Školska 2021/2022. godina

Ocena stanja životne sredine

Drugi korak učešća u projektu Eko-škole je ocena stanja životne sredine. Cilj je da se identifikuje početna situacija u školi koja se tiče odabira određene teme koju škola obrađuje. Učenici su na osnovu datih indikatora i formulara Eko-odbor izvestili o dobijenim rezultatima. Učenici su istražili sledeće probleme: otpad, saobraćaj, voda, životna sredina u školskom okruženju i politika zaštitte životne sredine i nastavni plan i program. S obzirom da je trenutna epidemiološka situacija takva da je nastava na daljinu neka istraživanja su rađena preko google upitnika (saobraćaj).

Izveštaj - ocena ostvarenosti životne sredine

Rezultati akcije ''Recikliraj - pet nije otpad''


Recikliraj pet nije otpad.pdf

Radionica za predškolce ''Sunčev sistem''

Dana 11.2.2022. godine školu je posetila predškolska grupa vrtića "Bambi" kako bi se upoznali sa zanimljivim činjenicama o Sunčevom sistemu. Radionicu su pripremili učenici odeljenja 6/3 uz pomoć nastavnice geografije Nataše Basarić i pedagoga Ivane Pantović. Predškolcima je na zanimljiv način kroz kratak skeč prikazan način nastanka planeta Sunčevog sistema, a potom su oni nama pokazali kako vide Sunčev sistem. I kroz ovu priču o nastanku Sunčevog sistema i planetama sa predškolcima smo i razgovarali o važnosti očuvanja prirode sredine kako bi i planeta bila očuvana. Sa vaspitačicama je dogovoreno da sledeće druženje bude kod njih.

Naša planeta, naša budućnost

Ove godine učenici naše škole su učestvovali u međunarodnom konkursu "Naša planeta, naša budućnost". Učestvovale su tri ekipe učenika šestog razreda koje su imale inovativna i zanimljiva rešenja u rešavanju ekoloških problema lokalne zajednice. Među prvih 10 ušla je ekipa koja je osmislila kantu za prečišćavanje vazduha. Oni su učestvovali na finalnom događaju u Beogradu, koji je bio održan 12.aprila 2022. godine. Pravili su prototip svog idejnog rešenja i predstavili ga publici. Učenici koji su bili u ovoj grupi su Una Stefanović, Tara Zečević i Aleksa Marković, svi iz odeljenja 6/1.

Cilj učešća u ovom konkursu je da se kod učenika ojača svest o značaju životne sredine i njenom očuvanju, da i oni mogu da učestvuju u pronalaženju rešenja i upoznavanja sa problemima sa kojima se suočavaju njihovi drugovi iz ostalih gradova Srbije, ali i sveta.

Ovo je bio četvrti Dečiji globalni Dizajnaton, a drugi na kome je učestvovala i naša škola.

Magična naukica - eksperimenti i 3/4

U ovoj školskoj godini odeljenje 3/4 naše škole učestvovalo je u međunarodnom eTwinning projektuMagična naukica/Magical science .Autori projekta su Ljiljana Mudrinić i Snežana Stević. Cilj ovog projekta je bio podsticati radoznalost za otkrivanjem pojava u prirodnoj i društvenoj zajednici , razvijanje kritičkog odnosa prema prikazanim zaključcima eksperimenta, kao i prihvatanje različitih stavova i mišljenja. Učenici su kroz projekat razumeli složenost i povezanost svih faktora koji deliju na čovekovo okruženje, uočili i tumačili uzročno posledične veze , razvijali motoričke veštine , navike , vrednosti i stavove. Naučili su da prepoznaju, imenuju i reše problem. Izvodili smo i proučili : eksperimente s vodom, balonima, bojom, sodom bikarbonom, biljkama i vazduhom. Učenici su takođe izvodili eksperimente po sopstvenom izboru.Kroz projekat smo sarađivali s projektnim partnerima iz Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije, Turske, Hrvatske i Srbije. Najveću saradnju ostvarili smo sa učenicima 2/3 OŠ,,Nikodije Stojanović Tatko“ iz Prokuplja i njihovom učiteljicom Ljiljanom Sokolović. Putem videokonferencije zajedno smo održali čas povodom Dana nauke i našim novim prijateljima predstavili srpske naučnike. Učenici su u paru pripremili zbirku materijala -lapbuk i prezentovali učenicima iz Prokuplja.Učenici 2/3 su nam prikazali eksperimente vulkan, sa balovima. Eksperimenti su trajno zabeleženi u zajedničku zbirku digitalnih materijala.