Детска приказка

Нещата, които ни карат

да се усмихваме

Детски приказки, Хелиана Стоичкова

За какво се разказва в детската приказка Нещата, които ни карат да се усмихваме

Тази детска преказка е подходяща за деца над 8 годишна възраст. Тя представя малко по-абстрактни идеи и сюжета води до своят положителен край, но е  относително сериозен. В историята се разказва за един малък ведър  град, вкойто хората живеят свободно и щастливо в пълна хармония един с друг. Господин Солтон вече е забелязал красотата на своята съседка и двамата си разменят нотни листове с красиви мелодии, когато приказката поема в необичайна посока. Кмета на града издава заповед, с която се забранява да бъдат свирени всички класически произведения, после забранява да се говори и свири  по-силно от жепот, а накрая спуска заповед, че хората могат да използват една единствена нота - "си" и всички останали ноти са забранени. 

Необичайно и шокиращо е всичко, което се случва в града и хората се оказват с ситуация постоянно да са н нарушение на някакво правило.  Господин Солтон е арестуван и след редица перипетии е отведен при онзи, който причинява всичко това на града. Оказва се, че едно тъмно и глухо за красотата същество иска да направи така, че всичко да потърне в пълна тишина. Солтон се опитва да разбере повече за това същество и накрая разбира, че говори със самата тишина, която се дразни не само от всеки звук, но също така си е поставила за цел да залови и изтоника на вдъхновението и инедите. Духа на всичко, онова, което ни кара да се усмихваме.  

В приказката са вписани както обикновено и други по-малки приказки:

Приказка за нещата, които ни карат да се усмихваме

Приказка за Пиано и Форте

История за интерпретацията

Приказка на ръба на нотите 

За един самотен херц и хармонията 

Освен със свободолюбивия си характер наратива на книгата съдържа също така отделни по-малки истории, които ни представят разнообразни теми като това какво е хармония, какво е дисхармония, какво е интерпретация и  какво е обикновено повторение. Какво е херц, децибел, какво е пиано и какво е форте. 

Приказката за самотния херц е особено приятна и закачлива. Тя ни запознава с две мишлета, които изпитват любопитство към един самотен клавиш  останал сам в огромен роял. Клавиша им обяснява, че откакто е сам това пиано може да издава само един единствен звук и затова музиката, която може да бъде изсвирена е доста семпла. Едното мишле се съгласява да се опита да откупи от останалите мишки клавишите, които всяка една от тях си е събрала и постепенно приказката ни показва зараждането на една трансформация от потребителство на клавишите за зимни палтенца към оценяване на високата стойност на музиката и изкуството. Така малките им зимни застраховки са върнати в пианото и всички сядат за да се насладят на нещо, което не са познавали досега.

Приказката е закачлива на някои места, на други сериозна и сюжета й е относително комплициран. Много важна е ролята на диригента, който накрая се обръща към всички свои ученици в града призовавйки ги да се обърнат към нещата, които ги правят щастливи и да не спират своята песен. И всички трансформации, които са настъпили в хода на приказката биват спряни и се връщаме в началото на историята. Там където всички пеят, свирят, говорят и мислят в унисон и дълбоко уважение едни към други. 

Книгите на Хелиана Стоичкова  могат да бъдат открити в много книжарници. Онлайн  можете да поръчате в:


80 стр.  

формат 23.5 / 16.5.

Автор на приказките Хелиана Стоичкова

Автор на илюстрациите Хелиана Стоичкова

ISBN 978-619-7598-20-9 

ДИДАКТИЧНИ ИГРИ

запази картинката и я принтирай

Детски приказки, Хелиана Стоичкова
Детски приказки, Хелиана Стоичкова
Детски приказки, Хелиана Стоичкова
Детски приказки, Хелиана Стоичкова
дидактически игри

лабиринт

дидактически игри

игрословица

дидактически игри

игрословица

дидактически игри

всезнайко

дидактически игри

лабиринт

дидактически игри

личен опит