Вчительськi сесії 2021-2022

Міська осіння вчительська сесія. Професійний стандарт вчителя у практиці роботи школи

01 листопада 2021 стартувала міська осіння вчительська сесія, на яку зареєструвалося 197 педагогів нашого міста, повідомила Світлана ЦЕМКО, директорка ЦПРПП . Лист від 19.10.2021 №184

01 .11.2021. Майстерка. Формувальне оцінювання - оцінювання без оцінки, або як допомогти учню "навчитися вчитися”

У роботі майстерки взяли участь 42 педагоги, директорка ЦПРПП.

Серед слухачів були й керівники ЗЗСО:

Воробйов Л., директор ЕЗОШ№2;

Мятович І., директорка ЕБЛ

Заступники директора З НВР: ЕНВК№1 (2), ЕЗОШ№2 (3), ЕЗОШ№4 (2).

Онлайн-практикум. Що відбуватиметься в освітньому процесі, якщо Ви думаєте, що застосовуєте формувальне оцінювання, а критерії оцінки до учнівської роботи недосконалі ?

Мова йде не про 12 балів, а про те, якими мають бути вимоги саме до учнівської роботи, щоб вона відповідала "високому рівню", за яку можна отримати 10 -12 балів.

Тренувалися і рефлексували над створенням на Padlet художньої галереї "Котики". Здавалося б, що всі слухали одночасно одну і ту ж інформацію, а виконували її по-різному. Роботу начебто виконано, але як? Чи будуть претензії до вчителя з боку учнівства? У слухачів були - ми дуже на це чекали! Звичайно ж, якщо критерії сформульовано розмито, багатослівно і не чітко - кожен буде доводити свою правоту. Отаке у нас відбувалося на початку нашої онлайн-зустрічі.

Друга частина практичної роботи була присвячена одночасно рефлексії почутого на майстерці та роботі за двома шаблонами :

 • цілі заняття

 • самооцінка діяльності.

Власне педагоги мали сформулювати свої досягнення на практикумі відповідно до сходинок: "я отримую знання", "я розумію", "я зроблю/застосую", "я творець". Здійснили за допомогою шаблону самооцінку власної роботи і виставили собі відповідний бал.

Олена Василівна рекомендувала познайомитись з практикою формувального оцінювання креактивної учительки української мови Ірини Закурдаєвої (Ірина Закурдаєва @icreative_teacher)


Спостереження за ІКТ-навичками. Слухачі досить вміло можуть синхронно працювати і з телефоном, і зі стаціонарним комп'ютером; вміють користуватися інструментами GMeet; працюють в G-таблиці у спільному доступі; знайомі із сервісом Padlet.com.


ПІДСУМКИ. Застосування в освітній діяльності формувального оцінювання - це виключно бажання вчителя? Ні, це вимога ст.17 Закону України "Про повну загальну середню освіту", оцінювання результатів навчання учнів та їх атестація. Також це вимога професійного стандарту щодо оцінювально-аналітичної компетентності вчителя (Г3). Він має знати види оцінювання результатів навчання учнів - формувальне, поточне, підсумкове (Г3.1.З.) Він повинен вміти застосовувати різні форми оцінювання, відповідну методику та шкалу (Г3. У 1.2.).


02 .11.2021. Майстерка. Стратегії оцінювання командної роботи на уроці

У роботі майстерки взяли участь 23 педагоги.

До заходу долучилися не лише вчителі, а й керівники ЗЗСО та їх заступники. Напевне це правильний вибір - приходять ідеї щодо розвитку внутрішньої системи якості освіти у своїй школі.

Серед слухачів були й керівники ЗЗСО:

Воробйов Л., директор ЕЗОШ№2;

Мятович І., директорка ЕБЛ

Заступники директора З НВР: ЕНВК№1 (1), ЕЗОШ№2 (3), ЕНВК "ЗНЗ-МНВК" (1).

Трубіцина Анастасія...

Я проводжу майстер-клас для того, щоб познайомити вас зі своїми стратегіями та заохотити вас до власних пошуків способів - як ефективно, швидко, зрозуміло для дітей оцінити командну роботу. Переді мною не завжди це питання було актуальне.

Що підштовхнуло вчителя замислитися над власними вчительськими практиками і зупинитись саме на проблемі КОМАНДНОЇ РОБОТИ НА УРОЦІ?


 • Публікація на Освіторії , авторка: Раренко Лариса, 23.01.2021, ЯКОЮ МАЄ БУТИ ОСВІТА МАЙБУТНЬОГО ?

 • Позитивне та толерантне середовище у школі

 • Шкільний практикум за даною тематикою в ЕЗОШ№2

 • Колега Римар Л.А., вчителька музики ЕЗОШ№2 - надихнула йти у цьому напрямку;

 • Власна мотивація розвиватися, рухатися вперед.


Чому саме командна робота, а не групова?

 • Командна робота — це поняття «з життя». Ми кажемо «спортивна команда», «команда однодумців», «команда мрії», а не «спортивна група», «група мрії» і так далі.

 • А оскільки школа має готувати до життя, то і навчати є сенс саме командній роботі, тобто діяльності разом з іншими, націленій на єдиний результат.

На уроці цей результат зазвичай є оцінкою, однією на всіх. Це справедливо, знову ж таки, дивимось, як у житті. Футбольна команда отримує 1 результат, в незалежності від того, який гравець грав погано, а який чудово. Команда дизайнерів представляє одну колекцію модного дому, і вона або «злетить», або провалиться. Це потрібно пояснювати дітям, що в майбутньому в житті так і буде, і це нормально (Трубіцина А.)

Переваги та виклики застосування командної роботи на уроці.

 • Переваги — навчання дітей м’яким навичкам та досвіду командної роботи, що знадобиться їм у житті.

 • Виклики — розробка стратегій оцінювання та прийомів командної роботи відповідно до сучасних норм та законів.

Soft skills - м'які навички, іноді гнучкі навички — комплекс неспеціалізованих, надпрофесійних навичок, які відповідають за успішну участь у робочому процесі, високу продуктивність і, на відміну від спеціалізованих навичок, не пов'язані з конкретною сферою.

Практикум для учасників майстерки. Робота в команді. Застосування технології оцінювання в команді від Трубіциної Анастасії.

 1. Перейдіть за посиланням https://verified.ed-era.com/ua/manipulation/part-a та прочитайте статтю.

 2. Прочитайте твердження номер (спікер називає номер твердження) в таблиці.

 3. Поверніться до статті та відшукайте докази, ПРАВДА чи ФЕЙК це твердження. Якщо це ПРАВДА, подумайте, як доповнити твердження. Якщо ФЕЙК, подумайте, як перетворити його на ПРАВДУ.

 4. Напишіть номер (спікер називає номер твердження) в чат, щоб дати зрозуміти, що ви знаєте, яке це твердження.

 5. Очікуйте, спікер може увімкнути вам мікрофон, щоб ви усно опрацювали це твердження.

 6. Очікуйте, інший учасник команди може написати ваше ім’я в чат, щоб ви письмово опрацювали це твердження (див. приклад 1. твердження):

 • Якщо твердження правдиве, скопіюйте його в пустий рядок поруч та доповніть. Виділіть доповнення зеленим кольором,

 • Якщо твердження неправдиве, перетворіть його на правдиве та перепишіть його в пустий рядок поруч. Виділіть зеленим кольором зміни.

 • В останньому стовпчику зафіксуйте, хто опрацював це твердження.

Робота в чаті

Під час майстерки, навіть не зважаючи на технічні незручності на початку заняття, чат не вщухав!

Вибухав коментарями, запитаннями до спікерки, що говорить про навички активного слухання педагогів під час онлайн-зустрічі. Ідеї спікерки "зайшли" - це дуже цінно!

Маємо надію, що у Трубіценої Анастасії знайдуться однодумці. Учні шкіл нашого міста лише виграють від таких вчительських практик!


ПІДСУМКИ. Наявність у вчителя здатності використовувати у щоденній практиці стратегії роботи з учнями (командна робота), які сприяють розвитку їхньої позитивної самооцінки, я - ідентичності, значно покращать партнерську взаємодію з учасниками освітнього процесу. Запропоновані стратегії оцінки командної роботи на уроці можуть позитивно вплинути на розвиток оцінювально-аналітичної компетентності вчителя (Г3). Він повинен вміти застосовувати різні форми оцінювання, відповідну методику та шкалу (Г3. У 1.2.).

04.11.2021 Семінар-практикум " Професійний стандарт вчителя. Організаційні та управлінські аспекти впровадження"

У роботі семінару-практикуму взяли участь керівники ЗЗСО та ЗДзНВР

ЕНВК№1: Стьопіна І.А. та Тарасова К.О.

ЕЗОШ№2: Воробйов Л.М., Невтира О.М.

ЕБГ "Гармонія": Біряк В.В., Тимощенко О.С.

ЕЗОШ№4: Воробйова О.Д., Поваліхіна Л.Х.

ЕБЛ: Мятович І.В., Бабаніна О.П.

ЕНВК "ДНЗ-ЗНЗ"№9: Калугіна Н.В., Тищенко Т.К.

Чи сформовано у вчителя компетентності аби формувати їх в учня? Зокрема, в учнівському стандарті є вміння конструктивно співпрацювати і спілкуватися, адекватно реагувати на конфлікти, а до Професійного стандарту вчителя включено вміння слухати і чути учнів, запобігати конфліктам.

Під час складання плану підвищення кваліфікації керівникам закладів освіти рекомендовано враховувати Професійний стандарт, брати до уваги:

 • особисті й професійні інтереси співробітників,

 • набутий досвід,

 • рівень виконання посадових обов’язків.

Професійний стандарт – це також орієнтир для підтвердження педагогічною радою результатів неформального та інформального навчання вчителів.

Ділова гра. Театралізація "Методи роботи з вхідними документами"

Було запропоновано два варіанти роботи керівника та заступника директора з НВР щодо роботи з документами, які "прийшли у школу".

Учасники семінару: спостерігали, називали прорахунки в діях "директора", "заступника". Говорили про наслідки таких прорахунків.

Як позбутися бюрократизації? Який у школі офіс - "паперовий" чи "цифровий" ? Шукаємо резерви часу аби зосередитись на Професійному стандарті вчителя.

Треба вибудовувати у школі горизонталь управління. Функціональність системи- це те, що рухає “паперові ідеї” і призводить до розвитку системи.

Задачки з управління підсистемами. Управлінська підсистема закладу освіти “ моніторинг діяльності закладу освіти”/ інструмент моніторингу самоосвітньої діяльності педагогів у міжатестаційний період (шкільна база сертифікатів).

Управлінська проблема. База сертифікатів закладу освіти у зв’язку з процесами реформування освіти та появою нових нормативних документів (Постанова від 21.08.2019 №800; Професійний стандарт вчителя, 23.12.2020) потребує перегляду структури та правил і вимог щодо функціонування бази в закладі освіти, як складової шкільної системи моніторингу якості освіти.

Об’єктом управління в даному випадку є “підвищення кваліфікації педагогів” в закладі освіти, де база сертифікатів виступає предметом управлінського впливу та прийняття рішення.

Управлінське рішення. ПІБ, посада, до 00.00.2021 привести у відповідність структуру шкільної бази сертифікатів; створити новий період 2021-2022; продумати правила та вимоги щодо функціонування бази в закладі освіти; провести з групою педагогів тестування нової форми бази; продемонструвати базу педагогам школи; визначити для педагогів календар роботи з базою.

Впровадження Професійного стандарту вчителя в закладі освіти вимагає злагодженої партнерської взаємодії, в першу чергу, керівника закладу освіти та ЦПРПП. Партнерство можливе за умови координації цілей, планів роботи та календаря подій школи та Центру. Такий підхід допоможе виробити спільні алгоритми дій, налагодити системи роботи з педагогами по підвищенню їх професійного росту (Цемко С.А., директорка ЦПРПП).

Що далі?

 1. Не всі школи були учасниками семінару з методології роботи вчителя над траєкторією професійного розвитку та практикуму щодо роботи з інструментами самооцінки. Рекомендуємо звернути увагу на зазначені практики, запропоновані ЦПРПП, які можуть посилити підсистему “кадрове забезпечення” .

 2. Ви можете звертатися до ЦПРПП аби щось із заходів міської осінньої сесії повторили особисто для ВАС РАЗОМ З ПЕДАГОГІЧНИМ КОЛЕКТИВОМ.

 3. ЦПРПП відтепер надаватиме школам плани на місяць, щоб вони могли своєчасно скоординувати свою роботу. Це стосується серії методичних заходів у період канікул чи методичні дні у школі.

05.11.2021 Семінар-практикум "Методологічні аспекти роботи з педагогами щодо визначення траєкторії професійного розвитку"

05 листопада 2021 р. відбувся семінар " Методологічні аспекти роботи з педагогами щодо визначення траєкторії професійного розвитку".

У роботі семінару взяли участь 8 заступників директорів (ЕЗОШ№2, ЕНВК№1, ЕБЛ, ЕНВК"ЗНЗ-МНВК").


Якщо ми говоримо про методологію, то ключовим принципом має бути принцип науковості.

Андрій Вікторович Хуторськой доктор педагогічних наук, член-кореспондент Російської академії освіти, дійсний член Міжнародної педагогічної академії, дійсний член Міжнародної слов'янської академії освіти ім. Я. А. Коменського, директор Інституту освіти людини, директор Центру дистанційної освіти «Ейдос».

Індивідуальна освітня траєкторія – це персональний шлях реалізації особистісного потенціалу в освіті. Просування за індивідуальною траєкторією можливе за умов:

 • визначення змісту з урахуванням власних потреб;

 • постановки власних цілей у вивченні конкретної теми;

 • вибору оптимальної форми, темпу навчання, що найбільш відповідають індивідуальним особливостям суб’єкта навчання;

 • рефлексивного усвідомлення отриманих результатів; оцінювання та коригування своєї діяльності.

Дякую слухачам за схвальні відгуки про навчання на вчительських сесіях! Радіємо тому, що наші зусилля допомагають освітянам міста!

Практикум для слухачів семінару-практикуму

На практичній частині заняття слухачі вчилися визначати: власну здатність до саморозвитку; готовність до самопізнання та самовдосконалення.

Обговорювали проблему академічної доброчесності при роботі педагогів з різними формами опитування та анкетування.

Траєкторія професійного розвитку потребує глибокого осмислення педагогом, що можливо за умови ретельно продуманого і організованого у школі процесу з даного напряму.

Підхід має бути диференційованим. У роботі з педагогами увагу слід приділити м'яким навичкам — комплексу неспеціалізованих, надпрофесійних навичок, які відповідають за успішну участь у робочому процесі, високу продуктивність і, на відміну від спеціалізованих навичок, не пов'язані з конкретною сферою.

08.11.2021 Онлайн-практикум "Визначення особистих потреб і вимог середовища, цілей освіти і самоосвіти вчителя"

У практикумі взяли участь 15 педагогів міста. Більша кількість слухачів стала учасниками декількох попередніх занять сесії і це допомагає їм краще розібратись із професійним стандартом вчителя.

Окрім вчителів до заняття долучився директор ЕЗОШ№2 Воробйов Л.М. та його заступниця Невтира О.М., Бабаніна О.П., ЗДзНВР ЕБЛ, Тарасова К.О., ЗДзНВР ЕНВК№1 та дві заступниці з виховної роботи - Яковенко Г.А. (ЕНВК "ДНЗ - ЗНЗ"№6), Чекамова С.М. (ЕНВК№1).

Це правильний вибір адміністрацій закладів освіти - діяти разом з педагогами, щоб розуміти сучасні процеси в освіті зсередини і вже потім вибудовувати власну внутрішню систему якості освіти

Чи є у школі такі колекції інструментів, які допоможуть вчителю здійснити самооцінку професійних компетентностей? Чи знають про такі інструменти всі вчителі школи? Чи дозволяє система внутрішньої комунікації школи швидко і у зручній формі проводити роз'яснювальну роботу щодо важливості Професійного стандарту вчителя в роботі кожного педагога?

На практичному занятті педагоги мали можливість не лише познайомитись з тим, як працювати з інструментом для здійснення самооцінки свого професійного рівня, а й спробували оцінити себе. А починали це робити з розділу Д. “Безперервний професійний розвиток”. Цінним було ще й те, що оцінюючи себе, вчителі паралельно знайомились з Професійним стандартом вчителя.


11. 11.2021 Круглий стіл "Сайт шкільного проєкту "Школа на хмарі"

11 листопада 2021 в рамках роботи міської вчительської сесії "Професійний стандарт вчителя у практиці роботи школи" відбувся круглий стіл "Сайт шкільного проєкту "Школа на хмарі" для учасників проєктних груп ЕГ№1 та ЕГ№2.

Представляли команди розробників шкільного сайту для навчання:

 • ЕГ№1: Тарасова К., ЗДзНВР, керівниця проєкту, Бондажевська О., адміністраторка шкільної хмари, Садикіна С., вчителька математики.

 • ЕГ№2: Савіна М., ЗДзНВР, керівниця проєкту, Рябініна Л., вчителька історії, Васильковська О. та Пелипенко С., вчительки української мови та літератури.


Шкільні проєкти "Школа на хмарі" в ЕГ№1 та ЕГ№2 стартували у квітні 2021 року. Сьогодні йшло обговорення зібраних колекцій ЕОР та представлено моделі шкільних закритих сайтів.

Переходимо до наступного етапу проєкту: апробація зручності сайту учнями школи.

Підсумки міської осінньої вчительської сесії

ПІДСУМКИ

міської осінньої вчительської сесії

“Професійний стандарт вчителя в практиці роботи школи”


Пропоную закладам загальної середньої освіти долучитися до заходів зимової вчительської сесії, яка об'єднує заходи темою “Траєкторія професійного розвитку вчителя в контексті завдань школи” і продовжує розмову про реалізацію Професійного стандарту вчителя вже в контексті Положення про внутрішню систему якості освіти.

Планується проведення заходів:

 • щодо здійснення самооцінки професійної компетентності вчителя (практикум для вчителів за запитом закладу освіти);

 • алгоритми конструктивної взаємодії вчителя та адміністрації щодо посилення кадрового потенціалу закладу освіти;

 • тренінг обласного науково-методичного центру інформатизації освіти для керівників ЗЗСО та їх заступників щодо участі у дослідженнях SELFIE? (орієнтовна дата 01.12.2021, 14.00).


ДЯКУЮ СПІКЕРКАМ !

Відтепер у нашій міській вчительській спільноті є дві справжні експертки, які знають, уміють і мають позитивні результати вчительської практики:

 • Кабакова Олена, вчителька фізики ЕГ№5 - формувальне оцінювання;

 • Трубіцина Анастасія, вчителька інформатики ЕГ№2 - стратегії оцінювання командної роботи.