Глосарій

Глосарій

Ампер Андре Марі (1775-1836), французький фізик, математик і хімік, один із засновників учення про електромагнітні явища. Ампер першим увів у фізику поняття електричного струму.

Амперметр – це прилад для вимірювання сили електричного струму

Вихрові струми, струми Фуко названі на честь Леона Фуко — вихрові індукційні струми, які виникають у масивних провідниках при зміні магнітного потоку, який їх пронизує. Вперше вихрові струми виявлені французьким ученим Франсуа Араго (1786—1853) в 1824 р. у мідному диску, розташованому на осі під магнітною стрілкою, яка оберталася. За рахунок вихрових струмів диск теж обертався. Це явище, назване явищем Араго, було пояснене декілька років по тому M. Фарадеєм з позицій відкритого ним закону електромагнітної індукції: магнітне поле, яке обертається, індукує у мідному диску струми (вихрові), які взаємодіють з магнітною стрілкою. Вихрові струми названі на честь французького фізика Фуко (1819—1868). Він відкрив явище нагрівання металічних тіл, які обертаються у магнітному полі, вихровими струмами.

Вихрове́ електри́чне по́леелектричне поле, що виникає в результаті зміни магнітного поля за законом електромагнітної індукції.

Вихрове електричне поле безпосередньо не пов'язане з електричними зарядами і його лінії напруженості не можуть починатися чи закінчуватися на цих зарядах, а є замкнутими, як і лінії індукції магнітного поля.

Гальванометр - високочутливий прилад для вимірювання малих постійних і змінних електричних струмів. На відміну від звичайних мікроамперметрів шкала гальванометра може бути проградуйована не тільки у одиницях сили струму, але і в одиницях напруги, інших фізичних величин, або мати умовне, безрозмірне градуювання, наприклад, при використанні в якості нуль-індикаторів.

Генератор електричної енергії - це механічне джерело електричного струму, робота якого ґрунтується на явищі електромагнітної індукції

Гільберт Вільям (1544-1603), англійський фізик і лікар, засновник науки про електрику.

Гіпотеза А. Ампера: усі магнітні явища обумовлені взаємодією заряджених частинок, що рухаються; взаємодія здійснюється через магнітні поля цих частинок.

Дже́ймс Клерк Ма́ксвелл (англ. James Clerk Maxwell, нар. 13 червня 1831, Единбург, Шотландія — † 5 листопада 1879, Кембридж, Англія) — шотландський вчений, який створив теорію електромагнітного поля і на підставі її зробив висновок, що змінні електричне і магнітне поля тісно пов'язані одне з одним, утворюючи єдине електромагнітне поле, яке поширюється у вигляді електромагнітних хвиль зі швидкістю світла. Ґрунтуючись на зв'язку електричних, магнітних та світлових явищ, Максвелл розробив теорію світла і тим об'єднав в одне ціле раніше розрізнені галузі електрики, магнетизму і оптики. Крім цього, Максвеллу належать великі відкриття і в інших галузях фізики, зокрема молекулярної кінетичної теорії газів

Електричний двигун – це пристрій, у якому електрична енергія перетворюється на механічну.

Електричний струм – це процес напрямленого руху заряджених частинок.

Електромагнітна індукція – це явище породження в просторі електричного поля змінним магнітним полем.

Елек­тромагнітне реле – це пристрій для керування електричним колом.

Електромагнітом називають котушку з уведеним усередину осердям із магнітного матеріалу.

Електромагні́тне по́ле — це поле, яке описує електромагнітну взаємодію між фізичними тілами. Розділ фізики, який вивчає електромагнітне поле, називається електродинамікою. Постійні електричні поля вивчаються електростатикою, а галузь фізики, яка досліджує постійні магнітні поля називається магнетизмом. Електромагнітне поле, як і речовина характеризується енергією, масою й імпульсом.[1]

Ерстед Ханс Християн (1777-1851), данський фізик. Відкрив дію елек­тричного струму на магнітну стрілку.

Індукційний струм - це такий струм, який виникає у замкненому провідному контурі в разі зміни магнітного поля, яке пронизує цей контур.

Лінії магнітного поля, або магнітні лінії, або лінії магнітної індукції – це умовні лінії, уздовж яких у магнітному полі встановлюються осі маленьких магнітних стрілок.

Магнітне поле - особлива форма матерії, яка існує навколо заряджених частинок або тіл, що рухаються, і діє з деякою силою на інші заряджені частинки або тіла, що рухаються у цьому полі.

По­стійні магніти – це тіла, які тривалий час зберігають свої магнітні властивості.

Правило свердлика: якщо вкручувати свердлик за напрямком струму в провіднику, то напрямок обертання ручки свердлика вкаже напрямок ліній магнітного поля струму.

Фарадей Майкл (1791-1867) – англійський фізик, засновник вчення про електромагнітне поле. Виявив хімічну дію електричного струму, встановив закони електролізу і здійснив чимало інших видатних відкриттів.