I det fælles grundforløb for fagene Informatik og Kommunikation og IT stifter du bekendtskab med noget af det begge de to fag indeholder.
Efter grundforløbet vil du vælge en studieretning som enten har faget kommunikation og IT, eller faget Informatik.
Selvom der er et relativt stort overlap i de to fag, og de også forskellige:
I Informatik vil du skulle arbejde videre med behandling af- og interaktion med digitale data. Du vil her skulle arbejde med emner som interaktionsdesign, programmering og netværk og sikkerhed.
I Kommunikation og IT vil du komme til at arbejde med at designe, producere og evaluere egne kommunikationsprodukter. Du vil her skulle arbejde med emner som webdesign, grafisk design, computerspil og levende billeder.
I grundforløbet skal vi starte med at stifte bekendtskab med de grundlæggende værktøjer til webudvikling. Herefter skal du så udvikle et nyt websted til et fiktivt kulturhus og spillested ud fra en case, og du kommer i denne forbindelse til at arbejde med forskellige discipliner der er fælles for fagene informatik og kommunikation&IT.
Som en del af dit studie i fagene informatik og kommunikation&IT skal du have et studiewebsite hvorpå du løbende præsenterer dine arbejder i fagende.
Til dette skal du bruge et googlesite, der er hurtigt at arbejde på. Det er tanken at du for hvert forløb du laver i fagene opretter en underside hvorpå du:
Præsenterer øvelsen (hvad går den ud på), og viser det endelige resultat af dit arbejde.
Dokumenterer dit arbejde. Det kan for eksempel være gennem en projektrapport og en logbog der gøres tilgængelig på sitet.
Reflekterer over dit arbejde. Hvad har du fået ud af at arbejde med forløbet, hvad vil du tage med dig til næste projekt, og er der noget du vil undgå en anden gang?
Der vil også efter grundforløbet komme en del gruppearbejder. Her kan der med fordel oprettes et nyt googlesite til gruppen hvorpå I vil kunne arbejde fælles med fildeling og indholdet på sitet. Dette site kan så linkes til fra dit eget personlige studieweb googlesite.
Send linket til dit offentliggjorte site til din lærer (eventuelt via elevfeedback på lectio). Så sætter din lærer linket ind her så det er nemt at se hinandens studiewebsites!
Waldemar Nils Wahlqvist Arnsted
William Weber-Hovendahl ****** Mangler