranilicu u dvorište škole. Cilj ove aktivnosti je razvijanje ljubavi prema životinjama, ali i očuvanje životne sredine i negovanje saradnje. 

petal_20240204_195329.mp4

Povodom proslave Dana škole, u četvrtak 29.februara održana je radionica u kabinetu za biologiju, na temu "Ekološka aktivnost-značaj selekcije i reciklaže starog papira u očuvanju prirodnih resursa i zdrave životne sredine".Učestvovale su učenice 6. i 7. razreda- Iva Jevtović, Teodora Pajović, Đurđa Ranković, Dunja Slavković VI2, Anastasija Ćetenović, Maša Maletić, Neda Đorđević,Anđelija Spasojević VII3. 

Radionice iz biologije

Dan planete Zemlje (časovi geografije)

Dan planete Zemlje se proslavlja 22. 4. 2024. godine, a tema ove godine je "Planeta protiv plastike". Dan je u našoj školi obeležen kroz različite radionice u nižim i višim razredima. Učenici šestog i sedmog razreda su pripremali bedževe na datu temu i uredili pano Eko škole sa nastavnicom geografije Natašom Basarić. 

DA LI STE ZNALI?

NEDELJNO POJEDEMO JEDNU KREDITNU KARTICU

U ruci držimo telefon koji ima plastične delove, moguće je piti vodu ili jogurt iz plastične flaše, a vrlo verovatno imamo plastičnu kesu pored nas.

Milioni tona plastike završe u otpadu širom sveta, ali delić toga stiže do ljudskog tela, posebno beba.

Prema rečima stručnjaka konzumiramo četiri grama plastike nedeljno, praktično  jedemo jednu kreditnu karticu!

 

Kada uzmete filter kesicu čaja i stavite tu kesicu, koja je napravljena od plastike, ona se rastvara u ključaloj vodi i dobija se 11 milijardi čestica mikro i nano plastike po šolji čaja.


Dan planete Zemlje 

(odeljenja II/1 i III/1)

Dan planete Zemlje obeležen je sa učenicima ŠOSO ,,1. novembar". Učestvovali su učenici odeljenja II1 i III1. Tema ove godine je ,,Planeta protiv plastike". Ukazano je na štetnost plastike po zdravlje ljudi, životnu sredinu, vodene površine i živi svet u njima.
Nakon prezentacije posvećene očuvanju Zemlje, učenici su saznali na koji način je nastala naša planeta, izvodili su eksperimente, bojili model Zemlje, pravili traumatrope, oblikovali Zemlju (balon, lepak, novine) i pravili loptice od zemlje u koje je posejano ,,tajanstveno seme".
Cilj aktivnosti je razvijanje svesti o ugroženosti životne sredine i borbi protiv plastike koja utiče na zdravlje svih živih bića i ugrožava opstanak naše planete. 

Radionice su radile učiteljice Jelena Krstović i Tamara Glišović

Dan planete Zemlje 

(produženi boravak)

Učenici produženog boravka naše škole su obeležili Dan planete Zemlje kroz razne radionice i pravljenja modela Zemlje. 

video-f0995e4b79ee94bad0d83eced875698a-V.mp4

Dan planete Zemlje i odeljenje I/1

Učenici odeljenja I1 obeležili su Dan planete Zemlje kroz tematski čas i kreativnu radionicu. Gledajući nekoliko kratkometražnih animiranih i dokumentarnih filmova učenici su se upoznali sa značajem očuvanja životne sredine, kao i opasnostima koje dolaze kao proizvod nedovoljne brige o planeti Zemlji. Kako je ovogodišnji slogan “Planeta protiv plastike”, poseban akcenat stavljen je na priču o svetskoj proizvodnji plastike kao i opasnosti koju nam ta masovna proizvodnja donosi. Govorili smo o šteti koju plastika nanosi biljnom i životinjskom svetu u morima i okeanima. Takođe, učenici I razreda upoznati su sa procesom reciklaže. Kao krajnji projekat ovog rada nastao je pano sa porukama i crtežima učenika. Učenici I1 su na papirićima pisali na koji način oni čuvaju planetu Zemlju, ali i izabrali odgovarajuće fotografije i crteže kojima je ovaj pano dodatno ulepšan.

 Radionicu realizovao učitelj Stefan Karapavlović. 

Dan planete Zenlje i odeljenje I/7

Obeležen je Dan planete kroz radionice i izradu panoa. 

Učiteljica Svetlana Radonjić