„Akkor is rock and roll, ha elzavarnak otthonról!”


Javában dúl a szocializmus, a fiatalság szórakoztatása bumfordi „pártfunkcik” feladata, a legkisebb, a rendszer ellen való legkisebb lázadás is súlyos retorziókat von maga után. Ebbe a lefojtott környezetbe érkezik a nagybetűs Ámerikából Ricky. A tengerentúlon már javában dúl a rock and roll-őrület, az ifjú lázadó megrökönyödve látja az itthoni helyzetet. Felmelegíti hát a régi kapcsolatait, minden álma, hogy összehozzon egy tökös R’n’R bandát és visszaszerezze egykori szerelmét. Nehezebb lesz, mint gondolná: a bandát Röné, a helyi szemétdomb kiskakasa vette át, Vera pedig hallani sem akar a hawaii inges exéről…

A szexualitással jócskán átitatott rock and roll muzsika egyik alapvető lételeme a rendszer ellen irányuló lázadás. A zenészek provokatív dalszövegekkel, táncra csábító ritmusokkal és forradalmi csípőmozdulatokkal mutattak fityiszt az uralkodó rezsimnek.

… a Made in Hungária ezért olyan, mint egy hawaii ing, amellyel a diktatúra okozta véraláfutásokat takarjuk el a testünkön. Ártatlan krónika egy nem is oly ártatlan korszakról.

(Megyeri Dániel – www.filmpont.hu)

Nehéz lenne találnunk egy olyan kifejezést, amely teljes egészében lefedi a rock 'n' roll életérzést. Lázadás, szabadság, egyéniség, tehetség, érzelmek. Ezek mind olyan kifejezések, amelyek körülölelik a műfajt, ám jónéhány olyan mellékterméket is számításba kell vennünk, amelyek hozzájárulnak a rock 'n' roll érzés esszenciájához. (www.kulturpart.hu)

A rock n’ roll életérzés az élet egy bizonyos fajta megéléséről szól, arról hogy mindent csutkára kiaknázni, minden lehetőséget kihasználni, elmenni a legvégére a dolgoknak, hogy aztán onnan visszatérve idős korunkra olyan tartalmas produkciók születhessenek, mint amelyek a maga stílusában születtek… (Ferenczi György)

A darabot nézve feltehetjük a kérdést… mit látunk?

Szerelmes, romantikus történetet?

Ifjúsági regényt?

Nosztalgikus mesét ismerős és néhol fájó pontokkal?

Rebellis drámát?

Egyszerű, szombat esti könnyed vígjátékot?

Bizonyos részein, nem tudjuk eldönteni, hogy sírjunk vagy nevessünk?

Magunkra ismertünk a karakterekben?

Hogyan hajoltunk és hajlunk meg a mai napig a múlt és jelenkori Bigalik előtt?

Kifigurázott karakterek, egy kifigurázott korból – a múltból vagy a jelenből?

A választás Önre van bízva!

„…egy kritikus azt írta, hogy a színház „szolgálhatja a maga sajátos eszközeivel a nemzeti önismeret elmélyítését”, akkor ez a megállapítás a Made in Hungária zenés játékra is érvényes. Hiszen a hatvanas évek különös figurái hitelesen és harsányan jelennek meg a színpadon, és bár a reakcióik, mondataik, viselkedésük gyakran különösen hat, már-már abszurd, mégsem az. Az egész akkori magyar világ volt abszurd, feje tetejére állítottan tragikomikus. A Bigali elvtársak nemhogy átvészelték a rendszerváltozást, de új erőre kapva ma is részei életünknek. Ügyesen privatizálták a szórakozóhelyeket, producerek, vállalkozók lettek, a médiában jeleskednek, politizálnak, és fennen papolnak a demokrácia mibenlétéről, sok-sok párt megalapítása mellett. Ma is igyekeznek a kezükbe venni életünk irányítását. Mi pedig úgy viselkedünk, mint a darabbeli fiatalok, akik mindeközben megpróbálják a saját normális életüket élni, zenélni, szeretni, szabadnak lenni. Nem valami idegen, ránk erőszakolt eszme alapján, hanem a magunk módján.” (Kiss József – Szolnoki Szigligeti Színház)

Mit keres itt a Rubik-kocka?

Jogos a kérdés, hiszen minden színpadi elem megpróbál elhelyezkedni az 1960-as években. A Hungária dalok mellett, amelyek legtöbbje a későbbi korszakban íródott, felbukkan az 1974-ben napvilágot látó Rubik-kocka is, amely zavaró tényezőként is részt vehet a történetben, de nem így van.

„Egy ennyire egyszerűnek látszó játék, soha még ennyi bonyodalmat nem rejtett magában – és egy ilyen bonyolult játék még sohasem vált ennyire népszerűvé.” – fogalmazott Rubik Ernő a találmányáról. Ha jobban belegondolunk, ez a rock and rollra is érvényes.

Esetünkben, a kabalának számító kocka, nemcsak a főszereplőnek ad erőt a problémák megoldására (…pár év múlva, talán ez is olyan sikeres lesz, mint te), de bemutatja a művet prezentáló társulatot is. Különböző színes elemekből áll, mégis együtt vannak. Forgathatjuk őket ide-oda… forgathatja bárki… de csak az tudja kirakni… az tudja megfejteni, aki ismeri a titkát.

Egy kicsit közelebbről:

Akik látták más színházakban a Made in Hungária című musicalt, egy mesebeli történetet várnak, fiktív történésekkel, szereplőkkel. Nálunk nem jelenik meg Jerry Lee Lewis alakja flitteres, fehér nadrágban és csillogó, ezüst mokaszinben. Hús-vér emberek, természetes helyzetekben, egy nem éppen természetes „környezetben”. Nem kimondottan Fenyő Miklós életét ábrázoló jeleneteket láthatunk, hanem kis túlzásokkal felépülő „harcot”. Harcot a szabadságért, az egyéniségért, az összetartásért. Rólunk szól!

Rólunk szól, Önökről…tőlünk, épektől és sérültektől…a mi szemszögünkből…amatőr módon…a tőlünk telhető legnagyobb színvonalon.

A rendezésben elsőbbséget élvez a természetes mozgás, az egyéniség, a hamisítatlan játék. Nincs ízekre bontva a koreográfia, a míves beszéd és művészi játék. Nem találunk kiegészítő kellékeket, musicalre irányuló eszközöket. Mintha ott ülnénk mi is 1968-ban, a budapesti Szent István parkban.

„Akkor is rock and roll, ha elzavarnak otthonról!” A mű ezen része sugallja a legtöbbet. Itt teljesedik ki mindaz a mondanivaló, amely megerősít bennünket több felbukkanó gondolatot, érzést. Talán itt jelenik meg az aktualizált, rejtett tartalom is.

Előadásaink során próbáltuk elhitetni, hogy emberek…legyetek jók, ha tudtok!..mert, ha nem tudtok, komoly bajok jöhetnek Európa szerte. Jönnek és jönnek…hozzád vagy hozzám? Na és mi marad? Mi marad a magyar rock and rollból?

Semmi baj, hiszen Valahol Európában vagyunk, ahol ha együtt megyünk, talán odaérünk! Nem szabad félni!

De múlik az idő…és a problémát nem oldja meg senki helyettünk!

Valahol Európában, ahol van egy kis ország! Valahol…ahol, nem szabad feladni. Helyt kell állnunk a nehéz időkben…ahol a végén kihúzhatjuk magunkat…hé, ember…ez a magyar rock and roll, ez itt…Made in Hungária.

A mai kor emberének felhőtlen kikapcsolódásra van szüksége. Ehhez hozzájönnek az örökzöld Hungária dalok, az újra divatos pöttyös szoknya, a humorban gazdag jelenetek. Mindezek mellett ott van az akkori rendszer sötét oldala is: börtön, kihallgatás, verések, rendőrségi túlkapások. Mindezek hiányoznak az eredeti musicalből, amely ízesebbé, dinamikusabbá varázsolják az előadást.

Hogy miért érdemes megnézni?

Ezt, majd Önök eldöntik.

Díszlet:

az állandó kisszínpad és a hangszerek látványa

A kisszínpad, amelyre nem mehetett fel akárki. A hely, ahol összeütköztek az eszmék, a sorsok…ahol minden eldőlt.

A műben elhangzott dalok, a mai napig biztos pontjai a házibuliknak, zenés műsoroknak. A hangszerek látványa azt sugallja, hogy a zene mindig is ott lesz velünk. Rendszerek jönnek, rendszerek mennek, de a zene élni fog…a rock and roll örök.

Vetítés:

A lehetőségeket kihasználva, korabeli, hiteles képek ábrázolják a darab cselekményeinek színterét.

A green box és 3D technikára épülő háttérképek animált formában egészítik ki a színpadi cselekményt. Közülük jó pár, hiteles helyszínt biztosít, megidézve a 60-as évek hangulatát.

Ennek hatására ellátogatunk a Tisza utcába, a Szent István parkba, a MOM Kultúrházba és az 1968-as KiMitTud? eredeti díszletéhez.

Jelmezek:

a divat ismétli önmagát. A manapság is divatos pöttyös ruhák kerülnek terítékre, kiegészítve az akkori rendszer közkedvelt felöltőivel. A ruhatár egyes elemei között eredeti rendőrruhákat és kellékeket fedezhetünk fel.