Nem szabad félni!

Ha együtt megyünk, talán odaérünk!

Sorsok. Embertípusok. Háború. Gazdagság. Szegénység. Összeesküvés. Gyilkosság. Félelem. Összetartás. Csapat. Zene. Otthon. Halál. Szerelem. Szeretet. Humor.

Nincs kimondva, de a cselekményből egyértelműen látszik, hogy a II. világháború idején járunk. Egy fiatal kislány, Kuksi édesapja utolsó mondatát mondja: „Nem szabad félni!”. Az Állami Javítóintézetet szétbombázták. A találatot túlélt fiatal fiúk és lányok elveszve, csapatba rendeződve próbálják túlélni a háború viszontagságait. A fiúk csapatukba veszik Kuksit is. Időközben találkoznak egy másik gyereksereggel. Az eleinte nehézkes elfogadást követően rájönnek, hogy csak együtt vészelhetik át ezt az időszakot. A hadsereg és a statáriális bíróság hajszolni kezdi az árvává vált gyerekeket, akiket csavargónak nevez. A két csapat vezetője között meglepő kapcsolat alakul ki. A domb tetején találnak egy elhagyatottnak tűnő birtokot. Ott Simon Péter, egykori karmester és zeneszerző lakik. Bizalmatlanságból végül bizalom lesz a gyerekek és a ház ura között. Megtanítja őket a zene fontosságára és szeretetére. A hadsereg és egyben a statárium megtalálja őket, de a gyerekek felveszik a kesztyűt. Sikeres, de mégis tragikus véget ér a harc. Simon Péter egy utolsó ajándékot ad a gyerekeknek, amellyel egyben életüket is megmenti. Sajnos a finálé dala Kuksit siratja, aki már nem éli meg az áhított holnapot.

Mesét, történetet láthat az, aki szórakozásra vágyik. Szerelem, dráma, akció, gyilkosság, humoros jelenetek. Mindezek mellett ott áll az aktualitás, amelynek témája egész terjedelmében ráillik a mai Európára. Hatalom kontra társadalom. Rendszer kontra emberek, sorsok. Nem tudjuk ki kicsoda és hova tartozik, csupán érzékeljük az ellentétet, a jót és a rosszat. Nincs kimondva semmi és senki. Mindenki eldöntheti, hogy éppen mit szeretne látni. A társulat első nagyszínházi darabjának fő mondanivalójával indul az előadás. „Legyetek jók, ha tudtok…” – talán annak a darabnak a folytatását láthatjuk. Hasonló téma és szerepek, csupán egy másik korban. Hasonló, mivel itt is felmerül a két választható út, amely meghatározza életünket. Különböző, hiszen a Legyetek jók, ha tudtok című előadásban a jó oldal mutatkozik meg a választás területén, jelen esetben meg a rossz, a gonosz oldal kap választási lehetőséget. „A rendszer” vajon folytatja a negatív hadjáratot és a végén egyedül marad, vagy a jót választja? Erre a kérdésre már az előadás elején választ kapunk, hiszen a jövővel indul a cselekmény.

A társulat legújabb színdarabja, abban különleges, hogy az ép és sérült tagok nemcsak együtt játszanak a színpadon, hanem műszakot vállalnak, díszítenek, részt vállalnak a díszletek létrehozásában és a legfontosabb, élő előadásmódban, a saját énekhangjukon szólaltatják meg a színdarab dalait.