13.04 - 17.04

Тема тижня "Великдень"

Понеділок

Пропоную пізнавальнвідео та вірші до свята.

Вівторок

Великдень – велике свято для всіх Християн. І традиції його святкування складалися сторіччями.

Але кожен народ схильний святкувати його по-своєму, тож як святкують Великдень у різних країнах?

Шотландія

У Шотландії на Великдень усюди запалюють Великодні вогні. Цей звичай походить ще з кельтських часів, коли в теж час святкували свято весни.

Уельс

В Уельсі у Вербну неділю традиційно проходить пісенний конкурс “Gymansa Ganu”. Для цього зустрічаються церковні хори з усього Уельсу та запрошуються знаменитості.

Ірландія

В Ірландії Страсна п’ятниця дуже спокійний день. Віруючі нічого не їдять до полудня. У Великодню суботу запалюють сотні освячених свічок. У Великодню неділю подають суп із зеленої цибулі і ягняти. На вулицях влаштовують танцювальні змагання. Переможець отримує пиріг.

Греція

Греція – православна країна. Тому там святкують Великдень як і в Україні. Розфарбовують крашанки і зберігають їх до вечора суботи. До вечірньої меси віруючі приносять палаючі білі свічки. Опівночі всі свічки гасяться. Ще палаюча свіча символізує відродження Христа. Палаюче світло, життя, передається людьми від однієї свічки до іншої.

Православна Пасха – найважливіший релігійне свято в Греції, під час якого проходять масові процесії людей, що несуть освячені свічки.

На пасхальній трапезі їдять традиційний суп із баранячих потрухів – магіріцу, який готують заздалегідь, у суботу.

Відкорковують Рецину – перше вино минулорічного врожаю. На природі влаштовують широкі застілля і пікніки, смажать на вогнищах молодих ягнят.

У Салоніках міський муніципалітет влаштовує для всіх – і місцевих, і приїжджих – безкоштовне пригощання: на столах виставляють вино, м’ясо й обов’язково червоні крашанки із солодким чуреком.

Пісні та грецькі танці не замовкають до самого ранку, і тривають весь Світлий тиждень. А великодні канікули у грецьких школярів тривають цілих 15 днів.

В Іспанії популярний Великодній хід, коли хлопчики несуть прості пальмові гілки, а дівчатка – пальмові гілки спеціально прикрашені солодощами. Священик повинен благословити цих дітей.

Найвідоміший Великодній хід відбувається в Севільї. Перед церквою в Пальма-де-Майорка у Великоднє воскресіння розігруються Страсті Христові.

Найстрашніше дійство відбувається у Вергесі (Жирона): там популярний танець скелетів, чоловіки міста переодягаються в страхітливі костюми і лякають перехожих.

Італія

В Італії традиційно печуть “Пасхальний торт”, солоний пиріг зі звареними яйцями і шпинатом, або “Великодній голуб” (“Палома ді Паскуа”). Цей пиріг схожий на церковний купол.

Під час процесії в Страсну п’ятницю вулицями несуть хрести. Учасники процесії, одягнені в чорне, йдуть темними вулицями, освітлюючи собі дорогу свічками. Йдуть мовчки. На Великдень прийнято йти на прогулянку з родиною та дітьми: “Pasquetta”.

У християн-католиків головним пасхальним блюдом здавна була баранина. І сьогодні в Італії, навіть у найменшому селі, на Великдень неодмінно її їдять.

Неаполітанці придумали особливий рецепт гарніру – смажені артишоки. Вони чудово поєднуються зі смаженою ягнятиною або баранячими нирками, тушкованими з сиром, горошком і яйцями. А ще пропонують салат – з латуку, солодкого перцю, оливок і сердечок артишоків або з помідорів, петрушки і часнику.

Франція

У Франції дзвони мовчать із Чистого четверга аж до Страсної суботи, щоб сумувати про смерть Ісуса. Тільки на свято Великодня, у неділю, дзвони дзвонять знову, як знак радості з приводу воскресіння Христа.

Французи, коли чують дзвони у Великодню неділю, обнімаються і цілуються. Французи кажуть, що дзвін дзвонів відвідує Папу Римського.

Вони готують шоколадні яйця і ховають їх від дітей. Діти підкидають яйця в повітря. Чиє пасхальне яйце першим впаде на землю, той програє. У деяких місцевостях Франції діти чекають карету, запряжену 4 білими кіньми, яка наповнена крашанками.

Швейцарія

У Швейцарії кожна кантона має свою великодню традицію: на заході країни знаряддя тортур Христа і хустку з потом святої Вероніки несуть вулицями у Страсну п’ятницю “Les Pleureuses” (плакальниці).

У містах знову звучать молитви і пісні. У Валлісі, навпаки, в селах роздають хліб, сир і вино. Раніше в Страсну п’ятницю можна було тільки босоніж виходити на вулицю.

Сьогодні валлісці незадовго до сходу сонця другого дня Пасхи рухаються в маленьких процесіях на довколишні пагорби. Вони з танцем вітають сонце, символ відродження Христа. У деяких кантонах є традиція ловити відображення сонячних променів у воді.

Середа

Четвер