СТОП Булінг

Булінг - ознаки -

• 2 і більше разів (систематично) з учасниками освітного процесу.

• Обов` язково одним із учасників є дитина

• В закладі освіти або на теренах

Полягає у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій

• Наявні сторони: кривдник (булер), потерпілий, спостерігачі.

Реагування

ЛИСТ МОН від 29.01. 2019 року № 1/11-881

Керівник закладу освіти: (управлінський напрям)

Розробка, затвердження та оприлюднення плану

заходів,визначення упововаженої особи ( наказ по з.о. на

початку року), зміни до посадових обов язків, ознайомлення

пед. працівників учнів та батьків .

розгляд заяви про випадки булінгу

видає рішення про проведення розслідування;

скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу

(повідомляє уповноваженим підрозділам органів

Національної поліції України та службі у справах дітей про

випадки булінгу (цькування) в закладі освіти".

Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування)

учасника освітнього процесу - тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

в громадян або виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

Стаття 25. Права і обов’язки засновника закладу освіти

• "здійснює контроль за виконанням плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти; розглядає скарги про відмову у реагуванні на випадки булінгу (цькування) за заявами здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та приймає рішення за результатами розгляду таких скарг; сприяє створенню безпечного освітнього середовища в закладі освіти та вживає заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від булінгу".

• Стаття 26. Керівник закладу освіти

• "забезпечує створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу (цькування), у тому числі: з урахуванням пропозицій територіальних органів (підрозділів) Національної поліції України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, служб у справах дітей та центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді розробляє, затверджує та оприлюднює план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти;

Рекомендації педагогічним працівникам щодо попередження булінгу в освітньому середовищі

• Усі члени шкільної спільноти мають дійти єдиної думки, що насильство, цькування, дискримінація за будь-якою ознакою, сексуальні домагання і нетерпимість у школі є неприйнятними.

• Кожен має знати про те, в яких формах може виявлятися насильство й цькування і як від нього страждають люди. Вивчення прав людини і виховання в дусі миру має бути включено до шкільної програми.

• Спільно з учнями мають бути вироблені правила поведінки у класі, а потім загальношкільні правила. Правила мають бути складені в позитивному ключі «як треба», а не як «не треба» поводитися. Правила мають бути зрозумілими, точними і короткими.

• Дисциплінарні заходи повинні мати виховний, а не каральний характер. Осуд, зауваження, догана мають бути спрямовані на вчинок учня і його можливі наслідки, а не на особистість порушника правил.

• Жоден випадок насильства або цькування і жодну скаргу не можна залишати без уваги. Учням важливо пояснити, що будь-які насильницькі дії, образливі слова є неприпустимими. Реакція має бути негайною (зупинити бійку, припинити знущання) та більш суворою при повторних випадках агресії.

• Аналізуючи ситуацію, треба з’ясувати, що трапилося, вислухати обидві сторони, підтримати потерпілого й обов'язково поговорити із кривдником, щоб зрозуміти, чому він або вона так вчинили, що можна зробити, щоб таке не повторилося. До такої розмови варто залучити шкільного психолога.

• Залежно від тяжкості вчинку можна пересадити учнів, запропонувати вибачитися, написати записку батькам або викликати їх, позбавити учня можливості брати участь у позакласному заході.

• Учням треба пояснити, що навіть пасивне спостереження за знущаннями і бійкою надихає кривдника продовжувати свої дії. Свідки події повинні захистити жертву насильства і , якщо треба, покликати на допомогу дорослих.

• Потрібно запровадити механізми повідомлення про випадки насильства, щоб учні не боялися цього робити. Ці механізми повинні забезпечувати учням підтримку і конфіденційність, бути тактовними.

• Для успішного попередження та протидії насильству треба проводити заняття з навчання навичок ефективного спілкування та мирного розв’язання конфліктів.

Алгоритм дій учня в разі виникнення конфліктної ситуації та випадків булінгу

1.Зберігай спокій, дій хоробро та обійди ситуацію.

2.Стримуй гнів.

3.Говори спокійно і впевнено – дай агресору можливість зупинитися.

4.Звернись по допомогу до дорослого, якому довіряєш.

5.Повідом про булінг когось із дорослих анонімно.

6.Поговори про це з своїм братом, сестрою, знайомими.

7.Відійди в сторону. Це не ознака слабкості.

8.Усунь провокативні фактори.

Пам’ятайте

• Ви маєте право відмовитися робити те, до чого вас примушують силою або образливими, злими словами.

• Ваша власність належить тільки вам.

• Ви маєте право на допомогу.

• Кожна дитина має право жити вільно, у безпеці, відчуваючи тепло і любов!



План-заходів щодо створення у 2020/2021н. р. безпечного освітнього середовища в закладі та формування у дітей ціннісних життєвих навичок.

- Створити шкільну комісію з профілактики правопорушень.

- Розробити спільно з класними керівниками та учнівським самоврядуванням правил поведінки учнів в закладі та слідкувати за їх дотриманням. - Своєчасно виявляти батьків які ухиляються від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо створення належних умов для життя, навчання та виховання учнів. - Формувати в учасників освітнього процесу толерантне ставлення один до одного. - Використовувати різноманітні методи роботи для профілактики булінгу. - Створювати позитивну атмосферу в учнівському колективі. - Забезпечити проведення роз’яснювальної роботи серед учнів та батьків щодо безпечного освітнього середовища через різноманітні форми роботи. - Проводити години спілкування «Мобінг», «Булінг». - Розробити спільно з учнями правила поведінки у класі і слідкувати за їх дотриманням. - Спланувати профілактично-просвітницьку роботу щодо попередження і подолання булінгу. - Обговорення питання протидії булінгу на загальношкільних батьківських зборах. - Перегляд відеоматеріалів відповідної спрямованості, та їх обговорення. - Проведення заходів в рамках Всеукраїнського тижня права «Стоп булінгу» - Захід «Як навчити дітей безпеці в Інтернеті» - Загальношкільна акція « Ця рука ніколи не вдарить»