Јутарњи програм РТС 13.04.2020

Укључење преко Skype

For norsk se under/ved siden av serbisk


  • Норвешка је увела мере спречавања заразе 12 марта. Забрањена су сва путовања која нису неопходна, затворене су школе, али се настава врло успешно прати од куће. Вртићи су затворени за већину деце, изузетак су деца чији родитељи обаваљају критичне послове. Сва предузећа су саветовала све запослене који могу да обављају посао од куће да то и учине. Продавнице су добро снабдевене. Не носе се маске, инсистира се на дезинфекцији руку и радних површина. Препоручује се одлазак у природу, али не више од 5 особа у групи уз обавезно држање растојања. Од 20. априла почињу да раде вртићи, а од 27. априла школе нижих разреда. Тренуто у је у Норвешкој хоспитализовано 215 људи, укупни број умрлих са дијагнозом Covid-19 је 128, просечна старост умрлих је преко 80 година
  • Не познајем никог ко је имао или има Covid-19 нити сам чула да је неко од наших људи заражен . За тестирање се приоритирају здравствени радници који раде у контакту са пацијентима и то само они који имају симптоме. Наши људи се, колико је мени познато придржавају свих мера. Виђала сам се у природи, уз држање прописаног растојања, са некима. Мој супруг је био у двонедељном карантину јер је био у истој просторији са лекаром коме је потврђен вирус. Неки, који су се вратили са путовања, били су такође у двонедељном карантину.
  • Секција у којој ја радим је била задужена за IT подршку свим запосленима у обављању рада од куће, али такође и пацијентима којима је било могуће обезбедити консултацију путем видеоконференције. Направљени су пандеми планови који детаљно дефинишу организацију простора, медицинског особља и опреме за за сваку фазу пандемије, а на основу прогноза о повећаном приливу пацијената. Установљена је додатна обука медицинског особља који могу бити брзо мобилисани на одељењима са пандеми пацијентима. Велика пажња се посвећује смањењу ризика од заразе за критична занимања са специајлистичким знањем. Тако на пример мој супруг, који одржава критичне медицинске уређаје у болници, иде сваки други дан на посао, како би се смањила могућност његове заразе. Синдикати су на државном нивоу договорили специјалне услове за компензацију рада у току кризе. Све ове мере спречавају да здравствени систем не доживи колапс уколико дође до великог прилива пацијената.
  • Све цркве у Норвешкој па и српска православна црква поштује донете мере. Свештеници служе литугије без присуства верника. Парохије у Ослу и Кристиансанду, као и руска православна црква у Бергену обавештавају о могућности за причест у договореним термнима.
  • Мој утисак је да наш народ јако вешто реагује и сналази се у кризним ситуацијама и солидарност која нам можда недостаје у „нормалним“ временима избија у први план. Ја сам у Норвешкој много научила о планирању и систематском умањивању нежељених последица, што сам конкретно и видела у процесу припреме за пандемијску кризу у болници. Норвешка влада и премијерка Ерна Солберг је поручила свим грађанима: „Кораци које смо предузели дали су резултате, захваљујући вашем доприносу сада можемо полако да укидамо забране“ Мислим да је кључ у свеобухватној анализи последица, незапосленост је за две недеље од увођења мера у Норвешкој порасла са 2,3 на 10,4 %. Квалитет здравстевног система зависи од општег стања у привреди у друштву. Забринута сам за Србију и надам се да се о томе води рачуна.


  • Norge har innført tiltak mot spredning av smitte 12.mars. Alle reiser som er ikke helt nødvendige er forbud, skoler er stengte, men fjernundervisning fungerer bra. Barnehager er stengte for de fleste barn, med unntak for barna som har foreldre som har samfunnskritiske stillinger. Alle bedrifter anbefalte at ansatte som kan utføre sine arbeidsoppgaver hjemmefra, gjør dette. Det er nok varer i butikker. Masker brukes ikke , det er strenge regler for hånd og arbeidsflate desinfeksjon. Det anbefales tur i naturen, med begrensing til maks 5 personer i grupper og avstand. Fra 20.april åpner barnehager og fra 27.april skoler for de yngste. 215 personer er innlagt i sykehusene , total antall døde med Covid-19 diagnose er 128. Gjennomsnittsalder av døde er over 80 år.
  • Jeg kjenner ingen som har hatt eller har Covid-19 og har ikke kjennskap til at noen serbere er smittet. Det prioriteres testing av helsepersonell som har pasient kontakt og bare de som har symptomer. Serbere, så vidt jeg vet, følger alle innførte tiltak. Jeg var ute i naturen med venner, men holdt avstand. Mannen min var i 2 ukers karantene, pga han hadde vært i samme rom med lege som ble smittet. Noen venner som kom fra utenlandsreise var også i 2 ukers karantene.
  • Seksjon som jeg jobber i sykehuset i Bergen er ansvarlig for IT støtte for alle ansatte som kan jobbe hjemmefra , men også for pasienter som kan benytte videokonsultasjon Det er utarbeidet pandemiplaner som definerer organisering av områder, helse personell og utstyr for hver trinn i pandemi og basert på prognoser for økning i pasient mengde. Tilleggsopplæring for alle med helsefaglig bakgrunn er gitt, slik at de kan fort mobiliseres for behandling av pandemi pasienter. Alle som har spesial kunnskap som er vanskelig å erstatte har spesielle arbeidsplaner for å redusere risiko at de blir smittet. Som for eksempel, mannen min, som vedlikeholder medisinsk teknisk utstyr, går hver annen dag på jobb for å redusere risiko at han blir smittet. Fagforeninger har sentralt avtalt betingelser og kompensasjoner for alle organiserte medarbeidere under Covid-19 krise. Alle disse tiltakene forhindrer kollaps i spesial helsetjeneste i tilfelle det kommer store mengder av pasienter.
  • Alle kirker i Norge, også serbisk ortodoks kirke følger de samme reglene. Prester holder godstjenester uten troende tilstede. Serbisk ortodoks menigheter i Oslo og Kristiansand samt russisk ortodoks menighet i Bergen informerer om mulighet for å motta nattverd i avtalte tider.
  • Min inntrykk er at Serbere reagerer veldig raskt og finner løsninger i krisetider, solidaritet som kanskje glemmes i "normal" tid kommer fort opp i kriser. Jeg har lært mye i Norge om planlegging og systematisk redusering av uønskede konsekvenser, feks helt konkret under forberedelse for pandemi krise i sykehus. Regjeringen og statsminister Erna Solberg sier: Vi har nå sammen fått kontroll på viruset, derfor kan vi åpne opp samfunnet litt etter litt Jeg tror at nøkkelen er i helhetlig analyse i samfunnet. Arbeidsledighet i Norge har økt fra 2,3 til 10,4% på 2 uker etter innføring av tiltakene 12.mars. Kvaliteten av helsesystem i Norge er avhengig av generelt tilstand i næringen og samfunn. Jeg er bekymret for Serbia og håper noen tar hensyn til dette.